AYC Regatta AM 2017

Aldeburgh Yacht Club

Results

Centreboard Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st Centreboard William RS 400 1066   Walker, Roland   934 3.0 3.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 20.0 8.0
2nd Centreboard Diva Feva RS FEVA XL 1887 AYC Hacker, Terry Sydenham, Sebbie 1240 (5.0) 4.0 4.0 3.0 1.0 17.0 12.0
3rd Centreboard Gin RS 200 1095 AYC Marshall, Gavin Marshall, Annie 1047 (6.0) 6.0 2.0 2.0 5.0 21.0 15.0
4th Centreboard   Devoti D-zero 130 AYC Ashton, David   1029 2.0 5.0 5.0 (6.0) 3.0 21.0 15.0
5th Centreboard Gotcha RS 400 1427 AYC Fulford, Stephen Fulford, Freddie 934 (12.0 DNC) 2.0 3.0 12.0 DNC 2.0 31.0 19.0
6th Centreboard Spooky EPS 208 AYC Candelas, Mark   1030 1.0 (7.0) 6.0 7.0 6.0 27.0 20.0
7th Centreboard   RS FEVA XL tbc AYC Bond, Immy Bunchanan, Olivia 1240 7.0 (12.0 DNC) 7.0 4.0 4.0 34.0 22.0
8th Centreboard In the red RS 400 860 AYC Somerset, Charles Hides, Anne 934 4.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0
9th Centreboard   RS 200 837 AYC     1047 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 53.0 41.0
10th Centreboard   RS 200 1188 AYC     1047 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 8.0 12.0 DNC 56.0 44.0
11th Centreboard Kittyhawk Hawk20 17 AYC Pickthorn, James   1029 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 9.0 12.0 DNC 57.0 45.0

Dragon Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st Dragon Basilisk DRAGON 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 1018 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0
2nd Dragon Naiad DRAGON 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 1018 (8.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 1.0 17.0 9.0
3rd Dragon Navaho DRAGON 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 1018 2.0 2.0 (4.0) 3.0 4.0 15.0 11.0
4th Dragon Harkaway DRAGON 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 1018 3.0 (4.0) 2.0 4.0 3.0 16.0 12.0
5th Dragon   DRAGON 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 1018 4.0 (8.0 DSQ) 6.0 5.0 8.0 OCS 31.0 23.0
6th Dragon Kestrel DRAGON 207 AYC Lingley, Mathew tbc 1018 5.0 (8.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 34.0 26.0
7th Dragon Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018 (8.0 DNF) 8.0 DNC 8.0 DNF 6.0 8.0 DNF 38.0 30.0

F15 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st F15 Forget Me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Barker, Nick tbc 1026 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0
2nd F15 Ffully Ffocused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 AYC Young , Jeremy Young, Elizabeth 1038 2.0 (5.0) 5.0 2.0 1.0 15.0 10.0
3rd F15 Miffy Stoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 AYC Dawson, Johnny Dawson, Anna 1026 3.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) 4.0 20.0 11.0
4th F15 Satisffaction FLYING FIFTEEN SILVER 3955 AYC Spark, Chris Spark, Emma 1038 4.0 (6.0) 4.0 3.0 3.0 20.0 14.0
5th F15 "Incognito" FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 1543 AYC Sinton, Geoff Copp, David 1051 (9.0 DNF) 7.0 3.0 5.0 5.0 29.0 20.0
6th F15 It's Magic FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3410 AYC Mayhen, Chris Mayhen, Nicky 1026 5.0 3.0 (9.0 DNC) 4.0 9.0 DNC 30.0 21.0
7th F15 Ffortune FLYING FIFTEEN SILVER 3160 AYC Roney, Julian Hornor, Peter 1038 (9.0 DNF) 4.0 6.0 9.0 OCS 6.0 34.0 25.0
8th F15 Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Mayne, William Overbury, Adrian 1038 (9.0 DNF) 8.0 7.0 9.0 DNC 9.0 DNC 42.0 33.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st Laser Another Girl LASER 194132 AYC Hinton, Alex   1097 1.0 2.0 (3.0) 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Laser Piper LASER 183471 AYC Liddell, Martin   1097 (4.0) 1.0 1.0 3.0 2.0 11.0 7.0
3rd Laser Rusty LASER 194130 AYC Nash, Thomas   1097 3.0 4.0 2.0 2.0 (21.0 DNC) 32.0 11.0
4th Laser   LASER RADIAL 186670 AYC Doble Thomson, Sam   1139 2.0 6.0 4.0 (21.0 DNC) 4.0 37.0 16.0
5th Laser H2GO LASER 191857 AYC Jones, Robert   1097 5.0 3.0 6.0 (21.0 DNC) 3.0 38.0 17.0
6th Laser aurelia LASER RADIAL 186922 AYC Newton, Coco   1139 6.0 7.0 5.0 (21.0 DNC) 5.0 44.0 23.0
7th Laser   LASER 123847 AYC Smith, Harry   1097 7.0 8.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 6.0 63.0 42.0
8th Laser   LASER 197765 AYC Morgan, Harry   1097 12.0 5.0 7.0 (21.0 DNS) 21.0 DNC 66.0 45.0
9th Laser   LASER 144378 AYC Janes, Nigel   1097 10.0 9.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 68.0 47.0
10th Laser Puddleduck LASER RADIAL 86600 AYC Hooper, Charles   1139 9.0 10.0 8.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 69.0 48.0
11th Laser Glenisla LASER 51581 AYC Parker-Jervis, Andrew   1097 13.0 (21.0 DNC) 10.0 21.0 DNC 8.0 73.0 52.0
12th Laser   LASER 042 AYC     1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 88.0 67.0
13th Laser Tinker LASER RADIAL 200890 Orford Curtis, Nick   1139 8.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 92.0 71.0
14th Laser   LASER 77539 AYC     1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 9.0 21.0 DNC 21.0 DNC 93.0 72.0
15th Laser Crickey LASER 89075 AYC Clark, Elizabeth   1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 11.0 21.0 DNC 21.0 DNC 95.0 74.0
16th Laser   LASER 197772 AYC Morgan, James   1097 11.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 95.0 74.0
17th Laser   LASER 191068 AYC Clark, Rupert   1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
17th Laser Final Chapter LASER 177934 AYC Bowman, Aisling   1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
17th Laser Sunflower LASER   Slaughden Whitehouse, Wilf   1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0
17th Laser Valmai LASER 77818 Slaughden Smith, Hillas   1097 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 105.0 84.0

K6 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st K6 Cloud Nine K6 162 AYC Robson, Ian Johnson, Sandy 913 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd K6 Galluper K6 213 AYC Jones, Nick Jones, George 913 3.0 (8.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 18.0 10.0
3rd K6 Back in black K6 211 AYC Sydenham, Simon Ritchie, Chris 913 2.0 4.0 4.0 2.0 (6.0) 18.0 12.0
4th K6   K6 204 AYC Liddell, Steve Liddell, Ian 913 4.0 2.0 (8.0 DNC) 4.0 3.0 21.0 13.0
5th K6   K6 228 AYC Hallas, John Hallas, Rory 913 (8.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 4.0 23.0 15.0
6th K6 Overdraft K6 109 AYC Adcroft, Simon Dewberry, Steve 913 5.0 5.0 5.0 (6.0) 5.0 26.0 20.0
7th K6 Porkys III K6 198 AYC Cooper, Alex Hilling, Dan 913 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 7.0 36.0 28.0

KB Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st KB Handicap   SQUIB spin 826 AYC Wheeler, Jim White, Peter 1160 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNF 13.0 8.0
2nd KB Handicap Olebisque SQUIB spin 611 AYC Vernon, David Daniell, Sally 1160 2.0 2.0 (5.0 DNF) 2.0 5.0 DNC 16.0 11.0
3rd KB Handicap Papillon TOFINOU 7 129 AYC Mathewson, Charles Matthewson, Buffy 1140 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 5.0 DNC 21.0 16.0
4th KB Handicap Black Pig SQUIB spin 874 AYC Laughton-Scott, Charlie Daniel, Robert 1160 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 25.0 20.0

LL class Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st LL class   LOCH LONG n sp 138 AYC Robertson, Tom Harrison, Roger 1176 2.0 (9.0) 3.0 1.0 1.0 16.0 7.0
2nd LL class Hussar LOCH LONG n sp 110 AYC Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 1.0 3.0 1.0 (4.0) 3.0 12.0 8.0
3rd LL class Aeolus LOCH LONG n sp 115 AYC Clark, Stephen Parker, John 1176 (4.0) 2.0 4.0 2.0 2.0 14.0 10.0
4th LL class Groovy Train LOCH LONG n sp 143 AYC Bowman, Rory Stevens, Tom 1176 (7.0) 4.0 7.0 3.0 4.0 25.0 18.0
5th LL class Fiona LOCH LONG n sp 141 AYC Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 5.0 (12.0) 5.0 5.0 6.0 33.0 21.0
6th LL class Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Semken, Christopher Steele, Mike 1176 8.0 6.0 (12.0) 8.0 5.0 39.0 27.0
7th LL class Vela LOCH LONG n sp 50 AYC Fletcher, Rob Fletcher, Linda 1176 9.0 (13.0) 6.0 9.0 8.0 45.0 32.0
8th LL class Whim LOCH LONG n sp 137 AYC Fulford, Simon Fulford, James 1176 6.0 1.0 2.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 71.0 40.0
9th LL class Astra LOCH LONG n sp 86 AYC Bevan, John tba 1176 (31.0 DNC) 20.0 8.0 6.0 7.0 72.0 41.0
10th LL class Ripple LOCH LONG n sp 8 AYC Montague, Phil Montague, Nathalie 1176 (18.0) 7.0 14.0 10.0 12.0 61.0 43.0
11th LL class   LOCH LONG n sp 85 AYC Lawson, Adrian Lawson, India 1176 (31.0 DNC) 5.0 18.0 7.0 16.0 77.0 46.0
12th LL class Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Chadd, Jonny Lightfoot, Hilary/ Chadd, Janey 1176 12.0 14.0 13.0 (19.0) 9.0 67.0 48.0
13th LL class Jean LOCH LONG n sp 40 AYC Seccombe, Mark Rusell, Nicholas 1176 (23.0) 11.0 10.0 17.0 13.0 74.0 51.0
14th LL class Iona LOCH LONG n sp 121 AYC Powell, James Cooper, Richard 1176 (19.0) 8.0 11.0 14.0 19.0 71.0 52.0
15th LL class Cariad LOCH LONG n sp 79 AYC Robertson, Angus Bacon, Chris 1176 14.0 16.0 (19.0) 11.0 11.0 71.0 52.0
16th LL class Rebel LOCH LONG n sp 134 AYC Fletcher, Stephen West, Rupert 1176 (31.0 DNC) 18.0 9.0 15.0 17.0 90.0 59.0
17th LL class Blaithe LOCH LONG n sp 15 AYC Camp, Charles Collett, Ian 1176 15.0 10.0 15.0 20.0 (31.0 DNC) 91.0 60.0
18th LL class Carousel LOCH LONG n sp 44 AYC Trower, David Hirst, Julian 1176 10.0 17.0 (22.0) 18.0 18.0 85.0 63.0
19th LL class Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Hill, George Hill, Patrick 1176 11.0 (31.0 DNF) 31.0 DNC 13.0 10.0 96.0 65.0
20th LL class Faolag LOCH LONG n sp 36 AYC Gifford, Ian Gifford, Sarah 1176 17.0 (22.0) 21.0 12.0 15.0 87.0 65.0
21st LL class   LOCH LONG n sp 82 AYC Sprake, David Zins, Sarah 1176 13.0 (21.0) 16.0 21.0 20.0 91.0 70.0
22nd LL class Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 20.0 19.0 17.0 (22.0) 14.0 92.0 70.0
23rd LL class Thistle LOCH LONG n sp 30 AYC Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176 21.0 15.0 20.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 118.0 87.0
24th LL class Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Stevens, Ed Thompson, Matty 1176 16.0 (31.0 DNF) 31.0 DNC 16.0 31.0 OCS 125.0 94.0
25th LL class Akela LOCH LONG n sp 29 AYC Mehew, Thomas Mehew, Sarah 1176 3.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 127.0 96.0
26th LL class Whisper LOCH LONG n sp 67 AYC Myers, Malcolm Upson, Robin 1176 22.0 23.0 (31.0 DNF) 31.0 DNF 22.0 129.0 98.0
27th LL class Bon Accord LOCH LONG n sp 64 AYC Hall, Mervyn Hughes, George 1176 24.0 24.0 (31.0 DNC) 31.0 DNF 21.0 131.0 100.0
28th LL class Nissa LOCH LONG n sp 128 AYC Clark, Matthew   1176 27.0 (31.0 DNC) 23.0 31.0 DNF 31.0 DNC 143.0 112.0
29th LL class Finola LOCH LONG n sp 23 AYC Leates, Gill Abel, Mary 1176 26.0 (31.0 DNC) 24.0 31.0 DNF 31.0 DNC 143.0 112.0
30th LL class Bruichladdin LOCH LONG n sp 90 AYC Fairweather, Mark Scorer, Maggie 1176 25.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNF 31.0 DNC 149.0 118.0

