More

Aldeburgh Yacht Club

Aldeburgh Yacht Club

Welcome

Aldeburgh Yacht Club, situated on England’s Suffolk coast, is a large and thriving club catering for all aspects of sailing and water activities. Located between the sea and the River Alde one mile south of the historic town of Aldeburgh.  Our Club welcomes new members of all ages and abilities.

Founded in 1897, the Club now benefits from some 1,600 members and has a large modern purpose-built clubhouse

More Info

News

Christmas Lunch at AYC - Book Now!

Tuesday 30th November 2021

Sunday 12th December: AYC Christmas Lunch. The last Sunday roast of the year – and Father Christmas’ annual visit to AYC. Two-course Christmas-themed lunch. Click more info on how to book and to see what's on the menu.
Read More...

Aldeburgh YC Regatta Dates 2022

Friday 29th October 2021

For those planning ahead to the next summer season at Aldeburgh, we are pleased to announce the confirmed dates for the Junior and Youth Regatta as Sunday 7th to Thursday 11th August, whilst the main Aldeburgh Regatta will offer six days of racing from Sunday 21st until Friday 26th August. We are working on an exciting Social program including the ever popular Ball / Party and will announce full details closer to the time.
Read More...

Wayfarer Open and L’Escargot Trophy 2021

Wednesday 29th September 2021

18/19 September 2021. The Wayfarer Open, held at the same time as the Flying Fifteen Open, took place at Aldeburgh Yacht Club on 18/19 September in perfect weather conditions – summer had arrived at last. Eight boats competed including two distinguished visitors, one of whom was rumoured to have come sixth in the Nationals this year. Thanks to Dave Roberts and Nigel Odonnell for making the journey.
Read More...

Flying Fifteen Open 2021

Monday 27th September 2021

September 18/19. 17 Flying Fifteens raced on the River Alde in the Aldeburgh Yacht Club F15 open meeting, part of the Southern Traveller series. Post racing those involved in the organisation were enjoying a well-deserved pat on the back, when I was reminded that back in 2000 the club regatta attracted 20 Flying Fifteens and the Southern championships held at Aldeburgh attracted 41 in 2001. Lean years followed until a few years ago when the resurgence began. We have a little way to go, however interest continues and boat numbers are thankfully increasing.
Read More...

