event burgee venue burgee

Winter Series 2015

Handicap A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Winter 1
2015-10-25 10.45.00
Winter 3
2015-11-08 11.15.00
Winter 5
2015-11-22 10.45.00
Winter 8
2015-12-13 10.45.00
Total Nett
1st Handicap A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 12.0 7.0
2nd Handicap A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC 350 Tom Dunn 1051 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 2.0 13.0 8.0
3rd Handicap A Don't RSK RS 400 1002 John Hallas 931 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 16.0 11.0
4th Handicap A Yorkie II K6 204 Steve Liddell 913 (5.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 17.0 12.0
5th Handicap A Overdraught K6 109 John Adcroft 913 (5.0 DNC) 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 18.0 13.0

Handicap B Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Winter 1
2015-10-25 10.45.00
Winter 3
2015-11-08 11.15.00
Winter 5
2015-11-22 10.45.00
Winter 6
2015-11-29 10.45.00
Winter 7
2015-12-06 10.45.00
Winter 8
2015-12-13 10.45.00
Total Nett
1st Handicap B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 (12.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 4.0 32.0 8.0
2nd Handicap B AYC LASER 18347 Matt Lingley 1091 (8.0 DNF) 3.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 21.0 9.0
3rd Handicap B Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 (12.0 DNC) 4.0 5.0 2.0 1.0 (7.0) 31.0 12.0
4th Handicap B Tantrum LOCH LONG n sp 139 Jonathan Evans 1176 8.0 DNF 1.0 4.0 (12.0 DNC) 4.3 RDGa (12.0 DNC) 41.3 17.3
5th Handicap B   LASER 171939 John Chalker 1091 (12.0 DNC) 5.0 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 45.0 21.0
6th Handicap B Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 (8.0 DNF) 8.0 8.0 3.0 3.0 (12.0 DNC) 42.0 22.0
7th Handicap B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 8.0 DNF 7.0 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 50.0 26.0
8th Handicap B Vital Spark SQUIB spin 646 Peter Wyllie 1148 8.0 DNF 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 54.0 30.0
9th Handicap B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 (12.0 DNC) 10.0 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 56.0 32.0
10th Handicap B Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 8.0 DNF (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 62.0 38.0
11th Handicap B Aurora LOCH LONG n sp 53 Jonathan & Rose Paul 1176 8.0 DNF (12.0 DNF) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 68.0 44.0
12th Handicap B Rissa LOCH LONG n sp 128 Matthew Clark 1176 (12.0 DNC) 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 69.0 45.0

Winter 1 - Handicap A Fleet - 2015-10-25 at 10.45.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 10.45.00 11.39.25 0.54.25 0.59.36 1.0

Winter 3 - Handicap A Fleet - 2015-11-08 at 11.15.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A Cloud Nine K6 162 Ian Robson 913 11.15.00 12.14.27 0.59.27 1.05.07 1.0
2 Handicap A Yorkie II K6 204 Steve Liddell 913 11.15.00 12.14.58 0.59.58 1.05.41 2.0
3 Handicap A Overdraught K6 109 John Adcroft 913 11.15.00 12.19.27 1.04.27 1.10.35 3.0

Winter 5 - Handicap A Fleet - 2015-11-22 at 10.45.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC 350 Tom Dunn 1051 10.45.00 12.04.40 1.19.40 1.15.48 1.0

Winter 6 - Handicap A Fleet - 2015-11-29 at 10.45.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Winter 7 - Handicap A Fleet - 2015-12-06 at 10.45.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Winter 8 - Handicap A Fleet - 2015-12-13 at 10.45.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A Don't RSK RS 400 1002 John Hallas 931 10.45.00 11.24.33 0.39.33 0.42.29 1.0
2 Handicap A Hot Chocolate FLYING FIFTEEN CLASSIC 350 Tom Dunn 1051 10.45.00 11.41.21 0.56.21 0.53.37 2.0

Winter 1 - Handicap B Fleet - 2015-10-25 at 10.45.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Handicap B AYC LASER 18347 Matt Lingley 1091 DNF 8.0
1 Handicap B Tantrum LOCH LONG n sp 139 Jonathan Evans 1176 DNF 8.0
1 Handicap B Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 DNF 8.0
1 Handicap B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 DNF 8.0
1 Handicap B Vital Spark SQUIB spin 646 Peter Wyllie 1148 DNF 8.0
1 Handicap B Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 DNF 8.0
1 Handicap B Aurora LOCH LONG n sp 53 Jonathan & Rose Paul 1176 DNF 8.0

