J&Y Regatta PM 2017

Aldeburgh Yacht Club

Results are final

FEVA Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Diva Feva RS FEVA XL 1887 Hacker, Terry Taylor, Joey (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd   RS FEVA XL 5916 Barker, Emily Fairless, Sam 2.0 2.0 2.0 (7.0) 4.0 17.0 10.0
3rd   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Freddie Pickthorn, Jack 3.0 (5.0) 4.0 2.0 2.0 16.0 11.0
4th Mumble RS FEVA XL 5905 Barker, Sarah Fairless, Hannah (4.0) 3.0 3.0 4.0 3.0 17.0 13.0
5th Fish and chicks RS FEVA XL 5927 Doble Thomson, Will Fulford, Freddie 7.0 4.0 6.0 (26.0 DNC) 5.0 48.0 22.0
6th Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 5.0 (13.0) 8.0 3.0 8.0 37.0 24.0
7th   RS FEVA XL 5912 Hossle, Stefan Baker, Harry (17.0) 7.0 7.0 5.0 7.0 43.0 26.0
8th   RS FEVA XL 2613 Pickthorn, George Zisman, Sonia 8.0 9.0 10.0 6.0 (11.0) 44.0 33.0
9th Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 10.0 10.0 9.0 (26.0 DNC) 9.0 64.0 38.0
10th Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Thornton, Lily (26.0 DNF) 6.0 5.0 26.0 DNC 6.0 69.0 43.0
11th   RS FEVA XL 6538 Woods, Natasha Mcleod Scott, Alice 14.0 12.0 (26.0 DNC) 8.0 10.0 70.0 44.0
12th Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 9.0 17.0 (18.0) 9.0 13.0 66.0 48.0
13th Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Rupert Purdon, Paul 11.0 11.0 19.0 (26.0 DNC) 15.0 82.0 56.0
14th Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 16.0 15.0 13.0 (26.0 DNC) 12.0 82.0 56.0
15th Le Freak RS FEVA XL 3031 Averdieck, Phoebe Hall, Maria 12.0 8.0 12.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 84.0 58.0
16th   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 18.0 16.0 17.0 (26.0 DNC) 14.0 91.0 65.0
17th Dragonfly RS FEVA XL 2280 Wells, Milo Jackson, Henry 6.0 (26.0 DNF) 21.0 26.0 DNC 17.0 96.0 70.0
18th Ronstan RS FEVA XL 187 Green, Oliver Mcleod Scott, Henry 15.0 14.0 (26.0 DNF) 26.0 DNC 16.0 97.0 71.0
19th   RS FEVA XL 5915 Douglas-Home, Nicholas Lye, Tessa 13.0 20.0 20.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 105.0 79.0
20th   RS FEVA XL 5925 MacInnes, Skye Rundell, Maggie 19.0 21.0 14.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 106.0 80.0
21st   RS FEVA XL 821 Lawson, India Potter, Jemima (26.0 DNF) 18.0 11.0 26.0 DNC 26.0 DNC 107.0 81.0
22nd   RS FEVA XL 5929 Smith, Amelia Smith, Paddy (26.0 DNC) 19.0 16.0 26.0 DNC 26.0 DNC 113.0 87.0
23rd Trident RS FEVA XL 3027 Arnold, Max Arnold, Nic (26.0 DNC) 26.0 DNS 15.0 26.0 DNC 26.0 DNC 119.0 93.0
24th Zephyr RS FEVA XL 210 Curtis, Natasha Curtis, Imogen (26.0 DNC) 26.0 DNF 26.0 DSQ 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0
24th   RS FEVA XL 1106 Welsh, Oscar Day, Archie (26.0 DNC) 26.0 DNF 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 130.0 104.0

Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   1.0 1.0 1.0 2.0 (6.0) 11.0 5.0
2nd   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   2.0 2.0 4.0 (14.0 DNC) 1.0 23.0 9.0
3rd   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   3.0 3.0 3.0 (14.0 DNC) 2.0 25.0 11.0
4th Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   (14.0 DNS) 6.0 2.0 1.0 3.0 26.0 12.0
5th Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   (14.0 DNF) 10.0 6.0 3.0 4.0 37.0 23.0
6th Crackerjack RS TERA Sport 3047 Mackenzie, Jack   4.0 7.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 44.0 30.0
7th Good Medicine RS TERA Sport 2137 Wells, Joel   5.0 5.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 45.0 31.0
8th Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   6.0 (14.0 DNC) 9.0 14.0 DNC 5.0 48.0 34.0
9th   RS TERA Sport 2265 Cliff, Alistair   (14.0 DNF) 8.0 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 58.0 44.0
10th   TOPAZ RACE 6806 Easey, Joss Easey, Rufus (14.0 DNC) 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 60.0 46.0
11th   RS TERA Sport 1400 Pyke, Tom   (14.0 DNF) 9.0 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 65.0 51.0
12th Bubbles RS TERA Sport 1401 Keen, Barnaby   (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0
12th   RS TERA Sport 2238 Hinton, Leo   (14.0 DNF) 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0

LASER Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 8.0 6.0
2nd ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   (5.0) 5.0 1.0 1.0 2.0 14.0 9.0
3rd ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   2.0 (6.0) 4.0 5.0 3.0 20.0 14.0
4th   LASER 4.7 210918 Fairley, James   3.0 4.0 6.0 (17.0 DNC) 5.0 35.0 18.0
5th   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   6.0 8.0 (17.0 DNF) 3.0 6.0 40.0 23.0
6th   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   8.0 (9.0) 9.0 4.0 4.0 34.0 25.0
7th   LASER 4.7 180777 Cliff, Archie   (11.0) 11.0 5.0 6.0 7.0 40.0 29.0
8th Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   9.0 1.0 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 52.0 35.0
9th   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   10.0 7.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 54.0 37.0
10th   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   7.0 3.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 54.0 37.0
11th   LASER RADIAL 2 Hooper, Charles   4.0 10.0 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 59.0 42.0
12th   LASER 4.7 1 Pyke, George   (17.0 DNC) 13.0 7.0 17.0 DNC 17.0 DNC 71.0 54.0
13th   LASER RADIAL 209417 Darell-Brown, Henry   (17.0 DNC) 12.0 12.0 17.0 DNC 17.0 DNC 75.0 58.0
14th   LASER 4.7 209417 Darell-Brown, Henry   12.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 80.0 63.0
15th   LASER RADIAL 173295 Zisman, Lizzy   (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
15th   LASER 4.7 164756 Underwood, Marcus   (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0

OPPIE Gold Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   2.0 (3.5) 1.0 1.0 2.0 9.5 6.0
2nd Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   4.0 (5.0) 3.0 2.0 1.0 15.0 10.0
3rd   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   (5.0) 1.0 5.0 3.0 3.0 17.0 12.0
4th Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   1.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 23.0 14.0
5th Crab Claw OPTIMIST 6161 Sydenham, Jasper   3.0 3.5 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 28.5 19.5
6th Tikeela OPTIMIST 5730 Lewellen, Will   6.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 39.0 30.0
7th Optimist Prime OPTIMIST 6265 Scott, Arthur   (9.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 42.0 33.0
8th "Try" OPTIMIST 6162 Ritchie, Patrick   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0

LL class Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Total Nett
1st Faolag LOCH LONG n sp 36 Gifford, Ian Gifford, Sarah 0.0 0.0

Lapwing Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Peewit LAPWING JUNIOR 9 Nichols, Flo Ritchie, Oliver (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 7.0 5.0
2nd Redwing LAPWING JUNIOR 66 Thornton, Ella Cook, William (3.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 11.0 8.0
3rd Seaswift LAPWING JUNIOR 10 Mattich, Kit   1.0 5.0 4.0 (8.0 DNC) 3.0 21.0 13.0
4th Pipit LAPWING JUNIOR 28 Mattich, Tilly Hipwell, George 5.0 4.0 3.0 (8.0 DNC) 4.0 24.0 16.0
5th   LAPWING JUNIOR 65 Mattich, Pippa   4.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 30.0 22.0
6th   LAPWING JUNIOR 1 Oldrey, Oliver Oldrey, Edward 6.0 6.0 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 33.0 25.0
7th Knot LAPWING JUNIOR 40 Milligan, Noah Lewington, Noah (8.0 DNF) 8.0 DNF 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 40.0 32.0

