event burgee venue burgee

Wednesday High Series 2017

HANDICAP A Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed High 1
2017-07-05 18.30.00
Wed High 2
2017-07-12 18.30.00
Wed High 3
2017-07-19 18.30.00
Wed High 6
2017-08-09 18.30.00
Wed High 7
2017-08-16 18.30.00
Wed High 8
2017-08-30 18.30.00
Wed High 9
2017-09-06 18.30.00
Total Nett
1st HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 5.0 DNF 1.0 (12.0 DNC) 4.0 3.0 (12.0 DNC) 5.0 42.0 18.0
2nd HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 2.0 12.0 DNC 2.0 43.0 19.0
3rd HANDICAP A Hadewijch Hadewijch 5704   Henry Gordon Jones 1020 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 53.0 29.0
4th HANDICAP A Hot Chocolate (350) FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 3783   Tom Dunn 1051 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 4.0 55.0 31.0
5th HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448   Dave Street 1026 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 3.0 64.0 40.0
6th HANDICAP A Cloud Nine K6 162   Ian Robson 913 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 73.0 49.0
7th HANDICAP A   RS FEVA XL 5905     1240 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 74.0 50.0
8th HANDICAP A   FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552   Dave Street 1051 (12.0 DNC) 3.0 DNF (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 75.0 51.0
9th HANDICAP A Kasimir Kasimir 440   Tom Stevens 1050 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 75.0 51.0
10th HANDICAP A Galloper K6 213   Nick Jones 913 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 77.0 53.0
11th HANDICAP A Navaho DRAGON 664   Rick Gillingham 1018 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 78.0 54.0
11th HANDICAP A Ebony Ebony     Stephen Fulford 1012 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 78.0 54.0

