event burgee venue burgee

Spring Regatta 2015

CB A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Sat AM
23-05-15 11.00.00
Sat PM
23-05-15 14.30.00
Sun AM
24-05-15 11.00.00
Sun PM
24-05-15 14.30.00
Total Nett
1st CB A Galloper K6 213 Jones, Nick Butler, Mike 913 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd CB A Gotcha RS 400 1427 Fulford, Stephen Daniell, Paddy 931 2.0 2.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
3rd CB A William RS 400 1066 Gaham-Enock, Richard Walker, Roland 931 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 3.0 17.0 11.0
4th CB A Zebedee RS 400 527 Chalker, John Chalker, Tom 931 (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 4.0 20.0 14.0
5th CB A Porkies II K6 105 Cooper, Alex Hilling, Dan 913 (6.0 DNS) 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 21.0 15.0
6th CB A Seventh Heaven RS 400 860 Somerset, Charles Wade, L 931 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 18.0

Loch Long Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Sat AM
23-05-15 11.00.00
Sat PM
23-05-15 14.30.00
Sun AM
24-05-15 11.00.00
Sun PM
24-05-15 14.30.00
Total Nett
1st Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Fulford, Simon Fulford, Ning 1176 1.0 (3.0) 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 4.0 1.0 (20.0 DNC) 5.0 30.0 10.0
3rd Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Stevens, Ed Stevens, Charlie 1176 2.0 8.0 2.0 (9.0) 21.0 12.0
4th Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Gifford, Patrick Mallet, Francois 1176 (6.0) 4.0 6.0 2.0 18.0 12.0
5th Loch Long Vela LOCH LONG n sp 50 Fletcher, Rod Fletcher, Linda 1176 5.0 2.0 5.0 (20.0 DNF) 32.0 12.0
6th Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 Hill, George Hill, Patrick 1176 7.0 5.0 4.0 (10.0) 26.0 16.0
7th Loch Long Tantrum LOCH LONG n sp 139 Evans, Binnie Gifford, Ian 1176 3.0 (12.0) 11.0 3.0 29.0 17.0
8th Loch Long Hussar LOCH LONG n sp 110 Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 10.0 (11.0) 3.0 4.0 28.0 17.0
9th Loch Long Carousel LOCH LONG n sp 44 Trower, David Hirst, Julian 1176 8.0 9.0 7.0 (11.0) 35.0 24.0
10th Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Robertson, Tom Stone, Sarah 1176 9.0 (10.0) 10.0 6.0 35.0 25.0
11th Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Hunt, Stephen Semken, Christopher 1176 13.0 7.0 (17.0) 7.0 44.0 27.0
12th Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Robertson, Angus   1176 11.0 6.0 12.0 (20.0 DNC) 49.0 29.0
13th Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 12.0 (13.0) 13.0 8.0 46.0 33.0
14th Loch Long Viva LOCH LONG n sp 136 Seccombe, Mark Cross, Nick 1176 14.0 16.0 8.0 (20.0 DNC) 58.0 38.0
15th Loch Long Fingal LOCH LONG n sp 103 Lightfoot, Hilary Warburg, Bill 1176 (20.0 DNF) 15.0 14.0 13.0 62.0 42.0
16th Loch Long Aurora LOCH LONG n sp 53 Faulkner, Tom Paul, Jonathan 1176 15.0 (20.0 DNC) 9.0 20.0 DNC 64.0 44.0
17th Loch Long Bruichladdich LOCH LONG n sp 90 Fairweather, Mark Thistlethwayte, Lizzie 1176 16.0 (20.0 DNC) 16.0 12.0 64.0 44.0
18th Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Martin, Keith   1176 (20.0 DNC) 17.0 15.0 20.0 DNC 72.0 52.0
19th Loch Long Circe LOCH LONG n sp 82 Sprake, David   1176 (20.0 DNC) 14.0 20.0 DNC 20.0 DNC 74.0 54.0
20th Loch Long Thistle LOCH LONG n sp 30 Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176 (20.0 DNC) 20.0 DNC 18.0 20.0 DNC 78.0 58.0

