J&Y Regatta AM 2018

Aldeburgh Yacht Club

Tera Results AM

Feva Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName MON TUES WED THURS FRI Total Nett
1st Feva   RS FEVA XL 2939 Jessica Sim Georgina Sim (23.0 OCS) 1.0 1.0 2.0 1.0 28.0 5.0
2nd Feva   RS FEVA XL 6538 Alec Cope Max Woods 2.0 (4.0) 2.0 1.0 4.0 13.0 9.0
3rd Feva Disco Feva RS FEVA XL 5634 Patrick Ritchie Jamie Cook 3.0 3.0 6.0 (23.0 DNC) 2.0 37.0 14.0
4th Feva Blue Dragon RS FEVA XL 3838 Fergus MacInnes Jeremy Parsons 1.0 2.0 3.0 (23.0 RET) 9.0 38.0 15.0
5th Feva Mumble RS FEVA XL 5905 Sam Fairless Guy Paton-Smith 4.0 (23.0 DNC) 4.0 7.0 7.0 45.0 22.0
6th Feva Le Freak RS FEVA XL 3031 Phoebe Averdieck Tom Wilson (23.0 OCS) 7.0 5.0 4.0 6.0 45.0 22.0
7th Feva   RS FEVA XL 5927 Harry Baker Jessica Baker 9.0 (23.0 RET) 7.0 3.0 8.0 50.0 27.0
8th Feva   RS FEVA XL 5915 Bea Hutchison James Fairley 5.0 8.0 18.0 (23.0 DNC) 3.0 57.0 34.0
9th Feva Deva RS FEVA XL 52 Tom Beagley Ben Beagley 12.0 6.0 (19.0) 5.0 14.0 56.0 37.0
10th Feva Awkward Turtle RS FEVA XL blank white Milo Wells Alfie Lambton 15.0 5.0 9.0 (23.0 DNC) 12.0 64.0 41.0
11th Feva Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Skye Samuels Fay Allen 10.0 12.0 (15.0) 6.0 13.0 56.0 41.0
12th Feva   RS FEVA XL 1133 Poppy Morgan Phoebe Neame 7.0 11.0 (23.0 OCS) 23.0 DNC 5.0 69.0 46.0
13th Feva   RS FEVA XL 1269 Annie Cairns Frances Sim (17.0) 10.0 12.0 9.0 17.0 65.0 48.0
14th Feva Tuppence RS FEVA XL 2091 Jemima Mathers Imogen Tyler 6.0 (23.0 DNC) 17.0 8.0 23.0 RET 77.0 54.0
15th Feva   RS FEVA XL 5929 Skye MacInnes Maggie Rundell 16.0 14.0 14.0 (23.0 DNC) 11.0 78.0 55.0
16th Feva   RS FEVA XL 5925 Romy Kemp Lottie Sutcliffe 18.0 9.0 11.0 (23.0 RET) 23.0 RET 84.0 61.0
17th Feva Twit-twoo RS FEVA XL 2820 Henry McLeod Scott Giles Mallinson 14.0 (23.0 RET) 10.0 23.0 DNC 15.0 85.0 62.0
18th Feva Glandular RS FEVA XL 5741 Flora Scott Max Arnold 13.0 (23.0 RET) 8.0 23.0 RET 19.0 86.0 63.0
19th Feva Felicia RS FEVA XL 1668 Amelia Smith Paddy Smith 19.0 13.0 13.0 (23.0 RET) 18.0 86.0 63.0
20th Feva   RS FEVA XL 5912/591 Noah Milligan Arthur Milligan 11.0 (23.0 DSQ) 16.0 23.0 DNC 16.0 89.0 66.0
21st Feva   RS FEVA XL 5916 Nico Douglas-Home Robert Darell-Brown 8.0 15.0 (23.0 DNC) 23.0 RET 23.0 DNC 92.0 69.0
22nd Feva Springfeva RS FEVA XL 415 Oliver Ritchie Archie Crosthwaite-Eyre (23.0 DNF) 23.0 RET 23.0 RET 23.0 DNC 10.0 102.0 79.0

