Allcomers Champ of Alde 2015

Results as of 16:31 on October 24, 2015

Champ of Alde - 2015-10-24 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.00.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.05.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Exon. Penalty
1 keelboat Cloud Nine K6 162 Ian Robson   913 12.05.00 14.08.06 2.03.06 2.14.50 1.0  
2 dinghy No Strings Attached WAYFARER 10803 Jonathan Christie   1112 12.00.00 14.30.12 2.30.12 2.15.04 2.0  
3 dinghy Dragonfly INT Canoe (AW) 317 Alistair Warren   860 12.00.00 13.56.14 1.56.14 2.15.09 3.0  
4 cruiser Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones   1030 12.10.00 14.31.00 2.21.00 2.16.54 4.0  
5 keelboat Back in Black K6 211 Simon Sydenham   913 12.05.00 14.10.13 2.05.13 2.17.09 5.0  
6 dinghy Cair Vie WAYFARER 10798 Peter Redshaw   1112 12.00.00 14.33.33 2.33.33 2.18.05 6.0  
7 cruiser Whizz Whizz 512 Simon Fulford   969 12.10.00 14.24.56 2.14.56 2.19.15 7.0  
8 keelboat Tantrum LOCH LONG spin 139 Binnie Evans   1161 12.05.00 14.47.50 2.42.50 2.20.15 8.0  
9 keelboat True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler   1148 12.05.00 14.47.24 2.42.24 2.21.28 9.0  
10 keelboat Yorkie II K6 204 Steve Liddell   913 12.05.00 14.14.55 2.09.55 2.22.18 10.0  
11 keelboat Spindrift SWALLOW 43 Bobby Rusack   1052 12.05.00 14.36.07 2.31.07 2.23.39 11.0  
12 keelboat Faolag LOCH LONG spin 36 Ian Gifford   1161 12.05.00 14.52.04 2.47.04 2.23.54 12.0  
13 keelboat Vital Spark SQUIB spin 646 Peter Wyllie   1148 12.05.00 14.50.17 2.45.17 2.23.59 13.0  
14 cruiser If If 27 Peter Wilson   915 12.10.00 14.22.44 2.12.44 2.25.04 14.0  
15 dinghy Another Girl LASER 194132 Alex Hinton   1091 12.00.00 14.39.58 2.39.58 2.26.37 15.0  
16 cruiser Zephyr Zephyr (Sirena 38)   Andrew Muncey   1090 12.10.00 14.49.51 2.39.51 2.26.39 16.0  
17 keelboat Kestrel DRAGON 207 Matt Lingley   1018 12.05.00 14.34.42 2.29.42 2.27.03 17.0  
18 dinghy Tringa LAPWING SENIOR 57 Sarah Davies   1314 12.00.00 15.13.18 3.13.18 2.27.06 18.0  
19 keelboat Panther DRAGON 581 James Hunt   1018 12.05.00 14.35.07 2.30.07 2.27.28 19.0  
20 dinghy   LASER 155159 Simon Davies   1091 12.00.00 14.41.25 2.41.25 2.27.57 20.0  
21 cruiser Sula Sula (Partker 31) 5 Chris Day   1100 12.10.00 14.54.29 2.44.29 2.29.32 21.0  
22 keelboat Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers   1176 12.05.00 15.02.39 2.57.39 2.31.04 22.0  
23 keelboat Pippin LOCH LONG n sp 96 Ed Stevens   1176 12.05.00 15.02.40 2.57.40 2.31.05 23.0  
24 keelboat Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates   1176 12.05.00 15.09.53 3.04.53 2.37.13 24.0  
25 cruiser Kasimir Kasimir   Tom Stevens   1045 12.10.00 14.54.24 2.44.24 2.37.19 25.0  
26 cruiser Zest Zest 25 Jonathan Thomson   1155     DNF   29.0  
26 keelboat Vivacious SQUIB spin 743 Peter Donaldson   1148     DNF   29.0  
26 keelboat Bon Accord LOCH LONG spin 64 Miv Hall & Keith Martin   1161     DNF   29.0  



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com