Classics Festival 10 11 June 2017

L LOCH LONG Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Classics 1
10-06-17 13.30.00
Classics 2
10-06-17 13.30.00
Classics 3
11-06-17 11.00.00
Total Nett
3rd L LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Ian Cook 1176 5.0 2.0 4.0 11.0 11.0
5th L LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94 AYC Tony Morley 1176 8.0 4.0 5.0 17.0 17.0
2nd L LOCH LONG Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Chris Semken 1176 4.0 3.0 3.0 10.0 10.0
1st L LOCH LONG Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Ed Stevens 1176 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
7th L LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 26.0 26.0
8th L LOCH LONG Iona LOCH LONG n sp 121 AYC James Powell 1176 7.0 10.0 DNC 10.0 DNC 27.0 27.0
4th L LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138 AYC Roger Harrison and Tom Robertson 1176 2.0 10.0 DNF 2.0 14.0 14.0
6th L LOCH LONG Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Patrick Hill 1176 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 23.0 23.0
9th L LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85 (119) AYC Adrian Lawson 1176 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0

NP1 KEELBOAT Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Classics 1
10-06-17 13.30.00
Classics 2
10-06-17 13.30.00
Classics 3
11-06-17 11.00.00
Total Nett
10th NP1 KEELBOAT Harlequin BROADS OD 21 AYC Sam Chadd 1168 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
4th NP1 KEELBOAT Zest Zest 25 AYC Jonathan Thomson 1155 5.0 5.0 5.0 15.0 15.0
2nd NP1 KEELBOAT Harkaway DRAGON 151 AYC Tim Hannon 1018 6.0 3.0 3.0 12.0 12.0
5th NP1 KEELBOAT Silver Fox FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 202 AYC Bobby Salmond 1051 3.0 1.0 14.0 DNF 18.0 18.0
3rd NP1 KEELBOAT Kestral DRAGON 207 AYC Mike Hayles 1018 7.0 4.0 4.0 15.0 15.0
10th NP1 KEELBOAT Panther DRAGON 581 AYC James Hunt 1018 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNF 42.0 42.0
6th NP1 KEELBOAT ffaux Pas FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552 AYC Dave Street 1051 8.0 6.0 14.0 DNF 28.0 28.0
10th NP1 KEELBOAT Satisfaction FLYING FIFTEEN SILVER 3181 Waldringfield SC Chris Spark 1038 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
9th NP1 KEELBOAT Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Bill Mayne 1038 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 32.0 32.0
1st NP1 KEELBOAT Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 AYC Nick Barker 1026 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
8th NP1 KEELBOAT   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3482 AYC Sarah Davies 1026 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 30.0 30.0
10th NP1 KEELBOAT Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2238 (3783) AYC Tom Dunn 1051 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
7th NP1 KEELBOAT Fully Focused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 (3955) AYC Jeremy Young 1038 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 29.0 29.0

NP4 FAST HCAP Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Classics 1
10-06-17 13.30.00
Classics 2
10-06-17 13.30.00
Classics 3
11-06-17 11.00.00
Total Nett
1st NP4 FAST HCAP Whimbrel GRADUATE 240 AYC Matt Lingley 1162 1.0   1.0 2.0 2.0
3rd NP4 FAST HCAP   FINN 544 544 RYA Jeroen Iprenburgq 1044 6.0 DNF   6.0 DNC 12.0 12.0
2nd NP4 FAST HCAP Aquamarina int 14 871 871 AYC Phil Montague 965 2.0   6.0 DNF 8.0 8.0
3rd NP4 FAST HCAP   albacore 5198 5198 Shearwater SC Sandy Lavelle 1045 6.0 DNF   6.0 DNC 12.0 12.0
3rd NP4 FAST HCAP Kid Curry ENTERPRISE 15667 AYC John Adcroft 1125 6.0 DNC   6.0 DNC 12.0 12.0