Optimist Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName MON TUES WED THURS FRI Total Nett
1st Optimist Eau Zo OPTIMIST 1863 Sam Nokes   1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 8.0 5.0
2nd Optimist   OPTIMIST 6393 Terry Hacker   (2.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 9.0 7.0
3rd Optimist Acceleration OPTIMIST 5954 Amelie Hacker   (14.0 OCS) 3.0 3.0 4.0 5.0 29.0 15.0
4th Optimist   OPTIMIST 5761 Annabelle Hacker   3.0 4.0 5.0 (14.0 DNC) 7.0 33.0 19.0
5th Optimist Crab Claw OPTIMIST 6161 Jasper Sydenham   4.0 5.0 6.0 (14.0 DNC) 4.0 33.0 19.0
6th Optimist   OPTIMIST 6157 Sebbie Sydenham   (6.0) 6.0 4.0 5.0 6.0 27.0 21.0
7th Optimist Punk OPTIMIST 6160 Tommy Wilkinson   5.0 9.0 8.0 (14.0 DNC) 9.0 45.0 31.0
8th Optimist Upanaton OPTIMIST 6416 Ella Bowman   (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 3.0 46.0 32.0
9th Optimist Boom OPTIMIST 4639 Annabelle Fairley   10.0 10.0 7.0 (14.0 DNC) 8.0 49.0 35.0
10th Optimist Optimist Prime OPTIMIST 6265 Arthur Scott   7.0 (14.0 DSQ) 9.0 14.0 OCS 14.0 OCS 58.0 44.0
11th Optimist Bob OPTIMIST 6093 Selina Douglas-Home   9.0 8.0 (14.0 DNC) 14.0 RET 14.0 DNC 59.0 45.0
12th Optimist Wave Wizard OPTIMIST 1 Sydney Hipwell   8.0 11.0 (14.0 RET) 14.0 DNC 14.0 RET 61.0 47.0
13th Optimist   OPTIMIST 5525 Rosie Bowman   (14.0 OCS) 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 49.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName MON TUES WED THURS FRI Total Nett
1st Laser   LASER RADIAL 207299 Flo Nicholls   1.0 1.0 (27.0 OCS) 3.0 1.0 33.0 6.0
2nd Laser   LASER 4.7 209993 Molly Bowman   4.0 2.0 (5.0) 2.0 4.0 17.0 12.0
3rd Laser   LASER 4.7 210249 Oliver Phelan   6.0 4.0 7.0 4.0 (9.0) 30.0 21.0
4th Laser   LASER RADIAL 118/118 118 Archie Goodhead   3.0 8.0 4.0 (27.0 DNC) 10.0 52.0 25.0
5th Laser Dragonfly LASER RADIAL 201877 Arthur Thomson   5.0 9.0 (27.0 RET) 8.0 3.0 52.0 25.0
6th Laser Crash LASER RADIAL 12 Freddie Fulford   2.0 14.0 1.0 (27.0 DNC) 11.5 55.5 28.5
7th Laser   LASER 4.7 207641 X Robin Alexander   7.0 11.0 6.0 5.0 (11.5) 40.5 29.0
8th Laser   LASER 4.7 209994 Lily Thornton   8.0 5.0 (12.0) 9.0 7.0 41.0 29.0
9th Laser   LASER 4.7 198546 Alex Sydenham   15.0 7.0 2.0 (27.0 OCS) 8.0 59.0 32.0
10th Laser   LASER 4.7 213705 Harry Alderson   12.0 6.0 10.0 (27.0 DNC) 6.0 61.0 34.0
11th Laser   LASER RADIAL 157498 Freddie Pickthorn   10.0 21.0 3.0 (27.0 RET) 2.0 63.0 36.0
12th Laser Borka LASER 4.7 207689 Ella Thornton   13.0 3.0 11.0 11.0 (14.5) 52.5 38.0
13th Laser   LASER 4.7 207662 Will Doble Thomson   (27.0 DNS) 15.0 8.0 1.0 16.5 67.5 40.5
14th Laser Fish LASER 4.7 198768 Arthur Ritchie   16.0 12.0 (17.0) 10.0 5.0 60.0 43.0
15th Laser Smolification LASER 4.7 173543 Sarah Barker   11.0 10.0 9.0 (27.0 DNC) 14.5 71.5 44.5
16th Laser   LASER 183 Philip Lewellen   9.0 (17.0) 13.0 13.0 13.0 65.0 48.0
17th Laser   LASER 4.7 180777 Archie Cliff   (27.0 OCS) 19.0 15.0 6.0 16.5 83.5 56.5
18th Laser   LASER 4.7 171689 George Hipwell   19.0 16.0 19.0 12.0 (20.0) 86.0 66.0
19th Laser Scrum Half LASER 4.7 207659 Will Cook   (27.0 DNS) 27.0 DNC 14.0 7.0 27.0 DNC 102.0 75.0
20th Laser   LASER 4.7 blank Nathaniel Swift   20.0 20.0 16.0 (27.0 DNC) 19.0 102.0 75.0
21st Laser   LASER RADIAL Z Noah Lewington   17.0 18.0 20.0 (27.0 DNC) 22.0 104.0 77.0
22nd Laser   LASER RADIAL 207641 Louis Alexander   14.0 13.0 (27.0 RET) 27.0 DNC 27.0 DNC 108.0 81.0
23rd Laser   LASER 4.7 157498 X Jack Pickthorn   18.0 (27.0 RET) 18.0 27.0 DNC 18.0 108.0 81.0
24th Laser   LASER RADIAL 209417 Henry Darell-Brown   21.0 (27.0 RET) 27.0 DNC 14.0 27.0 DNC 116.0 89.0
25th Laser   LASER 4.7 X Sam Smith   (27.0 RET) 27.0 RET 27.0 OCS 27.0 DNC 21.0 129.0 102.0
26th Laser   LASER 4.7 188347 Thomas Cairns   (27.0 DNS) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 135.0 108.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName MON TUES WED FRI Total Nett
1st Slow Handicap Joybelle TOPPER 33588 Richard Stevens   (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Slow Handicap Bluebell TOPPER 25440 Max Paton-Smith   3.0 2.0 (5.0) 2.0 12.0 7.0
3rd Slow Handicap   RS FEVA standard 2815 (blank) Rebecca Yardy James Yardy 2.0 (3.0) 3.0 3.0 11.0 8.0
4th Slow Handicap Urchin LASER PICO 4740 Lauren Ellison Tess Allen (7.0 DNC) 4.0 2.0 5.0 18.0 11.0
5th Slow Handicap Beach Bum TOPAZ UNO PLUS 6806 Joss Easey Amelia Potter (7.0 RET) 5.0 4.0 4.0 20.0 13.0
6th Slow Handicap Fetts MIRROR 43957 Peter Fetto   (7.0 RET) 7.0 RET 6.0 7.0 DNC 27.0 20.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName MON TUES WED FRI Total Nett
1st Tera   RS TERA Pro 2360 Alistair Cliff   2.0 1.0 (4.0) 1.0 8.0 4.0
2nd Tera   RS TERA Pro 3469 George Alderson   1.0 2.0 2.0 (3.0) 8.0 5.0
3rd Tera Good Medicine RS TERA Sport 2137 Joel Wells   3.0 4.0 1.0 (11.0 DNC) 19.0 8.0
4th Tera Terafly RS TERA Sport 935 William Alderson   (11.0 RET) 3.0 3.0 2.0 19.0 8.0
5th Tera Terafic RS TERA Sport 1462 Alex Hooper   (8.0) 5.0 7.0 4.0 24.0 16.0
6th Tera   RS TERA Sport 2132 Toby Cox   5.0 6.0 (9.0) 6.0 26.0 17.0
7th Tera   RS TERA Sport 4 Luca Kemp   (7.0) 7.0 6.0 5.0 25.0 18.0
8th Tera   RS TERA Sport 9 Arthur Cairns   4.0 (11.0 RET) 5.0 11.0 DNC 31.0 20.0
9th Tera   RS TERA Pro 1 Casper Parsons   6.0 9.0 (11.0 DNC) 7.0 33.0 22.0
10th Tera Bubbles RS TERA Sport 1401 Barnaby Keen   9.0 8.0 8.0 (11.0 RET) 36.0 25.0

Regatta Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName MON TUES WED FRI Total Nett
1st Regatta Wowza RS TERA Sport 2231 Charlotte Hutchison   (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Regatta   RS TERA Sport 6 Rupert Hooper   (6.0) 2.0 6.0 2.0 16.0 10.0
3rd Regatta   RS TERA Sport 471 Monty Morgan   3.0 (9.0) 4.0 6.0 22.0 13.0
4th Regatta   RS TERA Sport 2 Mostyn Fulford   7.0 6.0 2.0 (8.0) 23.0 15.0
5th Regatta   RS TERA Sport 1402 Lorna Goldman   (9.0) 5.0 8.0 3.0 25.0 16.0
6th Regatta   RS TERA Sport 5 Sam MacDonald   12.0 3.0 (13.0 RET) 4.0 32.0 19.0
7th Regatta   RS TERA Sport 8 Bo Makenzie   5.0 (13.0 RET) 7.0 7.0 32.0 19.0
8th Regatta   RS TERA Sport 7 Thea Langdon   (10.0) 8.0 3.0 9.0 30.0 20.0
9th Regatta   RS TERA Sport 3 Hettie Mathers   (11.0) 4.0 5.0 11.0 31.0 20.0
10th Regatta   LASER PICO red white blue Henry Reacher Meave Goldman 8.0 7.0 (9.0) 5.0 29.0 20.0
11th Regatta   OPTIMIST 4065 Harrison Newrick-Meades   1.0 (13.0 RET) 13.0 DNC 10.0 37.0 24.0
12th Regatta   OPTIMIST 5507 Flora MacInnes   4.0 10.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 40.0 27.0

SEE RESULTS ON-LINE AT:
http://aldeburghyc.org.uk/2018-junior-regatta-morning-races/

