AYC Regatta Dragon Handicap 2015

Aldeburgh Yacht Club

D Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY AM 1 AM 2 AM3 AM 4 AM 5 Total Nett
1st D Harkaway D 151 Harkaway 2 AYC HANNON Tim CHALKER J+T 935 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 7.0 5.0
2nd D Panther D 581 Panther 581 AYC HUNT Jonathan HUNT James / Edward 934 2.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 9.0 6.0
3rd D Naiad D 764 Naiad 764 AYC HAYLES Mike HAYLES Monique 902 3.0 4.0 (6.0) 5.0 2.0 20.0 14.0
4th D Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC GIFFORD Patrick HUNT Joe / SPALL Martin 903 (4.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 19.0 15.0
5th D Orion D 519 Orion 519 AYC GILDAY Rufus EDDSTEN Clive 943 6.0 (7.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 24.0 17.0
6th D Kestrel D 717 Nereid 207 AYC LINGLEY Matthew   900 5.0 (7.0 DNC) 5.0 7.0 DNC 6.0 30.0 23.0

Dragon 764 has 2% time penalty, race 4.

AM 1 - D Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 D Harkaway D 151 Harkaway 2 AYC HANNON Tim CHALKER J+T 935 1.24.32 1.30.25 1.0
2 D Panther D 581 Panther 581 AYC HUNT Jonathan HUNT James / Edward 934 1.24.54 1.30.54 2.0
3 D Naiad D 764 Naiad 764 AYC HAYLES Mike HAYLES Monique 902 1.22.50 1.31.50 3.0
4 D Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC GIFFORD Patrick HUNT Joe / SPALL Martin 903 1.23.13 1.32.09 4.0
5 D Kestrel D 717 Nereid 207 AYC LINGLEY Matthew   900 1.26.53 1.36.32 5.0
6 D Orion D 519 Orion 519 AYC GILDAY Rufus EDDSTEN Clive 943 1.31.59 1.37.33 6.0

AM 2 - D Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 D Harkaway D 151 Harkaway 2 AYC HANNON Tim CHALKER J+T 935 1.41.44 1.48.48 1.0
2 D Panther D 581 Panther 581 AYC HUNT Jonathan HUNT James / Edward 934 1.42.40 1.49.55 2.0
3 D Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC GIFFORD Patrick HUNT Joe / SPALL Martin 903 1.40.33 1.51.21 3.0
4 D Naiad D 764 Naiad 764 AYC HAYLES Mike HAYLES Monique 902 1.41.13 1.52.13 4.0

AM3 - D Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 D Panther D 581 Panther 581 AYC HUNT Jonathan HUNT James / Edward 934 1.28.42 1.34.58 1.0
2 D Harkaway D 151 Harkaway 2 AYC HANNON Tim CHALKER J+T 935 1.31.49 1.38.12 2.0
3 D Orion D 519 Orion 519 AYC GILDAY Rufus EDDSTEN Clive 943 1.33.52 1.39.32 3.0
4 D Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC GIFFORD Patrick HUNT Joe / SPALL Martin 903 1.31.43 1.41.34 4.0
5 D Kestrel D 717 Nereid 207 AYC LINGLEY Matthew   900 1.32.32 1.42.49 5.0
6 D Naiad D 764 Naiad 764 AYC HAYLES Mike HAYLES Monique 902 1.33.43 1.43.54 6.0

AM 4 - D Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 D Panther D 581 Panther 581 AYC HUNT Jonathan HUNT James / Edward 934 1.35.29 1.42.14 1.0
2 D Harkaway D 151 Harkaway 2 AYC HANNON Tim CHALKER J+T 935 1.35.58 1.42.38 2.0
3 D Orion D 519 Orion 519 AYC GILDAY Rufus EDDSTEN Clive 943 1.37.07 1.42.59 3.0
4 D Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC GIFFORD Patrick HUNT Joe / SPALL Martin 903 1.33.01 1.43.01 4.0
5 D Naiad D 764 Naiad 764 AYC HAYLES Mike HAYLES Monique 902 1.36.01 1.46.27 5.0

AM 5 - D Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 D Harkaway D 151 Harkaway 2 AYC HANNON Tim CHALKER J+T 935 1.29.08 1.35.20 1.0
2 D Naiad D 764 Naiad 764 AYC HAYLES Mike HAYLES Monique 902 1.27.33 1.37.04 2.0
3 D Panther D 581 Panther 581 AYC HUNT Jonathan HUNT James / Edward 934 1.31.13 1.37.40 3.0
4 D Basilisk D 515 Basilisk 515 AYC GIFFORD Patrick HUNT Joe / SPALL Martin 903 1.28.36 1.38.07 4.0
5 D Orion D 519 Orion 519 AYC GILDAY Rufus EDDSTEN Clive 943 1.34.38 1.40.21 5.0
6 D Kestrel D 717 Nereid 207 AYC LINGLEY Matthew   900 1.33.40 1.44.04 6.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com