Regatta Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R5 Total Nett
1st Wilbur OPTIMIST 5114 Hacker, Annabelle   1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Boom OPTIMIST 4639 Fairley, Annabelle   2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
3rd Bob OPTIMIST 6093 Darell-Brown, Robert   3.0 4.0 3.0 10.0 10.0
4th   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   5.0 1.0 6.0 12.0 12.0
5th   RS TERA Sport 2266 Mathers, Hettie   6.0 11.0 DNF 7.0 24.0 24.0
6th   OPTIMIST 4065 Agar, Isla   11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 26.0 26.0
7th Organised Confusion OPTIMIST 6173 Milligan, Arthur   4.0 11.0 DNF 11.0 DNC 26.0 26.0
8th   OPTIMIST 6097 Hutchison, Charlotte   11.0 DNC 11.0 DNS 5.0 27.0 27.0
9th Opsidaisy OPTIMIST 6177 Scott, Flora   11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 33.0 33.0
9th Fizz Bomb OPTIMIST 5325 Milligan, Wilf   11.0 DNC 11.0 DNS 11.0 DNC 33.0 33.0

R1 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Diva Feva RS FEVA XL 1887 Hacker, Terry Taylor, Joey 1.04.56 0.52.22 1.0
2   RS FEVA XL 5916 Barker, Emily Fairless, Sam 1.10.06 0.56.32 2.0
3   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Freddie Pickthorn, Jack 1.11.05 0.57.20 3.0
4 Mumble RS FEVA XL 5905 Barker, Sarah Fairless, Hannah 1.11.51 0.57.57 4.0
5 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 1.15.02 1.00.31 5.0
6 Dragonfly RS FEVA XL 2280 Wells, Milo Jackson, Henry 1.15.35 1.00.57 6.0
7 Fish and chicks RS FEVA XL 5927 Doble Thomson, Will Fulford, Freddie 1.16.01 1.01.18 7.0
8   RS FEVA XL 2613 Pickthorn, George Zisman, Sonia 1.16.46 1.01.55 8.0
9 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 1.19.36 1.04.12 9.0
10 Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 1.20.58 1.05.18 10.0
11 Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Rupert Purdon, Paul 1.23.53 1.07.39 11.0
12 Le Freak RS FEVA XL 3031 Averdieck, Phoebe Hall, Maria 1.24.36 1.08.14 12.0
13   RS FEVA XL 5915 Douglas-Home, Nicholas Lye, Tessa 1.24.38 1.08.15 13.0
14   RS FEVA XL 6538 Woods, Natasha Mcleod Scott, Alice 1.25.34 1.09.00 14.0
15 Ronstan RS FEVA XL 187 Green, Oliver Mcleod Scott, Henry 1.29.22 1.12.04 15.0
16 Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 1.29.49 1.12.26 16.0
17   RS FEVA XL 5912 Hossle, Stefan Baker, Harry 1.29.50 1.12.27 17.0
18   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 1.31.52 1.14.05 18.0
19   RS FEVA XL 5925 MacInnes, Skye Rundell, Maggie 1.32.46 1.14.49 19.0
20 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Thornton, Lily DNF   26.0
20   RS FEVA XL 821 Lawson, India Potter, Jemima DNF   26.0

