event burgee venue burgee

Wednesday Low Series 2019

HANDICAP A Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed L1
2019-05-01 18.30.00
Wed L3
2019-05-15 18.30.00
Wed L4
2019-05-22 18.30.00
Wed L6
2019-06-05 18.30.00
Wed L7
2019-06-12 18.30.00
Wed L8
2019-06-19 18.30.00
Wed L9
2019-06-26 18.30.00
Total Nett
1st HANDICAP A Forget me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 20.0 6.0
2nd HANDICAP A Forgone ConFusion FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3699   Henry Gordon Jones Tikkii 1026 1.0 2.0 4.0 2.5 RDGa 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 26.5 12.5
3rd HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3844   John Chalker Duncan Matthew 1026 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 1.0 7.0 DNC 27.0 13.0
4th HANDICAP A Mystoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 (7.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) 5.0 DNF 2.0 30.0 16.0
5th HANDICAP A Fflash FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3689   David Copp 1026 (7.0 DNC) 5.0 OCS (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 43.0 29.0
6th HANDICAP A Cloud Nine K6 162   Ian Robson 913 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 44.0 30.0
7th HANDICAP A Ffartissimo FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3546   Dave Street 1026 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 OCS 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 48.0 34.0

LOCH LONG Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed L1
2019-05-01 18.30.00
Wed L2
2019-05-08 18.30.00
Wed L3
2019-05-15 18.30.00
Wed L4
2019-05-22 18.30.00
Wed L5
2019-05-29 18.30.00
Wed L6
2019-06-05 18.30.00
Wed L7
2019-06-12 18.30.00
Wed L8
2019-06-19 18.30.00
Wed L9
2019-06-26 18.30.00
Total Nett
1st LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 (6.0) 1.0 3.0 (9.0) (11.0 DNF) 1.0 6.0 6.0 DNF 5.0 48.0 22.0
2nd LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 2.0 4.2 RDGa (17.0 OCS) 2.0 (23.0 DNC) 3.0 11.0 DNF (23.0 DNC) 3.0 88.2 25.2
3rd LOCH LONG Whim LL n sp 137   Simon Fulford 1181 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 98.0 29.0
4th LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 3.0 9.0 2.0 (11.0) 4.0 9.0 (11.0 DNF) (23.0 DNC) 2.0 74.0 29.0
5th LOCH LONG Carousel LL n sp 44   David Trower Julian Hirst 1181 9.0 (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 3.0 1.0 4.0 99.0 30.0
6th LOCH LONG Jean LL n sp 40   Mark Seccombe 1181 4.0 (23.0 DNC) 10.0 5.0 5.0 4.0 11.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) 108.0 39.0
7th LOCH LONG Zimmer LL n sp 25   Ari Liddell 1181 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 3.0 6.0 2.0 3.0 23.0 DNC 114.0 45.0
8th LOCH LONG Fingal LL n sp 103   Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1181 7.0 5.0 5.0 12.0 7.0 15.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 120.0 51.0
9th LOCH LONG Tantrum LL n sp 139   Jonathan Evans 1181 1.0 7.0 17.0 DNF 3.0 (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 128.0 59.0
10th LOCH LONG Mambo LL n sp 56   Simon Ronan 1181 15.0 3.0 12.0 15.0 8.0 13.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 135.0 66.0
11th LOCH LONG Blaithe LL n sp 15   Charles Camp 1181 14.0 4.0 8.0 11.0 RDGa 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 135.0 66.0
12th LOCH LONG Faolag LL n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1181 10.0 8.0 11.0 13.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 138.0 69.0
13th LOCH LONG Iona LL n sp 121   James Powell 1181 13.0 6.0 7.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 DNF (23.0 DNC) 23.0 DNC 139.0 70.0
14th LOCH LONG Tantivy LL n sp 94   Tony Morley 1181 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 17.0 9.0 14.0 (23.0 DNC) 4.0 23.0 DNC 150.0 81.0
15th LOCH LONG Wildka LL n sp 95   Chris Semken 1181 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 11.0 1.0 2.0 23.0 DNC 152.0 83.0
16th LOCH LONG Rebel LL n sp 134   Stephen Fletcher 1181 5.0 2.0 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 154.0 85.0
17th LOCH LONG Ripple LL n sp 8   Phil Montague 1181 8.0 (23.0 DNC) 4.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 156.0 87.0
18th LOCH LONG Hussar LL n sp 110   Bruce Johnson 1181 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 168.0 99.0
19th LOCH LONG Finola LL n sp 23   Gill Leates 1181 16.0 (23.0 DNC) 13.0 16.0 (23.0 DNC) 12.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 172.0 103.0
20th LOCH LONG Doodie LL n sp 133   Peter Redshaw 1181 12.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 (23.0 DNC) 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 174.0 105.0
21st LOCH LONG Tetra LL n sp 85   Adrian Lawson 1181 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 176.0 107.0
22nd LOCH LONG Bon Accord LL n sp 64   Miv Hall Keith Martin 1181 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 17.0 DNF 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 183.0 114.0
23rd LOCH LONG Pippin LL n sp 96   Ed Stevens 1181 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 191.0 122.0

