J&Y Regatta AM 2017

Aldeburgh Yacht Club

Results are final

FEVA Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st   RS FEVA XL 6538 Cope, Alex Woods, Max 2.0 1.0 (3.0) 2.0 8.0 5.0
2nd Mumble RS FEVA XL 5905 Fairless, Hannah Barker, Emily 1.0 (4.0) 4.0 1.0 10.0 6.0
3rd   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Jack Cook, Ollie 4.0 2.0 1.0 (23.0 DNC) 30.0 7.0
4th   RS FEVA XL 5916 Fairless, Sam Barker, Sarah 5.0 3.0 2.0 (23.0 DNC) 33.0 10.0
5th   RS FEVA XL 5912 Baker, Harry Hossle, Stefan (16.0) 5.0 6.0 3.0 30.0 14.0
6th Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Cliff, Archie 6.0 (11.0) 7.0 5.0 29.0 18.0
7th   RS FEVA XL 5927 Fulford, Freddie Ritchie, Oliver 7.0 6.0 5.0 (23.0 DNC) 41.0 18.0
8th Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 12.0 8.0 (23.0 DNC) 4.0 47.0 24.0
9th Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 11.0 7.0 8.0 (23.0 DNC) 49.0 26.0
10th Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 9.0 15.0 9.0 (23.0 DNC) 56.0 33.0
11th Zephyr RS FEVA XL 210 Curtis, Natasha Curtis, Imogen (23.0 DNC) 9.5 23.0 DNC 6.0 61.5 38.5
12th   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 19.0 13.0 (23.0 DNC) 7.0 62.0 39.0
13th   RS FEVA XL 2613 Zisman, Sonia Pickthorn, George 10.0 14.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 70.0 47.0
14th Dragonfly RS FEVA XL 2280 Jackson, Henry Wells, Milo 3.0 (23.0 DNF) 23.0 DNC 23.0 DNC 72.0 49.0
15th Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 18.0 9.5 (23.0 DNC) 23.0 DNC 73.5 50.5
16th Le Freak RS FEVA XL 3031 Averdieck, Phoebe Thorp, Maddy 8.0 (23.0 DNF) 23.0 DNC 23.0 DNC 77.0 54.0
17th Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Jemima Agar, Zanna 14.0 17.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 77.0 54.0
18th   RS FEVA XL 5929 Smith, Amelia Smith, Paddy 21.0 12.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 79.0 56.0
19th Jeff RS FEVA XL 1106 Welsh, Oscar Day, Archie 17.0 16.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 79.0 56.0
20th Trident RS FEVA XL 3027 Arnold, Max Arnold, Nic 15.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 84.0 61.0
21st   RS FEVA XL 821 Lawson, India Potter, Jemima 20.0 18.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 84.0 61.0
22nd   RS FEVA XL 5925 Underwood, Marcus Forwood, Serena 17.0 SCP (23.0 DNF) 23.0 DNC 23.0 DNC 86.0 63.0

