event burgee venue burgee

Spring Series 2017

HANDICAP A Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Spring 2
2017-04-08 14.15.00
Spring 3
2017-04-15 14.15.00
Spring 4
2017-04-22 14.15.00
Spring 5
2017-04-29 14.15.00
Spring 6
2017-05-06 14.15.00
Spring 7
2017-05-13 14.15.00
Total Nett
1st HANDICAP A   K6 228 David Atenza John Hallas 913 2.0 2.0 1.0 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 27.0 7.0
2nd HANDICAP A Overdraft K6 109 John Adcroft 913 1.0 (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 35.0 15.0
3rd HANDICAP A   K6 204 Steve Liddell 913 (10.0 DNC) 3.0 2.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 40.0 20.0
4th HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 Nick Barker 1026 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 1.0 43.0 23.0
5th HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 Johnny Dawson 1026 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 2.0 46.0 26.0
6th HANDICAP A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 47.0 27.0
7th HANDICAP A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 350 (3783 or 2238) Tom Dunn 1051 4.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 47.0 27.0
8th HANDICAP A   FLYING FIFTEEN SILVER 3139 Jeremy Young 1038 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 51.0 31.0
9th HANDICAP A Galloper K6 213 Nick Jones 913 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 53.0 33.0
10th HANDICAP A   FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552 Dave Street 1051 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 54.0 34.0

HANDICAP B Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Spring 1
2017-04-01 14.15.00
Spring 2
2017-04-08 14.15.00
Spring 3
2017-04-15 14.15.00
Spring 4
2017-04-22 14.15.00
Spring 5
2017-04-29 14.15.00
Spring 6
2017-05-06 14.15.00
Spring 7
2017-05-13 14.15.00
Total Nett
1st HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 (3.0) 1.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 16.0 9.0
2nd HANDICAP B Carousel LOCH LONG n sp 44 David Trower Julian Hirst 1176 2.0 3.0 4.0 5.0 5.0 (24.0 DNC) (6.0) 49.0 19.0
3rd HANDICAP B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 4.0 4.0 (6.0) 6.0 (24.0 DNC) 4.0 4.5 RDGa 52.5 22.5
4th HANDICAP B Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 2.0 11.0 DNF 3.0 2.0 71.0 23.0
5th HANDICAP B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 (24.0 DNC) 5.0 8.0 10.0 OCS 6.0 6.0 (24.0 DNC) 83.0 35.0
6th HANDICAP B Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 1.0 2.0 7.0 (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 90.0 42.0
7th HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 102.0 54.0
8th HANDICAP B Echo LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 7.0 4.0 111.0 63.0
9th HANDICAP B Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 10.0 OCS 1.0 5.0 24.0 DNC 112.0 64.0
10th HANDICAP B   LASER RADIAL 186670 Sam Doble Thomson 1139 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 16.0 DNF 116.0 68.0
11th HANDICAP B   LASER 183471 Martin LIddell 1097 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 24.0 DNC 7.0 136.0 88.0
12th HANDICAP B Fingal LOCH LONG n sp 103 Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 DNF 8.0 137.0 89.0
13th HANDICAP B Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 12.0 138.0 90.0
14th HANDICAP B Whim LOCH LONG n sp 137 Simon and Ning Fulford 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 24.0 DNC 145.0 97.0
15th HANDICAP B Second Chance WAYFARER 11119 Ben and Olivia Davies 1112 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 3.0 147.0 99.0
16th HANDICAP B Ripple LOCH LONG n sp 8 Phil and Sarah Montague 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 149.0 101.0
17th HANDICAP B Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 151.0 103.0
18th HANDICAP B Flight LOCH LONG n sp 3 Fiona Mulcahy 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 151.0 103.0
19th HANDICAP B Doodie LOCH LONG n sp 133 Peter Redshaw 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 153.0 105.0
20th HANDICAP B Thistle LOCH LONG n sp 30 Mark and Vasnessa Nicholson 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 10.0 154.0 106.0
21st HANDICAP B What a Ripper WAYFARER 11167 Kenneth Underhill 1112 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 154.0 106.0
22nd HANDICAP B Iona LOCH LONG n sp 121 James Powell 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 11.0 155.0 107.0
23rd HANDICAP B Rissa LOCH LONG n sp 128 Matthew Clark 1176 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 13.0 157.0 109.0
24th HANDICAP B   LASER 191857 Rob Jones 1097 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 168.0 120.0

Spring 1 - HANDICAP A Fleet - 2017-04-01 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Spring 2 - HANDICAP A Fleet - 2017-04-08 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Overdraft K6 109 John Adcroft 913 14.15.00 15.08.37 0.53.37 0.58.44 1.0
2 HANDICAP A   K6 228 David Atenza John Hallas 913 14.15.00 15.09.19 0.54.19 0.59.30 2.0
3 HANDICAP A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 350 (3783 or 2238) Tom Dunn 1051     DNF   4.0