Winter 3 - Handicap B Fleet - 2015-11-08 at 11.15.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.20.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap B Tantrum LOCH LONG n sp 139 Jonathan Evans 1176 11.20.00 12.02.52 0.42.52 0.36.27 1.0
2 Handicap B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 11.20.00 12.03.26 0.43.26 0.36.56 2.0
3 Handicap B AYC LASER 18347 Matt Lingley 1091 11.20.00 12.00.58 0.40.58 0.37.33 3.0
4 Handicap B Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 11.20.00 12.05.34 0.45.34 0.38.45 4.0
5 Handicap B   LASER 171939 John Chalker 1091 11.20.00 12.02.37 0.42.37 0.39.04 5.0
6 Handicap B Vital Spark SQUIB spin 646 Peter Wyllie 1148 11.20.00 12.05.15 0.45.15 0.39.25 6.0
7 Handicap B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 11.20.00 12.06.31 0.46.31 0.39.33 7.0
8 Handicap B Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 11.20.00 12.06.39 0.46.39 0.39.40 8.0
9 Handicap B Rissa LOCH LONG n sp 128 Matthew Clark 1176 11.20.00 12.08.12 0.48.12 0.40.59 9.0
10 Handicap B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 11.20.00 12.10.11 0.50.11 0.42.40 10.0
11 Handicap B Aurora LOCH LONG n sp 53 Jonathan & Rose Paul 1176     DNF   12.0

Winter 5 - Handicap B Fleet - 2015-11-22 at 10.45.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 10.50.00 12.04.49 1.14.49 1.03.37 1.0
2 Handicap B AYC LASER 18347 Matt Lingley 1091 10.50.00 12.02.02 1.12.02 1.06.02 2.0
3 Handicap B   LASER 171939 John Chalker 1091 10.50.00 12.02.37 1.12.37 1.06.34 3.0
4 Handicap B Tantrum LOCH LONG n sp 139 Jonathan Evans 1176 10.50.00 12.11.32 1.21.32 1.09.20 4.0
5 Handicap B Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 10.50.00 12.16.23 1.26.23 1.13.27 5.0
6 Handicap B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 10.50.00 12.22.03 1.32.03 1.18.16 6.0
7 Handicap B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 10.50.00 12.25.13 1.35.13 1.20.58 7.0
8 Handicap B Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 10.50.00 12.25.55 1.35.55 1.21.34 8.0

Winter 6 - Handicap B Fleet - 2015-11-29 at 10.45.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 11.00.00 12.03.38 1.03.38 0.54.07 1.0
2 Handicap B Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 11.00.00 12.05.12 1.05.12 0.55.27 2.0
3 Handicap B Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 11.00.00 12.06.34 1.06.34 0.56.36 3.0
4 Handicap B AYC LASER 18347 Matt Lingley 1091 11.00.00 12.04.08 1.04.08 0.58.47 4.0

Winter 7 - Handicap B Fleet - 2015-12-06 at 10.45.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap B Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 10.50.00 11.44.02 0.54.02 0.45.57 1.0
2 Handicap B AYC LASER 18347 Matt Lingley 1091 10.50.00 11.40.17 0.50.17 0.46.05 2.0
3 Handicap B Whisper LOCH LONG n sp 67 Malcolm Myers 1176 10.50.00 11.45.50 0.55.50 0.47.29 3.0
4 Handicap B Vital Spark SQUIB spin 646 Peter Wyllie 1148 10.50.00 11.44.57 0.54.57 0.47.52 4.0
5 Handicap B Tantrum LOCH LONG n sp 139 Jonathan Evans 1176 10.50.00   RDGa 0.00.00 4.3

Winter 8 - Handicap B Fleet - 2015-12-13 at 10.45.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap B   LASER 171939 John Chalker 1091 10.50.00 11.38.24 0.48.24 0.44.22 1.0
2 Handicap B AYC LASER 18347 Matt Lingley 1091 10.50.00 11.39.09 0.49.09 0.45.03 2.0
3 Handicap B Finola LOCH LONG n sp 23 Gill Leates 1176 10.50.00 11.48.04 0.58.04 0.49.23 3.0
4 Handicap B Fiona LOCH LONG n sp 141 Robert Mulcahy 1176 10.50.00 11.48.38 0.58.38 0.49.51 4.0
5 Handicap B Green Ginger LOCH LONG n sp 63 Ian Cook 1176 10.50.00 11.49.03 0.59.03 0.50.13 5.0
6 Handicap B Cariad LOCH LONG n sp 79 Angus Robertson 1176 10.50.00 11.50.26 1.00.26 0.51.23 6.0
7 Handicap B Faolag LOCH LONG n sp 36 Ian Gifford 1176 10.50.00 11.52.49 1.02.49 0.53.25 7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com