MON - Feva Fleet - 2018-08-13 at 10.35.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Feva Blue Dragon RS FEVA XL 3838 Fergus MacInnes Jeremy Parsons 1.20.42 1.05.05 1.0
2 Feva   RS FEVA XL 6538 Alec Cope Max Woods 1.21.27 1.05.41 2.0
3 Feva Disco Feva RS FEVA XL 5634 Patrick Ritchie Jamie Cook 1.25.57 1.09.19 3.0
4 Feva Mumble RS FEVA XL 5905 Sam Fairless Guy Paton-Smith 1.29.39 1.12.18 4.0
5 Feva   RS FEVA XL 5915 Bea Hutchison James Fairley 1.30.30 1.12.59 5.0
6 Feva Tuppence RS FEVA XL 2091 Jemima Mathers Imogen Tyler 1.31.22 1.13.41 6.0
7 Feva   RS FEVA XL 1133 Poppy Morgan Phoebe Neame 1.31.47 1.14.01 7.0
8 Feva   RS FEVA XL 5916 Nico Douglas-Home Robert Darell-Brown 1.33.28 1.15.23 8.0
9 Feva   RS FEVA XL 5927 Harry Baker Jessica Baker 1.33.35 1.15.28 9.0
10 Feva Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Skye Samuels Fay Allen 1.34.36 1.16.17 10.0
11 Feva   RS FEVA XL 5912/591 Noah Milligan Arthur Milligan 1.35.03 1.16.39 11.0
12 Feva Deva RS FEVA XL 52 Tom Beagley Ben Beagley 1.35.33 1.17.03 12.0
13 Feva Glandular RS FEVA XL 5741 Flora Scott Max Arnold 1.35.51 1.17.18 13.0
14 Feva Twit-twoo RS FEVA XL 2820 Henry McLeod Scott Giles Mallinson 1.38.06 1.19.07 14.0
15 Feva Awkward Turtle RS FEVA XL blank white Milo Wells Alfie Lambton 1.38.59 1.19.50 15.0
16 Feva   RS FEVA XL 5929 Skye MacInnes Maggie Rundell 1.45.50 1.25.21 16.0
17 Feva   RS FEVA XL 1269 Annie Cairns Frances Sim 1.47.30 1.26.42 17.0
18 Feva   RS FEVA XL 5925 Romy Kemp Lottie Sutcliffe 1.51.12 1.29.41 18.0
19 Feva Felicia RS FEVA XL 1668 Amelia Smith Paddy Smith 1.52.06 1.30.24 19.0
20 Feva   RS FEVA XL 2939 Jessica Sim Georgina Sim OCS   23.0
20 Feva Le Freak RS FEVA XL 3031 Phoebe Averdieck Tom Wilson OCS   23.0
20 Feva Springfeva RS FEVA XL 415 Oliver Ritchie Archie Crosthwaite-Eyre DNF   23.0

TUES - Feva Fleet - 2018-08-14 at 10.35.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Feva   RS FEVA XL 2939 Jessica Sim Georgina Sim 1.01.08 0.49.18 1.0
2 Feva Blue Dragon RS FEVA XL 3838 Fergus MacInnes Jeremy Parsons 1.01.19 0.49.27 2.0
3 Feva Disco Feva RS FEVA XL 5634 Patrick Ritchie Jamie Cook 1.02.40 0.50.32 3.0
4 Feva   RS FEVA XL 6538 Alec Cope Max Woods 1.03.00 0.50.48 4.0
5 Feva Awkward Turtle RS FEVA XL blank white Milo Wells Alfie Lambton 1.03.29 0.51.12 5.0
6 Feva Deva RS FEVA XL 52 Tom Beagley Ben Beagley 1.08.41 0.55.23 6.0
7 Feva Le Freak RS FEVA XL 3031 Phoebe Averdieck Tom Wilson 1.09.52 0.56.21 7.0
8 Feva   RS FEVA XL 5915 Bea Hutchison James Fairley 1.13.31 0.59.17 8.0
9 Feva   RS FEVA XL 5925 Romy Kemp Lottie Sutcliffe 1.14.00 0.59.41 9.0
10 Feva   RS FEVA XL 1269 Annie Cairns Frances Sim 1.14.10 0.59.49 10.0
11 Feva   RS FEVA XL 1133 Poppy Morgan Phoebe Neame 1.14.31 1.00.06 11.0
12 Feva Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Skye Samuels Fay Allen 1.14.35 1.00.09 12.0
13 Feva Felicia RS FEVA XL 1668 Amelia Smith Paddy Smith 1.14.55 1.00.25 13.0
14 Feva   RS FEVA XL 5929 Skye MacInnes Maggie Rundell 1.17.51 1.02.47 14.0
15 Feva   RS FEVA XL 5916 Nico Douglas-Home Robert Darell-Brown 1.18.03 1.02.57 15.0
16 Feva   RS FEVA XL 5927 Harry Baker Jessica Baker RET   23.0
16 Feva Twit-twoo RS FEVA XL 2820 Henry McLeod Scott Giles Mallinson RET   23.0
16 Feva Glandular RS FEVA XL 5741 Flora Scott Max Arnold RET   23.0
16 Feva   RS FEVA XL 5912/591 Noah Milligan Arthur Milligan DSQ   23.0
16 Feva Springfeva RS FEVA XL 415 Oliver Ritchie Archie Crosthwaite-Eyre RET   23.0

WED - Feva Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Feva   RS FEVA XL 2939 Jessica Sim Georgina Sim 1.14.53 1.00.23 1.0
2 Feva   RS FEVA XL 6538 Alec Cope Max Woods 1.16.37 1.01.47 2.0
3 Feva Blue Dragon RS FEVA XL 3838 Fergus MacInnes Jeremy Parsons 1.19.12 1.03.52 3.0
4 Feva Mumble RS FEVA XL 5905 Sam Fairless Guy Paton-Smith 1.19.55 1.04.27 4.0
5 Feva Le Freak RS FEVA XL 3031 Phoebe Averdieck Tom Wilson 1.20.24 1.04.50 5.0
6 Feva Disco Feva RS FEVA XL 5634 Patrick Ritchie Jamie Cook 1.21.35 1.05.48 6.0
7 Feva   RS FEVA XL 5927 Harry Baker Jessica Baker 1.24.01 1.07.45 7.0
8 Feva Glandular RS FEVA XL 5741 Flora Scott Max Arnold 1.33.21 1.15.17 8.0
9 Feva Awkward Turtle RS FEVA XL blank white Milo Wells Alfie Lambton 1.33.49 1.15.40 9.0
10 Feva Twit-twoo RS FEVA XL 2820 Henry McLeod Scott Giles Mallinson 1.33.59 1.15.48 10.0
11 Feva   RS FEVA XL 5925 Romy Kemp Lottie Sutcliffe 1.34.45 1.16.25 11.0
12 Feva   RS FEVA XL 1269 Annie Cairns Frances Sim 1.35.13 1.16.47 12.0
13 Feva Felicia RS FEVA XL 1668 Amelia Smith Paddy Smith 1.35.58 1.17.24 13.0
14 Feva   RS FEVA XL 5929 Skye MacInnes Maggie Rundell 1.37.12 1.18.23 14.0
15 Feva Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Skye Samuels Fay Allen 1.37.16 1.18.26 15.0
16 Feva   RS FEVA XL 5912/591 Noah Milligan Arthur Milligan 1.37.23 1.18.32 16.0
17 Feva Tuppence RS FEVA XL 2091 Jemima Mathers Imogen Tyler 1.37.26 1.18.35 17.0
18 Feva   RS FEVA XL 5915 Bea Hutchison James Fairley 1.38.01 1.19.03 18.0
19 Feva Deva RS FEVA XL 52 Tom Beagley Ben Beagley 1.38.34 1.19.29 19.0
20 Feva   RS FEVA XL 1133 Poppy Morgan Phoebe Neame OCS   23.0
20 Feva Springfeva RS FEVA XL 415 Oliver Ritchie Archie Crosthwaite-Eyre RET   23.0

