event burgee venue burgee

Spring Regatta 2017

HANDICAP B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Sat 1
2017-05-28 11.00.00
Sat 2
2017-05-28 11.00.00
Sun 1
2017-05-28 11.00.00
Sun 2
2017-05-27 11.00.00
Total Nett
1st HANDICAP B Fiasco WAYFARER 11084 Mark Loeffler 1112 (14.0 DNF) 2.0 1.0 1.0 18.0 4.0
2nd HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 4.0 5.0 (6.0) 2.0 17.0 11.0
3rd HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 1.0 1.0 (12.0) 11.0 25.0 13.0
4th HANDICAP B Quiver WAYFARER 11026 Ailes Wright and Stephanie Hensey 1112 (14.0 DNF) 3.0 3.0 8.0 28.0 14.0
5th HANDICAP B Cair- Vie WAYFARER 10798 Peter Redshaw 1112 (14.0 DNF) 4.0 9.0 5.0 32.0 18.0
6th HANDICAP B Second Chance WAYFARER 11119 Ben and Olivia Davies 1112 (14.0 DNF) 14.0 DNF 2.0 3.0 33.0 19.0
7th HANDICAP B   LASER 155159 Simon Davies 1097 2.0 (14.0 DNF) 11.0 9.0 36.0 22.0
8th HANDICAP B Hitch-Hiker WAYFARER 10601 Jamie Wheatley 1112 (14.0 DNF) 14.0 DNF 4.0 4.0 36.0 22.0
9th HANDICAP B What a Ripper WAYFARER 11167 Kenneth Underhill 1112 (14.0 DNF) 6.0 10.0 7.0 37.0 23.0
10th HANDICAP B   LASER 191857 Rob Jones 1097 3.0 (14.0 DNF) 8.0 14.0 DNC 39.0 25.0
11th HANDICAP B No Strings Attached WAYFARER 10803 Jonathan Christie 1112 (14.0 DNF) 14.0 DNF 7.0 6.0 41.0 27.0
12th HANDICAP B Out of the Blue WAYFARER 8100 Luke Andrews 1112 (14.0 DNF) 14.0 DNF 5.0 10.0 43.0 29.0
13th HANDICAP B Redskin WAYFARER 34 Anthony Hinton 1112 (14.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 12.0 53.0 39.0

Keelboats Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Sat 1
2017-05-28 11.00.00
Sat 2
2017-05-28 11.00.00
Sun 1
2017-05-28 11.00.00
Sun 2
2017-05-27 11.00.00
Total Nett
1st Keelboats Zest Zest 25 Jonathan Thomson 1155 (7.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 10.0 3.0
2nd Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
3rd Keelboats Galloper K6 213 Nick Jones 913 2.0 (3.0) 3.0 3.0 11.0 8.0
4th Keelboats Overdraught K6 109 John Adcroft 913 (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 4.0 23.0 16.0
5th Keelboats   FLYING FIFTEEN SILVER 3139 Jeremy Young 1038 (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 7.0 DNF 25.0 18.0
6th Keelboats True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler 1160 (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 25.0 18.0

Loch Long Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Sat 1
2017-05-28 11.00.00
Sat 2
2017-05-28 11.00.00
Sun 1
2017-05-28 11.00.00
Sun 2
2017-05-27 11.00.00
Total Nett
1st Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Simon Fulford 1176 (3.0) 2.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Tom Robertson and Roger Harrison 1176 1.0 1.0 (4.0) 3.0 9.0 5.0
3rd Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 2.0 (5.0) 2.0 2.0 11.0 6.0
4th Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 (16.0 DNF) 4.0 3.0 5.0 28.0 12.0
5th Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Ed Stevens 1176 (8.0) 3.0 7.0 6.0 24.0 16.0
6th Loch Long 85 Tetra LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 6.0 7.0 (10.0) 4.0 27.0 17.0
7th Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 5.0 (16.0 DNF) 5.0 7.0 33.0 17.0
8th Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 4.0 (8.0) 6.0 8.0 26.0 18.0
9th Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 9.0 (16.0 DNF) 8.0 16.0 DNC 49.0 33.0
10th Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Miv Hall and Keith Martin 1176 10.0 9.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 51.0 35.0
11th Loch Long Groovy Train LOCH LONG n sp 143 Rory Bowman 1176 (16.0 DNC) 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 54.0 38.0
12th Loch Long Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 11.0 (16.0 DNC) 11.0 16.0 DNC 54.0 38.0
13th Loch Long Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 7.0 (16.0 DNF) 16.0 DNC 16.0 DNC 55.0 39.0
14th Loch Long Jean LOCH LONG n sp 40 Mark Seccombe 1176 (16.0 DNC) 16.0 OCS 9.0 16.0 DNC 57.0 41.0
15th Loch Long Aurora LOCH LONG n sp 53 Tom Faulkner and Jonathan Paul 1176 (16.0 DNF) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 48.0