Wayfarer Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday
2017-08-20 10.00.00
Tuesday
2017-08-22 10.00.00
Wednesday
2017-08-23 10.00.00
Orford
2017-08-24 10.00.00
Friday
2017-08-24 10.00.00
Total Nett
1st Wayfarer QED WAYFARER 10882 AYC Sydenham, Rupert Sydenham, Eileen 1112 1.0 (4.0) 3.0 1.0 2.0 11.0 7.0
2nd Wayfarer Fiasco WAYFARER 11084 AYC Loeffler, Mark Blanchette, Tracey 1112 2.0 2.0 4.0 (15.0 OCS) 5.0 28.0 13.0
3rd Wayfarer Second Chance WAYFARER 11119 AYC Davies, Ben Davies, Olivia 1112 3.0 (7.0) 7.0 5.0 1.0 23.0 16.0
4th Wayfarer Hitchhiker WAYFARER 10601 AYC Wheatley, Jamie Wheatley, Wendy/Wilf 1112 5.0 1.0 (15.0 OCS) 3.0 7.0 31.0 16.0
5th Wayfarer Out of the blue WAYFARER 8100 AYC Grogono, Angus Andrews, Thomasin 1112 (9.0) 3.0 1.0 9.0 4.0 26.0 17.0
6th Wayfarer Cair Vie WAYFARER 10798 AYC Warner, Emma Redshaw, Peter 1112 7.0 6.0 2.0 (15.0 OCS) 3.0 33.0 18.0
7th Wayfarer Cassiopeia WAYFARER 11000 Orford Feibusch, Liz Cleverley, Will 1112 (8.0) 5.0 6.0 4.0 6.0 29.0 21.0
8th Wayfarer Lammergeir WAYFARER 10680 AYC Andrews, Luke Andrews, Nicola/ Andrews, Alison 1112 6.0 (9.0) 5.0 6.0 8.0 34.0 25.0
9th Wayfarer No strings attached WAYFARER 10803   Christie, Jono Janes, Amanda 1112 4.0 8.0 8.0 7.0 (9.0) 36.0 27.0
10th Wayfarer   WAYFARER 11167   Underhill, Kenneth   1112 11.0 (15.0 DNC) 9.0 8.0 10.0 53.0 38.0
11th Wayfarer Orange Tip WAYFARER 5312 FFSC Ridsdill Smith, William Ridsdill Smith, Anna 1112 (12.0) 10.0 10.0 10.0 11.0 53.0 41.0
12th Wayfarer Moondust WAYFARER 2226 RYS & Orford Glaister, Malcolm Glaister, Tom 1112 10.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 57.0 42.0
13th Wayfarer Psycho WAYFARER 9862 AYC Parsonson, Tim Chapnis, Milo 1112 13.0 (15.0 DNC) 11.0 15.0 DNC 15.0 DNC 69.0 54.0
14th Wayfarer Whitestorm WAYFARER 10206 AYC Hickson, James   1112 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 12.0 72.0 57.0

SEE RESULTS AT: http://www.aldeburghyc.org.uk/sailing/2017-racing-results/2017-regatta-morning-races/

Sunday - Centreboard Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Centreboard Spooky EPS 208 AYC Candelas, Mark   1030 10.40.00 11.23.39 0.43.39 0.42.23 1.0
2 Centreboard   Devoti D-zero 130 AYC Ashton, David   1029 10.40.00 11.23.42 0.43.42 0.42.28 2.0
3 Centreboard William RS 400 1066   Walker, Roland   934 10.40.00 11.19.45 0.39.45 0.42.34 3.0
4 Centreboard In the red RS 400 860 AYC Somerset, Charles Hides, Anne 934 10.40.00 11.20.03 0.40.03 0.42.53 4.0
5 Centreboard Diva Feva RS FEVA XL 1887 AYC Hacker, Terry Sydenham, Sebbie 1240 10.40.00 11.35.24 0.55.24 0.44.41 5.0
6 Centreboard Gin RS 200 1095 AYC Marshall, Gavin Marshall, Annie 1047 10.40.00 11.29.12 0.49.12 0.46.59 6.0
7 Centreboard   RS FEVA XL tbc AYC Bond, Immy Bunchanan, Olivia 1240 10.40.00 11.49.30 1.09.30 0.56.03 7.0
8 Centreboard Gotcha RS 400 1427 AYC Fulford, Stephen Fulford, Freddie 934     DNC   12.0
8 Centreboard   RS 200 837 AYC     1047     DNC   12.0
8 Centreboard   RS 200 1188 AYC     1047     DNC   12.0
8 Centreboard Kittyhawk Hawk20 17 AYC Pickthorn, James   1029     DNC   12.0

Tuesday - Centreboard Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 11.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Centreboard In the red RS 400 860 AYC Somerset, Charles Hides, Anne 934 11.40.00 13.06.43 1.26.43 1.32.51 1.0
2 Centreboard Gotcha RS 400 1427 AYC Fulford, Stephen Fulford, Freddie 934 11.40.00 13.11.23 1.31.23 1.37.50 2.0
3 Centreboard William RS 400 1066   Walker, Roland   934 11.40.00 13.13.43 1.33.43 1.40.20 3.0
4 Centreboard Diva Feva RS FEVA XL 1887 AYC Hacker, Terry Sydenham, Sebbie 1240 11.40.00 13.47.58 2.07.58 1.43.12 4.0
5 Centreboard   Devoti D-zero 130 AYC Ashton, David   1029 11.40.00 13.27.21 1.47.21 1.44.19 5.0
6 Centreboard Gin RS 200 1095 AYC Marshall, Gavin Marshall, Annie 1047 11.40.00 13.29.33 1.49.33 1.44.38 6.0
7 Centreboard Spooky EPS 208 AYC Candelas, Mark   1030 11.40.00 13.34.47 1.54.47 1.51.26 7.0
8 Centreboard   RS FEVA XL tbc AYC Bond, Immy Bunchanan, Olivia 1240     DNC   12.0
8 Centreboard   RS 200 837 AYC     1047     DNC   12.0
8 Centreboard   RS 200 1188 AYC     1047     DNC   12.0
8 Centreboard Kittyhawk Hawk20 17 AYC Pickthorn, James   1029     DNC   12.0

Wednesday - Centreboard Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Centreboard William RS 400 1066   Walker, Roland   934 10.40.00 12.06.36 1.26.36 1.32.43 1.0
2 Centreboard Gin RS 200 1095 AYC Marshall, Gavin Marshall, Annie 1047 10.40.00 12.21.08 1.41.08 1.36.36 2.0
3 Centreboard Gotcha RS 400 1427 AYC Fulford, Stephen Fulford, Freddie 934 10.40.00 12.11.43 1.31.43 1.38.12 3.0
4 Centreboard Diva Feva RS FEVA XL 1887 AYC Hacker, Terry Sydenham, Sebbie 1240 10.40.00 12.42.08 2.02.08 1.38.30 4.0
5 Centreboard   Devoti D-zero 130 AYC Ashton, David   1029 10.40.00 12.22.51 1.42.51 1.39.57 5.0
6 Centreboard Spooky EPS 208 AYC Candelas, Mark   1030 10.40.00 12.34.06 1.54.06 1.50.47 6.0
7 Centreboard   RS FEVA XL tbc AYC Bond, Immy Bunchanan, Olivia 1240 10.40.00 13.10.32 2.30.32 2.01.24 7.0
8 Centreboard In the red RS 400 860 AYC Somerset, Charles Hides, Anne 934     DNC   12.0
8 Centreboard   RS 200 837 AYC     1047     DNC   12.0
8 Centreboard   RS 200 1188 AYC     1047     DNC   12.0
8 Centreboard Kittyhawk Hawk20 17 AYC Pickthorn, James   1029     DNC   12.0

Orford - Centreboard Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 11.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Centreboard William RS 400 1066   Walker, Roland   934 11.45.00 13.23.00 1.38.00 1.44.56 1.0
2 Centreboard Gin RS 200 1095 AYC Marshall, Gavin Marshall, Annie 1047 11.45.00 13.47.51 2.02.51 1.57.20 2.0
3 Centreboard Diva Feva RS FEVA XL 1887 AYC Hacker, Terry Sydenham, Sebbie 1240 11.45.00 14.13.12 2.28.12 1.59.31 3.0
4 Centreboard   RS FEVA XL tbc AYC Bond, Immy Bunchanan, Olivia 1240 11.45.00 14.16.45 2.31.45 2.02.23 4.0
5 Centreboard   RS 200 837 AYC     1047 11.45.00 13.53.51 2.08.51 2.03.04 5.0
6 Centreboard   Devoti D-zero 130 AYC Ashton, David   1029 11.45.00 13.51.52 2.06.52 2.03.17 6.0
7 Centreboard Spooky EPS 208 AYC Candelas, Mark   1030 11.45.00 14.03.15 2.18.15 2.14.13 7.0
8 Centreboard   RS 200 1188 AYC     1047 11.45.00 14.08.28 2.23.28 2.17.02 8.0
9 Centreboard Kittyhawk Hawk20 17 AYC Pickthorn, James   1029 11.45.00 14.20.58 2.35.58 2.31.34 9.0
10 Centreboard Gotcha RS 400 1427 AYC Fulford, Stephen Fulford, Freddie 934     DNC   12.0
10 Centreboard In the red RS 400 860 AYC Somerset, Charles Hides, Anne 934     DNC   12.0