LOCH LONG Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed High 1
2017-07-05 18.30.00
Wed High 2
2017-07-12 18.30.00
Wed High 3
2017-07-19 18.30.00
Wed High 6
2017-08-09 18.30.00
Wed High 7
2017-08-16 18.30.00
Wed High 8
2017-08-30 18.30.00
Wed High 9
2017-09-06 18.30.00
Total Nett
1st LOCH LONG Fiona LOCH LONG n sp 141   Robert Mulcahy 1176 3.0 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 69.0 13.0
2nd LOCH LONG Carousel LOCH LONG n sp 44   David Trower 1176 6.0 3.0 (28.0 DNC) 3.0 6.0 2.0 (7.0) 55.0 20.0
3rd LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103   Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 2.0 5.0 (28.0 DNC) 6.0 (14.0) 3.0 5.0 63.0 21.0
4th LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85   Adrian Lawson 1176 8.0 11.0 5.0 5.0 (13.0) (28.0 DNC) 3.0 73.0 32.0
5th LOCH LONG Rebel LOCH LONG n sp 134   Stephen Fletcher 1176 (28.0 DNC) (18.0 DNF) 4.0 4.0 11.0 4.0 10.0 79.0 33.0
6th LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138   Roger Harrison 1176 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 5.0 28.0 DNC 1.0 93.0 37.0
7th LOCH LONG Circe LOCH LONG n sp 82   David Sprake 1176 (28.0 DNC) 10.0 (28.0 DNC) 7.0 7.0 7.0 6.0 93.0 37.0
8th LOCH LONG Bruichladditch LOCH LONG n sp 90   Mark Fairweather 1176 7.0 9.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 12.0 8.0 15.0 DNF 107.0 51.0
9th LOCH LONG Whim LOCH LONG n sp 137   Simon Fulford 1176 (28.0 DNC) 1.0 1.0 (28.0 DNC) 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 116.0 60.0
10th LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63   Charles Macdowell 1176 9.0 6.0 (28.0 DNC) 8.0 17.0 DNF (28.0 DNC) 28.0 DNC 124.0 68.0
11th LOCH LONG Doodie LOCH LONG n sp 133   Peter Redshaw 1176 10.0 (28.0 DNC) 8.0 (28.0 DNC) 8.0 28.0 DNC 15.0 DNF 125.0 69.0
12th LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94   Tony Morley 1176 11.0 13.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 9.0 15.0 DNF 132.0 76.0
13th LOCH LONG Aurora LOCH LONG n sp 53   Jonathan Paul and Tom Faulkner 1176 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 28.0 DNC 4.0 28.0 DNC 15.0 DNF 137.0 81.0
14th LOCH LONG Whisper LOCH LONG n sp 67   Malcolm Myers 1176 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 9.0 9.0 28.0 DNC 8.0 138.0 82.0
15th LOCH LONG Iona LOCH LONG n sp 121   James Powell 1176 (28.0 DNC) 14.0 7.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 6.0 28.0 DNC 139.0 83.0
16th LOCH LONG Hussar LOCH LONG n sp 110   Bruce Johnson 1176 (28.0 DNC) 2.0 3.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 145.0 89.0
17th LOCH LONG Blaith LOCH LONG n sp 15   Charles Camp 1176 (28.0 DNC) 18.0 DNF 11.0 DNF (28.0 DNC) 28.0 DNC 5.0 28.0 DNC 146.0 90.0
18th LOCH LONG Tantrum LOCH LONG n sp 139   Jonathan Evans 1176 (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) 1.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 148.0 92.0
19th LOCH LONG Faolag LOCH LONG n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1176 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 148.0 92.0
20th LOCH LONG Bon Accord LOCH LONG n sp 64   Mervyn Hall and Keith Martin 1176 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 11.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 9.0 160.0 104.0
21st LOCH LONG Finola LOCH LONG n sp 23   Gill Leates 1176 (28.0 DNC) 12.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 15.0 28.0 DNC 28.0 DNC 167.0 111.0
22nd LOCH LONG Aeolus LOCH LONG n sp 115   Stephen Clarke 1176 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 1.0 28.0 DNC 28.0 DNC 169.0 113.0
23rd LOCH LONG Groovy Train LOCH LONG n sp 143   Rory Bowman 1176 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 170.0 114.0
24th LOCH LONG Cariad LOCH LONG n sp 79   Angus Robertson 1176 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 173.0 117.0
25th LOCH LONG Ripple LOCH LONG n sp 8   Phil and Sarah Montague 1176 (28.0 DNC) 8.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 176.0 120.0
26th LOCH LONG Skye LOCH LONG n sp 142   George, Patrick Hill 1176 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 10.0 28.0 DNC 28.0 DNC 178.0 122.0
27th LOCH LONG Risa LOCH LONG n sp 128   Matthew Clark 1176 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 10.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 178.0 122.0
28th LOCH LONG Thistle LOCH LONG n sp 30   Mark and Vanessa Nicholson 1176 (28.0 DNC) 18.0 DNF (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 186.0 130.0

HANDICAP B Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed High 1
2017-07-05 18.30.00
Wed High 2
2017-07-12 18.30.00
Wed High 3
2017-07-19 18.30.00
Wed High 4
2017-07-26 18.30.00
Wed High 7
2017-08-16 18.30.00
Wed High 8
2017-08-30 18.30.00
Wed High 9
2017-09-06 18.30.00
Total Nett
1st HANDICAP B   LASER 171939   John Chalker 1097 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 99.0 61.0
2nd HANDICAP B   LASER 155159   Simon Davies 1097 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 DNF 2.0 99.0 61.0
3rd HANDICAP B Fire Dog WAYFARER 10895   Peter Cooney and Sally Ogden 1112 2.0 3.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 100.0 62.0
4th HANDICAP B   RS FEVA XL 5916     1240 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 115.0 77.0
5th HANDICAP B   LASER RADIAL TUN   Aisling Bowman 1139 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 115.0 77.0
6th HANDICAP B   LASER 176835     1097 (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 115.0 77.0
7th HANDICAP B   WAYFARER 10896     1112 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 115.0 77.0
8th HANDICAP B   LASER 141701     1097 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 116.0 78.0
9th HANDICAP B   LASER 188347   Angus Sim 1097 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 116.0 78.0
10th HANDICAP B   OPTIMIST 5525   Rosie Bowman 1665 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 116.0 78.0
11th HANDICAP B Tringa LAPWING SENIOR 57   Sarah Davies 1314 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 117.0 79.0
12th HANDICAP B   RS FEVA XL 288     1240 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 117.0 79.0
13th HANDICAP B Olebisque SQUIB spin 611   Daniells, Vernons 1160 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 118.0 80.0
14th HANDICAP B   LASER RADIAL 89075 SSC   1139 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 118.0 80.0
15th HANDICAP B The Black Pig SQUIB spin 874   Charlie Laughton Scott 1160 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 119.0 81.0
16th HANDICAP B   LASER 207641     1097 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 124.0 86.0
16th HANDICAP B   CORNISH SHRIMPER 19 339     1395 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 124.0 86.0
16th HANDICAP B   LASER 4.7 209418     1200 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 124.0 86.0
16th HANDICAP B Lammergeier IV WAYFARER 10680   Luke Andrews 1112 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 124.0 86.0