CB B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Sat AM
23-05-15 11.00.00
Sat PM
23-05-15 14.30.00
Sun AM
24-05-15 11.00.00
Sun PM
24-05-15 14.30.00
Total Nett
1st CB B Hitchhiker WAYFARER 10601 Wheatley, Jamie Wheatley, Stephen 1112 1.0 1.0 (14.0 DNF) 2.0 18.0 4.0
2nd CB B   LASER 4.7 186670 Doble Thomson,Sam   1177 3.0 6.0 1.0 (14.0 DNF) 24.0 10.0
3rd CB B Gabbiano WAYFARER 10709 Manby, Charles Manby, Nicky 1112 (6.0) 2.0 3.0 5.0 16.0 10.0
4th CB B Cair-Vie WAYFARER 10798 Redshaw, Peter Redshaw, Janette 1112 (14.0 DNF) 4.0 3.5 RDGa 3.0 24.5 10.5
5th CB B Lammergeier II WAYFARER 8821 Andrews, Luke Alison or Alex 1112 5.0 5.0 (14.0 DNF) 1.0 25.0 11.0
6th CB B Another Girl LASER 194132 Hinton, Alex   1091 4.0 (8.0) 2.0 6.0 20.0 12.0
7th CB B Mumble RS FEVA XL 5905 Matthew, Bethan Barker, Emily 1233 2.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 33.0 19.0
8th CB B   NATIONAL 12 3465 Matthew, Duncan Matthew, Scott 1080 (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 4.0 36.0 22.0
9th CB B Magnesium LASER 156263 Pritchard-Barrett, Luke   1091 9.0 11.0 5.0 (14.0 DNF) 39.0 25.0
10th CB B Piper LASER 183471 Liddell, Martin   1091 7.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 42.0 28.0
11th CB B Bear-a-Way WAYFARER 10877 Fielding, John Fielding, Judi 1112 8.0 9.0 (14.0 DNF) 14.0 DNC 45.0 31.0
12th CB B   LASER RADIAL 166450 Fincham, David   1135 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 49.0 35.0
13th CB B   LASER 155159 Davies, Simon   1091 (14.0 DNC) 10.0 14.0 DNF 14.0 DNC 52.0 38.0
14th CB B   LASER 194132 Hinton, Jeremy   1091 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNF 14.0 DNC 56.0 42.0

Junior Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Sat AM
23-05-15 11.00.00
Sat PM
23-05-15 14.30.00
Sun AM
24-05-15 11.00.00
Sun PM
24-05-15 14.30.00
Total Nett
1st Junior (220 on sail) RS TERA Pro 2527 Doble Thomson, Will   1351 1.0 1.0 (5.0 DNF) 3.0 10.0 5.0
2nd Junior Tera-Dactyl RS TERA Pro 2272 Phelan, Oliver   1351 2.0 2.0 2.0 (4.0) 10.0 6.0
3rd Junior   RS FEVA XL 4766 Rose, Lisa Lewington, Lily 1233 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 2.0 13.0 8.0
4th Junior   TOPAZ UNO 2336 Mattch, Pippa   1243 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 16.0 11.0
5th Junior   RS FEVA XL 1722 Zisman, Elizabeth Hall, Maria 1233 (5.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 16.0 11.0

Keelboats Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Sat AM
23-05-15 11.00.00
Sat PM
23-05-15 14.30.00
Sun AM
24-05-15 11.00.00
Sun PM
24-05-15 14.30.00
Total Nett
1st Keelboats Oystercatcher Oystercatcher 245 Stevens, Tom   1168 1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Gordon Jones, Henry   1030 (4.0) 3.0 3.0 1.0 11.0 7.0
3rd Keelboats Zest Zest 25 Thomson, Jonathan Churchill, David 1155 2.0 2.0 (6.0 DNF) 6.0 RET 16.0 10.0
4th Keelboats Spindrift SWALLOW 43 Rusack, Bobby Salmon, Bill 1052 (5.0) 5.0 2.0 3.0 15.0 10.0
5th Keelboats Vital Spark SQUIB spin 646 Wyllie, Peter Dunn, Tom 1148 3.0 (6.0) 4.0 6.0 DNC 19.0 13.0
6th Keelboats True Blue SQUIB spin 826 Wheeler, Jim White, Peter 1148 (6.0 DNC) 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC 22.0 16.0