Friday - Centreboard Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 11.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Centreboard Diva Feva RS FEVA XL 1887 AYC Hacker, Terry Sydenham, Sebbie 1240 11.45.00 13.32.13 1.47.13 1.26.28 1.0
2 Centreboard Gotcha RS 400 1427 AYC Fulford, Stephen Fulford, Freddie 934 11.45.00 13.06.09 1.21.09 1.26.53 2.0
3 Centreboard   Devoti D-zero 130 AYC Ashton, David   1029 11.45.00 13.15.14 1.30.14 1.27.41 3.0
4 Centreboard   RS FEVA XL tbc AYC Bond, Immy Bunchanan, Olivia 1240 11.45.00 13.34.05 1.49.05 1.27.58 4.0
5 Centreboard Gin RS 200 1095 AYC Marshall, Gavin Marshall, Annie 1047 11.45.00 13.18.15 1.33.15 1.29.04 5.0
6 Centreboard Spooky EPS 208 AYC Candelas, Mark   1030 11.45.00 13.18.43 1.33.43 1.30.59 6.0
7 Centreboard William RS 400 1066   Walker, Roland   934     DNC   12.0
7 Centreboard In the red RS 400 860 AYC Somerset, Charles Hides, Anne 934     DNC   12.0
7 Centreboard   RS 200 837 AYC     1047     DNC   12.0
7 Centreboard   RS 200 1188 AYC     1047     DNC   12.0
7 Centreboard Kittyhawk Hawk20 17 AYC Pickthorn, James   1029     DNC   12.0

Sunday - Dragon Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon Basilisk DRAGON 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 1018 10.05.00 11.45.38 1.40.38 1.38.51 1.0
2 Dragon Navaho DRAGON 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 1018 10.05.00 11.48.47 1.43.47 1.41.57 2.0
3 Dragon Harkaway DRAGON 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 1018 10.05.00 11.51.40 1.46.40 1.44.47 3.0
4 Dragon   DRAGON 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 1018 10.05.00 11.53.23 1.48.23 1.46.28 4.0
5 Dragon Kestrel DRAGON 207 AYC Lingley, Mathew tbc 1018 10.05.00 11.53.39 1.48.39 1.46.44 5.0
6 Dragon Naiad DRAGON 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 1018     DNC   8.0
6 Dragon Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNF   8.0

Tuesday - Dragon Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon Basilisk DRAGON 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 1018 11.05.00 12.58.21 1.53.21 1.51.21 1.0
2 Dragon Navaho DRAGON 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 1018 11.05.00 13.05.01 2.00.01 1.57.54 2.0
3 Dragon Naiad DRAGON 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 1018 11.05.00 13.06.28 2.01.28 1.59.19 3.0
4 Dragon Harkaway DRAGON 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 1018 11.05.00 13.09.50 2.04.50 2.02.38 4.0
5 Dragon   DRAGON 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 1018 11.05.00 13.22.25 DSQ   8.0
5 Dragon Kestrel DRAGON 207 AYC Lingley, Mathew tbc 1018     DNC   8.0
5 Dragon Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNC   8.0

Wednesday - Dragon Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon Basilisk DRAGON 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 1018 10.05.00 11.51.49 1.46.49 1.44.56 1.0
2 Dragon Harkaway DRAGON 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 1018 10.05.00 11.52.32 1.47.32 1.45.38 2.0
3 Dragon Naiad DRAGON 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 1018 10.05.00 11.53.28 1.48.28 1.46.33 3.0
4 Dragon Navaho DRAGON 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 1018 10.05.00 11.54.55 1.49.55 1.47.58 4.0
5 Dragon Kestrel DRAGON 207 AYC Lingley, Mathew tbc 1018 10.05.00 12.01.50 1.56.50 1.54.46 5.0
6 Dragon   DRAGON 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 1018 10.05.00 12.06.09 2.01.09 1.59.00 6.0
7 Dragon Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNF   8.0

Orford - Dragon Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon Basilisk DRAGON 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 1018 10.35.00 13.03.03 2.28.03 2.25.26 1.0
2 Dragon Naiad DRAGON 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 1018 10.35.00 13.06.10 2.31.10 2.28.30 2.0
3 Dragon Navaho DRAGON 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 1018 10.35.00 13.07.18 2.32.18 2.29.36 3.0
4 Dragon Harkaway DRAGON 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 1018 10.35.00 13.08.56 2.33.56 2.31.13 4.0
5 Dragon   DRAGON 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 1018 10.35.00 13.12.57 2.37.57 2.35.09 5.0
6 Dragon Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018 10.35.00 13.38.34 3.03.34 3.00.19 6.0
7 Dragon Kestrel DRAGON 207 AYC Lingley, Mathew tbc 1018     DNC   8.0

Friday - Dragon Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon Naiad DRAGON 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 1018 11.10.00 13.16.59 2.06.59 2.04.44 1.0
2 Dragon Basilisk DRAGON 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 1018 11.10.00 13.19.45 2.09.45 2.07.27 2.0
3 Dragon Harkaway DRAGON 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 1018 11.10.00 13.20.07 2.10.07 2.07.49 3.0
4 Dragon Navaho DRAGON 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 1018 11.10.00 13.20.35 2.10.35 2.08.16 4.0
5 Dragon   DRAGON 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 1018     OCS   8.0
5 Dragon Kestrel DRAGON 207 AYC Lingley, Mathew tbc 1018     DNC   8.0
5 Dragon Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNF   8.0

Sunday - F15 Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 F15 Forget Me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Barker, Nick tbc 1026 10.10.00 11.54.41 1.44.41 1.42.02 1.0
2 F15 Ffully Ffocused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 AYC Young , Jeremy Young, Elizabeth 1038 10.10.00 11.57.29 1.47.29 1.43.33 2.0
3 F15 Miffy Stoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 AYC Dawson, Johnny Dawson, Anna 1026 10.10.00 11.58.32 1.48.32 1.45.47 3.0
4 F15 Satisffaction FLYING FIFTEEN SILVER 3955 AYC Spark, Chris Spark, Emma 1038 10.10.00 12.02.35 1.52.35 1.48.28 4.0
5 F15 It's Magic FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3410 AYC Mayhen, Chris Mayhen, Nicky 1026 10.10.00 12.01.50 1.51.50 1.49.00 5.0
6 F15 "Incognito" FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 1543 AYC Sinton, Geoff Copp, David 1051     DNF   9.0
6 F15 Ffortune FLYING FIFTEEN SILVER 3160 AYC Roney, Julian Hornor, Peter 1038     DNF   9.0
6 F15 Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Mayne, William Overbury, Adrian 1038     DNF   9.0

Tuesday - F15 Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 F15 Forget Me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Barker, Nick tbc 1026 11.10.00 13.06.41 1.56.41 1.53.44 1.0
2 F15 Miffy Stoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 AYC Dawson, Johnny Dawson, Anna 1026 11.10.00 13.07.00 1.57.00 1.54.02 2.0
3 F15 It's Magic FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3410 AYC Mayhen, Chris Mayhen, Nicky 1026 11.10.00 13.09.57 1.59.57 1.56.55 3.0
4 F15 Ffortune FLYING FIFTEEN SILVER 3160 AYC Roney, Julian Hornor, Peter 1038 11.10.00 13.11.55 2.01.55 1.57.27 4.0
5 F15 Ffully Ffocused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 AYC Young , Jeremy Young, Elizabeth 1038 11.10.00 13.12.18 2.02.18 1.57.49 5.0
6 F15 Satisffaction FLYING FIFTEEN SILVER 3955 AYC Spark, Chris Spark, Emma 1038 11.10.00 13.12.52 2.02.52 1.58.22 6.0
7 F15 "Incognito" FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 1543 AYC Sinton, Geoff Copp, David 1051 11.10.00 13.17.09 2.07.09 2.00.59 7.0
8 F15 Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Mayne, William Overbury, Adrian 1038 11.10.00 13.18.07 2.08.07 2.03.26 8.0

Wednesday - F15 Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 F15 Forget Me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Barker, Nick tbc 1026 10.10.00 11.55.40 1.45.40 1.42.59 1.0
2 F15 Miffy Stoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 AYC Dawson, Johnny Dawson, Anna 1026 10.10.00 12.00.13 1.50.13 1.47.25 2.0
3 F15 "Incognito" FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 1543 AYC Sinton, Geoff Copp, David 1051 10.10.00 12.05.00 1.55.00 1.49.25 3.0
4 F15 Satisffaction FLYING FIFTEEN SILVER 3955 AYC Spark, Chris Spark, Emma 1038 10.10.00 12.04.08 1.54.08 1.49.57 4.0
5 F15 Ffully Ffocused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 AYC Young , Jeremy Young, Elizabeth 1038 10.10.00 12.04.29 1.54.29 1.50.18 5.0
6 F15 Ffortune FLYING FIFTEEN SILVER 3160 AYC Roney, Julian Hornor, Peter 1038 10.10.00 12.04.41 1.54.41 1.50.29 6.0
7 F15 Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Mayne, William Overbury, Adrian 1038 10.10.00 12.05.15 1.55.15 1.51.02 7.0
8 F15 It's Magic FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3410 AYC Mayhen, Chris Mayhen, Nicky 1026     DNC   9.0

Orford - F15 Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 F15 Forget Me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Barker, Nick tbc 1026 10.40.00 13.11.03 2.31.03 2.27.13 1.0
2 F15 Ffully Ffocused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 AYC Young , Jeremy Young, Elizabeth 1038 10.40.00 13.15.18 2.35.18 2.29.37 2.0
3 F15 Satisffaction FLYING FIFTEEN SILVER 3955 AYC Spark, Chris Spark, Emma 1038 10.40.00 13.15.47 2.35.47 2.30.05 3.0
4 F15 It's Magic FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3410 AYC Mayhen, Chris Mayhen, Nicky 1026 10.40.00 13.21.59 2.41.59 2.37.53 4.0
5 F15 "Incognito" FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 1543 AYC Sinton, Geoff Copp, David 1051 10.40.00 13.31.10 2.51.10 2.42.52 5.0
6 F15 Miffy Stoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 AYC Dawson, Johnny Dawson, Anna 1026     DNC   9.0
6 F15 Ffortune FLYING FIFTEEN SILVER 3160 AYC Roney, Julian Hornor, Peter 1038     OCS   9.0
6 F15 Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Mayne, William Overbury, Adrian 1038     DNC   9.0

Friday - F15 Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 F15 Ffully Ffocused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 AYC Young , Jeremy Young, Elizabeth 1038 11.15.00 12.39.15 1.24.15 1.21.10 1.0
2 F15 Forget Me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Barker, Nick tbc 1026 11.15.00 12.39.55 1.24.55 1.22.46 2.0
3 F15 Satisffaction FLYING FIFTEEN SILVER 3955 AYC Spark, Chris Spark, Emma 1038 11.15.00 12.41.32 1.26.32 1.23.22 3.0
4 F15 Miffy Stoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 AYC Dawson, Johnny Dawson, Anna 1026 11.15.00 12.42.39 1.27.39 1.25.26 4.0
5 F15 "Incognito" FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 1543 AYC Sinton, Geoff Copp, David 1051 11.15.00 12.45.33 1.30.33 1.26.09 5.0
6 F15 Ffortune FLYING FIFTEEN SILVER 3160 AYC Roney, Julian Hornor, Peter 1038 11.15.00 12.46.41 1.31.41 1.28.20 6.0
7 F15 It's Magic FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3410 AYC Mayhen, Chris Mayhen, Nicky 1026     DNC   9.0
7 F15 Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Mayne, William Overbury, Adrian 1038     DNC   9.0