LAPWING Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed High 1
2017-07-05 18.30.00
Wed High 3
2017-07-19 18.30.00
Wed High 7
2017-08-16 18.30.00
Wed High 8
2017-08-30 18.30.00
Total Nett
1st LAPWING Skua LAPWING SENIOR 47   Duncan Matthew 1314 1.0 2.0 6.0 DNF (7.0 DNC) 16.0 9.0
2nd LAPWING Gannet LAPWING SENIOR 35   Simon Reid 1314 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 DNF 18.0 11.0
3rd LAPWING Kittiwake LAPWING SENIOR 15   Tom Bicknell 1314 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 22.0 15.0
4th LAPWING Whaup LAPWING SENIOR 51   Steve Liddell 1314 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 22.0 15.0
5th LAPWING Quail LAPWING SENIOR 75   James Alexander 1314 (7.0 DNC) 4.0 DNF 6.0 DNF 7.0 DNC 24.0 17.0
6th LAPWING Redwing LAPWING SENIOR 66   Jo, Sarah Thornton 1314 (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNF 7.0 DNC 27.0 20.0
6th LAPWING Phoenix LAPWING SENIOR 67   Lizzi Thistlethwayte 1314 (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNF 7.0 DNC 27.0 20.0

Wed High 1 - HANDICAP A Fleet - 2017-07-05 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Hadewijch Hadewijch 5704   Henry Gordon Jones 1020 18.40.00 19.34.01 0.54.01 0.52.57 1.0
2 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19.36.43 0.56.43 0.55.17 2.0
3 HANDICAP A Kasimir Kasimir 440   Tom Stevens 1050 18.40.00 19.46.52 1.06.52 1.03.41 3.0
4 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 19.36.43 DNF   5.0

Wed High 2 - HANDICAP A Fleet - 2017-07-12 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 19.39.45 0.59.45 0.58.14 1.0
2 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 2552   Dave Street 1051     DNF   3.0

Wed High 3 - HANDICAP A Fleet - 2017-07-19 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Hot Chocolate (350) FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 3783   Tom Dunn 1051 18.40.00 19.20.46 0.40.46 0.38.47 1.0

Wed High 4 - HANDICAP A Fleet - 2017-07-26 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed High 6 - HANDICAP A Fleet - 2017-08-09 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19.40.45 1.00.45 0.59.13 1.0
2 HANDICAP A   RS FEVA XL 5905     1240 18.40.00 19.58.50 1.18.50 1.03.35 2.0
3 HANDICAP A Hadewijch Hadewijch 5704   Henry Gordon Jones 1020 18.40.00 19.45.25 1.05.25 1.04.08 3.0
4 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 19.47.05 1.07.05 1.05.23 4.0
5 HANDICAP A Galloper K6 213   Nick Jones 913 18.40.00 19.42.32 1.02.32 1.08.30 5.0

Wed High 7 - HANDICAP A Fleet - 2017-08-16 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Cloud Nine K6 162   Ian Robson 913 18.40.00 19.33.26 0.53.26 0.58.32 1.0
2 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19.42.23 1.02.23 1.00.48 2.0
3 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 19.46.50 1.06.50 1.05.08 3.0
4 HANDICAP A Navaho DRAGON 664   Rick Gillingham 1018     DNF   6.0
4 HANDICAP A Ebony Ebony     Stephen Fulford 1012 18.40.00   DNF   6.0

