Allcomers Vaughan B, Bevan, Milne, Sheldrick 2017

OVERALL WINNER for The VAUGHAN BROWN... LL 141 Fiona Robert Mulcahy and Julia Ransome who also win the JOHN BEVAN DECANTER.
SHELDRICK CUP (first WAYFARER) 11084 Fiasco Mark Loeffler and Tracy Blanchette
MILNE CUP (first Squib) (not awarded due <2 starters)

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.00.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.05.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Exon. Penalty
1 Dinghy Fiasco WAYFARER 11084 Mark Loeffler 1112 12.00.00 14.35.42 2.35.42 2.20.01 1.0  
2 Dinghy QRD WAYFARER 10882 Rupert Sydenham 1112 12.00.00 14.37.03 2.37.03 2.21.14 2.0  
3 Keelboat Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 12.05.00 14.14.09 2.09.09 2.21.27 3.0  
4 Dinghy Gotcha RS 400 1427 Stephen Fulford 934 12.00.00 14.12.11 2.12.11 2.21.31 4.0  
5 Dinghy Hitchiker WAYFARER 10601 Jamie Wheatley 1112 12.00.00 14.37.44 2.37.44 2.21.51 5.0  
6 Keelboat Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 Nick Barker 1026 12.05.00 14.31.38 2.26.38 2.22.55 6.0  
7 Dinghy Second Chance WAYFARER 11119 Ben Davies 1112 12.00.00 14.40.02 2.40.02 2.23.55 7.0  
8 Dinghy Lammergeier IV WAYFARER 10680 Luke Andrews 1112 12.00.00 14.42.10 2.42.10 2.25.50 8.0  
9 Keelboat Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 12.05.00 14.56.35 2.51.35 2.25.54 9.0  
10 Dinghy No Strings Attached WAYFARER 10803 Jonathan Christie 1112 12.00.00 14.43.15 2.43.15 2.26.48 10.0  
11 Cruiser Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 12.10.00 14.40.44 2.30.44 2.27.47 11.0  
12 Keelboat Vela LOCH LONG spin 50 Rod Fletcher 1161 12.05.00 14.56.55 2.51.55 2.28.05 12.0  
13 Keelboat   K6 228 John Hallas 913 12.05.00 14.20.18 2.15.18 2.28.12 13.0  
14 Dinghy   LASER 155159 Simon Davies 1097 12.00.00 14.43.42 2.43.42 2.29.14 14.0  
15 Dinghy Piper LASER 183471 Martin Liddell 1097 12.00.00 14.44.02 2.44.02 2.29.32 15.0  
16 Keelboat   K6 204 Steve Liddell 913 12.05.00 14.21.33 2.16.33 2.29.34 16.0  
17 Keelboat Galloper K6 213 Nick Jones 913 12.05.00 14.21.48 2.16.48 2.29.50 17.0  
18 Keelboat True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler 1160 12.05.00 15.00.55 2.55.55 2.31.39 18.0  
19 Keelboat Tantrum LOCH LONG n sp 139 Jonathan Evans 1176 12.05.00 15.03.36 2.58.36 2.31.52 19.0  
20 Keelboat Jacana SWALLOW 56 Richard Keane 1052 12.05.00 14.45.35 2.40.35 2.32.39 20.0  
21 Keelboat Faolag LOCH LONG n sp 36 Sarash Ian Stone 1176 12.05.00 15.06.18 3.01.18 2.34.10 21.0  
22 Dinghy Diva Feva RS FEVA XL 1882 Terry Hacker 1240 12.00.00 15.11.57 3.11.57 2.34.48 22.0  
23 Dinghy   LASER 4.7 177934 Molly Bowman 1200 12.00.00 15.08.25 3.08.25 2.37.01 23.0  
24 Keelboat Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 12.05.00 15.14.08 3.09.08 2.40.50 24.0  
25 Cruiser Shaula Shaula (Stella) 77 Lizzi Thistlethwayte David Copp 1245 12.10.00 15.31.34 3.21.34 2.41.54 25.0  
26 Keelboat Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 12.05.00 15.15.27 3.10.27 2.41.57 26.0  
27 Keelboat Rissa LOCH LONG spin 128 Matthew Clark 1161 12.05.00 15.14.54 3.09.54 2.43.34 27.0  
28 Dinghy Mumble RS FEVA XL 5905 Sarah Barker 1240 12.00.00 15.23.45 3.23.45 2.44.19 28.0  
29 Dinghy   RS FEVA XL 5916 Emily Barker 1240 12.00.00 15.24.47 3.24.47 2.45.09 29.0  
30 Dinghy   LASER RADIAL 167684 Philip Lewellen 1139 12.00.00 15.08.28 3.08.28 2.45.28 30.0  
31 Keelboat Bon Accord LOCH LONG spin 64 Keith Martin 1161 12.05.00 15.17.25 3.12.25 2.45.44 31.0  
32 Dinghy   LASER 4.7 198768 Arthur Ritchie 1200 12.00.00 15.19.44 3.19.44 2.46.27 32.0  
33 Dinghy Redskin WAYFARER 34 Anthony Hinton 1112 12.00.00 15.08.18 3.08.18 2.49.20 33.0  
34 Keelboat Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 12.05.00 15.24.10 3.19.10 2.49.22 34.0  
35 Keelboat Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176     DNF   37.0  
35 Cruiser Zest Zest 25 Jonathan Thomson 1155     DNF   37.0  



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com