NP5 SLOW HCAP Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Classics 1
10-06-17 13.30.00
Classics 2
10-06-17 13.30.00
Classics 3
11-06-17 11.00.00
Total Nett
5th NP5 SLOW HCAP Brunette Wivenhoe OD 10 Wivenhoe Adam Osborn-Jones 1225 5.0 4.0 10.0 DNC 19.0 19.0
7th NP5 SLOW HCAP Seaswift LAPWING SENIOR 10 AYC Lucy Vinten-Mattich 1314 10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0
1st NP5 SLOW HCAP Skua LAPWING SENIOR 47 AYC Duncan Matthew 1314 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
6th NP5 SLOW HCAP Whaup LAPWING SENIOR 51 AYC Steve Liddell 1314 10.0 DNF 10.0 DNC 4.0 24.0 24.0
2nd NP5 SLOW HCAP Shoveler LAPWING SENIOR 52 AYC Richard Keane 1314 2.0 3.0 1.0 6.0 6.0
4th NP5 SLOW HCAP Shearwater LAPWING SENIOR 61 AYC Katharine Zhang 1314 4.0 5.0 5.0 14.0 14.0
7th NP5 SLOW HCAP Wol LAPWING SENIOR 65 AYC Philip Wake 1314 10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0
3rd NP5 SLOW HCAP Phoenix LAPWING SENIOR 67 AYC Lizzi Thistlethwayte 1314 3.0 2.0 3.0 8.0 8.0
7th NP5 SLOW HCAP Flame MIRROR 156 AYC Penelope Murley 1384 10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0

Classics 1 - L LOCH LONG Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 L LOCH LONG Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Ed Stevens 1176 13.30.00 14.43.13 1.13.13 1.02.16 1.0
2 L LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138 AYC Roger Harrison and Tom Robertson 1176 13.30.00 14.43.55 1.13.55 1.02.51 2.0
3 L LOCH LONG Skye LOCH LONG n sp 142 AYC Patrick Hill 1176 13.30.00 14.43.57 1.13.57 1.02.53 3.0
4 L LOCH LONG Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Chris Semken 1176 13.30.00 14.50.04 1.20.04 1.08.05 4.0
5 L LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Ian Cook 1176 13.30.00 14.50.05 1.20.05 1.08.06 5.0
6 L LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103 AYC Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 13.30.00 14.50.56 1.20.56 1.08.49 6.0
7 L LOCH LONG Iona LOCH LONG n sp 121 AYC James Powell 1176 13.30.00 14.53.52 1.23.52 1.11.19 7.0
8 L LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94 AYC Tony Morley 1176 13.30.00 14.54.34 1.24.34 1.11.55 8.0

Classics 2 - L LOCH LONG Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 L LOCH LONG Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Ed Stevens 1176 15.10.00 14.21.53 23.11.53 19.43.34 1.0
2 L LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Ian Cook 1176 15.10.00 14.25.14 23.15.14 19.46.25 2.0
3 L LOCH LONG Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Chris Semken 1176 15.10.00 14.25.47 23.15.47 19.46.53 3.0
4 L LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94 AYC Tony Morley 1176 15.10.00 14.29.04 23.19.04 19.49.41 4.0
5 L LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138 AYC Roger Harrison and Tom Robertson 1176     DNF   10.0

Classics 3 - L LOCH LONG Fleet - 11-06-17 at 11.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 L LOCH LONG Pippin LOCH LONG n sp 96 AYC Ed Stevens 1176 11.00.00 12.06.07 1.06.07 0.56.13 1.0
2 L LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138 AYC Roger Harrison and Tom Robertson 1176 11.00.00 12.07.42 1.07.42 0.57.34 2.0
3 L LOCH LONG Wildka LOCH LONG n sp 95 AYC Chris Semken 1176 11.00.00 12.08.21 1.08.21 0.58.07 3.0
4 L LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63 AYC Ian Cook 1176 11.00.00 12.10.09 1.10.09 0.59.39 4.0
5 L LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94 AYC Tony Morley 1176 11.00.00 12.17.01 1.17.01 1.05.29 5.0