Wed High 8 - HANDICAP A Fleet - 2017-08-30 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448   Dave Street 1026 18.40.00 19.34.25 0.54.25 0.53.02 1.0
2 HANDICAP A Hot Chocolate (350) FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 3783   Tom Dunn 1051 18.40.00 19.35.46 0.55.46 0.53.04 2.0

Wed High 9 - HANDICAP A Fleet - 2017-09-06 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Hadewijch Hadewijch 5704   Henry Gordon Jones 1020 18.40.00 19.31.46 0.51.46 0.50.45 1.0
2 HANDICAP A Forgetmenot FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19.36.08 0.56.08 0.54.43 2.0
3 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3448   Dave Street 1026 18.40.00 19.49.54 1.09.54 1.08.08 3.0
4 HANDICAP A Hot Chocolate (350) FLYING FIFTEEN CLASSIC <2700 3783   Tom Dunn 1051 18.40.00 19.53.00 1.13.00 1.09.27 4.0
5 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 20.02.44 1.22.44 1.20.38 5.0

Wed High 1 - LOCH LONG Fleet - 2017-07-05 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138   Roger Harrison 1176 18.30.00 19.25.43 0.55.43 0.47.23 1.0
2 LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103   Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 18.30.00 19.27.06 0.57.06 0.48.33 2.0
3 LOCH LONG Fiona LOCH LONG n sp 141   Robert Mulcahy 1176 18.30.00 19.27.12 0.57.12 0.48.38 3.0
4 LOCH LONG Faolag LOCH LONG n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1176 18.30.00 19.28.05 0.58.05 0.49.23 4.0
5 LOCH LONG Cariad LOCH LONG n sp 79   Angus Robertson 1176 18.30.00 19.29.09 0.59.09 0.50.18 5.0
6 LOCH LONG Carousel LOCH LONG n sp 44   David Trower 1176 18.30.00 19.29.57 0.59.57 0.50.59 6.0
7 LOCH LONG Bruichladditch LOCH LONG n sp 90   Mark Fairweather 1176 18.30.00 19.30.38 1.00.38 0.51.34 7.0
8 LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85   Adrian Lawson 1176 18.30.00 19.30.47 1.00.47 0.51.41 8.0
9 LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63   Charles Macdowell 1176 18.30.00 19.31.32 1.01.32 0.52.19 9.0
10 LOCH LONG Doodie LOCH LONG n sp 133   Peter Redshaw 1176 18.30.00 19.39.49 1.09.49 0.59.22 10.0
11 LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94   Tony Morley 1176 18.30.00 19.40.04 1.10.04 0.59.35 11.0

Wed High 2 - LOCH LONG Fleet - 2017-07-12 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Whim LOCH LONG n sp 137   Simon Fulford 1176 1 1.0
2 LOCH LONG Hussar LOCH LONG n sp 110   Bruce Johnson 1176 2 2.0
3 LOCH LONG Carousel LOCH LONG n sp 44   David Trower 1176 3 3.0
4 LOCH LONG Fiona LOCH LONG n sp 141   Robert Mulcahy 1176 4 4.0
5 LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103   Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 5 5.0
6 LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63   Charles Macdowell 1176 6 6.0
7 LOCH LONG Tantrum LOCH LONG n sp 139   Jonathan Evans 1176 7 7.0
8 LOCH LONG Ripple LOCH LONG n sp 8   Phil and Sarah Montague 1176 8 8.0
9 LOCH LONG Bruichladditch LOCH LONG n sp 90   Mark Fairweather 1176 9 9.0
10 LOCH LONG Circe LOCH LONG n sp 82   David Sprake 1176 10 10.0
11 LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85   Adrian Lawson 1176 11 11.0
12 LOCH LONG Finola LOCH LONG n sp 23   Gill Leates 1176 12 12.0
13 LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94   Tony Morley 1176 13 13.0
14 LOCH LONG Iona LOCH LONG n sp 121   James Powell 1176 14 14.0
15 LOCH LONG Rebel LOCH LONG n sp 134   Stephen Fletcher 1176 DNF 18.0
15 LOCH LONG Blaith LOCH LONG n sp 15   Charles Camp 1176 DNF 18.0
15 LOCH LONG Thistle LOCH LONG n sp 30   Mark and Vanessa Nicholson 1176 DNF 18.0