R2 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Diva Feva RS FEVA XL 1887 Hacker, Terry Taylor, Joey 1.15.37 1.00.59 1.0
2   RS FEVA XL 5916 Barker, Emily Fairless, Sam 1.17.06 1.02.11 2.0
3 Mumble RS FEVA XL 5905 Barker, Sarah Fairless, Hannah 1.18.54 1.03.38 3.0
4 Fish and chicks RS FEVA XL 5927 Doble Thomson, Will Fulford, Freddie 1.22.25 1.06.28 4.0
5   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Freddie Pickthorn, Jack 1.28.22 1.11.16 5.0
6 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Thornton, Lily 1.32.28 1.14.34 6.0
7   RS FEVA XL 5912 Hossle, Stefan Baker, Harry 1.33.15 1.15.12 7.0
8 Le Freak RS FEVA XL 3031 Averdieck, Phoebe Hall, Maria 1.37.41 1.18.47 8.0
9   RS FEVA XL 2613 Pickthorn, George Zisman, Sonia 1.38.16 1.19.15 9.0
10 Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 1.38.31 1.19.27 10.0
11 Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Rupert Purdon, Paul 1.39.25 1.20.10 11.0
12   RS FEVA XL 6538 Woods, Natasha Mcleod Scott, Alice 1.39.50 1.20.31 12.0
13 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 1.40.00 1.20.39 13.0
14 Ronstan RS FEVA XL 187 Green, Oliver Mcleod Scott, Henry 1.40.20 1.20.55 14.0
15 Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 1.41.41 1.22.00 15.0
16   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 1.42.50 1.22.56 16.0
17 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 1.43.54 1.23.47 17.0
18   RS FEVA XL 821 Lawson, India Potter, Jemima 1.44.17 1.24.06 18.0
19   RS FEVA XL 5929 Smith, Amelia Smith, Paddy 1.45.52 1.25.23 19.0
20   RS FEVA XL 5915 Douglas-Home, Nicholas Lye, Tessa 1.46.18 1.25.44 20.0
21   RS FEVA XL 5925 MacInnes, Skye Rundell, Maggie 1.52.21 1.30.36 21.0
22 Dragonfly RS FEVA XL 2280 Wells, Milo Jackson, Henry DNF   26.0
22 Trident RS FEVA XL 3027 Arnold, Max Arnold, Nic DNS   26.0
22 Zephyr RS FEVA XL 210 Curtis, Natasha Curtis, Imogen DNF   26.0
22   RS FEVA XL 1106 Welsh, Oscar Day, Archie DNF   26.0

R3 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Diva Feva RS FEVA XL 1887 Hacker, Terry Taylor, Joey 13.14.25 10.40.40 1.0
2   RS FEVA XL 5916 Barker, Emily Fairless, Sam 13.15.47 10.41.46 2.0
3 Mumble RS FEVA XL 5905 Barker, Sarah Fairless, Hannah 13.17.09 10.42.52 3.0
4   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Freddie Pickthorn, Jack 13.17.32 10.43.10 4.0
5 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Thornton, Lily 13.20.01 10.45.10 5.0
6 Fish and chicks RS FEVA XL 5927 Doble Thomson, Will Fulford, Freddie 13.21.27 10.46.20 6.0
7   RS FEVA XL 5912 Hossle, Stefan Baker, Harry 13.22.34 10.47.14 7.0
8 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 13.22.49 10.47.26 8.0
9 Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 13.23.08 10.47.41 9.0
10   RS FEVA XL 2613 Pickthorn, George Zisman, Sonia 13.23.21 10.47.52 10.0
11   RS FEVA XL 821 Lawson, India Potter, Jemima 13.23.56 10.48.20 11.0
12 Le Freak RS FEVA XL 3031 Averdieck, Phoebe Hall, Maria 13.26.13 10.50.10 12.0
13 Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 13.26.42 10.50.34 13.0
14   RS FEVA XL 5925 MacInnes, Skye Rundell, Maggie 13.30.11 10.53.22 14.0
15 Trident RS FEVA XL 3027 Arnold, Max Arnold, Nic 13.30.36 10.53.43 15.0
16   RS FEVA XL 5929 Smith, Amelia Smith, Paddy 13.36.02 10.58.05 16.0
17   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 13.36.54 10.58.47 17.0
18 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 13.37.17 10.59.06 18.0
19 Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Rupert Purdon, Paul 13.50.47 11.09.59 19.0
20   RS FEVA XL 5915 Douglas-Home, Nicholas Lye, Tessa 13.56.16 11.14.25 20.0
21 Dragonfly RS FEVA XL 2280 Wells, Milo Jackson, Henry 13.56.25 11.14.32 21.0
22 Ronstan RS FEVA XL 187 Green, Oliver Mcleod Scott, Henry DNF   26.0
22 Zephyr RS FEVA XL 210 Curtis, Natasha Curtis, Imogen DSQ   26.0