THURS - Feva Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Feva   RS FEVA XL 6538 Alec Cope Max Woods 1.12.57 0.58.50 1.0
2 Feva   RS FEVA XL 2939 Jessica Sim Georgina Sim 1.13.20 0.59.08 2.0
3 Feva   RS FEVA XL 5927 Harry Baker Jessica Baker 1.15.11 1.00.38 3.0
4 Feva Le Freak RS FEVA XL 3031 Phoebe Averdieck Tom Wilson 1.15.47 1.01.07 4.0
5 Feva Deva RS FEVA XL 52 Tom Beagley Ben Beagley 1.18.43 1.03.29 5.0
6 Feva Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Skye Samuels Fay Allen 1.19.00 1.03.43 6.0
7 Feva Mumble RS FEVA XL 5905 Sam Fairless Guy Paton-Smith 1.19.06 1.03.47 7.0
8 Feva Tuppence RS FEVA XL 2091 Jemima Mathers Imogen Tyler 1.30.08 1.12.41 8.0
9 Feva   RS FEVA XL 1269 Annie Cairns Frances Sim 1.34.09 1.15.56 9.0
10 Feva Blue Dragon RS FEVA XL 3838 Fergus MacInnes Jeremy Parsons RET   23.0
10 Feva   RS FEVA XL 5925 Romy Kemp Lottie Sutcliffe RET   23.0
10 Feva Glandular RS FEVA XL 5741 Flora Scott Max Arnold RET   23.0
10 Feva Felicia RS FEVA XL 1668 Amelia Smith Paddy Smith RET   23.0
10 Feva   RS FEVA XL 5916 Nico Douglas-Home Robert Darell-Brown RET   23.0

FRI - Feva Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Feva   RS FEVA XL 2939 Jessica Sim Georgina Sim 1.04.10 0.51.45 1.0
2 Feva Disco Feva RS FEVA XL 5634 Patrick Ritchie Jamie Cook 1.06.03 0.53.16 2.0
3 Feva   RS FEVA XL 5915 Bea Hutchison James Fairley 1.06.07 0.53.19 3.0
4 Feva   RS FEVA XL 6538 Alec Cope Max Woods 1.06.08 0.53.20 4.0
5 Feva   RS FEVA XL 1133 Poppy Morgan Phoebe Neame 1.11.47 0.57.53 5.0
6 Feva Le Freak RS FEVA XL 3031 Phoebe Averdieck Tom Wilson 1.12.05 0.58.08 6.0
7 Feva Mumble RS FEVA XL 5905 Sam Fairless Guy Paton-Smith 1.13.46 0.59.29 7.0
8 Feva   RS FEVA XL 5927 Harry Baker Jessica Baker 1.13.57 0.59.38 8.0
9 Feva Blue Dragon RS FEVA XL 3838 Fergus MacInnes Jeremy Parsons 1.15.45 1.01.05 9.0
10 Feva Springfeva RS FEVA XL 415 Oliver Ritchie Archie Crosthwaite-Eyre 1.15.59 1.01.17 10.0
11 Feva   RS FEVA XL 5929 Skye MacInnes Maggie Rundell 1.16.09 1.01.25 11.0
12 Feva Awkward Turtle RS FEVA XL blank white Milo Wells Alfie Lambton 1.16.30 1.01.42 12.0
13 Feva Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Skye Samuels Fay Allen 1.16.42 1.01.51 13.0
14 Feva Deva RS FEVA XL 52 Tom Beagley Ben Beagley 1.17.19 1.02.21 14.0
15 Feva Twit-twoo RS FEVA XL 2820 Henry McLeod Scott Giles Mallinson 1.17.24 1.02.25 15.0
16 Feva   RS FEVA XL 5912/591 Noah Milligan Arthur Milligan 1.21.19 1.05.35 16.0
17 Feva   RS FEVA XL 1269 Annie Cairns Frances Sim 1.24.28 1.08.07 17.0
18 Feva Felicia RS FEVA XL 1668 Amelia Smith Paddy Smith 1.27.11 1.10.19 18.0
19 Feva Glandular RS FEVA XL 5741 Flora Scott Max Arnold 1.28.18 1.11.13 19.0
20 Feva Tuppence RS FEVA XL 2091 Jemima Mathers Imogen Tyler RET   23.0
20 Feva   RS FEVA XL 5925 Romy Kemp Lottie Sutcliffe RET   23.0

MON - Optimist Fleet - 2018-08-13 at 10.35.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.55.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Optimist Eau Zo OPTIMIST 1863 Sam Nokes   0.38.26 0.23.13 1.0
2 Optimist   OPTIMIST 6393 Terry Hacker   0.39.26 0.23.50 2.0
3 Optimist   OPTIMIST 5761 Annabelle Hacker   0.43.57 0.26.33 3.0
4 Optimist Crab Claw OPTIMIST 6161 Jasper Sydenham   0.44.21 0.26.48 4.0
5 Optimist Punk OPTIMIST 6160 Tommy Wilkinson   0.46.03 0.27.49 5.0
6 Optimist   OPTIMIST 6157 Sebbie Sydenham   0.50.29 0.30.30 6.0
7 Optimist Optimist Prime OPTIMIST 6265 Arthur Scott   0.51.18 0.31.00 7.0
8 Optimist Wave Wizard OPTIMIST 1 Sydney Hipwell   0.52.17 0.31.35 8.0
9 Optimist Bob OPTIMIST 6093 Selina Douglas-Home   0.52.37 0.31.48 9.0
10 Optimist Boom OPTIMIST 4639 Annabelle Fairley   0.57.29 0.34.44 10.0
11 Optimist Acceleration OPTIMIST 5954 Amelie Hacker   OCS   14.0
11 Optimist   OPTIMIST 5525 Rosie Bowman   OCS   14.0