Sunday - Laser Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Another Girl LASER 194132 AYC Hinton, Alex   1097 10.35.00 12.12.33 1.37.33 1.28.55 1.0
2 Laser   LASER RADIAL 186670 AYC Doble Thomson, Sam   1139 10.35.00 12.16.47 1.41.47 1.29.22 2.0
3 Laser Rusty LASER 194130 AYC Nash, Thomas   1097 10.35.00 12.13.07 1.38.07 1.29.26 3.0
4 Laser Piper LASER 183471 AYC Liddell, Martin   1097 10.35.00 12.13.09 1.38.09 1.29.28 4.0
5 Laser H2GO LASER 191857 AYC Jones, Robert   1097 10.35.00 12.15.13 1.40.13 1.31.21 5.0
6 Laser aurelia LASER RADIAL 186922 AYC Newton, Coco   1139 10.35.00 12.19.18 1.44.18 1.31.34 6.0
7 Laser   LASER 123847 AYC Smith, Harry   1097 10.35.00 12.17.32 1.42.32 1.33.28 7.0
8 Laser Tinker LASER RADIAL 200890 Orford Curtis, Nick   1139 10.35.00 12.22.27 1.47.27 1.34.20 8.0
9 Laser Puddleduck LASER RADIAL 86600 AYC Hooper, Charles   1139 10.35.00 12.22.29 1.47.29 1.34.22 9.0
10 Laser   LASER 144378 AYC Janes, Nigel   1097 10.35.00 12.18.58 1.43.58 1.34.46 10.0
11 Laser   LASER 197772 AYC Morgan, James   1097 10.35.00 12.19.15 1.44.15 1.35.02 11.0
12 Laser   LASER 197765 AYC Morgan, Harry   1097 10.35.00 12.19.22 1.44.22 1.35.08 12.0
13 Laser Glenisla LASER 51581 AYC Parker-Jervis, Andrew   1097 10.35.00 12.24.35 1.49.35 1.39.54 13.0
14 Laser   LASER 042 AYC     1097     DNC   21.0
14 Laser   LASER 77539 AYC     1097     DNC   21.0
14 Laser Crickey LASER 89075 AYC Clark, Elizabeth   1097     DNC   21.0
14 Laser   LASER 191068 AYC Clark, Rupert   1097     DNC   21.0
14 Laser Final Chapter LASER 177934 AYC Bowman, Aisling   1097     DNC   21.0
14 Laser Sunflower LASER   Slaughden Whitehouse, Wilf   1097     DNC   21.0
14 Laser Valmai LASER 77818 Slaughden Smith, Hillas   1097     DNC   21.0

Tuesday - Laser Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 11.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Piper LASER 183471 AYC Liddell, Martin   1097 11.35.00 13.26.34 1.51.34 1.41.42 1.0
2 Laser Another Girl LASER 194132 AYC Hinton, Alex   1097 11.35.00 13.30.11 1.55.11 1.45.00 2.0
3 Laser H2GO LASER 191857 AYC Jones, Robert   1097 11.35.00 13.30.16 1.55.16 1.45.04 3.0
4 Laser Rusty LASER 194130 AYC Nash, Thomas   1097 11.35.00 13.30.21 1.55.21 1.45.09 4.0
5 Laser   LASER 197765 AYC Morgan, Harry   1097 11.35.00 13.34.24 1.59.24 1.48.51 5.0
6 Laser   LASER RADIAL 186670 AYC Doble Thomson, Sam   1139 11.35.00 13.40.14 2.05.14 1.49.57 6.0
7 Laser aurelia LASER RADIAL 186922 AYC Newton, Coco   1139 11.35.00 13.43.44 2.08.44 1.53.01 7.0
8 Laser   LASER 123847 AYC Smith, Harry   1097 11.35.00 13.44.46 2.09.46 1.58.18 8.0
9 Laser   LASER 144378 AYC Janes, Nigel   1097 11.35.00 13.47.17 2.12.17 2.00.35 9.0
10 Laser Puddleduck LASER RADIAL 86600 AYC Hooper, Charles   1139 11.35.00 13.53.54 2.18.54 2.01.57 10.0
11 Laser Glenisla LASER 51581 AYC Parker-Jervis, Andrew   1097     DNC   21.0
11 Laser   LASER 042 AYC     1097     DNC   21.0
11 Laser Tinker LASER RADIAL 200890 Orford Curtis, Nick   1139     DNC   21.0
11 Laser   LASER 77539 AYC     1097     DNC   21.0
11 Laser Crickey LASER 89075 AYC Clark, Elizabeth   1097     DNC   21.0
11 Laser   LASER 197772 AYC Morgan, James   1097     DNC   21.0
11 Laser   LASER 191068 AYC Clark, Rupert   1097     DNC   21.0
11 Laser Final Chapter LASER 177934 AYC Bowman, Aisling   1097     DNC   21.0
11 Laser Sunflower LASER   Slaughden Whitehouse, Wilf   1097     DNC   21.0
11 Laser Valmai LASER 77818 Slaughden Smith, Hillas   1097     DNC   21.0

Wednesday - Laser Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Piper LASER 183471 AYC Liddell, Martin   1097 10.35.00 12.21.33 1.46.33 1.37.08 1.0
2 Laser Rusty LASER 194130 AYC Nash, Thomas   1097 10.35.00 12.22.15 1.47.15 1.37.46 2.0
3 Laser Another Girl LASER 194132 AYC Hinton, Alex   1097 10.35.00 12.23.56 1.48.56 1.39.18 3.0
4 Laser   LASER RADIAL 186670 AYC Doble Thomson, Sam   1139 10.35.00 12.31.40 1.56.40 1.42.26 4.0
5 Laser aurelia LASER RADIAL 186922 AYC Newton, Coco   1139 10.35.00 12.32.31 1.57.31 1.43.11 5.0
6 Laser H2GO LASER 191857 AYC Jones, Robert   1097 10.35.00 12.30.21 1.55.21 1.45.09 6.0
7 Laser   LASER 197765 AYC Morgan, Harry   1097 10.35.00 12.36.19 2.01.19 1.50.35 7.0
8 Laser Puddleduck LASER RADIAL 86600 AYC Hooper, Charles   1139 10.35.00 12.44.19 2.09.19 1.53.32 8.0
9 Laser   LASER 77539 AYC     1097 10.35.00 12.45.29 2.10.29 1.58.57 9.0
10 Laser Glenisla LASER 51581 AYC Parker-Jervis, Andrew   1097 10.35.00 12.46.23 2.11.23 1.59.46 10.0
11 Laser Crickey LASER 89075 AYC Clark, Elizabeth   1097 10.35.00 12.49.21 2.14.21 2.02.28 11.0
12 Laser   LASER 123847 AYC Smith, Harry   1097     DNC   21.0
12 Laser   LASER 144378 AYC Janes, Nigel   1097     DNC   21.0
12 Laser   LASER 042 AYC     1097     DNC   21.0
12 Laser Tinker LASER RADIAL 200890 Orford Curtis, Nick   1139     DNC   21.0
12 Laser   LASER 197772 AYC Morgan, James   1097     DNC   21.0
12 Laser   LASER 191068 AYC Clark, Rupert   1097     DNC   21.0
12 Laser Final Chapter LASER 177934 AYC Bowman, Aisling   1097     DNC   21.0
12 Laser Sunflower LASER   Slaughden Whitehouse, Wilf   1097     DNC   21.0
12 Laser Valmai LASER 77818 Slaughden Smith, Hillas   1097     DNF   21.0

Orford - Laser Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Another Girl LASER 194132 AYC Hinton, Alex   1097 11.10.00 13.00.15 1.50.15 1.40.30 1.0
2 Laser Rusty LASER 194130 AYC Nash, Thomas   1097 11.10.00 13.00.52 1.50.52 1.41.04 2.0
3 Laser Piper LASER 183471 AYC Liddell, Martin   1097 11.10.00 13.04.11 1.54.11 1.44.05 3.0
4 Laser   LASER 042 AYC     1097 11.10.00 13.10.08 2.00.08 1.49.31 4.0
5 Laser   LASER RADIAL 186670 AYC Doble Thomson, Sam   1139     DNC   21.0
5 Laser H2GO LASER 191857 AYC Jones, Robert   1097     DNC   21.0
5 Laser aurelia LASER RADIAL 186922 AYC Newton, Coco   1139     DNC   21.0
5 Laser   LASER 123847 AYC Smith, Harry   1097     DNC   21.0
5 Laser   LASER 197765 AYC Morgan, Harry   1097     DNS   21.0
5 Laser   LASER 144378 AYC Janes, Nigel   1097     DNC   21.0
5 Laser Puddleduck LASER RADIAL 86600 AYC Hooper, Charles   1139     DNC   21.0
5 Laser Glenisla LASER 51581 AYC Parker-Jervis, Andrew   1097     DNC   21.0
5 Laser Tinker LASER RADIAL 200890 Orford Curtis, Nick   1139     DNC   21.0
5 Laser   LASER 77539 AYC     1097     DNC   21.0
5 Laser Crickey LASER 89075 AYC Clark, Elizabeth   1097     DNC   21.0
5 Laser   LASER 197772 AYC Morgan, James   1097     DNC   21.0
5 Laser   LASER 191068 AYC Clark, Rupert   1097     DNC   21.0
5 Laser Final Chapter LASER 177934 AYC Bowman, Aisling   1097     DNC   21.0
5 Laser Sunflower LASER   Slaughden Whitehouse, Wilf   1097     DNC   21.0
5 Laser Valmai LASER 77818 Slaughden Smith, Hillas   1097     DNC   21.0

Friday - Laser Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 11.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser Another Girl LASER 194132 AYC Hinton, Alex   1097 11.40.00 13.15.10 1.35.10 1.26.45 1.0
2 Laser Piper LASER 183471 AYC Liddell, Martin   1097 11.40.00 13.15.38 1.35.38 1.27.11 2.0
3 Laser H2GO LASER 191857 AYC Jones, Robert   1097 11.40.00 13.16.56 1.36.56 1.28.22 3.0
4 Laser   LASER RADIAL 186670 AYC Doble Thomson, Sam   1139 11.40.00 13.21.00 1.41.00 1.28.40 4.0
5 Laser aurelia LASER RADIAL 186922 AYC Newton, Coco   1139 11.40.00 13.22.46 1.42.46 1.30.14 5.0
6 Laser   LASER 123847 AYC Smith, Harry   1097 11.40.00 13.23.08 1.43.08 1.34.01 6.0
7 Laser   LASER 144378 AYC Janes, Nigel   1097 11.40.00 13.29.53 1.49.53 1.40.10 7.0
8 Laser Glenisla LASER 51581 AYC Parker-Jervis, Andrew   1097 11.40.00 13.36.05 1.56.05 1.45.49 8.0
9 Laser Rusty LASER 194130 AYC Nash, Thomas   1097     DNC   21.0
9 Laser   LASER 197765 AYC Morgan, Harry   1097     DNC   21.0
9 Laser Puddleduck LASER RADIAL 86600 AYC Hooper, Charles   1139     DNC   21.0
9 Laser   LASER 042 AYC     1097     DNC   21.0
9 Laser Tinker LASER RADIAL 200890 Orford Curtis, Nick   1139     DNC   21.0
9 Laser   LASER 77539 AYC     1097     DNC   21.0
9 Laser Crickey LASER 89075 AYC Clark, Elizabeth   1097     DNC   21.0
9 Laser   LASER 197772 AYC Morgan, James   1097     DNC   21.0
9 Laser   LASER 191068 AYC Clark, Rupert   1097     DNC   21.0
9 Laser Final Chapter LASER 177934 AYC Bowman, Aisling   1097     DNC   21.0
9 Laser Sunflower LASER   Slaughden Whitehouse, Wilf   1097     DNC   21.0
9 Laser Valmai LASER 77818 Slaughden Smith, Hillas   1097     DNC   21.0