Read More News

Events

Previous
2021 Next
August 2021 Diary of Events
Sunday 1st   
Monday 2nd   
Tuesday 3rd   
Wednesday 4th   
Sunday 5th10:45 - 12:00
Winter Series 6 OOD Bruce Johnson
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Monday 6th10:00 - 12:30
Wreath Making Workshop
Tuesday 7th   
Wednesday 8th   
Thursday 9th   
Friday 10th   
Saturday 11th   
Sunday 12th10:45 - 12:00
Winter Series 7 OOD Anthony Hinton
12:00 - 14:00
Christmas Lunch
Sunday 9th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 10th   
Monday 11th   
Tuesday 12th   
Wednesday 13th   
Thursday 14th   
Saturday 15th18:00 - 20:00
Burns Night Practice
Sunday 16th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 17th   
Monday 18th   
Tuesday 19th   
Wednesday 20th   
Thursday 21st   
Saturday 22nd18:00 - 20:00
Burns Night
Sunday 23rd12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 24th   
Monday 25th   
Tuesday 26th   
Wednesday 27th   
Thursday 28th   
Friday 29th   
Sunday 30th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Saturday 5th18:00
Inspiring Supper - Sir Alex Younger
Sunday 6th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 7th   
Monday 8th   
Tuesday 9th   
Wednesday 10th   
Thursday 11th   
Friday 12th   
Sunday 13th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 14th   
Monday 15th   
Tuesday 16th   
Wednesday 17th   
Thursday 18th   
Friday 19th   
Sunday 20th12:00 - 14:00
Peter Wilson's Curry Lunch
Sunday 21st   
Monday 22nd   
Tuesday 23rd   
Wednesday 24th   
Thursday 25th   
Friday 26th   
Sunday 27th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 6th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 7th   
Monday 8th   
Tuesday 9th   
Wednesday 10th   
Thursday 11th   
Friday 12th   
Sunday 13th09:00
RYA First Aid Course
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 14th   
Monday 15th   
Tuesday 16th   
Wednesday 17th   
Thursday 18th   
Friday 19th   
Sunday 20th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 21st   
Monday 22nd   
Tuesday 23rd   
Wednesday 24th   
Thursday 25th   
Saturday 26th09:00
RYA Powerboat 2 Course
14:15 - 16:00
Spring Series 1 OOD Ian Cook
Sunday 27th09:00
RYA Powerboat 2 Course
12:00 - 14:00
Mothering Sunday Lunch
Saturday 2nd14:15 - 16:00
Spring Series 2 OOD Henry Gordon-Jones
Sunday 3rd12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 4th   
Monday 5th   
Tuesday 6th   
Wednesday 7th   
Thursday 8th   
Saturday 9th09:00
RYA Powerboat 2 Course
14:15 - 16:00
Spring Series 3 OOD Charles Manby
Sunday 10th09:00
RYA Powerboat 2 Course
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Monday 11th09:00
RYA Powerboat 2 Course
Tuesday 12th09:00
RYA Powerboat 2 Course
Tuesday 13th   
Thursday 14th
Art in Your Attic (Sale in aid of Alde & Ore Association)
09:00
Instructor Training Day
Friday 15th
Art in Your Attic (Sale in aid of Alde & Ore Association)
10:30
Dinghy Park Cleanup
Saturday 16th
Art in Your Attic (Sale in aid of Alde & Ore Association)
14:15 - 16:00
Spring Series 4 OOD Chris Mayhew
17:00
AGM
18:30
Easter Quiz
Sunday 17th
Art in Your Attic (Sale in aid of Alde & Ore Association)
12:00 - 14:00
Easter Sunday Lunch
Sunday 18th   
Tuesday 19th09:00
RYA Safety Boat Course
Wednesday 20th09:00
RYA Safety Boat Course
Thursday 21st09:00
RYA Powerboat 1 Course
Thursday 22nd   
Saturday 23rd09:00
RYA Powerboat 2 Course
14:15 - 16:00
Spring Series 5 OOD Ben Davies
Sunday 24th09:00
RYA Powerboat 2 Course
Sunday 25th   
Monday 26th   
Wednesday 27th15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race L1 OOD Hiliary Lightfoot
19:30 - 21:30
First Wednesday Sailors Supper