HANDICAP B Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed L1
2019-05-01 18.30.00
Wed L2
2019-05-08 18.30.00
Wed L3
2019-05-15 18.30.00
Wed L4
2019-05-22 18.30.00
Wed L6
2019-06-05 18.30.00
Wed L8
2019-06-19 18.30.00
Total Nett
1st HANDICAP B   LASER RADIAL 132357   Ollie Kmiecik 1145 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0 DNC) 8.0 4.0
2nd HANDICAP B ` LASER 171939   John Chalker 1098 (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 16.0 10.0
3rd HANDICAP B Zero Proof Hunter Sonata FFK 8086   Matt Lingley 1105 (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNF 18.0 12.0

LAPWING Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Wed L2
2019-05-08 18.30.00
Wed L4
2019-05-22 18.30.00
Wed L6
2019-06-05 18.30.00
Wed L7
2019-06-12 18.30.00
Total Nett
1st LAPWING Hummingbird LAPWING SENIOR 71   Bruce Robson 1314 (3.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 DNC 8.0 5.0
2nd LAPWING Gannet LAPWING SENIOR 35   Simon Reid 1314 (3.0 DNC) 3.0 DNC 2.0 2.5 RDGa 10.5 7.5
3rd LAPWING Whaup LAPWING SENIOR 51   Steve Liddell 1314 2.0 DNF (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 11.0 8.0

Wed L1 - HANDICAP A Fleet - 2019-05-01 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Forgone ConFusion FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3699   Henry Gordon Jones Tikkii 1026 18.40.00 19:31:19 0.51.19 0.50.01 1.0

Wed L2 - HANDICAP A Fleet - 2019-05-08 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L3 - HANDICAP A Fleet - 2019-05-15 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Forget me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 20:06:25 1.26.25 1.24.14 1.0
2 HANDICAP A Forgone ConFusion FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3699   Henry Gordon Jones Tikkii 1026 18.40.00 20:08:45 1.28.45 1.26.30 2.0
3 HANDICAP A Mystoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 20:10:45 1.30.45 1.28.27 3.0
4 HANDICAP A Fflash FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3689   David Copp 1026 18.40.00 20:07:20 OCS   5.0

Wed L4 - HANDICAP A Fleet - 2019-05-22 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Forget me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19:34:24 0.54.24 0.53.01 1.0
2 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3844   John Chalker Duncan Matthew 1026 18.40.00 19:34:47 0.54.47 0.53.24 2.0
3 HANDICAP A Mystoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 19:35:13 0.55.13 0.53.49 3.0
4 HANDICAP A Forgone ConFusion FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3699   Henry Gordon Jones Tikkii 1026 18.40.00 19:35:41 0.55.41 0.54.16 4.0
5 HANDICAP A Ffartissimo FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3546   Dave Street 1026     OCS   6.0

