event burgee venue burgee

Autumn Series 2017

HANDICAP A Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Autumn 1
2017-09-16
Autimn 2
2017-09-23
Autumn 3
2017-09-30
Autumn 4
2017-10-07
Autumn 5
2017-10-14
Total Nett
1st HANDICAP A Yorkie III K6 204 Steve Liddell 913 (13.0 DNC) 3.0 5.0 DNF (13.0 DNC) 2.0 36.0 10.0
2nd HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448 Dave Street 1026 5.0 (6.0) (13.0 DNC) 5.0 3.0 32.0 13.0
3rd HANDICAP A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 41.0 15.0
4th HANDICAP A Basilisk DRAGON 515 Patrick Gifford 1018 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 13.0 DNC 41.0 15.0
5th HANDICAP A Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 2.0 (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 42.0 16.0
6th HANDICAP A   K6 228 David Atienza and John Hallas 913 (13.0 DNC) 2.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 43.0 17.0
7th HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 Nick Barker 1026 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 44.0 18.0
8th HANDICAP A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 3783 Tom Dunn 1051 4.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 48.0 22.0
9th HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 Johnny Dawson 1026 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 55.0 29.0
10th HANDICAP A Porkies III K6 198 Alex Cooper 913 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 55.0 29.0
11th HANDICAP A Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 Bill Mayne 1038 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 56.0 30.0
12th HANDICAP A Overdraught K6 109 John Adcroft 913 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 56.0 30.0
13th HANDICAP A Kesrel DRAGON 207 Matt Lingley 1018 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 58.0 32.0

Loch Long Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Autumn 1
2017-09-16
Autimn 2
2017-09-23
Autumn 3
2017-09-30
Autumn 4
2017-10-07
Autumn 5
2017-10-14
Total Nett
1st Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 1.0 (20.0 DNC) 1.0 1.0 (3.0) 26.0 3.0
2nd Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 (2.0) (3.0) 2.0 2.0 1.0 10.0 5.0
3rd Loch Long Ripple LOCH LONG n sp 8 Phil Montague 1176 (20.0 DNC) 1.0 (3.0) 3.0 2.0 29.0 6.0
4th Loch Long Tetra LOCH LONG n sp 85 Adrian Lawson 1176 3.0 2.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 51.0 11.0
5th Loch Long Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian and Sarah Gifford 1176 5.0 5.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 54.0 14.0
6th Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 (8.0) (8.0) 5.0 5.0 6.0 32.0 16.0
7th Loch Long Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 7.0 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 58.0 18.0
8th Loch Long Iona LOCH LONG n sp 121 James Powell 1176 (20.0 DNC) (11.0) 7.0 4.0 8.0 50.0 19.0
9th Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 (11.0 OCS) 6.0 9.0 (20.0 DNC) 5.0 51.0 20.0
10th Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Keith Martin 1176 (20.0 DNC) (10.0) 8.0 6.0 7.0 51.0 21.0
11th Loch Long Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 (11.0 DNF) 9.0 10.0 7.0 (20.0 DNC) 57.0 26.0
12th Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 73.0 33.0
13th Loch Long Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 (20.0 DNC) 13.0 DNF 12.0 9.0 (20.0 DNC) 74.0 34.0
14th Loch Long Jean LOCH LONG n sp 40 Mark Seccombe 1176 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 11.0 8.0 20.0 DNC 79.0 39.0
15th Loch Long Rebel LOCH LONG n sp 134 Stephen Fletcher 1176 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 84.0 44.0
16th Loch Long Doodie LOCH LONG n sp 133 Peter Redshaw 1176 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 86.0 46.0
17th Loch Long Mambo LOCH LONG n sp 56 Jamie Bruce Lockhart 1176 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 10.0 90.0 50.0
18th Loch Long Fingal LOCH LONG n sp 103 Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1176 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 14.0 DNF 94.0 54.0
18th Loch Long Vela LOCH LONG n sp 50 Rod Fletcher 1176 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 14.0 DNF 94.0 54.0
18th Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 14.0 DNF 94.0 54.0

HANDICAP B Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Autumn 1
2017-09-16
Autimn 2
2017-09-23
Autumn 3
2017-09-30
Autumn 4
2017-10-07
Autumn 5
2017-10-14
Total Nett
1st HANDICAP B True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler 1160 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 22.0 6.0
2nd HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 1.0 26.0 10.0
3rd HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 (8.0 DNC) 1.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 27.0 11.0
4th HANDICAP B   LASER 186372 Peter Donker-Curtius 1097 (8.0 DNC) 2.0 5.0 DNF (8.0 DNC) 8.0 DNC 31.0 15.0
5th HANDICAP B Emily Barker LASER 4.7 173541 Emily Barker 1200 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 33.0 17.0
6th HANDICAP B   LASER 191857 Rob Jones 1097 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 34.0 18.0
7th HANDICAP B   LASER 4.7 186372 Peter Donker-cutuis 1200 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 35.0 19.0
8th HANDICAP B Harlequin BROADS OD 21 Sam Chadd 1168 (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 35.0 19.0