LASER Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st   LASER RADIAL 186670 Doble Thomson, Sam   1.0 1.0 (12.0) 1.0 15.0 3.0
2nd   LASER RADIAL 201697 Nicholls, Flo   2.0 2.0 1.0 (3.0) 8.0 5.0
3rd ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   3.0 6.0 2.0 (7.0) 18.0 11.0
4th Borka LASER 4.7 207689 Thornton, Ella   6.0 8.0 (10.0) 2.0 26.0 16.0
5th Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   5.0 3.0 9.0 (10.0) 27.0 17.0
6th ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   (15.0) 4.0 7.5 6.0 32.5 17.5
7th   LASER 4.7 186670X Doble Thomson, Will   11.5 (12.0) 3.0 5.0 31.5 19.5
8th ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   (17.0) 10.0 6.0 4.0 37.0 20.0
9th   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   9.0 5.0 (13.0) 9.0 36.0 23.0
10th   LASER 4.7 173508 Pickthorn, Freddie   (21.0) 13.0 7.5 8.0 49.5 28.5
11th   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   8.0 9.0 (16.0) 12.0 45.0 29.0
12th   LASER 4.7 209994 Thornton, Lily   14.0 11.0 5.0 (28.0 DNC) 58.0 30.0
13th   LASER RADIAL 118118 Goodhead, Archie   4.0 7.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 67.0 39.0
14th   LASER RADIAL 167684 Lewellen, Philip   13.0 (20.0) 14.0 13.5 RDGa 60.5 40.5
15th   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   7.0 21.0 15.0 (28.0 DNC) 71.0 43.0
16th   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   19.0 14.0 11.0 (28.0 DNC) 72.0 44.0
17th   LASER 4.7 207662 Lindsay Brown, Chessie   (28.0 DNC) 15.0 4.0 28.0 DNC 75.0 47.0
18th   LASER 4.7 171689 Hipwell, George   23.0 (28.0 DNF) 17.0 13.0 81.0 53.0
19th   LASER 4.7 210918 Fairley, James   11.5 16.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 83.5 55.5
20th   LASER RADIAL blank sail, blue cle Hooper, Charles   10.0 19.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 85.0 57.0
21st Bolt LASER 4.7 180663 Alderson, Harry   16.0 18.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 90.0 62.0
22nd Scrum LASER 4.7 207659 Cook, William   18.0 17.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 91.0 63.0
23rd   LASER 4.7 191068 Fulford, Freddie   (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 11.0 95.0 67.0
24th   LASER 4.7 1 Pyke, George   22.0 22.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 100.0 72.0
25th   LASER 4.7 162289 Zins, Gabby   20.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 104.0 76.0
26th   LASER 4.7 164756 Holmes, Tom   (28.0 DNF) 23.0 28.0 DNC 28.0 DNC 107.0 79.0
27th   LASER RADIAL 173295 Zisman, Lizzy   (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 112.0 84.0

OPPIE Gold Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st Acceleration OPTIMIST 5954 Hacker, Terry   1.0 (3.0) 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd   OPTIMIST 6371 Taylor, Joey   2.0 1.0 2.0 (3.0) 8.0 5.0
3rd Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   (5.0) 2.0 3.0 2.0 12.0 7.0
4th "Try" OPTIMIST 6162 Ritchie, Patrick   3.0 5.0 (13.0 DNC) 4.0 25.0 12.0
5th Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   (9.0) 4.0 6.0 5.0 24.0 15.0
6th   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   (8.0) 6.0 5.0 6.0 25.0 17.0
7th Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   4.0 (13.0 DNF) 4.0 13.0 DNC 34.0 21.0
8th Kittiwake OPTIMIST 5371 Deacon, Millie   6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 39.0 26.0
9th Crab Claw OPTIMIST 6161 Sydenham, Jasper   7.0 7.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 40.0 27.0
10th Boom OPTIMIST 4639 Fairley, Annabelle   11.0 8.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 45.0 32.0
11th Optimist Prime OPTIMIST 6265 Scott, Arthur   10.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 49.0 36.0
12th Tikeela OPTIMIST 5730 Lewellen, Will   (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0

Slow h/c Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   (4.0) 2.0 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd   TOPPER 4 Goodhead, Jamie   2.0 1.0 2.0 (8.0 DNC) 13.0 5.0
3rd Beach Bum TOPAZ RACE 6806 Easey, Joss Easey, Rufus (5.0) 4.0 3.0 2.0 14.0 9.0
4th Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   3.0 3.0 (8.0 DNC) 3.0 17.0 9.0
5th Tipsy TOPAZ RACE 2336 Mattich, Pippa   1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 25.0 17.0
6th NV LASER PICO 3906 Hunt, Susie Hunt, Ben (8.0 DNF) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0
6th   LAPWING JUNIOR 1 Oldrey, Oliver Oldrey, Edward (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 24.0

TERA Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   2.0 (14.0 DNF) 2.0 1.0 19.0 5.0
2nd Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   (8.0) 1.0 4.0 3.0 16.0 8.0
3rd Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   6.0 2.0 1.0 (14.0 DNF) 23.0 9.0
4th Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   7.0 6.0 (14.0 DNC) 2.0 29.0 15.0
5th   RS TERA Pro blank Milligan, Noah   4.0 (14.0 DNF) 3.0 14.0 DNC 35.0 21.0
6th Crackerjack RS TERA Sport 3047 Mackenzie, Jack   3.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 36.0 22.0
7th   RS TERA Sport 2265 Cliff, Alistair   5.0 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 37.0 23.0
8th Good Medicine RS TERA Sport 2137 Wells, Joel   1.0 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 43.0 29.0
9th   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   (14.0 DNC) 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 45.0 31.0
10th   RS TERA Sport 1400 Pyke, Daisy   9.0 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 51.0 37.0
11th   RS TERA Sport 2238 Hinton, Leo   10.0 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 52.0 38.0
12th Bubbles RS TERA Sport 1401 Keen, Barnaby   (14.0 DNC) 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
12th   RS TERA Sport BLANK Alderson, George   (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0