Sunday - K6 Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K6 Cloud Nine K6 162 AYC Robson, Ian Johnson, Sandy 913 10.00.00 11.29.56 1.29.56 1.38.30 1.0
2 K6 Back in black K6 211 AYC Sydenham, Simon Ritchie, Chris 913 10.00.00 11.32.46 1.32.46 1.41.36 2.0
3 K6 Galluper K6 213 AYC Jones, Nick Jones, George 913 10.00.00 11.32.59 1.32.59 1.41.51 3.0
4 K6   K6 204 AYC Liddell, Steve Liddell, Ian 913 10.00.00 11.36.40 1.36.40 1.45.53 4.0
5 K6 Overdraft K6 109 AYC Adcroft, Simon Dewberry, Steve 913 10.00.00 11.39.48 1.39.48 1.49.19 5.0
6 K6 Porkys III K6 198 AYC Cooper, Alex Hilling, Dan 913 10.00.00 11.41.35 1.41.35 1.51.16 6.0
7 K6   K6 228 AYC Hallas, John Hallas, Rory 913     DNC   8.0

Tuesday - K6 Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K6 Cloud Nine K6 162 AYC Robson, Ian Johnson, Sandy 913 11.00.00 12.34.55 1.34.55 1.43.58 1.0
2 K6   K6 204 AYC Liddell, Steve Liddell, Ian 913 11.00.00 12.37.54 1.37.54 1.47.14 2.0
3 K6   K6 228 AYC Hallas, John Hallas, Rory 913 11.00.00 12.38.03 1.38.03 1.47.24 3.0
4 K6 Back in black K6 211 AYC Sydenham, Simon Ritchie, Chris 913 11.00.00 12.39.02 1.39.02 1.48.28 4.0
5 K6 Overdraft K6 109 AYC Adcroft, Simon Dewberry, Steve 913 11.00.00 12.43.49 1.43.49 1.53.43 5.0
6 K6 Galluper K6 213 AYC Jones, Nick Jones, George 913     DNC   8.0
6 K6 Porkys III K6 198 AYC Cooper, Alex Hilling, Dan 913     DNC   8.0

Wednesday - K6 Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K6 Cloud Nine K6 162 AYC Robson, Ian Johnson, Sandy 913 10.00.00 11.50.58 1.50.58 2.01.32 1.0
2 K6 Galluper K6 213 AYC Jones, Nick Jones, George 913 10.00.00 11.55.07 1.55.07 2.06.05 2.0
3 K6   K6 228 AYC Hallas, John Hallas, Rory 913 10.00.00 11.55.22 1.55.22 2.06.22 3.0
4 K6 Back in black K6 211 AYC Sydenham, Simon Ritchie, Chris 913 10.00.00 11.58.50 1.58.50 2.10.09 4.0
5 K6 Overdraft K6 109 AYC Adcroft, Simon Dewberry, Steve 913 10.00.00 12.01.04 2.01.04 2.12.36 5.0
6 K6   K6 204 AYC Liddell, Steve Liddell, Ian 913     DNC   8.0
6 K6 Porkys III K6 198 AYC Cooper, Alex Hilling, Dan 913     DNC   8.0

Orford - K6 Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K6 Cloud Nine K6 162 AYC Robson, Ian Johnson, Sandy 913 10.30.00 12.37.56 2.07.56 2.20.07 1.0
2 K6 Back in black K6 211 AYC Sydenham, Simon Ritchie, Chris 913 10.30.00 12.39.36 2.09.36 2.21.57 2.0
3 K6 Galluper K6 213 AYC Jones, Nick Jones, George 913 10.30.00 12.40.11 2.10.11 2.22.35 3.0
4 K6   K6 204 AYC Liddell, Steve Liddell, Ian 913 10.30.00 12.42.56 2.12.56 2.25.36 4.0
5 K6   K6 228 AYC Hallas, John Hallas, Rory 913 10.30.00 12.44.09 2.14.09 2.26.56 5.0
6 K6 Overdraft K6 109 AYC Adcroft, Simon Dewberry, Steve 913 10.30.00 12.45.20 2.15.20 2.28.14 6.0
7 K6 Porkys III K6 198 AYC Cooper, Alex Hilling, Dan 913 10.30.00 13.04.16 2.34.16 2.48.58 7.0

Friday - K6 Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 K6 Cloud Nine K6 162 AYC Robson, Ian Johnson, Sandy 913 11.05.00 12.56.15 1.51.15 2.01.51 1.0
2 K6 Galluper K6 213 AYC Jones, Nick Jones, George 913 11.05.00 13.00.57 1.55.57 2.07.00 2.0
3 K6   K6 204 AYC Liddell, Steve Liddell, Ian 913 11.05.00 13.02.11 1.57.11 2.08.21 3.0
4 K6   K6 228 AYC Hallas, John Hallas, Rory 913 11.05.00 13.02.33 1.57.33 2.08.45 4.0
5 K6 Overdraft K6 109 AYC Adcroft, Simon Dewberry, Steve 913 11.05.00 13.05.15 2.00.15 2.11.43 5.0
6 K6 Back in black K6 211 AYC Sydenham, Simon Ritchie, Chris 913 11.05.00 13.05.37 2.00.37 2.12.07 6.0
7 K6 Porkys III K6 198 AYC Cooper, Alex Hilling, Dan 913 11.05.00 13.10.43 2.05.43 2.17.42 7.0

Sunday - KB Handicap Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 KB Handicap   SQUIB spin 826 AYC Wheeler, Jim White, Peter 1160 10.15.00 11.25.37 1.10.37 1.00.53 1.0
2 KB Handicap Olebisque SQUIB spin 611 AYC Vernon, David Daniell, Sally 1160 10.15.00 11.30.25 1.15.25 1.05.01 2.0
3 KB Handicap Papillon TOFINOU 7 129 AYC Mathewson, Charles Matthewson, Buffy 1140     DNC   5.0
3 KB Handicap Black Pig SQUIB spin 874 AYC Laughton-Scott, Charlie Daniel, Robert 1160     DNC   5.0

Tuesday - KB Handicap Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 KB Handicap   SQUIB spin 826 AYC Wheeler, Jim White, Peter 1160 11.15.00 13.08.36 1.53.36 1.37.56 1.0
2 KB Handicap Olebisque SQUIB spin 611 AYC Vernon, David Daniell, Sally 1160 11.15.00 13.37.23 2.22.23 2.02.45 2.0
3 KB Handicap Papillon TOFINOU 7 129 AYC Mathewson, Charles Matthewson, Buffy 1140     DNC   5.0
3 KB Handicap Black Pig SQUIB spin 874 AYC Laughton-Scott, Charlie Daniel, Robert 1160     DNC   5.0

Wednesday - KB Handicap Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 KB Handicap   SQUIB spin 826 AYC Wheeler, Jim White, Peter 1160 10.15.00 12.20.24 2.05.24 1.48.06 1.0
2 KB Handicap Olebisque SQUIB spin 611 AYC Vernon, David Daniell, Sally 1160     DNF   5.0
2 KB Handicap Papillon TOFINOU 7 129 AYC Mathewson, Charles Matthewson, Buffy 1140     DNC   5.0
2 KB Handicap Black Pig SQUIB spin 874 AYC Laughton-Scott, Charlie Daniel, Robert 1160     DNF   5.0

Orford - KB Handicap Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 KB Handicap Papillon TOFINOU 7 129 AYC Mathewson, Charles Matthewson, Buffy 1140 10.45.00 14.14.17 3.29.17 3.03.35 1.0
2 KB Handicap Olebisque SQUIB spin 611 AYC Vernon, David Daniell, Sally 1160 10.45.00 14.23.02 3.38.02 3.07.58 2.0
3 KB Handicap   SQUIB spin 826 AYC Wheeler, Jim White, Peter 1160     DNC   5.0
3 KB Handicap Black Pig SQUIB spin 874 AYC Laughton-Scott, Charlie Daniel, Robert 1160     DNC   5.0

Friday - KB Handicap Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 KB Handicap   SQUIB spin 826 AYC Wheeler, Jim White, Peter 1160 DNF 5.0
1 KB Handicap Olebisque SQUIB spin 611 AYC Vernon, David Daniell, Sally 1160 DNC 5.0
1 KB Handicap Papillon TOFINOU 7 129 AYC Mathewson, Charles Matthewson, Buffy 1140 DNC 5.0
1 KB Handicap Black Pig SQUIB spin 874 AYC Laughton-Scott, Charlie Daniel, Robert 1160 DNC 5.0