SAT PM. Keelboat 2% exon pen applied to Zest.
SUN PM. Keelboat Zest retired after arbitration

Sat AM - CB A Fleet - 23-05-15 at 11.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB A Galloper K6 213 Jones, Nick Butler, Mike 913 11.05.00 12.10.46 1.05.46 1.12.02 1.0
2 CB A Gotcha RS 400 1427 Fulford, Stephen Daniell, Paddy 931 11.05.00 12.13.52 1.08.52 1.13.58 2.0
3 CB A Porkies II K6 105 Cooper, Alex Hilling, Dan 913     DNS   6.0

Sat PM - CB A Fleet - 23-05-15 at 14.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB A Galloper K6 213 Jones, Nick Butler, Mike 913 14.35.00 15.59.29 1.24.29 1.32.32 1.0
2 CB A Gotcha RS 400 1427 Fulford, Stephen Daniell, Paddy 931 14.35.00 16.01.30 1.26.30 1.32.55 2.0
3 CB A Porkies II K6 105 Cooper, Alex Hilling, Dan 913 14.35.00 16.09.30 1.34.30 1.43.30 3.0

Sun AM - CB A Fleet - 24-05-15 at 11.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB A Galloper K6 213 Jones, Nick Butler, Mike 913 11.05.00 12.19.02 1.14.02 1.21.05 1.0
2 CB A William RS 400 1066 Gaham-Enock, Richard Walker, Roland 931 11.05.00 12.20.51 1.15.51 1.21.28 2.0
3 CB A Gotcha RS 400 1427 Fulford, Stephen Daniell, Paddy 931 11.05.00 12.20.56 1.15.56 1.21.34 3.0
4 CB A Zebedee RS 400 527 Chalker, John Chalker, Tom 931 11.05.00 12.28.48 1.23.48 1.30.01 4.0

Sun PM - CB A Fleet - 24-05-15 at 14.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB A Galloper K6 213 Jones, Nick Butler, Mike 913 14.35.00 16.18.22 1.43.22 1.53.13 1.0
2 CB A Gotcha RS 400 1427 Fulford, Stephen Daniell, Paddy 931 14.35.00 16.20.45 1.45.45 1.53.35 2.0
3 CB A William RS 400 1066 Gaham-Enock, Richard Walker, Roland 931 14.35.00 16.22.12 1.47.12 1.55.09 3.0
4 CB A Zebedee RS 400 527 Chalker, John Chalker, Tom 931 14.35.00 16.23.01 1.48.01 1.56.01 4.0