Autumn 1 - HANDICAP A Fleet - 2017-09-16 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Basilisk DRAGON 515 Patrick Gifford 1018 14.15.00 15.09.44 0.54.44 0.53.46 1.0
2 HANDICAP A Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 14.15.00 15.11.54 0.56.54 0.55.47 2.0
3 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 Nick Barker 1026 14.15.00 15.12.15 0.57.15 0.55.48 3.0
4 HANDICAP A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 3783 Tom Dunn 1051 14.15.00 15.16.27 1.01.27 0.58.28 4.0
5 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448 Dave Street 1026 14.15.00 15.17.12 1.02.12 1.00.37 5.0

Autimn 2 - HANDICAP A Fleet - 2017-09-23 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 14.15.00 15.32.47 1.17.47 1.25.12 1.0
2 HANDICAP A   K6 228 David Atienza and John Hallas 913 14.15.00 15.35.34 1.20.34 1.28.15 2.0
3 HANDICAP A Yorkie III K6 204 Steve Liddell 913 14.15.00 15.36.24 1.21.24 1.29.09 3.0
4 HANDICAP A Overdraught K6 109 John Adcroft 913 14.15.00 15.36.39 1.21.39 1.29.26 4.0
5 HANDICAP A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 3783 Tom Dunn 1051 14.15.00 15.51.53 1.36.53 1.32.11 5.0
6 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448 Dave Street 1026 14.15.00 15.49.47 1.34.47 1.32.23 6.0

Autumn 3 - HANDICAP A Fleet - 2017-09-30 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 14.15.00 15.04.40 0.49.40 0.48.42 1.0
2 HANDICAP A   K6 228 David Atienza and John Hallas 913 14.15.00 15.02.33 0.47.33 0.52.05 2.0
3 HANDICAP A Porkies III K6 198 Alex Cooper 913 14.15.00 15.02.46 0.47.46 0.52.19 3.0
4 HANDICAP A Yorkie III K6 204 Steve Liddell 913     DNF   5.0

Autumn 4 - HANDICAP A Fleet - 2017-10-07 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Basilisk DRAGON 515 Patrick Gifford 1018 14.15.00 15.19.18 1.04.18 1.03.10 1.0
2 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 Nick Barker 1026 14.15.00 15.19.51 1.04.51 1.03.12 2.0
3 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 Johnny Dawson 1026 14.15.00 15.21.37 1.06.37 1.04.56 3.0
4 HANDICAP A Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 Bill Mayne 1038 14.15.00 15.24.16 1.09.16 1.06.44 4.0
5 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448 Dave Street 1026 14.15.00 15.24.34 1.09.34 1.07.48 5.0
6 HANDICAP A Kesrel DRAGON 207 Matt Lingley 1018 14.15.00 15.26.53 1.11.53 1.10.37 6.0

Autumn 5 - HANDICAP A Fleet - 2017-10-14 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 14.15.00 15.51.04 1.36.04 1.45.13 1.0
2 HANDICAP A Yorkie III K6 204 Steve Liddell 913 14.15.00 15.54.18 1.39.18 1.48.46 2.0
3 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448 Dave Street 1026 14.15.00 16.08.52 1.53.52 1.50.59 3.0

Autumn 1 - Loch Long Fleet - 2017-09-16 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 14.20.00 15.22.37 1.02.37 0.53.15 1.0
2 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.25.00 1.05.00 0.55.16 2.0
3 Loch Long Tetra LOCH LONG n sp 85 Adrian Lawson 1176 14.20.00 15.31.14 1.11.14 1.00.34 3.0
4 Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 14.20.00 15.31.22 1.11.22 1.00.41 4.0
5 Loch Long Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian and Sarah Gifford 1176 14.20.00 15.31.39 1.11.39 1.00.56 5.0
6 Loch Long Doodie LOCH LONG n sp 133 Peter Redshaw 1176 14.20.00 15.33.23 1.13.23 1.02.24 6.0
7 Loch Long Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 14.20.00 15.34.54 1.14.54 1.03.41 7.0
8 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 14.20.00 15.35.39 1.15.39 1.04.20 8.0
9 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176     OCS   11.0
9 Loch Long Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176     DNF   11.0