Spring 3 - HANDICAP A Fleet - 2017-04-15 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 14.15.00 15.31.40 1.16.40 1.23.58 1.0
2 HANDICAP A   K6 228 David Atenza John Hallas 913 14.15.00 15.37.44 1.22.44 1.30.37 2.0
3 HANDICAP A   K6 204 Steve Liddell 913 14.15.00 15.39.12 1.24.12 1.32.13 3.0

Spring 4 - HANDICAP A Fleet - 2017-04-22 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A   K6 228 David Atenza John Hallas 913 14.15.00 15.43.56 1.28.56 1.37.24 1.0
2 HANDICAP A   K6 204 Steve Liddell 913 14.15.00 15.47.53 1.32.53 1.41.44 2.0
3 HANDICAP A Overdraft K6 109 John Adcroft 913 14.15.00 15.48.11 1.33.11 1.42.04 3.0

Spring 5 - HANDICAP A Fleet - 2017-04-29 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN SILVER 3139 Jeremy Young 1038 14.15.00 15.43.14 1.28.14 1.25.00 1.0
2 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 Nick Barker 1026 14.15.00 15.43.23 1.28.23 1.26.09 2.0
3 HANDICAP A Galloper K6 213 Nick Jones 913 14.15.00 15.35.27 1.20.27 1.28.07 3.0
4 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 Johnny Dawson 1026 14.15.00 15.47.28 1.32.28 1.30.07 4.0
5 HANDICAP A   K6 204 Steve Liddell 913 14.15.00 15.37.20 1.22.20 1.30.11 5.0
6 HANDICAP A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 14.15.00 15.37.44 1.22.44 1.30.37 6.0

Spring 6 - HANDICAP A Fleet - 2017-05-06 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Overdraft K6 109 John Adcroft 913 14.15.00 15.46.37 1.31.37 1.40.21 1.0
2 HANDICAP A   K6 228 David Atenza John Hallas 913 14.15.00 15.54.16 1.39.16 1.48.44 2.0

Spring 7 - HANDICAP A Fleet - 2017-05-13 at 14.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467 Nick Barker 1026 14.15.00 15.29.24 1.14.24 1.12.31 1.0
2 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487 Johnny Dawson 1026 14.15.00 15.30.16 1.15.16 1.13.22 2.0
3 HANDICAP A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 350 (3783 or 2238) Tom Dunn 1051 14.15.00 15.36.38 1.21.38 1.17.40 3.0
4 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552 Dave Street 1051 14.15.00 15.39.25 1.24.25 1.20.19 4.0

Spring 1 - HANDICAP B Fleet - 2017-04-01 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 14.20.00 15.14.13 0.54.13 0.46.06 1.0
2 HANDICAP B Carousel LOCH LONG n sp 44 David Trower Julian Hirst 1176 14.20.00 15.14.55 0.54.55 0.46.42 2.0
3 HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.15.15 0.55.15 0.46.59 3.0
4 HANDICAP B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 14.20.00 15.17.15 0.57.15 0.48.41 4.0

Spring 2 - HANDICAP B Fleet - 2017-04-08 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.33.31 1.13.31 1.02.31 1.0
2 HANDICAP B Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 14.20.00 15.33.37 1.13.37 1.02.36 2.0
3 HANDICAP B Carousel LOCH LONG n sp 44 David Trower Julian Hirst 1176 14.20.00 15.34.04 1.14.04 1.02.59 3.0
4 HANDICAP B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 14.20.00 15.35.24 1.15.24 1.04.07 4.0
5 HANDICAP B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 14.20.00 15.35.53 1.15.53 1.04.32 5.0
6 HANDICAP B Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 14.20.00 15.38.32 1.18.32 1.06.47 6.0

Spring 3 - HANDICAP B Fleet - 2017-04-15 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER RADIAL 186670 Sam Doble Thomson 1139 14.20.00 15.28.56 1.08.56 1.00.31 1.0
2 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 14.20.00 15.28.48 1.08.48 1.02.43 2.0
3 HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.35.34 1.15.34 1.04.15 3.0
4 HANDICAP B Carousel LOCH LONG n sp 44 David Trower Julian Hirst 1176 14.20.00 15.36.11 1.16.11 1.04.47 4.0
5 HANDICAP B Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 14.20.00 15.36.55 1.16.55 1.05.24 5.0
6 HANDICAP B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 14.20.00 15.37.00 1.17.00 1.05.29 6.0
7 HANDICAP B Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 14.20.00 15.37.26 1.17.26 1.05.51 7.0
8 HANDICAP B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 14.20.00 15.39.24 1.19.24 1.07.31 8.0
9 HANDICAP B What a Ripper WAYFARER 11167 Kenneth Underhill 1112     DNF   10.0