Sat AM - Loch Long Fleet - 23-05-15 at 11.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Fulford, Simon Fulford, Ning 1176 11.10.00 12.14.13 1.04.13 0.54.36 1.0
2 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Stevens, Ed Stevens, Charlie 1176 11.10.00 12.14.55 1.04.55 0.55.12 2.0
3 Loch Long Tantrum LOCH LONG n sp 139 Evans, Binnie Gifford, Ian 1176 11.10.00 12.14.58 1.04.58 0.55.15 3.0
4 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 11.10.00 12.15.24 1.05.24 0.55.37 4.0
5 Loch Long Vela LOCH LONG n sp 50 Fletcher, Rod Fletcher, Linda 1176 11.10.00 12.15.39 1.05.39 0.55.49 5.0
6 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Gifford, Patrick Mallet, Francois 1176 11.10.00 12.15.53 1.05.53 0.56.01 6.0
7 Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 Hill, George Hill, Patrick 1176 11.10.00 12.16.24 1.06.24 0.56.28 7.0
8 Loch Long Carousel LOCH LONG n sp 44 Trower, David Hirst, Julian 1176 11.10.00 12.16.38 1.06.38 0.56.40 8.0
9 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Robertson, Tom Stone, Sarah 1176 11.10.00 12.16.50 1.06.50 0.56.50 9.0
10 Loch Long Hussar LOCH LONG n sp 110 Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 11.10.00 12.16.51 1.06.51 0.56.51 10.0
11 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Robertson, Angus   1176 11.10.00 12.17.18 1.07.18 0.57.14 11.0
12 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 11.10.00 12.17.30 1.07.30 0.57.24 12.0
13 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Hunt, Stephen Semken, Christopher 1176 11.10.00 12.18.53 1.08.53 0.58.34 13.0
14 Loch Long Viva LOCH LONG n sp 136 Seccombe, Mark Cross, Nick 1176 11.10.00 12.18.55 1.08.55 0.58.36 14.0
15 Loch Long Aurora LOCH LONG n sp 53 Faulkner, Tom Paul, Jonathan 1176 11.10.00 12.19.44 1.09.44 0.59.18 15.0
16 Loch Long Bruichladdich LOCH LONG n sp 90 Fairweather, Mark Thistlethwayte, Lizzie 1176 11.10.00 12.19.57 1.09.57 0.59.29 16.0
17 Loch Long Fingal LOCH LONG n sp 103 Lightfoot, Hilary Warburg, Bill 1176     DNF   20.0

Sat PM - Loch Long Fleet - 23-05-15 at 14.30.00

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 1 1.0
2 Loch Long Vela LOCH LONG n sp 50 Fletcher, Rod Fletcher, Linda 1176 2 2.0
3 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Fulford, Simon Fulford, Ning 1176 3 3.0
4 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Gifford, Patrick Mallet, Francois 1176 4 4.0
5 Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 Hill, George Hill, Patrick 1176 5 5.0
6 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Robertson, Angus   1176 6 6.0
7 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Hunt, Stephen Semken, Christopher 1176 7 7.0
8 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Stevens, Ed Stevens, Charlie 1176 8 8.0
9 Loch Long Carousel LOCH LONG n sp 44 Trower, David Hirst, Julian 1176 9 9.0
10 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Robertson, Tom Stone, Sarah 1176 10 10.0
11 Loch Long Hussar LOCH LONG n sp 110 Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 11 11.0
12 Loch Long Tantrum LOCH LONG n sp 139 Evans, Binnie Gifford, Ian 1176 12 12.0
13 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 13 13.0
14 Loch Long Circe LOCH LONG n sp 82 Sprake, David   1176 14 14.0
15 Loch Long Fingal LOCH LONG n sp 103 Lightfoot, Hilary Warburg, Bill 1176 15 15.0
16 Loch Long Viva LOCH LONG n sp 136 Seccombe, Mark Cross, Nick 1176 16 16.0
17 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Martin, Keith   1176 17 17.0