Classics 1 - NP1 KEELBOAT Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP1 KEELBOAT Fully Focused FLYING FIFTEEN SILVER 3139 (3955) AYC Jeremy Young 1038 13.40.00 14.49.04 1.09.04 1.06.32 1.0
2 NP1 KEELBOAT Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 AYC Nick Barker 1026 13.40.00 14.51.54 1.11.54 1.10.05 2.0
3 NP1 KEELBOAT Silver Fox FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 202 AYC Bobby Salmond 1051 13.40.00 14.54.27 1.14.27 1.10.50 3.0
4 NP1 KEELBOAT Flya FLYING FIFTEEN SILVER 3185 AYC Bill Mayne 1038 13.40.00 14.55.18 1.15.18 1.12.33 4.0
5 NP1 KEELBOAT Zest Zest 25 AYC Jonathan Thomson 1155 13.40.00 15.05.41 1.25.41 1.14.11 5.0
6 NP1 KEELBOAT Harkaway DRAGON 151 AYC Tim Hannon 1018 13.40.00 14.55.38 1.15.38 1.14.18 6.0
7 NP1 KEELBOAT Kestral DRAGON 207 AYC Mike Hayles 1018 13.40.00 14.57.47 1.17.47 1.16.24 7.0
8 NP1 KEELBOAT ffaux Pas FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552 AYC Dave Street 1051 13.40.00 15.03.46 1.23.46 1.19.42 8.0
9 NP1 KEELBOAT Harlequin BROADS OD 21 AYC Sam Chadd 1168     DNF   14.0
9 NP1 KEELBOAT Satisfaction FLYING FIFTEEN SILVER 3181 Waldringfield SC Chris Spark 1038     DNF   14.0
9 NP1 KEELBOAT Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2238 (3783) AYC Tom Dunn 1051     DNF   14.0

Classics 2 - NP1 KEELBOAT Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP1 KEELBOAT Silver Fox FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 202 AYC Bobby Salmond 1051 15.20.00 16.04.43 0.44.43 0.42.33 1.0
2 NP1 KEELBOAT Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 AYC Nick Barker 1026 15.20.00 16.04.05 0.44.05 0.42.58 2.0
3 NP1 KEELBOAT Harkaway DRAGON 151 AYC Tim Hannon 1018 15.20.00 16.07.01 0.47.01 0.46.11 3.0
4 NP1 KEELBOAT Kestral DRAGON 207 AYC Mike Hayles 1018 15.20.00 16.07.34 0.47.34 0.46.44 4.0
5 NP1 KEELBOAT Zest Zest 25 AYC Jonathan Thomson 1155 15.20.00 16.14.11 0.54.11 0.46.55 5.0
6 NP1 KEELBOAT ffaux Pas FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552 AYC Dave Street 1051 15.20.00 16.10.39 0.50.39 0.48.12 6.0

Classics 3 - NP1 KEELBOAT Fleet - 11-06-17 at 11.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP1 KEELBOAT Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 AYC Nick Barker 1026 11.10.00 12.07.57 0.57.57 0.56.29 1.0
2 NP1 KEELBOAT   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3482 AYC Sarah Davies 1026 11.10.00 12.08.44 0.58.44 0.57.15 2.0
3 NP1 KEELBOAT Harkaway DRAGON 151 AYC Tim Hannon 1018 11.10.00 12.09.30 0.59.30 0.58.27 3.0
4 NP1 KEELBOAT Kestral DRAGON 207 AYC Mike Hayles 1018 11.10.00 12.10.21 1.00.21 0.59.17 4.0
5 NP1 KEELBOAT Zest Zest 25 AYC Jonathan Thomson 1155 11.10.00 12.20.45 1.10.45 1.01.15 5.0
6 NP1 KEELBOAT Silver Fox FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 202 AYC Bobby Salmond 1051     DNF   14.0
6 NP1 KEELBOAT Panther DRAGON 581 AYC James Hunt 1018     DNF   14.0
6 NP1 KEELBOAT ffaux Pas FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552 AYC Dave Street 1051     DNF   14.0

Classics 1 - NP4 FAST HCAP Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP4 FAST HCAP Whimbrel GRADUATE 240 AYC Matt Lingley 1162 13.35.00 15.02.13 1.27.13 1.15.03 1.0
2 NP4 FAST HCAP Aquamarina int 14 871 871 AYC Phil Montague 965 13.35.00 14.55.11 1.20.11 1.23.05 2.0
3 NP4 FAST HCAP   FINN 544 544 RYA Jeroen Iprenburgq 1044     DNF   6.0
3 NP4 FAST HCAP   albacore 5198 5198 Shearwater SC Sandy Lavelle 1045     DNF   6.0