Sat 1 - HANDICAP B Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 11.15.00 12.52.17 1.37.17 1.28.41 1.0
2 HANDICAP B   LASER 155159 Simon Davies 1097 11.15.00 12.55.02 1.40.02 1.31.11 2.0
3 HANDICAP B   LASER 191857 Rob Jones 1097 11.15.00 12.56.29 1.41.29 1.32.31 3.0
4 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 11.15.00 12.56.35 1.41.35 1.32.36 4.0
5 HANDICAP B Fiasco WAYFARER 11084 Mark Loeffler 1112     DNF   14.0
5 HANDICAP B Quiver WAYFARER 11026 Ailes Wright and Stephanie Hensey 1112     DNF   14.0
5 HANDICAP B Cair- Vie WAYFARER 10798 Peter Redshaw 1112     DNF   14.0
5 HANDICAP B Second Chance WAYFARER 11119 Ben and Olivia Davies 1112     DNF   14.0
5 HANDICAP B Hitch-Hiker WAYFARER 10601 Jamie Wheatley 1112     DNF   14.0
5 HANDICAP B What a Ripper WAYFARER 11167 Kenneth Underhill 1112     DNF   14.0
5 HANDICAP B No Strings Attached WAYFARER 10803 Jonathan Christie 1112     DNF   14.0
5 HANDICAP B Out of the Blue WAYFARER 8100 Luke Andrews 1112     DNF   14.0

Sat 2 - HANDICAP B Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 14.30.00 15.41.10 1.11.10 1.04.52 1.0
2 HANDICAP B Fiasco WAYFARER 11084 Mark Loeffler 1112 14.30.00 15.42.09 1.12.09 1.04.53 2.0
3 HANDICAP B Quiver WAYFARER 11026 Ailes Wright and Stephanie Hensey 1112 14.30.00 15.43.19 1.13.19 1.05.56 3.0
4 HANDICAP B Cair- Vie WAYFARER 10798 Peter Redshaw 1112 14.30.00 15.44.18 1.14.18 1.06.49 4.0
5 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 14.30.00 15.46.44 1.16.44 1.09.57 5.0
6 HANDICAP B What a Ripper WAYFARER 11167 Kenneth Underhill 1112 14.30.00 15.50.34 1.20.34 1.12.27 6.0
7 HANDICAP B Second Chance WAYFARER 11119 Ben and Olivia Davies 1112     DNF   14.0
7 HANDICAP B   LASER 155159 Simon Davies 1097     DNF   14.0
7 HANDICAP B Hitch-Hiker WAYFARER 10601 Jamie Wheatley 1112     DNF   14.0
7 HANDICAP B   LASER 191857 Rob Jones 1097     DNF   14.0
7 HANDICAP B No Strings Attached WAYFARER 10803 Jonathan Christie 1112     DNF   14.0
7 HANDICAP B Out of the Blue WAYFARER 8100 Luke Andrews 1112     DNF   14.0