Sunday - LL class Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 10.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LL class Hussar LOCH LONG n sp 110 AYC Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 10.30.00 12.11.13 1.41.13 1.26.04 1.0
2 LL class   LOCH LONG n sp 138 AYC Robertson, Tom Harrison, Roger 1176 10.30.00 12.11.25 1.41.25 1.26.14 2.0
3 LL class Akela LOCH LONG n sp 29 AYC Mehew, Thomas Mehew, Sarah 1176 10.30.00 12.12.15 1.42.15 1.26.57 3.0
4 LL class Aeolus LOCH LONG n sp 115 AYC Clark, Stephen Parker, John 1176 10.30.00 12.12.57 1.42.57 1.27.33 4.0
5 LL class Fiona LOCH LONG n sp 141 AYC Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 10.30.00 12.14.22 1.44.22 1.28.45 5.0
6 LL class Whim LOCH LONG n sp 137 AYC Fulford, Simon Fulford, James 1176 10.30.00 12.14.39 1.44.39 1.28.59 6.0
7 LL class Groovy Train LOCH LONG n sp 143 AYC Bowman, Rory Stevens, Tom 1176 10.30.00 12.14.47 1.44.47 1.29.06 7.0
8 LL class Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Semken, Christopher Steele, Mike 1176 10.30.00 12.15.28 1.45.28 1.29.41 8.0
9 LL class Vela LOCH LONG n sp 50 AYC Fletcher, Rob Fletcher, Linda 1176 10.30.00 12.17.08 1.47.08 1.31.06 9.0
10 LL class Carousel LOCH LONG n sp 44 AYC Trower, David Hirst, Julian 1176 10.30.00 12.17.24 1.47.24 1.31.20 10.0
11 LL class Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Hill, George Hill, Patrick 1176 10.30.00 12.18.03 1.48.03 1.31.53 11.0
12 LL class Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Chadd, Jonny Lightfoot, Hilary/ Chadd, Janey 1176 10.30.00 12.18.25 1.48.25 1.32.11 12.0
13 LL class   LOCH LONG n sp 82 AYC Sprake, David Zins, Sarah 1176 10.30.00 12.18.42 1.48.42 1.32.26 13.0
14 LL class Cariad LOCH LONG n sp 79 AYC Robertson, Angus Bacon, Chris 1176 10.30.00 12.19.20 1.49.20 1.32.58 14.0
15 LL class Blaithe LOCH LONG n sp 15 AYC Camp, Charles Collett, Ian 1176 10.30.00 12.19.51 1.49.51 1.33.25 15.0
16 LL class Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Stevens, Ed Thompson, Matty 1176 10.30.00 12.20.01 1.50.01 1.33.33 16.0
17 LL class Faolag LOCH LONG n sp 36 AYC Gifford, Ian Gifford, Sarah 1176 10.30.00 12.20.16 1.50.16 1.33.46 17.0
18 LL class Ripple LOCH LONG n sp 8 AYC Montague, Phil Montague, Nathalie 1176 10.30.00 12.20.17 1.50.17 1.33.47 18.0
19 LL class Iona LOCH LONG n sp 121 AYC Powell, James Cooper, Richard 1176 10.30.00 12.20.31 1.50.31 1.33.59 19.0
20 LL class Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 10.30.00 12.21.37 1.51.37 1.34.55 20.0
21 LL class Thistle LOCH LONG n sp 30 AYC Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176 10.30.00 12.21.58 1.51.58 1.35.13 21.0
22 LL class Whisper LOCH LONG n sp 67 AYC Myers, Malcolm Upson, Robin 1176 10.30.00 12.23.06 1.53.06 1.36.10 22.0
23 LL class Jean LOCH LONG n sp 40 AYC Seccombe, Mark Rusell, Nicholas 1176 10.30.00 12.23.09 1.53.09 1.36.13 23.0
24 LL class Bon Accord LOCH LONG n sp 64 AYC Hall, Mervyn Hughes, George 1176 10.30.00 12.23.13 1.53.13 1.36.16 24.0
25 LL class Bruichladdin LOCH LONG n sp 90 AYC Fairweather, Mark Scorer, Maggie 1176 10.30.00 12.24.18 1.54.18 1.37.12 25.0
26 LL class Finola LOCH LONG n sp 23 AYC Leates, Gill Abel, Mary 1176 10.30.00 12.24.29 1.54.29 1.37.21 26.0
27 LL class Nissa LOCH LONG n sp 128 AYC Clark, Matthew   1176 10.30.00 12.27.45 1.57.45 1.40.08 27.0
28 LL class Astra LOCH LONG n sp 86 AYC Bevan, John tba 1176     DNC   31.0
28 LL class   LOCH LONG n sp 85 AYC Lawson, Adrian Lawson, India 1176     DNC   31.0
28 LL class Rebel LOCH LONG n sp 134 AYC Fletcher, Stephen West, Rupert 1176     DNC   31.0

Tuesday - LL class Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LL class Whim LOCH LONG n sp 137 AYC Fulford, Simon Fulford, James 1176 11.30.00 12.56.07 1.26.07 1.13.14 1.0
2 LL class Aeolus LOCH LONG n sp 115 AYC Clark, Stephen Parker, John 1176 11.30.00 12.58.54 1.28.54 1.15.36 2.0
3 LL class Hussar LOCH LONG n sp 110 AYC Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 11.30.00 13.06.28 1.36.28 1.22.02 3.0
4 LL class Groovy Train LOCH LONG n sp 143 AYC Bowman, Rory Stevens, Tom 1176 11.30.00 13.11.16 1.41.16 1.26.07 4.0
5 LL class   LOCH LONG n sp 85 AYC Lawson, Adrian Lawson, India 1176 11.30.00 13.21.02 1.51.02 1.34.25 5.0
6 LL class Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Semken, Christopher Steele, Mike 1176 11.30.00 13.26.43 1.56.43 1.39.15 6.0
7 LL class Ripple LOCH LONG n sp 8 AYC Montague, Phil Montague, Nathalie 1176 11.30.00 13.27.43 1.57.43 1.40.06 7.0
8 LL class Iona LOCH LONG n sp 121 AYC Powell, James Cooper, Richard 1176 11.30.00 13.29.01 1.59.01 1.41.12 8.0
9 LL class   LOCH LONG n sp 138 AYC Robertson, Tom Harrison, Roger 1176 11.30.00 13.30.29 2.00.29 1.42.27 9.0
10 LL class Blaithe LOCH LONG n sp 15 AYC Camp, Charles Collett, Ian 1176 11.30.00 13.31.35 2.01.35 1.43.23 10.0
11 LL class Jean LOCH LONG n sp 40 AYC Seccombe, Mark Rusell, Nicholas 1176 11.30.00 13.33.01 2.03.01 1.44.36 11.0
12 LL class Fiona LOCH LONG n sp 141 AYC Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 11.30.00 13.33.34 2.03.34 1.45.04 12.0
13 LL class Vela LOCH LONG n sp 50 AYC Fletcher, Rob Fletcher, Linda 1176 11.30.00 13.34.38 2.04.38 1.45.59 13.0
14 LL class Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Chadd, Jonny Lightfoot, Hilary/ Chadd, Janey 1176 11.30.00 13.35.26 2.05.26 1.46.40 14.0
15 LL class Thistle LOCH LONG n sp 30 AYC Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176 11.30.00 13.35.50 2.05.50 1.47.00 15.0
16 LL class Cariad LOCH LONG n sp 79 AYC Robertson, Angus Bacon, Chris 1176 11.30.00 13.37.28 2.07.28 1.48.23 16.0
17 LL class Carousel LOCH LONG n sp 44 AYC Trower, David Hirst, Julian 1176 11.30.00 13.38.17 2.08.17 1.49.05 17.0
18 LL class Rebel LOCH LONG n sp 134 AYC Fletcher, Stephen West, Rupert 1176 11.30.00 13.38.39 2.08.39 1.49.24 18.0
19 LL class Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 11.30.00 13.38.43 2.08.43 1.49.27 19.0
20 LL class Astra LOCH LONG n sp 86 AYC Bevan, John tba 1176 11.30.00 13.38.53 2.08.53 1.49.36 20.0
21 LL class   LOCH LONG n sp 82 AYC Sprake, David Zins, Sarah 1176 11.30.00 13.45.44 2.15.44 1.55.25 21.0
22 LL class Faolag LOCH LONG n sp 36 AYC Gifford, Ian Gifford, Sarah 1176 11.30.00 13.46.39 2.16.39 1.56.12 22.0
23 LL class Whisper LOCH LONG n sp 67 AYC Myers, Malcolm Upson, Robin 1176 11.30.00 13.47.02 2.17.02 1.56.31 23.0
24 LL class Bon Accord LOCH LONG n sp 64 AYC Hall, Mervyn Hughes, George 1176 11.30.00 13.47.22 2.17.22 1.56.49 24.0
25 LL class Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Hill, George Hill, Patrick 1176 11.30.00 13.39.45 DNF   31.0
25 LL class Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Stevens, Ed Thompson, Matty 1176     DNF   31.0
25 LL class Akela LOCH LONG n sp 29 AYC Mehew, Thomas Mehew, Sarah 1176     DNC   31.0
25 LL class Nissa LOCH LONG n sp 128 AYC Clark, Matthew   1176     DNC   31.0
25 LL class Finola LOCH LONG n sp 23 AYC Leates, Gill Abel, Mary 1176     DNC   31.0
25 LL class Bruichladdin LOCH LONG n sp 90 AYC Fairweather, Mark Scorer, Maggie 1176     DNC   31.0

Wednesday - LL class Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 10.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LL class Hussar LOCH LONG n sp 110 AYC Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 10.30.00 12.18.45 1.48.45 1.32.28 1.0
2 LL class Whim LOCH LONG n sp 137 AYC Fulford, Simon Fulford, James 1176 10.30.00 12.19.17 1.49.17 1.32.56 2.0
3 LL class   LOCH LONG n sp 138 AYC Robertson, Tom Harrison, Roger 1176 10.30.00 12.21.15 1.51.15 1.34.36 3.0
4 LL class Aeolus LOCH LONG n sp 115 AYC Clark, Stephen Parker, John 1176 10.30.00 12.22.26 1.52.26 1.35.36 4.0
5 LL class Fiona LOCH LONG n sp 141 AYC Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 10.30.00 12.25.48 1.55.48 1.38.28 5.0
6 LL class Vela LOCH LONG n sp 50 AYC Fletcher, Rob Fletcher, Linda 1176 10.30.00 12.26.52 1.56.52 1.39.23 6.0
7 LL class Groovy Train LOCH LONG n sp 143 AYC Bowman, Rory Stevens, Tom 1176 10.30.00 12.27.23 1.57.23 1.39.49 7.0
8 LL class Astra LOCH LONG n sp 86 AYC Bevan, John tba 1176 10.30.00 12.28.24 1.58.24 1.40.41 8.0
9 LL class Rebel LOCH LONG n sp 134 AYC Fletcher, Stephen West, Rupert 1176 10.30.00 12.29.31 1.59.31 1.41.38 9.0
10 LL class Jean LOCH LONG n sp 40 AYC Seccombe, Mark Rusell, Nicholas 1176 10.30.00 12.29.54 1.59.54 1.41.57 10.0
11 LL class Iona LOCH LONG n sp 121 AYC Powell, James Cooper, Richard 1176 10.30.00 12.31.20 2.01.20 1.43.10 11.0
12 LL class Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Semken, Christopher Steele, Mike 1176 10.30.00 12.32.43 2.02.43 1.44.21 12.0
13 LL class Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Chadd, Jonny Lightfoot, Hilary/ Chadd, Janey 1176 10.30.00 12.33.48 2.03.48 1.45.16 13.0
14 LL class Ripple LOCH LONG n sp 8 AYC Montague, Phil Montague, Nathalie 1176 10.30.00 12.34.19 2.04.19 1.45.43 14.0
15 LL class Blaithe LOCH LONG n sp 15 AYC Camp, Charles Collett, Ian 1176 10.30.00 12.35.00 2.05.00 1.46.18 15.0
16 LL class   LOCH LONG n sp 82 AYC Sprake, David Zins, Sarah 1176 10.30.00 12.37.28 2.07.28 1.48.23 16.0
17 LL class Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 10.30.00 12.38.10 2.08.10 1.48.59 17.0
18 LL class   LOCH LONG n sp 85 AYC Lawson, Adrian Lawson, India 1176 10.30.00 12.39.19 2.09.19 1.49.58 18.0
19 LL class Cariad LOCH LONG n sp 79 AYC Robertson, Angus Bacon, Chris 1176 10.30.00 12.39.50 2.09.50 1.50.24 19.0
20 LL class Thistle LOCH LONG n sp 30 AYC Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176 10.30.00 12.40.59 2.10.59 1.51.23 20.0
21 LL class Faolag LOCH LONG n sp 36 AYC Gifford, Ian Gifford, Sarah 1176 10.30.00 12.41.18 2.11.18 1.51.39 21.0
22 LL class Carousel LOCH LONG n sp 44 AYC Trower, David Hirst, Julian 1176 10.30.00 12.42.01 2.12.01 1.52.16 22.0
23 LL class Nissa LOCH LONG n sp 128 AYC Clark, Matthew   1176 10.30.00 12.44.32 2.14.32 1.54.24 23.0
24 LL class Finola LOCH LONG n sp 23 AYC Leates, Gill Abel, Mary 1176 10.30.00 12.47.07 2.17.07 1.56.36 24.0
25 LL class Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Hill, George Hill, Patrick 1176     DNC   31.0
25 LL class Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Stevens, Ed Thompson, Matty 1176     DNC   31.0
25 LL class Akela LOCH LONG n sp 29 AYC Mehew, Thomas Mehew, Sarah 1176     DNC   31.0
25 LL class Whisper LOCH LONG n sp 67 AYC Myers, Malcolm Upson, Robin 1176 10.30.00 12.42.24 DNF   31.0
25 LL class Bon Accord LOCH LONG n sp 64 AYC Hall, Mervyn Hughes, George 1176     DNC   31.0
25 LL class Bruichladdin LOCH LONG n sp 90 AYC Fairweather, Mark Scorer, Maggie 1176     DNC   31.0