TUES - Optimist Fleet - 2018-08-14 at 10.35.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.55.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Optimist   OPTIMIST 6393 Terry Hacker   0.50.16 0.30.22 1.0
2 Optimist Eau Zo OPTIMIST 1863 Sam Nokes   0.50.20 0.30.25 2.0
3 Optimist Acceleration OPTIMIST 5954 Amelie Hacker   0.52.02 0.31.26 3.0
4 Optimist   OPTIMIST 5761 Annabelle Hacker   0.52.30 0.31.43 4.0
5 Optimist Crab Claw OPTIMIST 6161 Jasper Sydenham   0.53.39 0.32.25 5.0
6 Optimist   OPTIMIST 6157 Sebbie Sydenham   0.53.46 0.32.29 6.0
7 Optimist   OPTIMIST 5525 Rosie Bowman   0.53.50 0.32.32 7.0
8 Optimist Bob OPTIMIST 6093 Selina Douglas-Home   0.55.20 0.33.26 8.0
9 Optimist Punk OPTIMIST 6160 Tommy Wilkinson   0.56.31 0.34.09 9.0
10 Optimist Boom OPTIMIST 4639 Annabelle Fairley   0.56.45 0.34.17 10.0
11 Optimist Wave Wizard OPTIMIST 1 Sydney Hipwell   1.07.42 0.40.54 11.0
12 Optimist Optimist Prime OPTIMIST 6265 Arthur Scott   DSQ   14.0

WED - Optimist Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.55.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Optimist Eau Zo OPTIMIST 1863 Sam Nokes   0.58.12 0.35.10 1.0
2 Optimist   OPTIMIST 6393 Terry Hacker   0.58.25 0.35.18 2.0
3 Optimist Acceleration OPTIMIST 5954 Amelie Hacker   0.59.15 0.35.48 3.0
4 Optimist   OPTIMIST 6157 Sebbie Sydenham   1.01.42 0.37.17 4.0
5 Optimist   OPTIMIST 5761 Annabelle Hacker   1.01.51 0.37.22 5.0
6 Optimist Crab Claw OPTIMIST 6161 Jasper Sydenham   1.02.07 0.37.32 6.0
7 Optimist Boom OPTIMIST 4639 Annabelle Fairley   1.04.10 0.38.46 7.0
8 Optimist Punk OPTIMIST 6160 Tommy Wilkinson   1.04.23 0.38.54 8.0
9 Optimist Optimist Prime OPTIMIST 6265 Arthur Scott   1.09.53 0.42.14 9.0
10 Optimist Wave Wizard OPTIMIST 1 Sydney Hipwell   RET   14.0

THURS - Optimist Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Optimist Upanaton OPTIMIST 6416 Ella Bowman   0.50.24 0.30.27 1.0
2 Optimist   OPTIMIST 6393 Terry Hacker   0.50.30 0.30.31 2.0
3 Optimist Eau Zo OPTIMIST 1863 Sam Nokes   0.50.42 0.30.38 3.0
4 Optimist Acceleration OPTIMIST 5954 Amelie Hacker   0.51.59 0.31.25 4.0
5 Optimist   OPTIMIST 6157 Sebbie Sydenham   0.53.55 0.32.35 5.0
6 Optimist Optimist Prime OPTIMIST 6265 Arthur Scott   OCS   14.0
6 Optimist Bob OPTIMIST 6093 Selina Douglas-Home   RET   14.0

FRI - Optimist Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Optimist Eau Zo OPTIMIST 1863 Sam Nokes   1.10.16 0.42.27 1.0
2 Optimist   OPTIMIST 6393 Terry Hacker   1.10.30 0.42.36 2.0
3 Optimist Upanaton OPTIMIST 6416 Ella Bowman   1.11.00 0.42.54 3.0
4 Optimist Crab Claw OPTIMIST 6161 Jasper Sydenham   1.11.51 0.43.25 4.0
5 Optimist Acceleration OPTIMIST 5954 Amelie Hacker   1.12.47 0.43.59 5.0
6 Optimist   OPTIMIST 6157 Sebbie Sydenham   1.14.17 0.44.53 6.0
7 Optimist   OPTIMIST 5761 Annabelle Hacker   1.24.35 0.51.06 7.0
8 Optimist Boom OPTIMIST 4639 Annabelle Fairley   1.27.30 0.52.52 8.0
9 Optimist Punk OPTIMIST 6160 Tommy Wilkinson   1.27.59 0.53.10 9.0
10 Optimist Optimist Prime OPTIMIST 6265 Arthur Scott   OCS   14.0
10 Optimist Wave Wizard OPTIMIST 1 Sydney Hipwell   RET   14.0

MON - Laser Fleet - 2018-08-13 at 10.35.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Laser   LASER RADIAL 207299 Flo Nicholls   1.08.30 0.59.59 1.0
2 Laser Crash LASER RADIAL 12 Freddie Fulford   1.09.44 1.01.04 2.0
3 Laser   LASER RADIAL 118/118 118 Archie Goodhead   1.12.50 1.03.47 3.0
4 Laser   LASER 4.7 209993 Molly Bowman   1.17.37 1.04.18 4.0
5 Laser Dragonfly LASER RADIAL 201877 Arthur Thomson   1.13.47 1.04.37 5.0
6 Laser   LASER 4.7 210249 Oliver Phelan   1.18.25 1.04.58 6.0
7 Laser   LASER 4.7 207641 X Robin Alexander   1.19.32 1.05.54 7.0
8 Laser   LASER 4.7 209994 Lily Thornton   1.20.05 1.06.21 8.0
9 Laser   LASER 183 Philip Lewellen   1.12.58 1.06.27 9.0
10 Laser   LASER RADIAL 157498 Freddie Pickthorn   1.17.09 1.07.33 10.0
11 Laser Smolification LASER 4.7 173543 Sarah Barker   1.21.52 1.07.50 11.0
12 Laser   LASER 4.7 213705 Harry Alderson   1.22.41 1.08.30 12.0
13 Laser Borka LASER 4.7 207689 Ella Thornton   1.23.10 1.08.54 13.0
14 Laser   LASER RADIAL 207641 Louis Alexander   1.19.05 1.09.15 14.0
15 Laser   LASER 4.7 198546 Alex Sydenham   1.25.02 1.10.27 15.0
16 Laser Fish LASER 4.7 198768 Arthur Ritchie   1.26.05 1.11.19 16.0
17 Laser   LASER RADIAL Z Noah Lewington   1.21.32 1.11.24 17.0
18 Laser   LASER 4.7 157498 X Jack Pickthorn   1.28.26 1.13.16 18.0
19 Laser   LASER 4.7 171689 George Hipwell   1.29.02 1.13.46 19.0
20 Laser   LASER 4.7 blank Nathaniel Swift   1.34.52 1.18.36 20.0
21 Laser   LASER RADIAL 209417 Henry Darell-Brown   1.35.05 1.23.16 21.0
22 Laser   LASER 4.7 207662 Will Doble Thomson   DNS   27.0
22 Laser   LASER 4.7 180777 Archie Cliff   OCS   27.0
22 Laser Scrum Half LASER 4.7 207659 Will Cook   DNS   27.0
22 Laser   LASER 4.7 X Sam Smith   RET   27.0
22 Laser   LASER 4.7 188347 Thomas Cairns   DNS   27.0