R4 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Diva Feva RS FEVA XL 1887 Hacker, Terry Taylor, Joey 0.51.45 0.41.44 1.0
2   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Freddie Pickthorn, Jack 0.52.57 0.42.42 2.0
3 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 0.52.59 0.42.44 3.0
4 Mumble RS FEVA XL 5905 Barker, Sarah Fairless, Hannah 0.54.06 0.43.38 4.0
5   RS FEVA XL 5912 Hossle, Stefan Baker, Harry 0.55.26 0.44.42 5.0
6   RS FEVA XL 2613 Pickthorn, George Zisman, Sonia 0.55.58 0.45.08 6.0
7   RS FEVA XL 5916 Barker, Emily Fairless, Sam 1.00.38 0.48.54 7.0
8   RS FEVA XL 6538 Woods, Natasha Mcleod Scott, Alice 1.15.12 1.00.39 8.0
9 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 1.21.49 1.05.59 9.0

R5 - FEVA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Diva Feva RS FEVA XL 1887 Hacker, Terry Taylor, Joey 1.02.30 0.50.24 1.0
2   RS FEVA XL 288 Pickthorn, Freddie Pickthorn, Jack 1.05.56 0.53.10 2.0
3 Mumble RS FEVA XL 5905 Barker, Sarah Fairless, Hannah 1.06.38 0.53.44 3.0
4   RS FEVA XL 5916 Barker, Emily Fairless, Sam 1.07.39 0.54.33 4.0
5 Fish and chicks RS FEVA XL 5927 Doble Thomson, Will Fulford, Freddie 1.08.52 0.55.32 5.0
6 Disco Feva RS FEVA XL 5634 Ritchie, Arthur Thornton, Lily 1.10.08 0.56.34 6.0
7   RS FEVA XL 5912 Hossle, Stefan Baker, Harry 1.10.29 0.56.50 7.0
8 Jazzy Fizzle RS FEVA XL 1111 Anderson, Finnian Callaghan, Oli 1.10.52 0.57.09 8.0
9 Spirit RS FEVA XL 5 Anderson, Cesca Allen, Fay 1.12.29 0.58.27 9.0
10   RS FEVA XL 6538 Woods, Natasha Mcleod Scott, Alice 1.12.47 0.58.42 10.0
11   RS FEVA XL 2613 Pickthorn, George Zisman, Sonia 1.13.31 0.59.17 11.0
12 Scarlet Feva RS FEVA XL 8647 Samuels, Skye Anderson, Hamish 1.14.13 0.59.51 12.0
13 Salmon RS FEVA XL 1269 Baker, Jessica Agar, Phoebe 1.17.26 1.02.27 13.0
14   RS FEVA XL 240 Kemp, Romy Sutcliffe, Lottie 1.18.23 1.03.13 14.0
15 Tuppence RS FEVA XL 2091 Mathers, Rupert Purdon, Paul 1.26.11 1.09.30 15.0
16 Ronstan RS FEVA XL 187 Green, Oliver Mcleod Scott, Henry 1.29.56 1.12.32 16.0
17 Dragonfly RS FEVA XL 2280 Wells, Milo Jackson, Henry 1.48.52 1.27.48 17.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   1.03.13 0.46.56 1.0
2   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   1.06.32 0.50.02 2.0
3   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   1.08.39 0.50.20 3.0
4 Crackerjack RS TERA Sport 3047 Mackenzie, Jack   1.27.44 1.01.16 4.0
5 Good Medicine RS TERA Sport 2137 Wells, Joel   1.28.03 1.01.29 5.0
6 Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   1.28.08 1.04.37 6.0
7 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   DNS   14.0
7 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   DNF   14.0
7   RS TERA Sport 2265 Cliff, Alistair   DNF   14.0
7   RS TERA Sport 1400 Pyke, Tom   DNF   14.0
7   RS TERA Sport 2238 Hinton, Leo   DNF   14.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   0.29.03 0.21.34 1.0
2   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   0.30.03 0.22.36 2.0
3   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   0.31.16 0.22.55 3.0
4   TOPAZ RACE 6806 Easey, Joss Easey, Rufus 0.28.27 0.23.18 4.0
5 Good Medicine RS TERA Sport 2137 Wells, Joel   0.36.21 0.25.23 5.0
6 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   0.36.28 0.25.28 6.0
7 Crackerjack RS TERA Sport 3047 Mackenzie, Jack   0.37.07 0.25.55 7.0
8   RS TERA Sport 2265 Cliff, Alistair   0.37.52 0.26.27 8.0
9   RS TERA Sport 1400 Pyke, Tom   0.39.07 0.27.19 9.0
10 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   0.41.13 0.28.47 10.0
11   RS TERA Sport 2238 Hinton, Leo   DNF   14.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   0.54.58 0.40.48 1.0
2 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   1.00.23 0.42.10 2.0
3   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   0.57.58 0.42.30 3.0
4   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   0.57.09 0.42.58 4.0
5 Crackerjack RS TERA Sport 3047 Mackenzie, Jack   1.05.22 0.45.39 5.0
6 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   1.06.35 0.46.30 6.0
7 Good Medicine RS TERA Sport 2137 Wells, Joel   1.06.51 0.46.41 7.0
8   RS TERA Sport 2265 Cliff, Alistair   1.07.48 0.47.21 8.0
9 Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   1.10.08 0.51.25 9.0
10   RS TERA Sport 1400 Pyke, Tom   DNF   14.0