Orford - LL class Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LL class   LOCH LONG n sp 138 AYC Robertson, Tom Harrison, Roger 1176 11.00.00 13.47.05 2.47.05 2.22.05 1.0
2 LL class Aeolus LOCH LONG n sp 115 AYC Clark, Stephen Parker, John 1176 11.00.00 13.52.58 2.52.58 2.27.05 2.0
3 LL class Groovy Train LOCH LONG n sp 143 AYC Bowman, Rory Stevens, Tom 1176 11.00.00 13.53.07 2.53.07 2.27.12 3.0
4 LL class Hussar LOCH LONG n sp 110 AYC Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 11.00.00 13.55.34 2.55.34 2.29.17 4.0
5 LL class Fiona LOCH LONG n sp 141 AYC Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 11.00.00 13.56.56 2.56.56 2.30.27 5.0
6 LL class Astra LOCH LONG n sp 86 AYC Bevan, John tba 1176 11.00.00 13.59.50 2.59.50 2.32.55 6.0
7 LL class   LOCH LONG n sp 85 AYC Lawson, Adrian Lawson, India 1176 11.00.00 14.02.08 3.02.08 2.34.53 7.0
8 LL class Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Semken, Christopher Steele, Mike 1176 11.00.00 14.02.44 3.02.44 2.35.23 8.0
9 LL class Vela LOCH LONG n sp 50 AYC Fletcher, Rob Fletcher, Linda 1176 11.00.00 14.03.17 3.03.17 2.35.51 9.0
10 LL class Ripple LOCH LONG n sp 8 AYC Montague, Phil Montague, Nathalie 1176 11.00.00 14.03.25 3.03.25 2.35.58 10.0
11 LL class Cariad LOCH LONG n sp 79 AYC Robertson, Angus Bacon, Chris 1176 11.00.00 14.03.30 3.03.30 2.36.02 11.0
12 LL class Faolag LOCH LONG n sp 36 AYC Gifford, Ian Gifford, Sarah 1176 11.00.00 14.05.32 3.05.32 2.37.46 12.0
13 LL class Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Hill, George Hill, Patrick 1176 11.00.00 14.07.51 3.07.51 2.39.44 13.0
14 LL class Iona LOCH LONG n sp 121 AYC Powell, James Cooper, Richard 1176 11.00.00 14.08.58 3.08.58 2.40.41 14.0
15 LL class Rebel LOCH LONG n sp 134 AYC Fletcher, Stephen West, Rupert 1176 11.00.00 14.09.28 3.09.28 2.41.07 15.0
16 LL class Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Stevens, Ed Thompson, Matty 1176 11.00.00 14.09.33 3.09.33 2.41.11 16.0
17 LL class Jean LOCH LONG n sp 40 AYC Seccombe, Mark Rusell, Nicholas 1176 11.00.00 14.10.29 3.10.29 2.41.59 17.0
18 LL class Carousel LOCH LONG n sp 44 AYC Trower, David Hirst, Julian 1176 11.00.00 14.10.51 3.10.51 2.42.17 18.0
19 LL class Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Chadd, Jonny Lightfoot, Hilary/ Chadd, Janey 1176 11.00.00 14.11.00 3.11.00 2.42.25 19.0
20 LL class Blaithe LOCH LONG n sp 15 AYC Camp, Charles Collett, Ian 1176 11.00.00 14.11.14 3.11.14 2.42.37 20.0
21 LL class   LOCH LONG n sp 82 AYC Sprake, David Zins, Sarah 1176 11.00.00 14.12.02 3.12.02 2.43.18 21.0
22 LL class Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 11.00.00 14.12.35 3.12.35 2.43.46 22.0
23 LL class Whim LOCH LONG n sp 137 AYC Fulford, Simon Fulford, James 1176     DNC   31.0
23 LL class Thistle LOCH LONG n sp 30 AYC Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176     DNC   31.0
23 LL class Akela LOCH LONG n sp 29 AYC Mehew, Thomas Mehew, Sarah 1176     DNC   31.0
23 LL class Whisper LOCH LONG n sp 67 AYC Myers, Malcolm Upson, Robin 1176 11.00.00 14.18.58 DNF   31.0
23 LL class Bon Accord LOCH LONG n sp 64 AYC Hall, Mervyn Hughes, George 1176 11.00.00 14.20.11 DNF   31.0
23 LL class Nissa LOCH LONG n sp 128 AYC Clark, Matthew   1176     DNF   31.0
23 LL class Finola LOCH LONG n sp 23 AYC Leates, Gill Abel, Mary 1176     DNF   31.0
23 LL class Bruichladdin LOCH LONG n sp 90 AYC Fairweather, Mark Scorer, Maggie 1176     DNF   31.0

Friday - LL class Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LL class   LOCH LONG n sp 138 AYC Robertson, Tom Harrison, Roger 1176 11.35.00 13.17.10 1.42.10 1.26.53 1.0
2 LL class Aeolus LOCH LONG n sp 115 AYC Clark, Stephen Parker, John 1176 11.35.00 13.17.33 1.42.33 1.27.12 2.0
3 LL class Hussar LOCH LONG n sp 110 AYC Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 11.35.00 13.19.06 1.44.06 1.28.31 3.0
4 LL class Groovy Train LOCH LONG n sp 143 AYC Bowman, Rory Stevens, Tom 1176 11.35.00 13.22.02 1.47.02 1.31.01 4.0
5 LL class Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Semken, Christopher Steele, Mike 1176 11.35.00 13.22.32 1.47.32 1.31.26 5.0
6 LL class Fiona LOCH LONG n sp 141 AYC Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 11.35.00 13.24.55 1.49.55 1.33.28 6.0
7 LL class Astra LOCH LONG n sp 86 AYC Bevan, John tba 1176 11.35.00 13.25.21 1.50.21 1.33.50 7.0
8 LL class Vela LOCH LONG n sp 50 AYC Fletcher, Rob Fletcher, Linda 1176 11.35.00 13.26.42 1.51.42 1.34.59 8.0
9 LL class Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Chadd, Jonny Lightfoot, Hilary/ Chadd, Janey 1176 11.35.00 13.26.55 1.51.55 1.35.10 9.0
10 LL class Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Hill, George Hill, Patrick 1176 11.35.00 13.28.06 1.53.06 1.36.10 10.0
11 LL class Cariad LOCH LONG n sp 79 AYC Robertson, Angus Bacon, Chris 1176 11.35.00 13.28.31 1.53.31 1.36.32 11.0
12 LL class Ripple LOCH LONG n sp 8 AYC Montague, Phil Montague, Nathalie 1176 11.35.00 13.28.33 1.53.33 1.36.33 12.0
13 LL class Jean LOCH LONG n sp 40 AYC Seccombe, Mark Rusell, Nicholas 1176 11.35.00 13.29.38 1.54.38 1.37.29 13.0
14 LL class Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 11.35.00 13.30.00 1.55.00 1.37.47 14.0
15 LL class Faolag LOCH LONG n sp 36 AYC Gifford, Ian Gifford, Sarah 1176 11.35.00 13.30.52 1.55.52 1.38.32 15.0
16 LL class   LOCH LONG n sp 85 AYC Lawson, Adrian Lawson, India 1176 11.35.00 13.31.04 1.56.04 1.38.42 16.0
17 LL class Rebel LOCH LONG n sp 134 AYC Fletcher, Stephen West, Rupert 1176 11.35.00 13.32.05 1.57.05 1.39.34 17.0
18 LL class Carousel LOCH LONG n sp 44 AYC Trower, David Hirst, Julian 1176 11.35.00 13.32.42 1.57.42 1.40.05 18.0
19 LL class Iona LOCH LONG n sp 121 AYC Powell, James Cooper, Richard 1176 11.35.00 13.33.18 1.58.18 1.40.36 19.0
20 LL class   LOCH LONG n sp 82 AYC Sprake, David Zins, Sarah 1176 11.35.00 13.33.30 1.58.30 1.40.46 20.0
21 LL class Bon Accord LOCH LONG n sp 64 AYC Hall, Mervyn Hughes, George 1176 11.35.00 13.37.47 2.02.47 1.44.24 21.0
22 LL class Whisper LOCH LONG n sp 67 AYC Myers, Malcolm Upson, Robin 1176 11.35.00 13.38.07 2.03.07 1.44.41 22.0
23 LL class Whim LOCH LONG n sp 137 AYC Fulford, Simon Fulford, James 1176     DNC   31.0
23 LL class Blaithe LOCH LONG n sp 15 AYC Camp, Charles Collett, Ian 1176     DNC   31.0
23 LL class Thistle LOCH LONG n sp 30 AYC Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176     DNC   31.0
23 LL class Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Stevens, Ed Thompson, Matty 1176     OCS   31.0
23 LL class Akela LOCH LONG n sp 29 AYC Mehew, Thomas Mehew, Sarah 1176     DNC   31.0
23 LL class Nissa LOCH LONG n sp 128 AYC Clark, Matthew   1176     DNC   31.0
23 LL class Finola LOCH LONG n sp 23 AYC Leates, Gill Abel, Mary 1176     DNC   31.0
23 LL class Bruichladdin LOCH LONG n sp 90 AYC Fairweather, Mark Scorer, Maggie 1176     DNC   31.0

Sunday - Wayfarer Fleet - 2017-08-20 at 10.00.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer QED WAYFARER 10882 AYC Sydenham, Rupert Sydenham, Eileen 1112 10.20.00 11.53.01 1.33.01 1.23.39 1.0
2 Wayfarer Fiasco WAYFARER 11084 AYC Loeffler, Mark Blanchette, Tracey 1112 10.20.00 11.53.17 1.33.17 1.23.53 2.0
3 Wayfarer Second Chance WAYFARER 11119 AYC Davies, Ben Davies, Olivia 1112 10.20.00 11.53.49 1.33.49 1.24.22 3.0
4 Wayfarer No strings attached WAYFARER 10803   Christie, Jono Janes, Amanda 1112 10.20.00 11.55.00 1.35.00 1.25.26 4.0
5 Wayfarer Hitchhiker WAYFARER 10601 AYC Wheatley, Jamie Wheatley, Wendy/Wilf 1112 10.20.00 11.55.27 1.35.27 1.25.50 5.0
6 Wayfarer Lammergeir WAYFARER 10680 AYC Andrews, Luke Andrews, Nicola/ Andrews, Alison 1112 10.20.00 11.55.41 1.35.41 1.26.03 6.0
7 Wayfarer Cair Vie WAYFARER 10798 AYC Warner, Emma Redshaw, Peter 1112 10.20.00 11.56.41 1.36.41 1.26.57 7.0
8 Wayfarer Cassiopeia WAYFARER 11000 Orford Feibusch, Liz Cleverley, Will 1112 10.20.00 11.58.27 1.38.27 1.28.32 8.0
9 Wayfarer Out of the blue WAYFARER 8100 AYC Grogono, Angus Andrews, Thomasin 1112 10.20.00 11.59.11 1.39.11 1.29.12 9.0
10 Wayfarer Moondust WAYFARER 2226 RYS & Orford Glaister, Malcolm Glaister, Tom 1112 10.20.00 11.59.39 1.39.39 1.29.37 10.0
11 Wayfarer   WAYFARER 11167   Underhill, Kenneth   1112 10.20.00 12.02.22 1.42.22 1.32.03 11.0
12 Wayfarer Orange Tip WAYFARER 5312 FFSC Ridsdill Smith, William Ridsdill Smith, Anna 1112 10.20.00 12.04.29 1.44.29 1.33.58 12.0
13 Wayfarer Psycho WAYFARER 9862 AYC Parsonson, Tim Chapnis, Milo 1112 10.20.00 12.06.13 1.46.13 1.35.31 13.0
14 Wayfarer Whitestorm WAYFARER 10206 AYC Hickson, James   1112     DNC   15.0