Thursday 28th09:00
RYA Powerboat 2 Course
Friday 29th09:00
RYA Powerboat 2 Course
Saturday 30th14:15 - 16:00
Spring Series 6 OOD George Hill
19:00
Fitting Out Supper
Sunday 1st09:00
RYA Powerboat 1 Course
Sunday 2nd   
Monday 3rd   
Wednesday 4th15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race L2 OOD Julia Ransome
Wednesday 5th   
Thursday 6th   
Saturday 7th14:10 - 16:00
Summer Series L1 OOD Johnny Dawson
Sunday 8th
Classic Car Rally (Members & Guests)
School Sailing Trust Volunteer Training Day
Sunday 9th   
Monday 10th   
Wednesday 11th15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race L3 OOD Simon Reid
Wednesday 12th   
Thursday 13th   
Saturday 14th
Cruisers To Southwold
11:00
Flying Fifteen & K6 Open Meeting OOD Robert Mulcahy
14:10
Summer Series L2 OOD Mark Seccombe
Sunday 15th
Cruisers to Southwold
10:00
Club Open Day
11:00
Flying Fifteen & K6 Open Meeting OOD Robert Mulcahy
Monday 16th
Cruisers to Wells-Next-The-Sea
Tuesday 17th
Cruisers to Wells-Next-The-Sea
09:00
RYA Powerboat 2 Course
Wednesday 18th
Cruisers to Wells-Next-The-Sea
09:00
RYA Powerboat 2 Course
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race L4 OOD Charles Camp
Thursday 19th
Cruisers to Wells-Next-The-Sea
Thursday 20th   
Saturday 21st
Boo's Ball
14:10
Summer Series L3 OOD Ian Gifford
Saturday 22nd   
Sunday 23rd   
Monday 24th   
Wednesday 25th15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race L5 OOD Nick Jones
Wednesday 26th   
Thursday 27th   
Saturday 28th
Spring Regatta OOD Matt Lingley
18:30
Spring Regatta Supper
Sunday 29th
Spring Regatta OOD Matt Lingley
Sunday 30th   
Tuesday 31st
Big Kid Charity Sailing
Wednesday 1st
Big Kid Charity Sailing
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race L6 OOD Terry Fellowes
Thursday 2nd
Big Kid Charity Sailing
Friday 3rd
Jubilee 3 Rivers Challenge
Saturday 4th
Platinum Jubilee Party
Cruisers to Ramsholt
14:10
Summer Series L4 OOD Robert Mulcahy
16:00
125th Anniversary and Jubilee Sailpast
Sunday 5th
Cruisers to Ramsholt
Sunday 6th   
Tuesday 7th
School Sailing Trust Wk1
Wednesday 8th
School Sailing Trust Wk1
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race M1 OOD Peter Redshaw
Thursday 9th
School Sailing Trust Wk1
Thursday 10th   
Saturday 11th09:00
RYA Safety Boat Course
14:10
Summer Series L5 OOD Keith Martin
Sunday 12th09:00
RYA Safety Boat Course
Sunday 13th   
Tuesday 14th
School Sailing Trust Wk2
Wednesday 15th
School Sailing Trust Wk2
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race M2 OOD John Chadd
Thursday 16th
School Sailing Trust Wk2
Thursday 17th   
Saturday 18th11:00
Dragon Open Meeting OOD Simon Fulford
14:10
Summer Series L6 OOD Tom Faulkner
Sunday 19th11:00
Dragon Open Meeting OOD Simon Fulford
Sunday 20th   
Tuesday 21st
School Sailing Trust Wk3
Wednesday 22nd
School Sailing Trust Wk3
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race M3 OOD David Sprake
19:00
Mid Summer BBQ
Thursday 23rd
School Sailing Trust Wk3
Thursday 24th   
Saturday 25th14:10
Summer Series H1 OOD David Keates
17:00
New Members Drinks Reception
Sunday 26th11:00
Laser Open Meeting OOD Tim Hannon
Sunday 27th   
Tuesday 28th
School Sailing Trust Wk4
Wednesday 29th
School Sailing Trust Wk4
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race M4 OOD Jonathan Evans
Thursday 30th
Cruisers to Ostend
School Sailing Trust Wk4
16:00
School Sailing Supports Drinks
Friday 1st
Cruisers to Ostend
Saturday 2nd
Cruisers to Ostend
09:00
RYA Powerboat 2 Course
14:00
Lapwing Acheson & Wayfarer Trower Trophies
14:10
Summer Series H2 OOD Tom Robertson
Sunday 3rd