Sun 1 - HANDICAP B Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Fiasco WAYFARER 11084 Mark Loeffler 1112 11.15.00 12.20.17 1.05.17 0.58.42 1.0
2 HANDICAP B Second Chance WAYFARER 11119 Ben and Olivia Davies 1112 11.15.00 12.20.37 1.05.37 0.59.00 2.0
3 HANDICAP B Quiver WAYFARER 11026 Ailes Wright and Stephanie Hensey 1112 11.15.00 12.21.38 1.06.38 0.59.55 3.0
4 HANDICAP B Hitch-Hiker WAYFARER 10601 Jamie Wheatley 1112 11.15.00 12.22.51 1.07.51 1.01.01 4.0
5 HANDICAP B Out of the Blue WAYFARER 8100 Luke Andrews 1112 11.15.00 12.23.50 1.08.50 1.01.54 5.0
6 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 11.15.00 12.25.05 1.10.05 1.03.53 6.0
7 HANDICAP B No Strings Attached WAYFARER 10803 Jonathan Christie 1112 11.15.00 12.26.16 1.11.16 1.04.05 7.0
8 HANDICAP B   LASER 191857 Rob Jones 1097 11.15.00 12.25.19 1.10.19 1.04.06 8.0
9 HANDICAP B Cair- Vie WAYFARER 10798 Peter Redshaw 1112 11.15.00 12.26.18 1.11.18 1.04.07 9.0
10 HANDICAP B What a Ripper WAYFARER 11167 Kenneth Underhill 1112 11.15.00 12.26.40 1.11.40 1.04.27 10.0
11 HANDICAP B   LASER 155159 Simon Davies 1097 11.15.00 12.26.47 1.11.47 1.05.26 11.0
12 HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 11.15.00 12.26.59 1.11.59 1.05.37 12.0
13 HANDICAP B Redskin WAYFARER 34 Anthony Hinton 1112 11.15.00 12.41.06 1.26.06 1.17.26 13.0

Sun 2 - HANDICAP B Fleet - 2017-05-27 at 11.00.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Fiasco WAYFARER 11084 Mark Loeffler 1112 14.30.00 15.45.19 1.15.19 1.07.44 1.0
2 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 14.30.00 15.44.31 1.14.31 1.07.56 2.0
3 HANDICAP B Second Chance WAYFARER 11119 Ben and Olivia Davies 1112 14.30.00 15.46.46 1.16.46 1.09.02 3.0
4 HANDICAP B Hitch-Hiker WAYFARER 10601 Jamie Wheatley 1112 14.30.00 15.47.12 1.17.12 1.09.25 4.0
5 HANDICAP B Cair- Vie WAYFARER 10798 Peter Redshaw 1112 14.30.00 15.47.20 1.17.20 1.09.33 5.0
6 HANDICAP B No Strings Attached WAYFARER 10803 Jonathan Christie 1112 14.30.00 15.48.26 1.18.26 1.10.32 6.0
7 HANDICAP B What a Ripper WAYFARER 11167 Kenneth Underhill 1112 14.30.00 15.49.29 1.19.29 1.11.29 7.0
8 HANDICAP B Quiver WAYFARER 11026 Ailes Wright and Stephanie Hensey 1112 14.30.00 15.49.31 1.19.31 1.11.30 8.0
9 HANDICAP B   LASER 155159 Simon Davies 1097 14.30.00 15.49.51 1.19.51 1.12.47 9.0
10 HANDICAP B Out of the Blue WAYFARER 8100 Luke Andrews 1112 14.30.00 15.51.13 1.21.13 1.13.02 10.0
11 HANDICAP B   LASER 183471 Martin Liddell 1097 14.30.00 15.50.15 1.20.15 1.13.09 11.0
12 HANDICAP B Redskin WAYFARER 34 Anthony Hinton 1112 14.30.00 15.58.02 1.28.02 1.19.10 12.0

Sat 1 - Keelboats Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 11.00.00 12.24.40 1.24.40 1.23.00 1.0
2 Keelboats Galloper K6 213 Nick Jones 913 11.00.00 12.21.38 1.21.38 1.29.25 2.0
3 Keelboats Zest Zest 25 Jonathan Thomson 1155     DNF   7.0

Sat 2 - Keelboats Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Zest Zest 25 Jonathan Thomson 1155 14.15.00 15.45.54 1.30.54 1.18.42 1.0
2 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 14.15.00 15.38.08 1.23.08 1.21.30 2.0
3 Keelboats Galloper K6 213 Nick Jones 913 14.15.00 15.31.27 1.16.27 1.23.44 3.0
4 Keelboats True Blue SQUIB spin 826 Jim Wheeler 1160 14.15.00 15.57.57 1.42.57 1.28.45 4.0