Tuesday - Wayfarer Fleet - 2017-08-22 at 10.00.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Hitchhiker WAYFARER 10601 AYC Wheatley, Jamie Wheatley, Wendy/Wilf 1112 11.20.00 12.50.41 1.30.41 1.21.33 1.0
2 Wayfarer Fiasco WAYFARER 11084 AYC Loeffler, Mark Blanchette, Tracey 1112 11.20.00 12.51.31 1.31.31 1.22.18 2.0
3 Wayfarer Out of the blue WAYFARER 8100 AYC Grogono, Angus Andrews, Thomasin 1112 11.20.00 12.52.50 1.32.50 1.23.29 3.0
4 Wayfarer QED WAYFARER 10882 AYC Sydenham, Rupert Sydenham, Eileen 1112 11.20.00 12.53.13 1.33.13 1.23.50 4.0
5 Wayfarer Cassiopeia WAYFARER 11000 Orford Feibusch, Liz Cleverley, Will 1112 11.20.00 12.54.14 1.34.14 1.24.45 5.0
6 Wayfarer Cair Vie WAYFARER 10798 AYC Warner, Emma Redshaw, Peter 1112 11.20.00 12.54.23 1.34.23 1.24.53 6.0
7 Wayfarer Second Chance WAYFARER 11119 AYC Davies, Ben Davies, Olivia 1112 11.20.00 12.54.33 1.34.33 1.25.02 7.0
8 Wayfarer No strings attached WAYFARER 10803   Christie, Jono Janes, Amanda 1112 11.20.00 12.55.37 1.35.37 1.25.59 8.0
9 Wayfarer Lammergeir WAYFARER 10680 AYC Andrews, Luke Andrews, Nicola/ Andrews, Alison 1112 11.20.00 12.56.31 1.36.31 1.26.48 9.0
10 Wayfarer Orange Tip WAYFARER 5312 FFSC Ridsdill Smith, William Ridsdill Smith, Anna 1112 11.20.00 13.02.44 1.42.44 1.32.23 10.0
11 Wayfarer   WAYFARER 11167   Underhill, Kenneth   1112 11.20.00 12.55.51 DNC   15.0
11 Wayfarer Moondust WAYFARER 2226 RYS & Orford Glaister, Malcolm Glaister, Tom 1112     DNC   15.0
11 Wayfarer Psycho WAYFARER 9862 AYC Parsonson, Tim Chapnis, Milo 1112     DNC   15.0
11 Wayfarer Whitestorm WAYFARER 10206 AYC Hickson, James   1112     DNC   15.0

Wednesday - Wayfarer Fleet - 2017-08-23 at 10.00.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Out of the blue WAYFARER 8100 AYC Grogono, Angus Andrews, Thomasin 1112 10.20.00 12.09.57 1.49.57 1.38.53 1.0
2 Wayfarer Cair Vie WAYFARER 10798 AYC Warner, Emma Redshaw, Peter 1112 10.20.00 12.11.30 1.51.30 1.40.16 2.0
3 Wayfarer QED WAYFARER 10882 AYC Sydenham, Rupert Sydenham, Eileen 1112 10.20.00 12.13.44 1.53.44 1.42.17 3.0
4 Wayfarer Fiasco WAYFARER 11084 AYC Loeffler, Mark Blanchette, Tracey 1112 10.20.00 12.14.56 1.54.56 1.43.21 4.0
5 Wayfarer Lammergeir WAYFARER 10680 AYC Andrews, Luke Andrews, Nicola/ Andrews, Alison 1112 10.20.00 12.16.06 1.56.06 1.44.24 5.0
6 Wayfarer Cassiopeia WAYFARER 11000 Orford Feibusch, Liz Cleverley, Will 1112 10.20.00 12.17.46 1.57.46 1.45.54 6.0
7 Wayfarer Second Chance WAYFARER 11119 AYC Davies, Ben Davies, Olivia 1112 10.20.00 12.18.41 1.58.41 1.46.44 7.0
8 Wayfarer No strings attached WAYFARER 10803   Christie, Jono Janes, Amanda 1112 10.20.00 12.19.12 1.59.12 1.47.12 8.0
9 Wayfarer   WAYFARER 11167   Underhill, Kenneth   1112 10.20.00 12.31.00 2.11.00 1.57.48 9.0
10 Wayfarer Orange Tip WAYFARER 5312 FFSC Ridsdill Smith, William Ridsdill Smith, Anna 1112 10.20.00 12.31.56 2.11.56 1.58.39 10.0
11 Wayfarer Psycho WAYFARER 9862 AYC Parsonson, Tim Chapnis, Milo 1112 10.20.00 12.41.59 2.21.59 2.07.41 11.0
12 Wayfarer Hitchhiker WAYFARER 10601 AYC Wheatley, Jamie Wheatley, Wendy/Wilf 1112     OCS   15.0
12 Wayfarer Moondust WAYFARER 2226 RYS & Orford Glaister, Malcolm Glaister, Tom 1112     DNC   15.0
12 Wayfarer Whitestorm WAYFARER 10206 AYC Hickson, James   1112     DNC   15.0

Orford - Wayfarer Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer QED WAYFARER 10882 AYC Sydenham, Rupert Sydenham, Eileen 1112 11.10.00 13.46.19 2.36.19 2.20.34 1.0
2 Wayfarer Moondust WAYFARER 2226 RYS & Orford Glaister, Malcolm Glaister, Tom 1112 11.10.00 13.51.04 2.41.04 2.24.51 2.0
3 Wayfarer Hitchhiker WAYFARER 10601 AYC Wheatley, Jamie Wheatley, Wendy/Wilf 1112 11.10.00 13.51.37 2.41.37 2.25.20 3.0
4 Wayfarer Cassiopeia WAYFARER 11000 Orford Feibusch, Liz Cleverley, Will 1112 11.10.00 13.52.11 2.42.11 2.25.51 4.0
5 Wayfarer Second Chance WAYFARER 11119 AYC Davies, Ben Davies, Olivia 1112 11.10.00 13.53.21 2.43.21 2.26.54 5.0
6 Wayfarer Lammergeir WAYFARER 10680 AYC Andrews, Luke Andrews, Nicola/ Andrews, Alison 1112 11.10.00 13.55.19 2.45.19 2.28.40 6.0
7 Wayfarer No strings attached WAYFARER 10803   Christie, Jono Janes, Amanda 1112 11.10.00 14.00.36 2.50.36 2.33.25 7.0
8 Wayfarer   WAYFARER 11167   Underhill, Kenneth   1112 11.10.00 14.01.29 2.51.29 2.34.13 8.0
9 Wayfarer Out of the blue WAYFARER 8100 AYC Grogono, Angus Andrews, Thomasin 1112 11.10.00 14.01.51 2.51.51 2.34.32 9.0
10 Wayfarer Orange Tip WAYFARER 5312 FFSC Ridsdill Smith, William Ridsdill Smith, Anna 1112 11.10.00 14.17.41 3.07.41 2.48.47 10.0
11 Wayfarer Fiasco WAYFARER 11084 AYC Loeffler, Mark Blanchette, Tracey 1112 11.10.00 13.52.11 OCS   15.0
11 Wayfarer Cair Vie WAYFARER 10798 AYC Warner, Emma Redshaw, Peter 1112     OCS   15.0
11 Wayfarer Psycho WAYFARER 9862 AYC Parsonson, Tim Chapnis, Milo 1112     DNC   15.0
11 Wayfarer Whitestorm WAYFARER 10206 AYC Hickson, James   1112     DNC   15.0

Friday - Wayfarer Fleet - 2017-08-24 at 10.00.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wayfarer Second Chance WAYFARER 11119 AYC Davies, Ben Davies, Olivia 1112 11.25.00 12.43.45 1.18.45 1.10.49 1.0
2 Wayfarer QED WAYFARER 10882 AYC Sydenham, Rupert Sydenham, Eileen 1112 11.25.00 12.44.49 1.19.49 1.11.47 2.0
3 Wayfarer Cair Vie WAYFARER 10798 AYC Warner, Emma Redshaw, Peter 1112 11.25.00 12.45.35 1.20.35 1.12.28 3.0
4 Wayfarer Out of the blue WAYFARER 8100 AYC Grogono, Angus Andrews, Thomasin 1112 11.25.00 12.47.23 1.22.23 1.14.05 4.0
5 Wayfarer Fiasco WAYFARER 11084 AYC Loeffler, Mark Blanchette, Tracey 1112 11.25.00 12.47.24 1.22.24 1.14.06 5.0
6 Wayfarer Cassiopeia WAYFARER 11000 Orford Feibusch, Liz Cleverley, Will 1112 11.25.00 12.48.03 1.23.03 1.14.41 6.0
7 Wayfarer Hitchhiker WAYFARER 10601 AYC Wheatley, Jamie Wheatley, Wendy/Wilf 1112 11.25.00 12.48.56 1.23.56 1.15.29 7.0
8 Wayfarer Lammergeir WAYFARER 10680 AYC Andrews, Luke Andrews, Nicola/ Andrews, Alison 1112 11.25.00 12.50.39 1.25.39 1.17.01 8.0
9 Wayfarer No strings attached WAYFARER 10803   Christie, Jono Janes, Amanda 1112 11.25.00 12.50.43 1.25.43 1.17.05 9.0
10 Wayfarer   WAYFARER 11167   Underhill, Kenneth   1112 11.25.00 12.51.03 1.26.03 1.17.23 10.0
11 Wayfarer Orange Tip WAYFARER 5312 FFSC Ridsdill Smith, William Ridsdill Smith, Anna 1112 11.25.00 12.57.39 1.32.39 1.23.19 11.0
12 Wayfarer Whitestorm WAYFARER 10206 AYC Hickson, James   1112 11.25.00 12.58.18 1.33.18 1.23.54 12.0
13 Wayfarer Moondust WAYFARER 2226 RYS & Orford Glaister, Malcolm Glaister, Tom 1112     DNC   15.0
13 Wayfarer Psycho WAYFARER 9862 AYC Parsonson, Tim Chapnis, Milo 1112     DNC   15.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com