Wed High 3 - LOCH LONG Fleet - 2017-07-19 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Whim LOCH LONG n sp 137   Simon Fulford 1176 1 1.0
2 LOCH LONG Groovy Train LOCH LONG n sp 143   Rory Bowman 1176 2 2.0
3 LOCH LONG Hussar LOCH LONG n sp 110   Bruce Johnson 1176 3 3.0
4 LOCH LONG Rebel LOCH LONG n sp 134   Stephen Fletcher 1176 4 4.0
5 LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85   Adrian Lawson 1176 5 5.0
6 LOCH LONG Aurora LOCH LONG n sp 53   Jonathan Paul and Tom Faulkner 1176 6 6.0
7 LOCH LONG Iona LOCH LONG n sp 121   James Powell 1176 7 7.0
8 LOCH LONG Doodie LOCH LONG n sp 133   Peter Redshaw 1176 8 8.0
9 LOCH LONG Blaith LOCH LONG n sp 15   Charles Camp 1176 DNF 11.0
9 LOCH LONG Bon Accord LOCH LONG n sp 64   Mervyn Hall and Keith Martin 1176 DNF 11.0

Wed High 4 - LOCH LONG Fleet - 2017-07-26 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed High 6 - LOCH LONG Fleet - 2017-08-09 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Tantrum LOCH LONG n sp 139   Jonathan Evans 1176 1 1.0
2 LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138   Roger Harrison 1176 2 2.0
3 LOCH LONG Carousel LOCH LONG n sp 44   David Trower 1176 3 3.0
4 LOCH LONG Rebel LOCH LONG n sp 134   Stephen Fletcher 1176 4 4.0
5 LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85   Adrian Lawson 1176 5 5.0
6 LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103   Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 6 6.0
7 LOCH LONG Circe LOCH LONG n sp 82   David Sprake 1176 7 7.0
8 LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63   Charles Macdowell 1176 8 8.0
9 LOCH LONG Whisper LOCH LONG n sp 67   Malcolm Myers 1176 9 9.0
10 LOCH LONG Risa LOCH LONG n sp 128   Matthew Clark 1176 10 10.0

Wed High 7 - LOCH LONG Fleet - 2017-08-16 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Aeolus LOCH LONG n sp 115   Stephen Clarke 1176 1 1.0
2 LOCH LONG Whim LOCH LONG n sp 137   Simon Fulford 1176 2 2.0
3 LOCH LONG Fiona LOCH LONG n sp 141   Robert Mulcahy 1176 3 3.0
4 LOCH LONG Aurora LOCH LONG n sp 53   Jonathan Paul and Tom Faulkner 1176 4 4.0
5 LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138   Roger Harrison 1176 5 5.0
6 LOCH LONG Carousel LOCH LONG n sp 44   David Trower 1176 6 6.0
7 LOCH LONG Circe LOCH LONG n sp 82   David Sprake 1176 7 7.0
8 LOCH LONG Doodie LOCH LONG n sp 133   Peter Redshaw 1176 8 8.0
9 LOCH LONG Whisper LOCH LONG n sp 67   Malcolm Myers 1176 9 9.0
10 LOCH LONG Skye LOCH LONG n sp 142   George, Patrick Hill 1176 10 10.0
11 LOCH LONG Rebel LOCH LONG n sp 134   Stephen Fletcher 1176 11 11.0
12 LOCH LONG Bruichladditch LOCH LONG n sp 90   Mark Fairweather 1176 12 12.0
13 LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85   Adrian Lawson 1176 13 13.0
14 LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103   Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 14 14.0
15 LOCH LONG Finola LOCH LONG n sp 23   Gill Leates 1176 15 15.0
16 LOCH LONG Green Ginger LOCH LONG n sp 63   Charles Macdowell 1176 DNF 17.0