Autimn 2 - Loch Long Fleet - 2017-09-23 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Ripple LOCH LONG n sp 8 Phil Montague 1176 1 1.0
2 Loch Long Tetra LOCH LONG n sp 85 Adrian Lawson 1176 2 2.0
3 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 3 3.0
4 Loch Long Rebel LOCH LONG n sp 134 Stephen Fletcher 1176 4 4.0
5 Loch Long Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian and Sarah Gifford 1176 5 5.0
6 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 6 6.0
7 Loch Long Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 7 7.0
8 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 8 8.0
9 Loch Long Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 9 9.0
10 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Keith Martin 1176 10 10.0
11 Loch Long Iona LOCH LONG n sp 121 James Powell 1176 11 11.0
12 Loch Long Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 DNF 13.0

Autumn 3 - Loch Long Fleet - 2017-09-30 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 1 1.0
2 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 2 2.0
3 Loch Long Ripple LOCH LONG n sp 8 Phil Montague 1176 3 3.0
4 Loch Long Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian and Sarah Gifford 1176 4 4.0
5 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 5 5.0
6 Loch Long Tetra LOCH LONG n sp 85 Adrian Lawson 1176 6 6.0
7 Loch Long Iona LOCH LONG n sp 121 James Powell 1176 7 7.0
8 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Keith Martin 1176 8 8.0
9 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 9 9.0
10 Loch Long Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 10 10.0
11 Loch Long Jean LOCH LONG n sp 40 Mark Seccombe 1176 11 11.0
12 Loch Long Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 12 12.0

Autumn 4 - Loch Long Fleet - 2017-10-07 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 1 1.0
2 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 2 2.0
3 Loch Long Ripple LOCH LONG n sp 8 Phil Montague 1176 3 3.0
4 Loch Long Iona LOCH LONG n sp 121 James Powell 1176 4 4.0
5 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 5 5.0
6 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Keith Martin 1176 6 6.0
7 Loch Long Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 7 7.0
8 Loch Long Jean LOCH LONG n sp 40 Mark Seccombe 1176 8 8.0
9 Loch Long Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 9 9.0

Autumn 5 - Loch Long Fleet - 2017-10-14 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 1 1.0
2 Loch Long Ripple LOCH LONG n sp 8 Phil Montague 1176 2 2.0
3 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 3 3.0
4 Loch Long Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 4 4.0
5 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 5 5.0
6 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 6 6.0
7 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Keith Martin 1176 7 7.0
8 Loch Long Iona LOCH LONG n sp 121 James Powell 1176 8 8.0
9 Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 9 9.0
10 Loch Long Mambo LOCH LONG n sp 56 Jamie Bruce Lockhart 1176 10 10.0
11 Loch Long Fingal LOCH LONG n sp 103 Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1176 DNF 14.0
11 Loch Long Vela LOCH LONG n sp 50 Rod Fletcher 1176 DNF 14.0
11 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 DNF 14.0

Autumn 1 - HANDICAP B Fleet - 2017-09-16 at 14.15.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Emily Barker LASER 4.7 173541 Emily Barker 1200 14.25.00 15.32.27 1.07.27 0.56.13 1.0

Autimn 2 - HANDICAP B Fleet - 2017-09-23 at 14.15.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 14.25.00 15.23.10 0.58.10 0.53.01 1.0
2 HANDICAP B   LASER 186372 Peter Donker-Curtius 1097 14.25.00 15.31.49 1.06.49 1.00.55 2.0
3 HANDICAP B Harlequin BROADS OD 21 Sam Chadd 1168 14.25.00 15.39.25 1.14.25 1.03.43 3.0

Autumn 3 - HANDICAP B Fleet - 2017-09-30 at 14.15.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 14.25.00 15.15.00 0.50.00 0.45.35 1.0
2 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 14.25.00 15.15.06 0.50.06 0.45.40 2.0
3 HANDICAP B True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler 1160 14.25.00 15.27.01 1.02.01 0.53.28 3.0
4 HANDICAP B   LASER 186372 Peter Donker-Curtius 1097     DNF   5.0

Autumn 4 - HANDICAP B Fleet - 2017-10-07 at 14.15.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler 1160 14.25.00 15.43.22 1.18.22 1.07.33 1.0
2 HANDICAP B   LASER 191857 Rob Jones 1097 14.25.00 15.39.28 1.14.28 1.07.53 2.0
3 HANDICAP B   LASER 4.7 186372 Peter Donker-cutuis 1200 14.25.00 15.53.15 1.28.15 1.13.33 3.0

Autumn 5 - HANDICAP B Fleet - 2017-10-14 at 14.15.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 14.25.00 15.35.40 1.10.40 1.04.25 1.0
2 HANDICAP B True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler 1160 14.25.00 15.41.20 1.16.20 1.05.48 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com