Regatta Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R3 Total Nett
1st Wilbur OPTIMIST 5114 Hacker, Annabelle   2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Organised Confusion OPTIMIST 6173 Milligan, Arthur   1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Mojo OPTIMIST 6097 Hutchison, Charlotte   4.0 2.0 6.0 6.0
4th Punk OPTIMIST 6160 Wilkinson, Tommy   6.0 4.0 10.0 10.0
5th   OPTIMIST 4065 Agar, Isla   5.0 5.0 10.0 10.0
6th Wave Wizard OPTIMIST 1 Hipwell, Sydney   7.0 6.0 13.0 13.0
7th Opsidaisy OPTIMIST 6177 Scott, Flora   3.0 12.0 DNC 15.0 15.0
8th   RS TERA Sport 2266 Mathers, Hettie   8.0 7.0 15.0 15.0
9th   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   9.0 12.0 DNC 21.0 21.0
10th Fizz Bomb OPTIMIST 5325 Milligan, Wilf   12.0 DNC 12.0 DNC 24.0 24.0
10th   OPTIMIST 5672 Deacon, Rosie   12.0 DNC 12.0 DNC 24.0 24.0

R1 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Mumble RS FEVA XL 5905 Fairless, Hannah Barker, Emily 1.17.11 1.02.15 1.0
2   RS FEVA XL 6538 Cope, Alex Woods, Max 1.17.14 1.02.17 2.0
3 Dragonfly RS FEVA XL 2280 Jackson, Henry Wells, Milo 1.24.27 1.08.06 3.0
4   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Jack Cook, Ollie 1.32.01 1.14.12 4.0
5   RS FEVA XL 5916 Fairless, Sam Barker, Sarah 1.32.19 1.14.27 5.0
6 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Cliff, Archie 1.34.30 1.16.13 6.0
7   RS FEVA XL 5927 Fulford, Freddie Ritchie, Oliver 1.34.38 1.16.19 7.0
8 Le Freak RS FEVA XL 3031 Averdieck, Phoebe Thorp, Maddy 1.35.55 1.17.21 8.0
9 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 1.36.27 1.17.47 9.0
10   RS FEVA XL 2613 Zisman, Sonia Pickthorn, George 1.36.36 1.17.54 10.0
11 Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 1.38.02 1.19.04 11.0
12 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 1.39.26 1.20.11 12.0
13 Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Jemima Agar, Zanna 1.40.05 1.20.43 14.0
14 Trident RS FEVA XL 3027 Arnold, Max Arnold, Nic 1.41.00 1.21.27 15.0
15   RS FEVA XL 5912 Baker, Harry Hossle, Stefan 1.41.55 1.22.11 16.0
16 Jeff RS FEVA XL 1106 Welsh, Oscar Day, Archie 1.43.40 1.23.36 17.0
16   RS FEVA XL 5925 Underwood, Marcus Forwood, Serena SCP 1.20.24 17.0
18 Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 1.44.03 1.23.55 18.0
19   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 1.56.30 1.33.57 19.0
20   RS FEVA XL 821 Lawson, India Potter, Jemima 2.00.45 1.37.23 20.0
21   RS FEVA XL 5929 Smith, Amelia Smith, Paddy 2.02.30 1.38.47 21.0