Wed High 8 - LOCH LONG Fleet - 2017-08-30 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Fiona LOCH LONG n sp 141   Robert Mulcahy 1176 1 1.0
2 LOCH LONG Carousel LOCH LONG n sp 44   David Trower 1176 2 2.0
3 LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103   Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 3 3.0
4 LOCH LONG Rebel LOCH LONG n sp 134   Stephen Fletcher 1176 4 4.0
5 LOCH LONG Blaith LOCH LONG n sp 15   Charles Camp 1176 5 5.0
6 LOCH LONG Iona LOCH LONG n sp 121   James Powell 1176 6 6.0
7 LOCH LONG Circe LOCH LONG n sp 82   David Sprake 1176 7 7.0
8 LOCH LONG Bruichladditch LOCH LONG n sp 90   Mark Fairweather 1176 8 8.0
9 LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94   Tony Morley 1176 9 9.0

Wed High 9 - LOCH LONG Fleet - 2017-09-06 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LOCH LONG Eden LOCH LONG n sp 138   Roger Harrison 1176 18.30.00 19.41.15 1.11.15 1.00.35 1.0
2 LOCH LONG Fiona LOCH LONG n sp 141   Robert Mulcahy 1176 18.30.00 19.44.58 1.14.58 1.03.45 2.0
3 LOCH LONG Tetra LOCH LONG n sp 85   Adrian Lawson 1176 18.30.00 19.53.46 1.23.46 1.11.14 3.0
4 LOCH LONG Faolag LOCH LONG n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1176 18.30.00 20.03.28 1.33.28 1.19.29 4.0
5 LOCH LONG Fingal LOCH LONG n sp 103   Johnny Chadd and Hilary Lightfoot 1176 18.30.00 20.04.02 1.34.02 1.19.58 5.0
6 LOCH LONG Circe LOCH LONG n sp 82   David Sprake 1176 18.30.00 20.08.13 1.38.13 1.23.31 6.0
7 LOCH LONG Carousel LOCH LONG n sp 44   David Trower 1176 18.30.00 20.13.59 1.43.59 1.28.25 7.0
8 LOCH LONG Whisper LOCH LONG n sp 67   Malcolm Myers 1176 18.30.00 20.23.45 1.53.45 1.36.44 8.0
9 LOCH LONG Bon Accord LOCH LONG n sp 64   Mervyn Hall and Keith Martin 1176 18.30.00 20.25.30 1.55.30 1.38.13 9.0
10 LOCH LONG Rebel LOCH LONG n sp 134   Stephen Fletcher 1176 18.30.00 20.26.05 1.56.05 1.38.43 10.0
11 LOCH LONG Bruichladditch LOCH LONG n sp 90   Mark Fairweather 1176     DNF   15.0
11 LOCH LONG Doodie LOCH LONG n sp 133   Peter Redshaw 1176     DNF   15.0
11 LOCH LONG Tantivy LOCH LONG n sp 94   Tony Morley 1176     DNF   15.0
11 LOCH LONG Aurora LOCH LONG n sp 53   Jonathan Paul and Tom Faulkner 1176     DNF   15.0

Wed High 1 - HANDICAP B Fleet - 2017-07-05 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   WAYFARER 10896     1112 18.45.00 19.22.25 0.37.25 0.33.39 1.0
2 HANDICAP B Fire Dog WAYFARER 10895   Peter Cooney and Sally Ogden 1112 18.45.00 19.23.49 0.38.49 0.34.54 2.0
3 HANDICAP B   LASER 171939   John Chalker 1097 18.45.00 19.23.43 0.38.43 0.35.18 3.0
4 HANDICAP B   LASER RADIAL 89075 SSC   1139 18.45.00 19.29.13 0.44.13 0.38.49 4.0

Wed High 2 - HANDICAP B Fleet - 2017-07-12 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 176835     1097 18.45.00 19.30.32 0.45.32 0.41.30 1.0
2 HANDICAP B Fire Dog WAYFARER 10895   Peter Cooney and Sally Ogden 1112     DNF   3.0