TUES - Laser Fleet - 2018-08-14 at 10.35.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Laser   LASER RADIAL 207299 Flo Nicholls   1.12.37 1.03.35 1.0
2 Laser   LASER 4.7 209993 Molly Bowman   1.18.46 1.05.15 2.0
3 Laser Borka LASER 4.7 207689 Ella Thornton   1.19.10 1.05.35 3.0
4 Laser   LASER 4.7 210249 Oliver Phelan   1.19.51 1.06.09 4.0
5 Laser   LASER 4.7 209994 Lily Thornton   1.19.53 1.06.11 5.0
6 Laser   LASER 4.7 213705 Harry Alderson   1.19.55 1.06.13 6.0
7 Laser   LASER 4.7 198546 Alex Sydenham   1.19.59 1.06.16 7.0
8 Laser   LASER RADIAL 118/118 118 Archie Goodhead   1.15.43 1.06.18 8.0
9 Laser Dragonfly LASER RADIAL 201877 Arthur Thomson   1.15.46 1.06.21 9.0
10 Laser Smolification LASER 4.7 173543 Sarah Barker   1.20.24 1.06.37 10.0
11 Laser   LASER 4.7 207641 X Robin Alexander   1.20.46 1.06.55 11.0
12 Laser Fish LASER 4.7 198768 Arthur Ritchie   1.21.20 1.07.23 12.0
13 Laser   LASER RADIAL 207641 Louis Alexander   1.18.01 1.08.19 13.0
14 Laser Crash LASER RADIAL 12 Freddie Fulford   1.18.06 1.08.23 14.0
15 Laser   LASER 4.7 207662 Will Doble Thomson   1.22.34 1.08.24 15.0
16 Laser   LASER 4.7 171689 George Hipwell   1.23.25 1.09.07 16.0
17 Laser   LASER 183 Philip Lewellen   1.16.46 1.09.55 17.0
18 Laser   LASER RADIAL Z Noah Lewington   1.19.57 1.10.01 18.0
19 Laser   LASER 4.7 180777 Archie Cliff   1.24.35 1.10.05 19.0
20 Laser   LASER 4.7 blank Nathaniel Swift   1.25.27 1.10.48 20.0
21 Laser   LASER RADIAL 157498 Freddie Pickthorn   1.23.09 1.12.49 21.0
22 Laser   LASER 4.7 157498 X Jack Pickthorn   RET   27.0
22 Laser   LASER RADIAL 209417 Henry Darell-Brown   RET   27.0
22 Laser   LASER 4.7 X Sam Smith   RET   27.0

WED - Laser Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Laser Crash LASER RADIAL 12 Freddie Fulford   1.24.48 1.14.15 1.0
2 Laser   LASER 4.7 198546 Alex Sydenham   1.30.33 1.15.01 2.0
3 Laser   LASER RADIAL 157498 Freddie Pickthorn   1.25.44 1.15.04 3.0
4 Laser   LASER RADIAL 118/118 118 Archie Goodhead   1.26.24 1.15.39 4.0
5 Laser   LASER 4.7 209993 Molly Bowman   1.31.33 1.15.51 5.0
6 Laser   LASER 4.7 207641 X Robin Alexander   1.32.30 1.16.38 6.0
7 Laser   LASER 4.7 210249 Oliver Phelan   1.33.07 1.17.09 7.0
8 Laser   LASER 4.7 207662 Will Doble Thomson   1.33.40 1.17.36 8.0
9 Laser Smolification LASER 4.7 173543 Sarah Barker   1.34.06 1.17.58 9.0
10 Laser   LASER 4.7 213705 Harry Alderson   1.34.39 1.18.25 10.0
11 Laser Borka LASER 4.7 207689 Ella Thornton   1.35.09 1.18.50 11.0
12 Laser   LASER 4.7 209994 Lily Thornton   1.35.26 1.19.04 12.0
13 Laser   LASER 183 Philip Lewellen   1.26.53 1.19.08 13.0
14 Laser Scrum Half LASER 4.7 207659 Will Cook   1.36.12 1.19.42 14.0
15 Laser   LASER 4.7 180777 Archie Cliff   1.36.20 1.19.49 15.0
16 Laser   LASER 4.7 blank Nathaniel Swift   1.38.26 1.21.33 16.0
17 Laser Fish LASER 4.7 198768 Arthur Ritchie   1.38.44 1.21.48 17.0
18 Laser   LASER 4.7 157498 X Jack Pickthorn   1.39.12 1.22.11 18.0
19 Laser   LASER 4.7 171689 George Hipwell   1.39.22 1.22.20 19.0
20 Laser   LASER RADIAL Z Noah Lewington   1.37.22 1.25.16 20.0
21 Laser   LASER RADIAL 207299 Flo Nicholls   OCS   27.0
21 Laser Dragonfly LASER RADIAL 201877 Arthur Thomson   RET   27.0
21 Laser   LASER RADIAL 207641 Louis Alexander   RET   27.0
21 Laser   LASER 4.7 X Sam Smith   OCS   27.0

THURS - Laser Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Laser   LASER 4.7 207662 Will Doble Thomson   1.16.49 1.03.39 1.0
2 Laser   LASER 4.7 209993 Molly Bowman   1.16.52 1.03.41 2.0
3 Laser   LASER RADIAL 207299 Flo Nicholls   1.12.57 1.03.53 3.0
4 Laser   LASER 4.7 210249 Oliver Phelan   1.17.32 1.04.14 4.0
5 Laser   LASER 4.7 207641 X Robin Alexander   1.17.49 1.04.28 5.0
6 Laser   LASER 4.7 180777 Archie Cliff   1.17.59 1.04.37 6.0
7 Laser Scrum Half LASER 4.7 207659 Will Cook   1.18.22 1.04.56 7.0
8 Laser Dragonfly LASER RADIAL 201877 Arthur Thomson   1.14.28 1.05.12 8.0
9 Laser   LASER 4.7 209994 Lily Thornton   1.19.07 1.05.33 9.0
10 Laser Fish LASER 4.7 198768 Arthur Ritchie   1.19.55 1.06.13 10.0
11 Laser Borka LASER 4.7 207689 Ella Thornton   1.20.03 1.06.19 11.0
12 Laser   LASER 4.7 171689 George Hipwell   1.21.48 1.07.46 12.0
13 Laser   LASER 183 Philip Lewellen   1.19.53 1.12.45 13.0
14 Laser   LASER RADIAL 209417 Henry Darell-Brown   1.26.05 1.15.23 14.0
15 Laser   LASER 4.7 198546 Alex Sydenham   OCS   27.0
15 Laser   LASER RADIAL 157498 Freddie Pickthorn   RET   27.0