Wed L5 - HANDICAP A Fleet - 2019-05-29 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L6 - HANDICAP A Fleet - 2019-06-05 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3844   John Chalker Duncan Matthew 1026 18.40.00 19:47:23 1.07.23 1.05.41 1.0
2 HANDICAP A Cloud Nine K6 162   Ian Robson 913 18.40.00 19.40.29 1.00.29 1.06.15 2.0
3 HANDICAP A Forgone ConFusion FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3699   Henry Gordon Jones Tikkii 1026     RDGa   2.5
4 HANDICAP A Mystoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 19:53:05 1.13.05 1.11.14 3.0

Wed L7 - HANDICAP A Fleet - 2019-06-12 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Forget me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19:28:08 0.48.08 0.46.55 1.0
2 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3844   John Chalker Duncan Matthew 1026 18.40.00 19:36:53 0.56.53 0.55.27 2.0
3 HANDICAP A Forgone ConFusion FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3699   Henry Gordon Jones Tikkii 1026 18.40.00 19:37:20 0.57.20 0.55.53 3.0

Wed L8 - HANDICAP A Fleet - 2019-06-19 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A   FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3844   John Chalker Duncan Matthew 1026 18.40.00 19:26:45 0.46.45 0.45.34 1.0
2 HANDICAP A Forget me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19:27:50 0.47.50 0.46.37 2.0
3 HANDICAP A Fflash FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3689   David Copp 1026 18.40.00 19:29:46 0.49.46 0.48.30 3.0
4 HANDICAP A Mystoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026     DNF   5.0

Wed L9 - HANDICAP A Fleet - 2019-06-26 at 18.30.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP A Forget me Not FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3467   Nick Barker 1026 18.40.00 19:28:12 0.48.12 0.46.59 1.0
2 HANDICAP A Mystoffeles FLYING FIFTEEN OPEN >3400 3487   Johnny Dawson 1026 18.40.00 19:31:25 0.51.25 0.50.07 2.0

Wed L1 - LOCH LONG Fleet - 2019-05-01 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Tantrum LL n sp 139   Jonathan Evans 1181 1 1.0
2 LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 2 2.0
3 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 3 3.0
4 LOCH LONG Jean LL n sp 40   Mark Seccombe 1181 4 4.0
5 LOCH LONG Rebel LL n sp 134   Stephen Fletcher 1181 5 5.0
6 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 6 6.0
7 LOCH LONG Fingal LL n sp 103   Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1181 7 7.0
8 LOCH LONG Ripple LL n sp 8   Phil Montague 1181 8 8.0
9 LOCH LONG Carousel LL n sp 44   David Trower Julian Hirst 1181 9 9.0
10 LOCH LONG Faolag LL n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1181 10 10.0
11 LOCH LONG Tetra LL n sp 85   Adrian Lawson 1181 11 11.0
12 LOCH LONG Doodie LL n sp 133   Peter Redshaw 1181 12 12.0
13 LOCH LONG Iona LL n sp 121   James Powell 1181 13 13.0
14 LOCH LONG Blaithe LL n sp 15   Charles Camp 1181 14 14.0
15 LOCH LONG Mambo LL n sp 56   Simon Ronan 1181 15 15.0
16 LOCH LONG Finola LL n sp 23   Gill Leates 1181 16 16.0

Wed L2 - LOCH LONG Fleet - 2019-05-08 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 1 1.0
2 LOCH LONG Rebel LL n sp 134   Stephen Fletcher 1181 2 2.0
3 LOCH LONG Mambo LL n sp 56   Simon Ronan 1181 3 3.0
4 LOCH LONG Blaithe LL n sp 15   Charles Camp 1181 4 4.0
5 LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 RDGa 4.2
6 LOCH LONG Fingal LL n sp 103   Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1181 5 5.0
7 LOCH LONG Iona LL n sp 121   James Powell 1181 6 6.0
8 LOCH LONG Tantrum LL n sp 139   Jonathan Evans 1181 7 7.0
9 LOCH LONG Faolag LL n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1181 8 8.0
10 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 9 9.0