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   0.49.54 0.34.51 1.0
2 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   0.53.16 0.39.33 2.0
3 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   1.25.15 0.59.32 3.0

R5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   LASER PICO 530 Dowdeswell, Rory   0.44.48 0.33.41 1.0
2   RS TERA Pro 11 Swift, Nat   0.51.46 0.37.57 2.0
3 Wowza RS TERA Sport 2231 Hutchison, Bea   0.55.05 0.38.28 3.0
4 Terrafic RS TERA Sport 1462 Kemp, Luca   1.03.51 0.44.35 4.0
5 Pure Tera RS TERA Pro 3036 Ellis, Theo   1.05.16 0.47.51 5.0
6 Joybelle TOPPER 33588 Stevens, Richard   1.06.13 0.49.10 6.0

R1 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.05.38 0.54.42 1.0
2 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.06.57 0.55.48 2.0
3   LASER 4.7 210918 Fairley, James   1.07.36 0.56.20 3.0
4   LASER RADIAL 2 Hooper, Charles   1.05.03 0.57.07 4.0
5 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.08.47 0.57.19 5.0
6   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.08.55 0.57.26 6.0
7   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   1.05.35 0.57.35 7.0
8   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.06.05 0.58.01 8.0
9 Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   1.06.09 0.58.05 9.0
10   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   1.11.05 0.59.14 10.0
11   LASER 4.7 180777 Cliff, Archie   1.18.29 1.05.24 11.0
12   LASER 4.7 209417 Darell-Brown, Henry   1.31.06 1.15.55 12.0

R2 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   1.08.43 1.00.20 1.0
2 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.13.06 1.00.55 2.0
3   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   1.10.22 1.01.47 3.0
4   LASER 4.7 210918 Fairley, James   1.14.55 1.02.26 4.0
5 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.15.15 1.02.43 5.0
6 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.15.20 1.02.47 6.0
7   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   1.15.41 1.03.04 7.0
8   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.15.59 1.03.19 8.0
9   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.12.30 1.03.39 9.0
10   LASER RADIAL 2 Hooper, Charles   1.14.13 1.05.10 10.0
11   LASER 4.7 180777 Cliff, Archie   1.18.33 1.05.28 11.0
12   LASER RADIAL 209417 Darell-Brown, Henry   1.26.01 1.15.31 12.0
13   LASER 4.7 1 Pyke, George   4.5.29.21 3.12.34.28 13.0

R3 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   13.08.53 10.57.24 1.0
2 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   13.12.26 11.00.22 2.0
3   LASER 4.7 198546 Sydenham, Alex   13.13.19 11.01.06 3.0
4 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   13.14.21 11.01.58 4.0
5   LASER 4.7 180777 Cliff, Archie   13.21.10 11.07.38 5.0
6   LASER 4.7 210918 Fairley, James   13.24.32 11.10.27 6.0
7   LASER 4.7 1 Pyke, George   13.31.53 11.16.34 7.0
8 Dragonfly LASER RADIAL 201877 Thomson, Arthur   13.06.03 11.30.07 8.0
9   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   13.09.52 11.33.28 9.0
10   LASER RADIAL 207641 Alexander, Louis   13.12.14 11.35.33 10.0
11   LASER RADIAL 2 Hooper, Charles   13.19.35 11.42.00 11.0
12   LASER RADIAL 209417 Darell-Brown, Henry   13.29.05 11.50.21 12.0
13   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   DNF   17.0

