AYC Regatta AM 2017

Aldeburgh Yacht Club

Results

Dragon Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet 2017 ENTRY Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Sunday   Tuesday   Wednesday   Orford   Friday   Total Nett
1st Dragon AM PM Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 903 1.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 8.0 5.0
2nd Dragon AM Harkaway D 151 Harkaway 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 935 2.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 9.0 6.0
3rd Dragon AM PM Naiad D 764 Naiad 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 902 (8.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 2.0 18.0 10.0
4th Dragon AM Navaho D 664 Navaho 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 895 3.0 4.0 4.0 (5.0) 4.0 20.0 15.0
5th Dragon AM PM Panther D 581 Panther 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 934 4.0 5.0 6.0 4.0 (8.0 OCS) 27.0 19.0
6th Dragon AM Kestrel D 207 Kestrel 207 AYC Lingley, Mathew tbc 935 5.0 (8.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 34.0 26.0
7th Dragon AM Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 8.0 DNF 38.0 30.0

SEE RESULTS AT
http://www.aldeburghyc.org.uk/sailing/2017-racing-results/2017-regatta-dragon-handicap/

Sunday - Dragon Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.05
Rank Fleet 2017 ENTRY Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon AM PM Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 903 10.05 11.45.38 1.40.38 1.51.27 1.0
2 Dragon AM Harkaway D 151 Harkaway 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 935 10.05 11.51.40 1.46.40 1.54.05 2.0
3 Dragon AM Navaho D 664 Navaho 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 895 10.05 11.48.47 1.43.47 1.55.58 3.0
4 Dragon AM PM Panther D 581 Panther 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 934 10.05 11.53.23 1.48.23 1.56.03 4.0
5 Dragon AM Kestrel D 207 Kestrel 207 AYC Lingley, Mathew tbc 935 10.05 11.53.39 1.48.39 1.56.12 5.0
6 Dragon AM PM Naiad D 764 Naiad 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 902     DNC   8.0
6 Dragon AM Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNC   8.0

Tuesday - Dragon Fleet

Start: Tuesday, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Rank Fleet 2017 ENTRY Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon AM PM Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 903 11.05 12.58.21 1.53.21 2.05.32 1.0
2 Dragon AM PM Naiad D 764 Naiad 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 902 11.05 13.04.05 1.59.05 2.12.01 2.0
3 Dragon AM Harkaway D 151 Harkaway 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 935 11.05 13.09.50 2.04.50 2.13.31 3.0
4 Dragon AM Navaho D 664 Navaho 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 895 11.05 13.05.01 2.00.01 2.14.06 4.0
5 Dragon AM PM Panther D 581 Panther 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 934 11.05 13.22.25 2.17.25 2.27.08 5.0
6 Dragon AM Kestrel D 207 Kestrel 207 AYC Lingley, Mathew tbc 935     DNC   8.0
6 Dragon AM Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNC   8.0

Wednesday - Dragon Fleet

Start: Tuesday, Finishes: Finish time, Time: 10.05
Rank Fleet 2017 ENTRY Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon AM Harkaway D 151 Harkaway 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 935 10.05 11.52.32 1.47.32 1.55.01 1.0
2 Dragon AM PM Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 903 10.05 11.51.49 1.46.49 1.58.17 2.0
3 Dragon AM PM Naiad D 764 Naiad 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 902 10.05 11.53.28 1.48.28 2.00.15 3.0
4 Dragon AM Navaho D 664 Navaho 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 895 10.05 11.54.55 1.49.55 2.02.49 4.0
5 Dragon AM Kestrel D 207 Kestrel 207 AYC Lingley, Mathew tbc 935 10.05 12.01.50 1.56.50 2.04.57 5.0
6 Dragon AM PM Panther D 581 Panther 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 934 10.05 12.06.09 2.01.09 2.09.43 6.0
7 Dragon AM Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNC   8.0

Orford - Dragon Fleet

Start: Tuesday, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Fleet 2017 ENTRY Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon AM PM Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 903 10.35 13.03.03 2.28.03 2.43.57 1.0
2 Dragon AM Harkaway D 151 Harkaway 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 935 10.35 13.08.56 2.33.56 2.44.38 2.0
3 Dragon AM PM Naiad D 764 Naiad 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 902 10.35 13.06.10 2.31.10 2.47.35 3.0
4 Dragon AM PM Panther D 581 Panther 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 934 10.35 13.12.57 2.37.57 2.49.07 4.0
5 Dragon AM Navaho D 664 Navaho 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 895 10.35 13.07.18 2.32.18 2.50.10 5.0
6 Dragon AM Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018 10.35 13.38.34 3.03.34 3.00.19 6.0
7 Dragon AM Kestrel D 207 Kestrel 207 AYC Lingley, Mathew tbc 935     DNC   8.0

Friday - Dragon Fleet

Start: Tuesday, Finishes: Finish time, Time: 11.10
Rank Fleet 2017 ENTRY Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Dragon AM Harkaway D 151 Harkaway 151 AYC Hannon, Tim Chalker, Tom/ Chalker, John 935 11.10 13.20.07 2.10.07 2.19.10 1.0
2 Dragon AM PM Naiad D 764 Naiad 764 AYC Hayles, Mike Hayles, Monique/ Newton, Ricky 902 11.10 13.16.59 2.06.59 2.20.47 2.0
3 Dragon AM PM Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC Gifford, Patrick Spall, Martin 903 11.10 13.19.45 2.09.45 2.23.41 3.0
4 Dragon AM Navaho D 664 Navaho 664 AYC Gillingham, Rick Agar, Alfie 895 11.10 13.20.35 2.10.35 2.25.54 4.0
5 Dragon AM PM Panther D 581 Panther 581 AYC Hunt, Jonathon Hunt, James/ Hunt, Edward 934     OCS   8.0
5 Dragon AM Kestrel D 207 Kestrel 207 AYC Lingley, Mathew tbc 935     DNC   8.0
5 Dragon AM Tamerlane DRAGON 482 AYC Mannion, Chris Mannion, Zac 1018     DNF   8.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com