Wed High 3 - HANDICAP B Fleet - 2017-07-19 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER RADIAL TUN   Aisling Bowman 1139 18.45.00 19.26.00 0.41.00 0.36.00 1.0
2 HANDICAP B   OPTIMIST 5525   Rosie Bowman 1665 18.45.00 19.54.5 1.09.05 0.41.29 2.0

Wed High 4 - HANDICAP B Fleet - 2017-07-26 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 HANDICAP B   LASER 188347   Angus Sim 1097 DNF 2.0

Wed High 6 - HANDICAP B Fleet - 2017-08-09 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed High 7 - HANDICAP B Fleet - 2017-08-16 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   RS FEVA XL 5916     1240 18.45.00 19.35.35 0.50.35 0.40.48 1.0
2 HANDICAP B   LASER 141701     1097 18.45.00 19.30.28 0.45.28 0.41.27 2.0
3 HANDICAP B   RS FEVA XL 288     1240 18.45.00 19.36.26 0.51.26 0.41.29 3.0
4 HANDICAP B Olebisque SQUIB spin 611   Daniells, Vernons 1160 18.45.00 19.33.55 0.48.55 0.42.10 4.0
5 HANDICAP B The Black Pig SQUIB spin 874   Charlie Laughton Scott 1160 18.45.00 19.37.05 0.52.05 0.44.54 5.0
6 HANDICAP B   LASER 207641     1097     DNF   10.0
6 HANDICAP B   CORNISH SHRIMPER 19 339     1395     DNF   10.0
6 HANDICAP B   LASER 4.7 209418     1200     DNF   10.0
6 HANDICAP B Lammergeier IV WAYFARER 10680   Luke Andrews 1112     DNF   10.0

Wed High 8 - HANDICAP B Fleet - 2017-08-30 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 HANDICAP B   LASER 155159   Simon Davies 1097 DNF 2.0

Wed High 9 - HANDICAP B Fleet - 2017-09-06 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER 171939   John Chalker 1097 18.45.00 19.18.44 0.33.44 0.30.45 1.0
2 HANDICAP B   LASER 155159   Simon Davies 1097 18.45.00 19.22.12 0.37.12 0.33.55 2.0
3 HANDICAP B Tringa LAPWING SENIOR 57   Sarah Davies 1314 18.45.00 19.33.27 0.48.27 0.36.52 3.0

Wed High 1 - LAPWING Fleet - 2017-07-05 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LAPWING Skua LAPWING SENIOR 47   Duncan Matthew 1314 18.35.00 19.21.21 0.46.21 0.35.16 1.0
2 LAPWING Gannet LAPWING SENIOR 35   Simon Reid 1314 18.35.00 19.22.25 0.47.25 0.36.05 2.0

Wed High 2 - LAPWING Fleet - 2017-07-12 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed High 3 - LAPWING Fleet - 2017-07-19 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LAPWING Whaup LAPWING SENIOR 51   Steve Liddell 1314 18.35.00 19.27.04 0.52.04 0.39.37 1.0
2 LAPWING Skua LAPWING SENIOR 47   Duncan Matthew 1314 18.35.00 19.27.43 0.52.43 0.40.07 2.0
3 LAPWING Quail LAPWING SENIOR 75   James Alexander 1314     DNF   4.0

Wed High 4 - LAPWING Fleet - 2017-07-26 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed High 6 - LAPWING Fleet - 2017-08-09 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed High 7 - LAPWING Fleet - 2017-08-16 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LAPWING Kittiwake LAPWING SENIOR 15   Tom Bicknell 1314 1 1.0
2 LAPWING Skua LAPWING SENIOR 47   Duncan Matthew 1314 DNF 6.0
2 LAPWING Quail LAPWING SENIOR 75   James Alexander 1314 DNF 6.0
2 LAPWING Redwing LAPWING SENIOR 66   Jo, Sarah Thornton 1314 DNF 6.0
2 LAPWING Phoenix LAPWING SENIOR 67   Lizzi Thistlethwayte 1314 DNF 6.0

Wed High 8 - LAPWING Fleet - 2017-08-30 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LAPWING Gannet LAPWING SENIOR 35   Simon Reid 1314 DNF 2.0

Wed High 9 - LAPWING Fleet - 2017-09-06 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com