Sun 1 - Keelboats Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Zest Zest 25 Jonathan Thomson 1155 11.00.00 12.26.40 1.26.40 1.15.02 1.0
2 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 11.00.00 12.18.31 1.18.31 1.16.59 2.0
3 Keelboats Galloper K6 213 Nick Jones 913 11.00.00 12.13.35 1.13.35 1.20.36 3.0
4 Keelboats   FLYING FIFTEEN SILVER 3139 Jeremy Young 1038 11.00.00 12.23.41 1.23.41 1.20.37 4.0
5 Keelboats Overdraught K6 109 John Adcroft 913 11.00.00 12.14.28 1.14.28 1.21.34 5.0

Sun 2 - Keelboats Fleet - 2017-05-27 at 11.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Keelboats Zest Zest 25 Jonathan Thomson 1155 14.15.00 15.44.58 1.29.58 1.17.54 1.0
2 Keelboats Hadewijch Hadewijch 5704 Henry Gordon Jones 1020 14.15.00 15.37.02 1.22.02 1.20.25 2.0
3 Keelboats Galloper K6 213 Nick Jones 913 14.15.00 15.33.33 1.18.33 1.26.02 3.0
4 Keelboats Overdraught K6 109 John Adcroft 913 14.15.00 15.35.44 1.20.44 1.28.26 4.0
5 Keelboats   FLYING FIFTEEN SILVER 3139 Jeremy Young 1038     DNF   7.0

Sat 1 - Loch Long Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Tom Robertson and Roger Harrison 1176 1 1.0
2 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 2 2.0
3 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Simon Fulford 1176 3 3.0
4 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 4 4.0
5 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 5 5.0
6 Loch Long 85 Tetra LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 6 6.0
7 Loch Long Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 7 7.0
8 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Ed Stevens 1176 8 8.0
9 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 9 9.0
10 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Miv Hall and Keith Martin 1176 10 10.0
11 Loch Long Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 11 11.0
12 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 DNF 16.0
12 Loch Long Aurora LOCH LONG n sp 53 Tom Faulkner and Jonathan Paul 1176 DNF 16.0

Sat 2 - Loch Long Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 14.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Tom Robertson and Roger Harrison 1176 1 1.0
2 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Simon Fulford 1176 2 2.0
3 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Ed Stevens 1176 3 3.0
4 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 4 4.0
5 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 5 5.0
6 Loch Long Groovy Train LOCH LONG n sp 143 Rory Bowman 1176 6 6.0
7 Loch Long 85 Tetra LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 7 7.0
8 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 8 8.0
9 Loch Long Bon Accord LOCH LONG n sp 64 Miv Hall and Keith Martin 1176 9 9.0
10 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 DNF 16.0
10 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 DNF 16.0
10 Loch Long Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 DNF 16.0
10 Loch Long Jean LOCH LONG n sp 40 Mark Seccombe 1176 OCS 16.0

Sun 1 - Loch Long Fleet - 2017-05-28 at 11.00.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 11.10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Simon Fulford 1176 1 1.0
2 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 2 2.0
3 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 3 3.0
4 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Tom Robertson and Roger Harrison 1176 4 4.0
5 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 5 5.0
6 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 6 6.0
7 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Ed Stevens 1176 7 7.0
8 Loch Long Wildka LOCH LONG n sp 95 Chris Semken 1176 8 8.0
9 Loch Long Jean LOCH LONG n sp 40 Mark Seccombe 1176 9 9.0
10 Loch Long 85 Tetra LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 10 10.0
11 Loch Long Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 11 11.0

Sun 2 - Loch Long Fleet - 2017-05-27 at 11.00.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 14.25.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Loch Long Whim LOCH LONG n sp 137 Simon Fulford 1176 1 1.0
2 Loch Long Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 2 2.0
3 Loch Long Eden LOCH LONG n sp 138 Tom Robertson and Roger Harrison 1176 3 3.0
4 Loch Long 85 Tetra LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 4 4.0
5 Loch Long Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 5 5.0
6 Loch Long Pippin LOCH LONG n sp 96 Ed Stevens 1176 6 6.0
7 Loch Long Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 7 7.0
8 Loch Long Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 8 8.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com