R3 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   RS FEVA XL 6538 Cope, Alex Woods, Max 0.54.43 0.44.08 1.0
2   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Jack Cook, Ollie 0.56.05 0.45.14 2.0
3   RS FEVA XL 5916 Fairless, Sam Barker, Sarah 0.56.07 0.45.15 3.0
4 Mumble RS FEVA XL 5905 Fairless, Hannah Barker, Emily 0.56.08 0.45.16 4.0
5   RS FEVA XL 5912 Baker, Harry Hossle, Stefan 0.58.02 0.46.48 5.0
6   RS FEVA XL 5927 Fulford, Freddie Ritchie, Oliver 0.58.35 0.47.15 6.0
7 Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 0.58.53 0.47.29 7.0
8 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 0.59.04 0.47.38 8.0
9 Zephyr RS FEVA XL 210 Curtis, Natasha Curtis, Imogen 1.00.45 0.49.00 9.5
9 Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 1.00.46 0.49.00 9.5
11 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Cliff, Archie 1.00.55 0.49.08 11.0
12   RS FEVA XL 5929 Smith, Amelia Smith, Paddy 1.02.40 0.50.32 12.0
13   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 1.02.50 0.50.40 13.0
14   RS FEVA XL 2613 Zisman, Sonia Pickthorn, George 1.02.53 0.50.43 14.0
15 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 1.03.05 0.50.52 15.0
16 Jeff RS FEVA XL 1106 Welsh, Oscar Day, Archie 1.03.14 0.51.00 16.0
17 Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Jemima Agar, Zanna 1.05.46 0.53.02 17.0
18   RS FEVA XL 821 Lawson, India Potter, Jemima 1.06.24 0.53.33 18.0
19 Dragonfly RS FEVA XL 2280 Jackson, Henry Wells, Milo DNF   23.0
19 Le Freak RS FEVA XL 3031 Averdieck, Phoebe Thorp, Maddy DNF   23.0
19   RS FEVA XL 5925 Underwood, Marcus Forwood, Serena DNF   23.0

R4 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Jack Cook, Ollie 1.03.00 0.50.48 1.0
2   RS FEVA XL 5916 Fairless, Sam Barker, Sarah 1.03.52 0.51.30 2.0
3   RS FEVA XL 6538 Cope, Alex Woods, Max 1.03.53 0.51.31 3.0
4 Mumble RS FEVA XL 5905 Fairless, Hannah Barker, Emily 1.04.28 0.51.59 4.0
5   RS FEVA XL 5927 Fulford, Freddie Ritchie, Oliver 1.05.01 0.52.26 5.0
6   RS FEVA XL 5912 Baker, Harry Hossle, Stefan 1.05.04 0.52.28 6.0
7 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Cliff, Archie 1.07.32 0.54.28 7.0
8 Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 1.17.02 1.02.07 8.0
9 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 1.18.05 1.02.58 9.0

R5 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Mumble RS FEVA XL 5905 Fairless, Hannah Barker, Emily 1.26.57 1.10.07 1.0
2   RS FEVA XL 6538 Cope, Alex Woods, Max 1.27.26 1.10.31 2.0
3   RS FEVA XL 5912 Baker, Harry Hossle, Stefan 1.29.38 1.12.17 3.0
4 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 1.32.56 1.14.57 4.0
5 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Cliff, Archie 1.34.10 1.15.56 5.0
6 Zephyr RS FEVA XL 210 Curtis, Natasha Curtis, Imogen 1.36.04 1.17.28 6.0
7   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 1.45.31 1.25.06 7.0

R1 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   LASER RADIAL 186670 Doble Thomson, Sam   1.17.25 1.07.58 1.0
2   LASER RADIAL 201697 Nicholls, Flo   1.17.33 1.08.05 2.0
3 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.24.00 1.10.00 3.0
4   LASER RADIAL 118118 Goodhead, Archie   1.21.48 1.11.49 4.0
5 Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   1.22.24 1.12.21 5.0
6 Borka LASER 4.7 207689 Thornton, Ella   1.27.40 1.13.03 6.0
7   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   1.24.11 1.13.55 7.0
8   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.24.32 1.14.13 8.0
9   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.29.58 1.14.58 9.0
10   LASER RADIAL blank sail, blue cle Hooper, Charles   1.26.14 1.15.43 10.0
11   LASER 4.7 186670X Doble Thomson, Will   1.31.07 1.15.56 11.5
11   LASER 4.7 210918 Fairley, James   1.31.07 1.15.56 11.5
13   LASER RADIAL 167684 Lewellen, Philip   1.27.06 1.16.28 13.0
14   LASER 4.7 209994 Thornton, Lily   1.33.13 1.17.41 14.0
15 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.34.33 1.18.48 15.0
16 Bolt LASER 4.7 180663 Alderson, Harry   1.35.02 1.19.12 16.0
17 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.35.17 1.19.24 17.0
18 Scrum LASER 4.7 207659 Cook, William   1.36.19 1.20.16 18.0
19   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   1.36.54 1.20.45 19.0
20   LASER 4.7 162289 Zins, Gabby   1.37.06 1.20.55 20.0
21   LASER 4.7 173508 Pickthorn, Freddie   1.40.08 1.23.27 21.0
22   LASER 4.7 1 Pyke, George   1.53.06 1.34.15 22.0
23   LASER 4.7 171689 Hipwell, George   1.54.37 1.35.31 23.0
24   LASER 4.7 164756 Holmes, Tom   DNF   28.0