Sun AM - Loch Long Fleet - 24-05-15 at 11.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Fulford, Simon Fulford, Ning 1176 11.10.00 12.34.18 1.24.18 1.11.41 1.0
2 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Stevens, Ed Stevens, Charlie 1176 11.10.00 12.35.57 1.25.57 1.13.05 2.0
3 Loch Long Hussar LOCH LONG n sp 110 Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 11.10.00 12.36.16 1.26.16 1.13.21 3.0
4 Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 Hill, George Hill, Patrick 1176 11.10.00 12.37.10 1.27.10 1.14.07 4.0
5 Loch Long Vela LOCH LONG n sp 50 Fletcher, Rod Fletcher, Linda 1176 11.10.00 12.37.26 1.27.26 1.14.21 5.0
6 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Gifford, Patrick Mallet, Francois 1176 11.10.00 12.37.34 1.27.34 1.14.28 6.0
7 Loch Long Carousel LOCH LONG n sp 44 Trower, David Hirst, Julian 1176 11.10.00 12.38.42 1.28.42 1.15.26 7.0
8 Loch Long Viva LOCH LONG n sp 136 Seccombe, Mark Cross, Nick 1176 11.10.00 12.38.50 1.28.50 1.15.32 8.0
9 Loch Long Aurora LOCH LONG n sp 53 Faulkner, Tom Paul, Jonathan 1176 11.10.00 12.39.30 1.29.30 1.16.06 9.0
10 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Robertson, Tom Stone, Sarah 1176 11.10.00 12.39.31 1.29.31 1.16.07 10.0
11 Loch Long Tantrum LOCH LONG n sp 139 Evans, Binnie Gifford, Ian 1176 11.10.00 12.39.32 1.29.32 1.16.08 11.0
12 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Robertson, Angus   1176 11.10.00 12.40.02 1.30.02 1.16.34 12.0
13 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 11.10.00 12.40.11 1.30.11 1.16.41 13.0
14 Loch Long Fingal LOCH LONG n sp 103 Lightfoot, Hilary Warburg, Bill 1176 11.10.00 12.40.37 1.30.37 1.17.03 14.0
15 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Martin, Keith   1176 11.10.00 12.41.25 1.31.25 1.17.44 15.0
16 Loch Long Bruichladdich LOCH LONG n sp 90 Fairweather, Mark Thistlethwayte, Lizzie 1176 11.10.00 12.42.11 1.32.11 1.18.23 16.0
17 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Hunt, Stephen Semken, Christopher 1176 11.10.00 12.42.16 1.32.16 1.18.27 17.0
18 Loch Long Thistle LOCH LONG n sp 30 Nicholson, Mark Nicholson, Vanessa 1176 11.10.00 12.44.10 1.34.10 1.20.04 18.0

Sun PM - Loch Long Fleet - 24-05-15 at 14.30.00

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Fulford, Simon Fulford, Ning 1176 1 1.0
2 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Gifford, Patrick Mallet, Francois 1176 2 2.0
3 Loch Long Tantrum LOCH LONG n sp 139 Evans, Binnie Gifford, Ian 1176 3 3.0
4 Loch Long Hussar LOCH LONG n sp 110 Johnson, Bruce Johnson, Clare 1176 4 4.0
5 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Mulcahy, Robert Ransome, Julia 1176 5 5.0
6 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Robertson, Tom Stone, Sarah 1176 6 6.0
7 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Hunt, Stephen Semken, Christopher 1176 7 7.0
8 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Cook, Ian MacDowell, Charles 1176 8 8.0
9 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Stevens, Ed Stevens, Charlie 1176 9 9.0
10 Loch Long Skye LOCH LONG n sp 142 Hill, George Hill, Patrick 1176 10 10.0
11 Loch Long Carousel LOCH LONG n sp 44 Trower, David Hirst, Julian 1176 11 11.0
12 Loch Long Bruichladdich LOCH LONG n sp 90 Fairweather, Mark Thistlethwayte, Lizzie 1176 12 12.0
13 Loch Long Fingal LOCH LONG n sp 103 Lightfoot, Hilary Warburg, Bill 1176 13 13.0
14 Loch Long Vela LOCH LONG n sp 50 Fletcher, Rod Fletcher, Linda 1176 DNF 20.0