Classics 2 - NP4 FAST HCAP Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Classics 3 - NP4 FAST HCAP Fleet - 11-06-17 at 11.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP4 FAST HCAP Whimbrel GRADUATE 240 AYC Matt Lingley 1162 11.05.00 12.00.12 0.55.12 0.47.30 1.0
2 NP4 FAST HCAP Aquamarina int 14 871 871 AYC Phil Montague 965     DNF   6.0

Classics 1 - NP5 SLOW HCAP Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP5 SLOW HCAP Skua LAPWING SENIOR 47 AYC Duncan Matthew 1314 13.45.00 14.37.18 0.52.18 0.39.48 1.0
2 NP5 SLOW HCAP Shoveler LAPWING SENIOR 52 AYC Richard Keane 1314 13.45.00 14.38.08 0.53.08 0.40.26 2.0
3 NP5 SLOW HCAP Phoenix LAPWING SENIOR 67 AYC Lizzi Thistlethwayte 1314 13.45.00 14.40.00 0.55.00 0.41.51 3.0
4 NP5 SLOW HCAP Shearwater LAPWING SENIOR 61 AYC Katharine Zhang 1314 13.45.00 14.42.24 0.57.24 0.43.41 4.0
5 NP5 SLOW HCAP Brunette Wivenhoe OD 10 Wivenhoe Adam Osborn-Jones 1225 13.45.00 14.38.51 0.53.51 0.43.58 5.0
6 NP5 SLOW HCAP Seaswift LAPWING SENIOR 10 AYC Lucy Vinten-Mattich 1314     DNF   10.0
6 NP5 SLOW HCAP Whaup LAPWING SENIOR 51 AYC Steve Liddell 1314     DNF   10.0
6 NP5 SLOW HCAP Wol LAPWING SENIOR 65 AYC Philip Wake 1314     DNF   10.0
6 NP5 SLOW HCAP Flame MIRROR 156 AYC Penelope Murley 1384     DNF   10.0

Classics 2 - NP5 SLOW HCAP Fleet - 10-06-17 at 13.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP5 SLOW HCAP Skua LAPWING SENIOR 47 AYC Duncan Matthew 1314 15.25.00 16.09.59 0.44.59 0.34.14 1.0
2 NP5 SLOW HCAP Phoenix LAPWING SENIOR 67 AYC Lizzi Thistlethwayte 1314 15.25.00 16.13.29 0.48.29 0.36.54 2.0
3 NP5 SLOW HCAP Shoveler LAPWING SENIOR 52 AYC Richard Keane 1314 15.25.00 16.13.43 0.48.43 0.37.05 3.0
4 NP5 SLOW HCAP Brunette Wivenhoe OD 10 Wivenhoe Adam Osborn-Jones 1225 15.25.00 16.11.49 0.46.49 0.38.13 4.0
5 NP5 SLOW HCAP Shearwater LAPWING SENIOR 61 AYC Katharine Zhang 1314 15.25.00 16.16.34 0.51.34 0.39.15 5.0

Classics 3 - NP5 SLOW HCAP Fleet - 11-06-17 at 11.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NP5 SLOW HCAP Shoveler LAPWING SENIOR 52 AYC Richard Keane 1314 11.15.00 11.56.22 0.41.22 0.31.29 1.0
2 NP5 SLOW HCAP Skua LAPWING SENIOR 47 AYC Duncan Matthew 1314 11.15.00 11.57.31 0.42.31 0.32.21 2.0
3 NP5 SLOW HCAP Phoenix LAPWING SENIOR 67 AYC Lizzi Thistlethwayte 1314 11.15.00 11.59.13 0.44.13 0.33.39 3.0
4 NP5 SLOW HCAP Whaup LAPWING SENIOR 51 AYC Steve Liddell 1314 11.15.00 12.03.36 0.48.36 0.36.59 4.0
5 NP5 SLOW HCAP Shearwater LAPWING SENIOR 61 AYC Katharine Zhang 1314 11.15.00 12.06.46 0.51.46 0.39.24 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com