R3 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   LASER RADIAL 186670 Doble Thomson, Sam   1.18.12 1.08.39 1.0
2   LASER RADIAL 201697 Nicholls, Flo   1.18.50 1.09.13 2.0
3 Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   1.20.24 1.10.35 3.0
4 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.25.01 1.10.51 4.0
5   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.25.09 1.10.58 5.0
6 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.25.12 1.11.00 6.0
7   LASER RADIAL 118118 Goodhead, Archie   1.21.10 1.11.16 7.0
8 Borka LASER 4.7 207689 Thornton, Ella   1.25.39 1.11.23 8.0
9   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.21.55 1.11.55 9.0
10 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.26.48 1.12.20 10.0
11   LASER 4.7 209994 Thornton, Lily   1.27.04 1.12.33 11.0
12   LASER 4.7 186670X Doble Thomson, Will   1.27.32 1.12.57 12.0
13   LASER 4.7 173508 Pickthorn, Freddie   1.27.51 1.13.13 13.0
14   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   1.27.53 1.13.14 14.0
15   LASER 4.7 207662 Lindsay Brown, Chessie   1.28.59 1.14.09 15.0
16   LASER 4.7 210918 Fairley, James   1.29.01 1.14.11 16.0
17 Scrum LASER 4.7 207659 Cook, William   1.29.31 1.14.36 17.0
18 Bolt LASER 4.7 180663 Alderson, Harry   1.30.01 1.15.01 18.0
19   LASER RADIAL blank sail, blue cle Hooper, Charles   1.27.19 1.16.40 19.0
20   LASER RADIAL 167684 Lewellen, Philip   1.28.13 1.17.27 20.0
21   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   1.28.25 1.17.38 21.0
22   LASER 4.7 1 Pyke, George   1.35.07 1.19.16 22.0
23   LASER 4.7 164756 Holmes, Tom   1.36.45 1.20.38 23.0
24   LASER 4.7 171689 Hipwell, George   DNF   28.0

R4 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   LASER RADIAL 201697 Nicholls, Flo   1.09.56 1.01.24 1.0
2 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.14.44 1.02.17 2.0
3   LASER 4.7 186670X Doble Thomson, Will   1.15.12 1.02.40 3.0
4   LASER 4.7 207662 Lindsay Brown, Chessie   1.16.16 1.03.33 4.0
5   LASER 4.7 209994 Thornton, Lily   1.17.29 1.04.34 5.0
6 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.17.36 1.04.40 6.0
7 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.17.40 1.04.43 7.5
7   LASER 4.7 173508 Pickthorn, Freddie   1.17.39 1.04.43 7.5
9 Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   1.14.08 1.05.05 9.0
10 Borka LASER 4.7 207689 Thornton, Ella   1.18.08 1.05.07 10.0
11   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   1.19.10 1.05.58 11.0
12   LASER RADIAL 186670 Doble Thomson, Sam   1.16.06 1.06.49 12.0
13   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.20.17 1.06.54 13.0
14   LASER RADIAL 167684 Lewellen, Philip   1.18.20 1.08.46 14.0
15   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   1.20.02 1.10.16 15.0
16   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.20.35 1.10.45 16.0
17   LASER 4.7 171689 Hipwell, George   1.30.07 1.15.06 17.0