R4 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.11.55 0.59.56 1.0
2 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.17.05 1.04.14 2.0
3   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.18.59 1.05.49 3.0
4   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.19.41 1.09.58 4.0
5 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.25.45 1.11.28 5.0
6   LASER 4.7 180777 Cliff, Archie   1.37.36 1.21.20 6.0

R5 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 ............... LASER 4.7 209993 Bowman, Molly   1.12.58 1.00.48 1.0
2 ............... LASER 4.7 209414 Phelan, James   1.13.25 1.01.11 2.0
3 ............... LASER 4.7 210249 Phelan, Oliver   1.13.33 1.01.18 3.0
4   LASER RADIAL 183330 Taylor, Will   1.12.18 1.03.29 4.0
5   LASER 4.7 210918 Fairley, James   1.16.38 1.03.52 5.0
6   LASER 4.7 209418 Alexander, Robin   1.17.16 1.04.23 6.0
7   LASER 4.7 180777 Cliff, Archie   1.19.12 1.06.00 7.0

R1 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   0.43.49 0.26.19 1.0
2 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   0.45.19 0.27.13 2.0
3 Crab Claw OPTIMIST 6161 Sydenham, Jasper   0.45.56 0.27.35 3.0
4 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   0.48.24 0.29.04 4.0
5   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   0.51.46 0.31.05 5.0
6 Tikeela OPTIMIST 5730 Lewellen, Will   1.01.04 0.36.41 6.0

R2 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   0.36.01 0.21.38 1.0
2 Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   0.36.13 0.21.45 2.0
3 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   0.36.38 0.22.00 3.5
3 Crab Claw OPTIMIST 6161 Sydenham, Jasper   0.36.38 0.22.00 3.5
5 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   0.37.07 0.22.18 5.0
6 Tikeela OPTIMIST 5730 Lewellen, Will   0.37.50 0.22.43 6.0

R3 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   12.53.10 7.44.22 1.0
2 Biscuit OPTIMIST 6096 Cook, Jamie   12.53.38 7.44.39 2.0
3 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   12.56.01 7.46.05 3.0
4 Crab Claw OPTIMIST 6161 Sydenham, Jasper   13.01.16 7.49.14 4.0
5   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   13.02.46 7.50.08 5.0
6 Optimist Prime OPTIMIST 6265 Scott, Arthur   13.07.57 7.53.15 6.0

R4 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   0.48.05 0.28.53 1.0
2 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   0.51.26 0.30.53 2.0
3   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   1.03.55 0.38.23 3.0

R5 - OPPIE Gold Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Jessie J OPTIMIST 6157 Sydenham, Seb   0.56.33 0.33.58 1.0
2 Pascale OPTIMIST 5761 Hacker, Amelie   0.57.19 0.34.25 2.0
3   OPTIMIST 6159 MacInnes, Fergus   1.01.43 0.37.04 3.0

R1 - LL class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R2 - LL class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R3 - LL class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R4 - LL class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R5 - LL class Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R1 - Lapwing Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Seaswift LAPWING JUNIOR 10 Mattich, Kit   0.41.50 0.30.14 1.0
2 Peewit LAPWING JUNIOR 9 Nichols, Flo Ritchie, Oliver 0.43.27 0.31.24 2.0
3 Redwing LAPWING JUNIOR 66 Thornton, Ella Cook, William 0.43.58 0.31.46 3.0
4   LAPWING JUNIOR 65 Mattich, Pippa   0.44.11 0.31.55 4.0
5 Pipit LAPWING JUNIOR 28 Mattich, Tilly Hipwell, George 0.49.01 0.35.25 5.0
6   LAPWING JUNIOR 1 Oldrey, Oliver Oldrey, Edward 0.58.25 0.42.13 6.0
7 Knot LAPWING JUNIOR 40 Milligan, Noah Lewington, Noah DNF   8.0