FRI - Laser Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Laser   LASER RADIAL 207299 Flo Nicholls   1.12.28 1.03.27 1.0
2 Laser   LASER RADIAL 157498 Freddie Pickthorn   1.13.58 1.04.46 2.0
3 Laser Dragonfly LASER RADIAL 201877 Arthur Thomson   1.14.18 1.05.04 3.0
4 Laser   LASER 4.7 209993 Molly Bowman   1.19.41 1.06.01 4.0
5 Laser Fish LASER 4.7 198768 Arthur Ritchie   1.20.00 1.06.17 5.0
6 Laser   LASER 4.7 213705 Harry Alderson   1.20.19 1.06.33 6.0
7 Laser   LASER 4.7 209994 Lily Thornton   1.20.25 1.06.38 7.0
8 Laser   LASER 4.7 198546 Alex Sydenham   1.20.42 1.06.52 8.0
9 Laser   LASER 4.7 210249 Oliver Phelan   1.24.32 1.10.02 9.0
10 Laser   LASER RADIAL 118/118 118 Archie Goodhead   1.20.27 1.10.27 10.0
11 Laser Crash LASER RADIAL 12 Freddie Fulford   1.20.29 1.10.29 11.5
11 Laser   LASER 4.7 207641 X Robin Alexander   1.25.04 1.10.29 11.5
13 Laser   LASER 183 Philip Lewellen   1.17.30 1.10.35 13.0
14 Laser Borka LASER 4.7 207689 Ella Thornton   1.25.19 1.10.41 14.5
14 Laser Smolification LASER 4.7 173543 Sarah Barker   1.25.19 1.10.41 14.5
16 Laser   LASER 4.7 207662 Will Doble Thomson   1.25.58 1.11.13 16.5
16 Laser   LASER 4.7 180777 Archie Cliff   1.25.58 1.11.13 16.5
18 Laser   LASER 4.7 157498 X Jack Pickthorn   1.26.21 1.11.32 18.0
19 Laser   LASER 4.7 blank Nathaniel Swift   1.26.38 1.11.47 19.0
20 Laser   LASER 4.7 171689 George Hipwell   1.26.55 1.12.01 20.0
21 Laser   LASER 4.7 X Sam Smith   1.30.38 1.15.05 21.0
22 Laser   LASER RADIAL Z Noah Lewington   1.26.35 1.15.49 22.0

MON - Slow Handicap Fleet - 2018-08-13 at 10.35.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Joybelle TOPPER 33588 Richard Stevens   1.01.31 0.45.18 1.0
2 Slow Handicap   RS FEVA standard 2815 (blank) Rebecca Yardy James Yardy 1.06.11 0.50.45 2.0
3 Slow Handicap Bluebell TOPPER 25440 Max Paton-Smith   1.18.36 0.57.53 3.0
4 Slow Handicap Beach Bum TOPAZ UNO PLUS 6806 Joss Easey Amelia Potter RET   7.0
4 Slow Handicap Fetts MIRROR 43957 Peter Fetto   RET   7.0

TUES - Slow Handicap Fleet - 2018-08-14 at 10.35.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Joybelle TOPPER 33588 Richard Stevens   1.00.28 0.44.32 1.0
2 Slow Handicap Bluebell TOPPER 25440 Max Paton-Smith   1.05.55 0.48.32 2.0
3 Slow Handicap   RS FEVA standard 2815 (blank) Rebecca Yardy James Yardy 1.05.00 0.49.51 3.0
4 Slow Handicap Urchin LASER PICO 4740 Lauren Ellison Tess Allen 1.07.04 0.50.26 4.0
5 Slow Handicap Beach Bum TOPAZ UNO PLUS 6806 Joss Easey Amelia Potter 1.04.37 0.51.49 5.0
6 Slow Handicap Fetts MIRROR 43957 Peter Fetto   RET   7.0

WED - Slow Handicap Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Joybelle TOPPER 33588 Richard Stevens   0.52.56 0.38.59 1.0
2 Slow Handicap Urchin LASER PICO 4740 Lauren Ellison Tess Allen 0.53.18 0.40.05 2.0
3 Slow Handicap   RS FEVA standard 2815 (blank) Rebecca Yardy James Yardy 0.53.56 0.41.22 3.0
4 Slow Handicap Beach Bum TOPAZ UNO PLUS 6806 Joss Easey Amelia Potter 0.52.10 0.41.50 4.0
5 Slow Handicap Bluebell TOPPER 25440 Max Paton-Smith   0.58.27 0.43.02 5.0
6 Slow Handicap Fetts MIRROR 43957 Peter Fetto   1.02.15 0.44.59 6.0

THURS - Slow Handicap Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

FRI - Slow Handicap Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Joybelle TOPPER 33588 Richard Stevens   1.04.52 0.47.46 1.0
2 Slow Handicap Bluebell TOPPER 25440 Max Paton-Smith   1.05.00 0.47.52 2.0
3 Slow Handicap   RS FEVA standard 2815 (blank) Rebecca Yardy James Yardy 1.06.30 0.51.00 3.0
4 Slow Handicap Beach Bum TOPAZ UNO PLUS 6806 Joss Easey Amelia Potter 1.04.57 0.52.05 4.0
5 Slow Handicap Urchin LASER PICO 4740 Lauren Ellison Tess Allen 1.11.57 0.54.06 5.0

MON - Tera Fleet - 2018-08-13 at 10.35.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Tera   RS TERA Pro 3469 George Alderson   0.54.15 0.39.46 1.0
2 Tera   RS TERA Pro 2360 Alistair Cliff   1.00.10 0.44.07 2.0
3 Tera Good Medicine RS TERA Sport 2137 Joel Wells   1.09.43 0.48.41 3.0
4 Tera   RS TERA Sport 9 Arthur Cairns   1.09.49 0.48.45 4.0
5 Tera   RS TERA Sport 2132 Toby Cox   1.18.54 0.55.06 5.0
6 Tera   RS TERA Pro 1 Casper Parsons   1.15.26 0.55.18 6.0
7 Tera   RS TERA Sport 4 Luca Kemp   1.19.33 0.55.33 7.0
8 Tera Terafic RS TERA Sport 1462 Alex Hooper   1.23.28 0.58.17 8.0
9 Tera Bubbles RS TERA Sport 1401 Barnaby Keen   1.24.29 0.59.00 9.0
10 Tera Terafly RS TERA Sport 935 William Alderson   RET   11.0

TUES - Tera Fleet - 2018-08-14 at 10.35.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Tera   RS TERA Pro 2360 Alistair Cliff   0.56.03 0.41.06 1.0
2 Tera   RS TERA Pro 3469 George Alderson   0.56.06 0.41.08 2.0
3 Tera Terafly RS TERA Sport 935 William Alderson   1.00.37 0.42.20 3.0
4 Tera Good Medicine RS TERA Sport 2137 Joel Wells   1.04.28 0.45.01 4.0
5 Tera Terafic RS TERA Sport 1462 Alex Hooper   1.04.46 0.45.14 5.0
6 Tera   RS TERA Sport 2132 Toby Cox   1.07.28 0.47.07 6.0
7 Tera   RS TERA Sport 4 Luca Kemp   1.09.48 0.48.45 7.0
8 Tera Bubbles RS TERA Sport 1401 Barnaby Keen   1.13.13 0.51.08 8.0
9 Tera   RS TERA Pro 1 Casper Parsons   1.14.08 0.54.21 9.0
10 Tera   RS TERA Sport 9 Arthur Cairns   RET   11.0