R5 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   LASER RADIAL 186670 Doble Thomson, Sam   1.08.50 1.00.26 1.0
2 Borka LASER 4.7 207689 Thornton, Ella   1.15.48 1.03.10 2.0
3   LASER RADIAL 201697 Nicholls, Flo   1.11.59 1.03.12 3.0
4 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.16.51 1.04.03 4.0
5   LASER 4.7 186670X Doble Thomson, Will   1.17.03 1.04.13 5.0
6 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.19.59 1.06.39 6.0
7 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.20.10 1.06.48 7.0
8   LASER 4.7 173508 Pickthorn, Freddie   1.20.23 1.06.59 8.0
9   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.21.41 1.08.04 9.0
10 Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   1.17.54 1.08.24 10.0
11   LASER 4.7 191068 Fulford, Freddie   1.24.08 1.10.07 11.0
12   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.20.37 1.10.47 12.0
13   LASER 4.7 171689 Hipwell, George   1.30.40 1.15.33 13.0
14   LASER RADIAL 167684 Lewellen, Philip   RDGa   13.5

R1 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Acceleration OPTIMIST 5954 Hacker, Terry   1.04.22 0.38.40 1.0
2   OPTIMIST 6371 Taylor, Joey   1.04.30 0.38.44 2.0
3 "Try" OPTIMIST 6162 Ritchie, Patrick   1.06.33 0.39.58 3.0
4 Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   1.06.39 0.40.02 4.0
5 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   1.07.06 0.40.18 5.0
6 Kittiwake OPTIMIST 5371 Deacon, Millie   1.10.25 0.42.18 6.0
7 Crab Claw OPTIMIST 6161 Sydenham, Jasper   1.11.46 0.43.06 7.0
8   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   1.12.18 0.43.25 8.0
9 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   1.12.34 0.43.35 9.0
10 Optimist Prime OPTIMIST 6265 Scott, Arthur   1.14.41 0.44.51 10.0
11 Boom OPTIMIST 4639 Fairley, Annabelle   1.18.50 0.47.21 11.0

R3 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   OPTIMIST 6371 Taylor, Joey   0.55.00 0.33.02 1.0
2 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   0.55.52 0.33.33 2.0
3 Acceleration OPTIMIST 5954 Hacker, Terry   0.56.23 0.33.52 3.0
4 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   0.56.33 0.33.58 4.0
5 "Try" OPTIMIST 6162 Ritchie, Patrick   0.56.52 0.34.09 5.0
6   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   0.59.01 0.35.27 6.0
7 Crab Claw OPTIMIST 6161 Sydenham, Jasper   1.00.27 0.36.18 7.0
8 Boom OPTIMIST 4639 Fairley, Annabelle   1.05.31 0.39.21 8.0
9 Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   DNF   13.0

R4 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Acceleration OPTIMIST 5954 Hacker, Terry   0.42.30 0.25.32 1.0
2   OPTIMIST 6371 Taylor, Joey   0.43.17 0.26.00 2.0
3 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   0.44.14 0.26.34 3.0
4 Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   0.45.50 0.27.32 4.0
5   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   0.49.56 0.29.59 5.0
6 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   0.53.23 0.32.04 6.0

R5 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Acceleration OPTIMIST 5954 Hacker, Terry   0.52.14 0.31.22 1.0
2 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   0.52.18 0.31.25 2.0
3   OPTIMIST 6371 Taylor, Joey   0.57.20 0.34.26 3.0
4 "Try" OPTIMIST 6162 Ritchie, Patrick   0.57.53 0.34.46 4.0
5 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   0.59.27 0.35.42 5.0
6   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   1.00.42 0.36.27 6.0
7 Kittiwake OPTIMIST 5371 Deacon, Millie   1.03.16 0.38.00 7.0

R1 - Slow h/c Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Tipsy TOPAZ RACE 2336 Mattich, Pippa   0.49.07 0.39.44 1.0
2   TOPPER 4 Goodhead, Jamie   0.58.30 0.43.26 2.0
3 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   0.58.55 0.43.44 3.0
4   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   1.02.34 0.47.03 4.0
5 Beach Bum TOPAZ RACE 6806 Easey, Joss Easey, Rufus 1.01.01 0.49.22 5.0
6 NV LASER PICO 3906 Hunt, Susie Hunt, Ben DNF   8.0

R3 - Slow h/c Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   TOPPER 4 Goodhead, Jamie   0.49.52 0.37.01 1.0
2   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   0.49.55 0.37.32 2.0
3 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   0.50.48 0.37.43 3.0
4 Beach Bum TOPAZ RACE 6806 Easey, Joss Easey, Rufus 0.50.03 0.40.30 4.0