R2 - Lapwing Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Peewit LAPWING JUNIOR 9 Nichols, Flo Ritchie, Oliver 1.09.32 0.50.14 1.0
2   LAPWING JUNIOR 65 Mattich, Pippa   1.11.01 0.51.19 2.0
3 Redwing LAPWING JUNIOR 66 Thornton, Ella Cook, William 1.16.34 0.55.19 3.0
4 Pipit LAPWING JUNIOR 28 Mattich, Tilly Hipwell, George 1.17.20 0.55.53 4.0
5 Seaswift LAPWING JUNIOR 10 Mattich, Kit   1.17.22 0.55.54 5.0
6   LAPWING JUNIOR 1 Oldrey, Oliver Oldrey, Edward 1.31.24 1.06.02 6.0
7 Knot LAPWING JUNIOR 40 Milligan, Noah Lewington, Noah DNF   8.0

R3 - Lapwing Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Peewit LAPWING JUNIOR 9 Nichols, Flo Ritchie, Oliver 0.46.43 0.33.45 1.0
2 Redwing LAPWING JUNIOR 66 Thornton, Ella Cook, William 12.43.56 9.11.58 2.0
3 Pipit LAPWING JUNIOR 28 Mattich, Tilly Hipwell, George 12.48.28 9.15.15 3.0
4 Seaswift LAPWING JUNIOR 10 Mattich, Kit   12.48.43 9.15.26 4.0
5   LAPWING JUNIOR 1 Oldrey, Oliver Oldrey, Edward 12.53.15 9.18.42 5.0

R4 - Lapwing Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Redwing LAPWING JUNIOR 66 Thornton, Ella Cook, William 0.47.07 0.34.03 1.0
2 Peewit LAPWING JUNIOR 9 Nichols, Flo Ritchie, Oliver 0.48.10 0.34.48 2.0

R5 - Lapwing Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Peewit LAPWING JUNIOR 9 Nichols, Flo Ritchie, Oliver 1.03.08 0.45.37 1.0
2 Redwing LAPWING JUNIOR 66 Thornton, Ella Cook, William 1.04.43 0.46.46 2.0
3 Seaswift LAPWING JUNIOR 10 Mattich, Kit   1.07.23 0.48.41 3.0
4 Pipit LAPWING JUNIOR 28 Mattich, Tilly Hipwell, George 1.11.59 0.52.01 4.0

R1 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Wilbur OPTIMIST 5114 Hacker, Annabelle   0.21.02 0.12.38 1.0
2 Boom OPTIMIST 4639 Fairley, Annabelle   0.24.14 0.14.33 2.0
3 Bob OPTIMIST 6093 Darell-Brown, Robert   0.27.03 0.16.15 3.0
4 Organised Confusion OPTIMIST 6173 Milligan, Arthur   0.28.48 0.17.18 4.0
5   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   0.34.09 0.23.51 5.0
6   RS TERA Sport 2266 Mathers, Hettie   0.44.06 0.30.48 6.0

R2 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   0.34.09 0.23.51 1.0
2 Wilbur OPTIMIST 5114 Hacker, Annabelle   0.40.04 0.24.04 2.0
3 Boom OPTIMIST 4639 Fairley, Annabelle   0.48.07 0.28.54 3.0
4 Bob OPTIMIST 6093 Darell-Brown, Robert   0.49.28 0.29.43 4.0
5   RS TERA Sport 2266 Mathers, Hettie   DNF   11.0
5 Organised Confusion OPTIMIST 6173 Milligan, Arthur   DNF   11.0
5   OPTIMIST 6097 Hutchison, Charlotte   DNS   11.0
5 Fizz Bomb OPTIMIST 5325 Milligan, Wilf   DNS   11.0

R3 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R4 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Place Points

R5 - Regatta Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 Wilbur OPTIMIST 5114 Hacker, Annabelle   0.13.29 0.08.06 1.0
2 Boom OPTIMIST 4639 Fairley, Annabelle   0.13.53 0.08.20 2.0
3 Bob OPTIMIST 6093 Darell-Brown, Robert   0.13.57 0.08.23 3.0
4   OPTIMIST 4065 Agar, Isla   0.14.03 0.08.26 4.0
5   OPTIMIST 6097 Hutchison, Charlotte   0.14.22 0.08.38 5.0
6   RS TERA Sport 2264 Hooper, Alexander   0.13.36 0.09.30 6.0
7   RS TERA Sport 2266 Mathers, Hettie   0.18.09 0.12.40 7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com