Sat AM - CB B Fleet - 23-05-15 at 11.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB B Hitchhiker WAYFARER 10601 Wheatley, Jamie Wheatley, Stephen 1112 11.15.00 12.30.38 1.15.38 1.08.01 1.0
2 CB B Mumble RS FEVA XL 5905 Matthew, Bethan Barker, Emily 1233 11.15.00 12.40.39 1.25.39 1.09.28 2.0
3 CB B   LASER 4.7 186670 Doble Thomson,Sam   1177 11.15.00 12.37.12 1.22.12 1.09.50 3.0
4 CB B Another Girl LASER 194132 Hinton, Alex   1091 11.15.00 12.33.00 1.18.00 1.11.30 4.0
5 CB B Lammergeier II WAYFARER 8821 Andrews, Luke Alison or Alex 1112 11.15.00 12.35.02 1.20.02 1.11.58 5.0
6 CB B Gabbiano WAYFARER 10709 Manby, Charles Manby, Nicky 1112 11.15.00 12.36.12 1.21.12 1.13.01 6.0
7 CB B Piper LASER 183471 Liddell, Martin   1091 11.15.00 12.36.15 1.21.15 1.14.28 7.0
8 CB B Bear-a-Way WAYFARER 10877 Fielding, John Fielding, Judi 1112 11.15.00 12.42.42 1.27.42 1.18.52 8.0
9 CB B Magnesium LASER 156263 Pritchard-Barrett, Luke   1091 11.15.00 12.44.51 1.29.51 1.22.21 9.0
10 CB B Cair-Vie WAYFARER 10798 Redshaw, Peter Redshaw, Janette 1112     DNF   14.0

Sat PM - CB B Fleet - 23-05-15 at 14.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB B Hitchhiker WAYFARER 10601 Wheatley, Jamie Wheatley, Stephen 1112 14.45.00 15.59.21 1.14.21 1.06.52 1.0
2 CB B Gabbiano WAYFARER 10709 Manby, Charles Manby, Nicky 1112 14.45.00 16.00.25 1.15.25 1.07.49 2.0
3 CB B Mumble RS FEVA XL 5905 Matthew, Bethan Barker, Emily 1233 14.45.00 16.10.38 1.25.38 1.09.27 3.0
4 CB B Cair-Vie WAYFARER 10798 Redshaw, Peter Redshaw, Janette 1112 14.45.00 16.02.27 1.17.27 1.09.39 4.0
5 CB B Lammergeier II WAYFARER 8821 Andrews, Luke Alison or Alex 1112 14.45.00 16.02.49 1.17.49 1.09.59 5.0
6 CB B   LASER 4.7 186670 Doble Thomson,Sam   1177 14.45.00 16.07.33 1.22.33 1.10.08 6.0
7 CB B Piper LASER 183471 Liddell, Martin   1091 14.45.00 16.03.42 1.18.42 1.12.08 7.0
8 CB B Another Girl LASER 194132 Hinton, Alex   1091 14.45.00 16.04.06 1.19.06 1.12.30 8.0
9 CB B Bear-a-Way WAYFARER 10877 Fielding, John Fielding, Judi 1112 14.45.00 16.06.10 1.21.10 1.12.59 9.0
10 CB B   LASER 155159 Davies, Simon   1091 14.45.00 16.04.49 1.19.49 1.13.10 10.0
11 CB B Magnesium LASER 156263 Pritchard-Barrett, Luke   1091 14.45.00 16.08.49 1.23.49 1.16.50 11.0

Sun AM - CB B Fleet - 24-05-15 at 11.00.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB B   LASER 4.7 186670 Doble Thomson,Sam   1177 11.15.00 12.23.08 1.08.08 0.57.53 1.0
2 CB B Another Girl LASER 194132 Hinton, Alex   1091 11.15.00 12.22.25 1.07.25 1.01.48 2.0
3 CB B Gabbiano WAYFARER 10709 Manby, Charles Manby, Nicky 1112 11.15.00 12.25.04 1.10.04 1.03.01 3.0
4 CB B Cair-Vie WAYFARER 10798 Redshaw, Peter Redshaw, Janette 1112     RDGa   3.5
5 CB B   NATIONAL 12 3465 Matthew, Duncan Matthew, Scott 1080 11.15.00 12.24.09 1.09.09 1.04.02 4.0
6 CB B Magnesium LASER 156263 Pritchard-Barrett, Luke   1091 11.15.00 12.25.26 1.10.26 1.04.34 5.0
7 CB B Hitchhiker WAYFARER 10601 Wheatley, Jamie Wheatley, Stephen 1112     DNF   14.0
7 CB B Lammergeier II WAYFARER 8821 Andrews, Luke Alison or Alex 1112     DNF   14.0
7 CB B Bear-a-Way WAYFARER 10877 Fielding, John Fielding, Judi 1112     DNF   14.0
7 CB B   LASER 155159 Davies, Simon   1091     DNF   14.0
7 CB B   LASER 194132 Hinton, Jeremy   1091     DNF   14.0