Wed L3 - LOCH LONG Fleet - 2019-05-15 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Whim LL n sp 137   Simon Fulford 1181 1 1.0
2 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 2 2.0
3 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 3 3.0
4 LOCH LONG Ripple LL n sp 8   Phil Montague 1181 4 4.0
5 LOCH LONG Fingal LL n sp 103   Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1181 5 5.0
6 LOCH LONG Carousel LL n sp 44   David Trower Julian Hirst 1181 6 6.0
7 LOCH LONG Iona LL n sp 121   James Powell 1181 7 7.0
8 LOCH LONG Blaithe LL n sp 15   Charles Camp 1181 8 8.0
9 LOCH LONG Rebel LL n sp 134   Stephen Fletcher 1181 9 9.0
10 LOCH LONG Jean LL n sp 40   Mark Seccombe 1181 10 10.0
11 LOCH LONG Faolag LL n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1181 11 11.0
12 LOCH LONG Mambo LL n sp 56   Simon Ronan 1181 12 12.0
13 LOCH LONG Finola LL n sp 23   Gill Leates 1181 13 13.0
14 LOCH LONG Tantivy LL n sp 94   Tony Morley 1181 14 14.0
15 LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 OCS 17.0
15 LOCH LONG Tantrum LL n sp 139   Jonathan Evans 1181 DNF 17.0

Wed L4 - LOCH LONG Fleet - 2019-05-22 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Whim LL n sp 137   Simon Fulford 1181 1 1.0
2 LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 2 2.0
3 LOCH LONG Tantrum LL n sp 139   Jonathan Evans 1181 3 3.0
4 LOCH LONG Tetra LL n sp 85   Adrian Lawson 1181 4 4.0
5 LOCH LONG Jean LL n sp 40   Mark Seccombe 1181 5 5.0
6 LOCH LONG Ripple LL n sp 8   Phil Montague 1181 6 6.0
7 LOCH LONG Pippin LL n sp 96   Ed Stevens 1181 7 7.0
8 LOCH LONG Zimmer LL n sp 25   Ari Liddell 1181 8 8.0
9 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 9 9.0
10 LOCH LONG Iona LL n sp 121   James Powell 1181 10 10.0
11 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 11 11.0
11 LOCH LONG Blaithe LL n sp 15   Charles Camp 1181 RDGa 11.0
13 LOCH LONG Fingal LL n sp 103   Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1181 12 12.0
14 LOCH LONG Faolag LL n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1181 13 13.0
15 LOCH LONG Doodie LL n sp 133   Peter Redshaw 1181 14 14.0
16 LOCH LONG Mambo LL n sp 56   Simon Ronan 1181 15 15.0
17 LOCH LONG Finola LL n sp 23   Gill Leates 1181 16 16.0
18 LOCH LONG Tantivy LL n sp 94   Tony Morley 1181 17 17.0

Wed L5 - LOCH LONG Fleet - 2019-05-29 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LOCH LONG Whim LL n sp 137   Simon Fulford 1181 1 1.0
2 LOCH LONG Hussar LL n sp 110   Bruce Johnson 1181 2 2.0
3 LOCH LONG Zimmer LL n sp 25   Ari Liddell 1181 3 3.0
4 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 4 4.0
5 LOCH LONG Jean LL n sp 40   Mark Seccombe 1181 5 5.0
6 LOCH LONG Blaithe LL n sp 15   Charles Camp 1181 6 6.0
7 LOCH LONG Fingal LL n sp 103   Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1181 7 7.0
8 LOCH LONG Mambo LL n sp 56   Simon Ronan 1181 8 8.0
9 LOCH LONG Tantivy LL n sp 94   Tony Morley 1181 9 9.0
10 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 DNF 11.0