WED - Tera Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Tera Good Medicine RS TERA Sport 2137 Joel Wells   0.57.18 0.40.01 1.0
2 Tera   RS TERA Pro 3469 George Alderson   0.54.56 0.40.16 2.0
3 Tera Terafly RS TERA Sport 935 William Alderson   0.58.36 0.40.55 3.0
4 Tera   RS TERA Pro 2360 Alistair Cliff   0.56.16 0.41.15 4.0
5 Tera   RS TERA Sport 9 Arthur Cairns   0.59.37 0.41.38 5.0
6 Tera   RS TERA Sport 4 Luca Kemp   1.00.00 0.41.54 6.0
7 Tera Terafic RS TERA Sport 1462 Alex Hooper   1.00.44 0.42.25 7.0
8 Tera Bubbles RS TERA Sport 1401 Barnaby Keen   1.01.44 0.43.07 8.0
9 Tera   RS TERA Sport 2132 Toby Cox   1.04.58 0.45.22 9.0

THURS - Tera Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

FRI - Tera Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Tera   RS TERA Pro 2360 Alistair Cliff   1.04.26 0.47.14 1.0
2 Tera Terafly RS TERA Sport 935 William Alderson   1.13.44 0.51.29 2.0
3 Tera   RS TERA Pro 3469 George Alderson   1.10.58 0.52.02 3.0
4 Tera Terafic RS TERA Sport 1462 Alex Hooper   1.14.58 0.52.21 4.0
5 Tera   RS TERA Sport 4 Luca Kemp   1.15.49 0.52.57 5.0
6 Tera   RS TERA Sport 2132 Toby Cox   1.16.58 0.53.45 6.0
7 Tera   RS TERA Pro 1 Casper Parsons   1.19.13 0.58.05 7.0
8 Tera Bubbles RS TERA Sport 1401 Barnaby Keen   RET   11.0

MON - Regatta Fleet - 2018-08-13 at 10.35.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Regatta   OPTIMIST 4065 Harrison Newrick-Meades   0.57.50 0.34.57 1.0
2 Regatta Wowza RS TERA Sport 2231 Charlotte Hutchison   0.51.54 0.36.15 2.0
3 Regatta   RS TERA Sport 471 Monty Morgan   0.52.15 0.36.29 3.0
4 Regatta   OPTIMIST 5507 Flora MacInnes   1.07.45 0.40.56 4.0
5 Regatta   RS TERA Sport 8 Bo Makenzie   1.00.23 0.42.10 5.0
6 Regatta   RS TERA Sport 6 Rupert Hooper   1.03.30 0.44.21 6.0
7 Regatta   RS TERA Sport 2 Mostyn Fulford   1.03.52 0.44.36 7.0
8 Regatta   LASER PICO red white blue Henry Reacher Meave Goldman 0.59.29 0.44.43 8.0
9 Regatta   RS TERA Sport 1402 Lorna Goldman   1.05.48 0.45.57 9.0
10 Regatta   RS TERA Sport 7 Thea Langdon   1.07.05 0.46.51 10.0
11 Regatta   RS TERA Sport 3 Hettie Mathers   1.07.26 0.47.05 11.0
12 Regatta   RS TERA Sport 5 Sam MacDonald   1.07.46 0.47.19 12.0

TUES - Regatta Fleet - 2018-08-14 at 10.35.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Regatta Wowza RS TERA Sport 2231 Charlotte Hutchison   0.28.04 0.19.36 1.0
2 Regatta   RS TERA Sport 6 Rupert Hooper   0.28.33 0.19.56 2.0
3 Regatta   RS TERA Sport 5 Sam MacDonald   0.28.57 0.20.13 3.0
4 Regatta   RS TERA Sport 3 Hettie Mathers   0.29.02 0.20.16 4.0
5 Regatta   RS TERA Sport 1402 Lorna Goldman   0.29.36 0.20.40 5.0
6 Regatta   RS TERA Sport 2 Mostyn Fulford   0.29.53 0.20.52 6.0
7 Regatta   LASER PICO red white blue Henry Reacher Meave Goldman 0.31.35 0.23.45 7.0
8 Regatta   RS TERA Sport 7 Thea Langdon   0.34.53 0.24.22 8.0
9 Regatta   RS TERA Sport 471 Monty Morgan   0.35.00 0.24.26 9.0
10 Regatta   OPTIMIST 5507 Flora MacInnes   0.41.29 0.25.04 10.0
11 Regatta   RS TERA Sport 8 Bo Makenzie   RET   13.0
11 Regatta   OPTIMIST 4065 Harrison Newrick-Meades   RET   13.0

WED - Regatta Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Regatta Wowza RS TERA Sport 2231 Charlotte Hutchison   0.33.14 0.23.12 1.0
2 Regatta   RS TERA Sport 2 Mostyn Fulford   0.38.22 0.26.48 2.0
3 Regatta   RS TERA Sport 7 Thea Langdon   0.39.57 0.27.54 3.0
4 Regatta   RS TERA Sport 471 Monty Morgan   0.40.46 0.28.28 4.0
5 Regatta   RS TERA Sport 3 Hettie Mathers   0.42.08 0.29.25 5.0
6 Regatta   RS TERA Sport 6 Rupert Hooper   0.44.41 0.31.12 6.0
7 Regatta   RS TERA Sport 8 Bo Makenzie   0.45.29 0.31.46 7.0
8 Regatta   RS TERA Sport 1402 Lorna Goldman   0.45.40 0.31.53 8.0
9 Regatta   LASER PICO red white blue Henry Reacher Meave Goldman 1.05.25 0.49.11 9.0
10 Regatta   RS TERA Sport 5 Sam MacDonald   RET   13.0

THURS - Regatta Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

FRI - Regatta Fleet - 2018-08-15 at 10.35.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Regatta Wowza RS TERA Sport 2231 Charlotte Hutchison   0.36.13 0.25.17 1.0
2 Regatta   RS TERA Sport 6 Rupert Hooper   0.37.17 0.26.02 2.0
3 Regatta   RS TERA Sport 1402 Lorna Goldman   0.37.27 0.26.09 3.0
4 Regatta   RS TERA Sport 5 Sam MacDonald   0.39.17 0.27.26 4.0
5 Regatta   LASER PICO red white blue Henry Reacher Meave Goldman 0.37.07 0.27.54 5.0
6 Regatta   RS TERA Sport 471 Monty Morgan   0.40.05 0.27.59 6.0
7 Regatta   RS TERA Sport 8 Bo Makenzie   0.40.57 0.28.36 7.0
8 Regatta   RS TERA Sport 2 Mostyn Fulford   0.41.06 0.28.42 8.0
9 Regatta   RS TERA Sport 7 Thea Langdon   0.42.57 0.30.00 9.0
10 Regatta   OPTIMIST 4065 Harrison Newrick-Meades   0.49.54 0.30.09 10.0
11 Regatta   RS TERA Sport 3 Hettie Mathers   0.43.32 0.30.24 11.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com