Spring 4 - HANDICAP B Fleet - 2017-04-22 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 14.20.00 15.12.07 0.52.07 0.47.31 1.0
2 HANDICAP B Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 14.20.00 15.19.47 0.59.47 0.50.50 2.0
3 HANDICAP B   LASER RADIAL 186670 Sam Doble Thomson 1139 14.20.00 15.18.00 0.58.00 0.50.55 3.0
4 HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.21.42 1.01.42 0.52.28 4.0
5 HANDICAP B Carousel LOCH LONG n sp 44 David Trower Julian Hirst 1176 14.20.00 15.23.21 1.03.21 0.53.52 5.0
6 HANDICAP B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 14.20.00 15.23.37 1.03.37 0.54.06 6.0
7 HANDICAP B Flight LOCH LONG n sp 3 Fiona Mulcahy 1176 14.20.00 15.24.36 1.04.36 0.54.56 7.0
8 HANDICAP B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176     OCS   10.0
8 HANDICAP B Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176     OCS   10.0

Spring 5 - HANDICAP B Fleet - 2017-04-29 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 14.20.00 15.34.40 1.14.40 1.03.30 1.0
2 HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.35.30 1.15.30 1.04.12 2.0
3 HANDICAP B   LASER 171939 John Chalker 1097 14.20.00 15.30.45 1.10.45 1.04.30 3.0
4 HANDICAP B Echo LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 14.20.00 15.37.20 1.17.20 1.05.46 4.0
5 HANDICAP B Carousel LOCH LONG n sp 44 David Trower Julian Hirst 1176 14.20.00 15.38.18 1.18.18 1.06.35 5.0
6 HANDICAP B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 14.20.00 15.39.14 1.19.14 1.07.23 6.0
7 HANDICAP B Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 14.20.00 15.39.31 1.19.31 1.07.37 7.0
8 HANDICAP B Skye LOCH LONG n sp 142 George and Patrick Hill 1176 14.20.00 15.40.35 1.20.35 1.08.31 8.0
9 HANDICAP B   LASER 183471 Martin LIddell 1097 14.20.00 15.35.43 1.15.43 1.09.01 9.0
10 HANDICAP B Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176     DNF   11.0

Spring 6 - HANDICAP B Fleet - 2017-05-06 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Whim LOCH LONG n sp 137 Simon and Ning Fulford 1176 14.20.00 15.57.19 1.37.19 1.22.45 1.0
2 HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.59.47 1.39.47 1.24.51 2.0
3 HANDICAP B Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 14.20.00 16.00.00 1.40.00 1.25.02 3.0
4 HANDICAP B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 14.20.00 16.02.51 1.42.51 1.27.27 4.0
5 HANDICAP B Zimmer LOCH LONG n sp 25 Patrick Gifford 1176 14.20.00 16.03.06 1.43.06 1.27.40 5.0
6 HANDICAP B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 14.20.00 16.04.01 1.44.01 1.28.27 6.0
7 HANDICAP B Echo LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 14.20.00 16.04.05 1.44.05 1.28.30 7.0
8 HANDICAP B Fingal LOCH LONG n sp 103 Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 14.20.00   DNF   9.0

Spring 7 - HANDICAP B Fleet - 2017-05-13 at 14.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 14.20.00 15.35.21 1.15.21 1.04.04 1.0
2 HANDICAP B Eden LOCH LONG n sp 138 Roger Harrison 1176 14.20.00 15.35.32 1.15.32 1.04.14 2.0
3 HANDICAP B Second Chance WAYFARER 11119 Ben and Olivia Davies 1112 14.20.00 15.32.06 1.12.06 1.04.50 3.0
4 HANDICAP B Echo LOCH LONG n sp 119 Adrian Lawson 1176 14.20.00 15.37.17 1.17.17 1.05.43 4.0
5 HANDICAP B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176     RDGa   4.5
6 HANDICAP B Ripple LOCH LONG n sp 8 Phil and Sarah Montague 1176 14.20.00 15.37.25 1.17.25 1.05.50 5.0
7 HANDICAP B Carousel LOCH LONG n sp 44 David Trower Julian Hirst 1176 14.20.00 15.38.24 1.18.24 1.06.40 6.0
8 HANDICAP B   LASER 183471 Martin LIddell 1097 14.20.00 15.33.40 1.13.40 1.07.09 7.0
9 HANDICAP B Fingal LOCH LONG n sp 103 Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 14.20.00 15.40.10 1.20.10 1.08.10 8.0
10 HANDICAP B Doodie LOCH LONG n sp 133 Peter Redshaw 1176 14.20.00 15.41.02 1.21.02 1.08.54 9.0
11 HANDICAP B Thistle LOCH LONG n sp 30 Mark and Vasnessa Nicholson 1176 14.20.00 15.44.45 1.24.45 1.12.04 10.0
12 HANDICAP B Iona LOCH LONG n sp 121 James Powell 1176 14.20.00 15.45.09 1.25.09 1.12.24 11.0
13 HANDICAP B Tantivy LOCH LONG n sp 94 Tony Morley 1176 14.20.00 15.45.15 1.25.15 1.12.29 12.0
14 HANDICAP B Rissa LOCH LONG n sp 128 Matthew Clark 1176 14.20.00 15.48.30 1.28.30 1.15.15 13.0
15 HANDICAP B   LASER RADIAL 186670 Sam Doble Thomson 1139     DNF   16.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com