Wed L6 - LOCH LONG Fleet - 2019-06-05 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 18.30.00 19:45:55 1.15.55 1.04.17 1.0
2 LOCH LONG Whim LL n sp 137   Simon Fulford 1181 18.30.00 19:46:04 1.16.04 1.04.25 2.0
3 LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 18.30.00 19:46:10 1.16.10 1.04.30 3.0
4 LOCH LONG Jean LL n sp 40   Mark Seccombe 1181 18.30.00 19:46:23 1.16.23 1.04.41 4.0
5 LOCH LONG Hussar LL n sp 110   Bruce Johnson 1181 18.30.00 19:50:10 1.20.10 1.07.53 5.0
6 LOCH LONG Zimmer LL n sp 25   Ari Liddell 1181 18.30.00 19:58:38 1.28.38 1.15.03 6.0
7 LOCH LONG Carousel LL n sp 44   David Trower Julian Hirst 1181 18.30.00 19:58:47 1.28.47 1.15.11 7.0
8 LOCH LONG Tantrum LL n sp 139   Jonathan Evans 1181 18.30.00 19:59:54 1.29.54 1.16.07 8.0
9 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 18.30.00 20:01:10 1.31.10 1.17.12 9.0
10 LOCH LONG Doodie LL n sp 133   Peter Redshaw 1181 18.30.00 20:01:13 1.31.13 1.17.14 10.0
11 LOCH LONG Wildka LL n sp 95   Chris Semken 1181 18.30.00 20:02:07 1.32.07 1.18.00 11.0
12 LOCH LONG Finola LL n sp 23   Gill Leates 1181 18.30.00 20:02:11 1.32.11 1.18.03 12.0
13 LOCH LONG Mambo LL n sp 56   Simon Ronan 1181 18.30.00 20:04:16 1.34.16 1.19.49 13.0
14 LOCH LONG Tantivy LL n sp 94   Tony Morley 1181 18.30.00 20:08:54 1.38.54 1.23.45 14.0
15 LOCH LONG Fingal LL n sp 103   Johnny Chadd Hilary Lightfoot 1181 18.30.00 20:20:28 1.50.28 1.33.32 15.0
16 LOCH LONG Bon Accord LL n sp 64   Miv Hall Keith Martin 1181     DNF   17.0

Wed L7 - LOCH LONG Fleet - 2019-06-12 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LOCH LONG Wildka LL n sp 95   Chris Semken 1181 18.30.00 20:01:14 1.31.14 1.17.15 1.0
2 LOCH LONG Zimmer LL n sp 25   Ari Liddell 1181 18.30.00 20:11:08 1.41.08 1.25.38 2.0
3 LOCH LONG Carousel LL n sp 44   David Trower Julian Hirst 1181 18.30.00 20:54:22 2.24.22 2.02.14 3.0
4 LOCH LONG Faolag LL n sp 36   Ian and Sarah Gifford 1181 18.30.00 20:55:47 2.25.47 2.03.26 4.0
5 LOCH LONG Bon Accord LL n sp 64   Miv Hall Keith Martin 1181 18.30.00 20:58:22 2.28.22 2.05.38 5.0
6 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 18.30.00 21:01:53 2.31.53 2.08.36 6.0
7 LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 18.30.00   DNF   11.0
7 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 18.30.00 20:05:31 DNF   11.0
7 LOCH LONG Jean LL n sp 40   Mark Seccombe 1181     DNF   11.0
7 LOCH LONG Iona LL n sp 121   James Powell 1181     DNF   11.0

Wed L8 - LOCH LONG Fleet - 2019-06-19 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LOCH LONG Carousel LL n sp 44   David Trower Julian Hirst 1181 18.30.00 19:32:39 1.02.39 0.53.03 1.0
2 LOCH LONG Wildka LL n sp 95   Chris Semken 1181 18.30.00 19:32:51 1.02.51 0.53.13 2.0
3 LOCH LONG Zimmer LL n sp 25   Ari Liddell 1181 18.30.00 19:33:02 1.03.02 0.53.22 3.0
4 LOCH LONG Tantivy LL n sp 94   Tony Morley 1181 18.30.00 19:34:59 1.04.59 0.55.01 4.0
5 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 18.30.00 19:33:00 DNF   6.0