Sun PM - CB B Fleet - 24-05-15 at 14.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 CB B Lammergeier II WAYFARER 8821 Andrews, Luke Alison or Alex 1112 14.45.00 16.16.54 1.31.54 1.22.39 1.0
2 CB B Hitchhiker WAYFARER 10601 Wheatley, Jamie Wheatley, Stephen 1112 14.45.00 16.18.38 1.33.38 1.24.12 2.0
3 CB B Cair-Vie WAYFARER 10798 Redshaw, Peter Redshaw, Janette 1112 14.45.00 16.18.51 1.33.51 1.24.24 3.0
4 CB B   NATIONAL 12 3465 Matthew, Duncan Matthew, Scott 1080 14.45.00 16.19.10 1.34.10 1.27.11 4.0
5 CB B Gabbiano WAYFARER 10709 Manby, Charles Manby, Nicky 1112 14.45.00 16.22.20 1.37.20 1.27.32 5.0
6 CB B Another Girl LASER 194132 Hinton, Alex   1091 14.45.00 16.23.58 1.38.58 1.30.43 6.0
7 CB B   LASER RADIAL 166450 Fincham, David   1135 14.45.00 16.28.18 1.43.18 1.31.01 7.0
8 CB B   LASER 4.7 186670 Doble Thomson,Sam   1177     DNF   14.0
8 CB B Magnesium LASER 156263 Pritchard-Barrett, Luke   1091     DNF   14.0

Sat AM - Junior Fleet - 23-05-15 at 11.00.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Junior (220 on sail) RS TERA Pro 2527 Doble Thomson, Will   1351 11.20.00 12.22.08 1.02.08 0.45.59 1.0
2 Junior Tera-Dactyl RS TERA Pro 2272 Phelan, Oliver   1351 11.20.00 12.26.57 1.06.57 0.49.33 2.0

Sat PM - Junior Fleet - 23-05-15 at 14.30.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Junior (220 on sail) RS TERA Pro 2527 Doble Thomson, Will   1351 14.50.00 15.49.47 0.59.47 0.44.15 1.0
2 Junior Tera-Dactyl RS TERA Pro 2272 Phelan, Oliver   1351 14.50.00 15.51.27 1.01.27 0.45.29 2.0
3 Junior   RS FEVA XL 1722 Zisman, Elizabeth Hall, Maria 1233 14.50.00 15.51.36 1.01.36 0.49.58 3.0

Sun AM - Junior Fleet - 24-05-15 at 11.00.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Junior   RS FEVA XL 4766 Rose, Lisa Lewington, Lily 1233 11.20.00 12.00.44 0.40.44 0.33.02 1.0
2 Junior Tera-Dactyl RS TERA Pro 2272 Phelan, Oliver   1351 11.20.00 12.08.12 0.48.12 0.35.41 2.0
3 Junior   RS FEVA XL 1722 Zisman, Elizabeth Hall, Maria 1233 11.20.00 12.09.20 0.49.20 0.40.01 3.0
4 Junior (220 on sail) RS TERA Pro 2527 Doble Thomson, Will   1351     DNF   5.0