R4 - Slow h/c Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   0.37.30 0.28.12 1.0
2   TOPPER 4 Goodhead, Jamie   0.53.24 0.39.39 2.0
3 Beach Bum TOPAZ RACE 6806 Easey, Joss Easey, Rufus 0.51.35 0.41.44 3.0

R5 - Slow h/c Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   0.36.08 0.27.10 1.0
2 Beach Bum TOPAZ RACE 6806 Easey, Joss Easey, Rufus 0.41.02 0.33.12 2.0
3 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   0.45.31 0.33.47 3.0

R1 - TERA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Good Medicine RS TERA Sport 2137 Wells, Joel   1.05.17 0.45.35 1.0
2   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   1.02.25 0.45.46 2.0
3 Crackerjack RS TERA Sport 3047 Mackenzie, Jack   1.05.40 0.45.51 3.0
4   RS TERA Pro blank Milligan, Noah   1.02.50 0.46.04 4.0
5   RS TERA Sport 2265 Cliff, Alistair   1.06.19 0.46.19 5.0
6 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   1.07.38 0.47.14 6.0
7 Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   1.05.06 0.47.44 7.0
8 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   1.10.29 0.49.13 8.0
9   RS TERA Sport 1400 Pyke, Daisy   1.20.50 0.56.27 9.0
10   RS TERA Sport 2238 Hinton, Leo   1.22.59 0.57.57 10.0

R3 - TERA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   0.55.55 0.39.03 1.0
2 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   0.56.07 0.39.11 2.0
3   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   0.57.48 0.40.22 3.0
4   RS TERA Sport 2265 Cliff, Alistair   0.59.07 0.41.17 4.0
5 Crackerjack RS TERA Sport 3047 Mackenzie, Jack   0.59.19 0.41.25 5.0
6 Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   1.00.58 0.44.42 6.0
7   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   DNF   14.0
7   RS TERA Pro blank Milligan, Noah   DNF   14.0
7 Good Medicine RS TERA Sport 2137 Wells, Joel   DNF   14.0
7   RS TERA Sport 1400 Pyke, Daisy   DNF   14.0
7   RS TERA Sport 2238 Hinton, Leo   DNF   14.0
7 Bubbles RS TERA Sport 1401 Keen, Barnaby   DNF   14.0

R4 - TERA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   0.54.28 0.38.02 1.0
2   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   0.53.21 0.39.07 2.0
3   RS TERA Pro blank Milligan, Noah   0.54.43 0.40.07 3.0
4 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   1.15.39 0.52.50 4.0

R5 - TERA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   0.56.34 0.41.28 1.0
2 Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   0.58.48 0.43.07 2.0
3 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   1.03.36 0.44.25 3.0
4 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   DNF   14.0

R1 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Organised Confusion OPTIMIST 6173 Milligan, Arthur   0.27.35 0.16.34 1.0
2 Wilbur OPTIMIST 5114 Hacker, Annabelle   0.28.10 0.16.55 2.0
3 Opsidaisy OPTIMIST 6177 Scott, Flora   0.28.57 0.17.23 3.0
4 Mojo OPTIMIST 6097 Hutchison, Charlotte   0.29.15 0.17.34 4.0
5   OPTIMIST 4065 Agar, Isla   0.29.37 0.17.47 5.0
6 Punk OPTIMIST 6160 Wilkinson, Tommy   0.30.13 0.18.09 6.0
7 Wave Wizard OPTIMIST 1 Hipwell, Sydney   0.33.47 0.20.17 7.0
8   RS TERA Sport 2266 Mathers, Hettie   0.29.43 0.20.45 8.0
9   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   0.30.24 0.21.14 9.0

R3 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Wilbur OPTIMIST 5114 Hacker, Annabelle   0.21.01 0.12.37 1.0
2 Mojo OPTIMIST 6097 Hutchison, Charlotte   0.21.10 0.12.43 2.0
3 Organised Confusion OPTIMIST 6173 Milligan, Arthur   0.21.29 0.12.54 3.0
4 Punk OPTIMIST 6160 Wilkinson, Tommy   0.21.45 0.13.04 4.0
5   OPTIMIST 4065 Agar, Isla   0.22.39 0.13.36 5.0
6 Wave Wizard OPTIMIST 1 Hipwell, Sydney   0.23.44 0.14.15 6.0
7   RS TERA Sport 2266 Mathers, Hettie   0.21.57 0.15.20 7.0

R4 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R5 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com