Wed L9 - LOCH LONG Fleet - 2019-06-26 at 18.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LOCH LONG Whim LL n sp 137   Simon Fulford 1181 18.30.00 19:24:39 0.54.39 0.46.16 1.0
2 LOCH LONG Circe LL n sp 82   David Sprake 1181 18.30.00 19:24:56 0.54.56 0.46.31 2.0
3 LOCH LONG Fiona LL n sp 141   Robert Mulcahy 1181 18.30.00 19:25:57 0.55.57 0.47.23 3.0
4 LOCH LONG Carousel LL n sp 44   David Trower Julian Hirst 1181 18.30.00 19:26:47 0.56.47 0.48.05 4.0
5 LOCH LONG Eden LL n sp 138   Charles Macdowell Tom Robertson 1181 18.30.00 19:37:11 1.07.11 0.56.53 5.0

Wed L1 - HANDICAP B Fleet - 2019-05-01 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER RADIAL 132357   Ollie Kmiecik 1145 18.45.00 19:12:21 0.27.21 0.23.53 1.0

Wed L2 - HANDICAP B Fleet - 2019-05-08 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER RADIAL 132357   Ollie Kmiecik 1145 18.45.00 19:19:26 0.34.26 0.30.04 1.0

Wed L3 - HANDICAP B Fleet - 2019-05-15 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER RADIAL 132357   Ollie Kmiecik 1145 18.45.00 20:06:27 1.21.27 1.11.08 1.0

Wed L4 - HANDICAP B Fleet - 2019-05-22 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER RADIAL 132357   Ollie Kmiecik 1145 18.45.00 19:27:03 0.42.03 0.36.43 1.0

Wed L5 - HANDICAP B Fleet - 2019-05-29 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L6 - HANDICAP B Fleet - 2019-06-05 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B   LASER RADIAL 132357   Ollie Kmiecik 1145 18.45.00 19:27:49 0.42.49 0.37.24 1.0

Wed L7 - HANDICAP B Fleet - 2019-06-12 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L8 - HANDICAP B Fleet - 2019-06-19 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 HANDICAP B ` LASER 171939   John Chalker 1098 18.45.00 19:35:52 0.50.52 0.46.20 1.0
2 HANDICAP B Zero Proof Hunter Sonata FFK 8086   Matt Lingley 1105     DNF   3.0

Wed L9 - HANDICAP B Fleet - 2019-06-26 at 18.30.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L1 - LAPWING Fleet - 2019-05-01 at 18.30.00

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L2 - LAPWING Fleet - 2019-05-08 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LAPWING Whaup LAPWING SENIOR 51   Steve Liddell 1314 DNF 2.0

Wed L3 - LAPWING Fleet - 2019-05-15 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L4 - LAPWING Fleet - 2019-05-22 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LAPWING Hummingbird LAPWING SENIOR 71   Bruce Robson 1314 1 1.0

Wed L5 - LAPWING Fleet - 2019-05-29 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L6 - LAPWING Fleet - 2019-06-05 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LAPWING Hummingbird LAPWING SENIOR 71   Bruce Robson 1314 18.35.00 19:22:16 0.47.16 0.35.58 1.0
2 LAPWING Gannet LAPWING SENIOR 35   Simon Reid 1314 18.35.00 19:24:05 0.49.05 0.37.21 2.0

Wed L7 - LAPWING Fleet - 2019-06-12 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 LAPWING Gannet LAPWING SENIOR 35   Simon Reid 1314 RDGa 2.5

Wed L8 - LAPWING Fleet - 2019-06-19 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points

Wed L9 - LAPWING Fleet - 2019-06-26 at 18.30.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com