Sun PM - Junior Fleet - 24-05-15 at 14.30.00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Junior   TOPAZ UNO 2336 Mattch, Pippa   1243 14.50.00 15.59.06 1.09.06 0.55.35 1.0
2 Junior   RS FEVA XL 4766 Rose, Lisa Lewington, Lily 1233 14.50.00 15.58.48 1.08.48 0.55.48 2.0
3 Junior (220 on sail) RS TERA Pro 2527 Doble Thomson, Will   1351 14.50.00 16.09.48 1.19.48 0.59.04 3.0
4 Junior Tera-Dactyl RS TERA Pro 2272 Phelan, Oliver   1351 14.50.00 16.14.38 1.24.38 1.02.39 4.0
5 Junior   RS FEVA XL 1722 Zisman, Elizabeth Hall, Maria 1233 14.50.00 16.20.29 1.30.29 1.13.23 5.0

Sat AM - Keelboats Fleet - 23-05-15 at 11.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Oystercatcher Oystercatcher 245 Stevens, Tom   1168 11.00.00 12.20.47 1.20.47 1.09.10 1.0
2 Keelboats Zest Zest 25 Thomson, Jonathan Churchill, David 1155 11.00.00 12.21.48 1.21.48 1.10.49 2.0
3 Keelboats Vital Spark SQUIB spin 646 Wyllie, Peter Dunn, Tom 1148 11.00.00 12.23.28 1.23.28 1.12.42 3.0
4 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Gordon Jones, Henry   1030 11.00.00 12.15.10 1.15.10 1.12.59 4.0
5 Keelboats Spindrift SWALLOW 43 Rusack, Bobby Salmon, Bill 1052 11.00.00 12.17.39 1.17.39 1.13.49 5.0

Sat PM - Keelboats Fleet - 23-05-15 at 14.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Oystercatcher Oystercatcher 245 Stevens, Tom   1168 14.30.00 15.59.47 1.29.47 1.16.52 1.0
2 Keelboats Zest Zest 25 Thomson, Jonathan Churchill, David 1155 14.30.00 16.01.23 1.31.23 1.19.07 2.0
3 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Gordon Jones, Henry   1030 14.30.00 15.52.09 1.22.09 1.19.45 3.0
4 Keelboats True Blue SQUIB spin 826 Wheeler, Jim White, Peter 1148 14.30.00 16.03.01 1.33.01 1.21.01 4.0
5 Keelboats Spindrift SWALLOW 43 Rusack, Bobby Salmon, Bill 1052 14.30.00 15.55.53 1.25.53 1.21.38 5.0
6 Keelboats Vital Spark SQUIB spin 646 Wyllie, Peter Dunn, Tom 1148 14.30.00 16.04.06 1.34.06 1.21.58 6.0

Sun AM - Keelboats Fleet - 24-05-15 at 11.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Oystercatcher Oystercatcher 245 Stevens, Tom   1168 11.00.00 12.31.48 1.31.48 1.18.36 1.0
2 Keelboats Spindrift SWALLOW 43 Rusack, Bobby Salmon, Bill 1052 11.00.00 12.23.47 1.23.47 1.19.39 2.0
3 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Gordon Jones, Henry   1030 11.00.00 12.22.23 1.22.23 1.19.59 3.0
4 Keelboats Vital Spark SQUIB spin 646 Wyllie, Peter Dunn, Tom 1148 11.00.00 12.34.47 1.34.47 1.22.34 4.0
5 Keelboats Zest Zest 25 Thomson, Jonathan Churchill, David 1155     DNF   6.0

Sun PM - Keelboats Fleet - 24-05-15 at 14.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Gordon Jones, Henry   1030 14.30.00 15.40.50 1.10.50 1.08.46 1.0
2 Keelboats Oystercatcher Oystercatcher 245 Stevens, Tom   1168 14.30.00 15.50.29 1.20.29 1.08.54 2.0
3 Keelboats Spindrift SWALLOW 43 Rusack, Bobby Salmon, Bill 1052 14.30.00 15.45.44 1.15.44 1.11.59 3.0
4 Keelboats Zest Zest 25 Thomson, Jonathan Churchill, David 1155 14.30.00 15.43.18 RET   6.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com