Cruisers to Ostend
09:00
RYA Powerboat 2 Course
Sunday 4th   
Monday 5th   
Wednesday 6th15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race M5 OOD Lizzi Thistlethwayte
Wednesday 7th   
Thursday 8th   
Saturday 9th13:00
Adair Hill Wood Trophy
18:00
Summer Party in aid of AYC School Sailing Trust
Saturday 10th   
Monday 11th
RYA Summer Courses Wk1
10:30
Junior Sailing
Tuesday 12th
RYA Summer Courses Wk1
10:30
Junior Sailing
Wednesday 13th
RYA Summer Courses Wk1
10:30
Junior Sailing
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race M6 OOD Jeremy Young
Thursday 14th
RYA Summer Courses Wk1
10:30
Junior Sailing
Friday 15th
RYA Summer Courses Wk1
10:30
Junior Sailing
Saturday 16th
Lapwing Margaret Tudor Bowl
14:10
Summer Series H3 OOD John Chalker (Inc Laser Nona Cup)
Sunday 17th
Lapwing Margaret Tudor Bowl
Monday 18th
Cruisers to Coach & Roach
RYA Summer Courses Wk2
10:30
Junior Sailing
Tuesday 19th
RYA Summer Courses Wk2
Cruisers to Coach & Roach
10:30
Junior Sailing
Wednesday 20th
RYA Summer Courses Wk2
Cruisers to Coach & Roach
10:30
Junior Sailing
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race H1 OOD Mark Fairweather
Thursday 21st
Cruisers to Coach & Roach
RYA Summer Courses Wk2
10:30
Junior Sailing
Friday 22nd
RYA Summer Courses Wk2
Cruisers to Coach & Roach
10:30
Junior Sailing
18:30 - 20:30
Friday Series 1 OOD Mark Nicholson
Saturday 23rd
Cruisers to Coach & Roach
Wayfarer Open Meeting OOD Nick Barker
14:10
Summer Series H4 OOD Alex Cooper
Sunday 24th
Cruisers to Coach & Roach
Wayfarer Open Meeting OOD Duncan Matthew
09:00
RYA First Aid Course
Monday 25th
RYA Summer Courses Wk3
10:30
Junior Sailing
Tuesday 26th
RYA Summer Courses Wk3
10:30
Junior Sailing
Wednesday 27th
RYA Summer Courses Wk3
10:30
Junior Sailing
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race H2 OOD Patrick Nichols
Thursday 28th
RYA Summer Courses Wk3
10:30
Junior Sailing
Friday 29th
RYA Summer Courses Wk3
10:30
Junior Sailing
18:30 - 20:30
Friday Series 2 OOD Simon Ronan
Saturday 30th14:00
Iken Race (Mrs Galsworth Trophy & Medora Salver) OOD Simon Sydenham
18:00
American Coastal Diner Supper
Sunday 31st13:00
David Galsworthy Singlehanded Race
Monday 1st
RYA Summer Courses Wk4
10:30
Junior Sailing
Tuesday 2nd
RYA Summer Courses Wk4
10:30
Junior Sailing
Wednesday 3rd
RYA Summer Courses Wk4
10:30
Junior Sailing
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race H3 OOD Alison Andrews
Thursday 4th
RYA Summer Courses Wk4
10:30
Junior Sailing
Friday 5th
RYA Summer Courses Wk4
10:30
Junior Sailing
18:30 - 20:30
Friday Series 3 OOD Paul Antcliff
Saturday 6th
Junior & Youth Regatta Registration
12:00
Vaughan Brown & Sheldrick Cups, John Bevan Trophy OOD Rufus Gilday
Sunday 7th
Junior & Youth Regatta
Monday 8th
Junior & Youth Regatta
Junior Regatta Disco
Tuesday 9th
Junior & Youth Regatta
Wednesday 10th
Junior & Youth Regatta
18:30 - 20:30
Evening Race H4 OOD Rory Bowman
Thursday 11th
Junior & Youth Regatta
Junior Regatta Prize Giving
Friday 12th18:30 - 20:30
Friday Series 4 OOD Jonathan Paul
Saturday 13th13:30
Jimmy Robinson/RNLI Pursuit Race OOD David Trower
17:00
SGM
Saturday 14th   
Monday 15th
Carnival Day
Tuesday 16th
RYA Summer Courses Wk5
10:30
Junior Sailing
Wednesday 17th
RYA Summer Courses Wk5
10:30
Junior Sailing
15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race H5 OOD Stephen Clark
Thursday 18th
RYA Summer Courses Wk5
10:30
Junior Sailing
Friday 19th
RYA Summer Courses Wk5
10:30
Junior Sailing
18:30 - 20:30
Friday Series 5 OOD Ian Robson
Saturday 20th
RYA Summer Courses Wk5
14:10
Summer Series H5 OOD Rupert Sydenham
Sunday 21st
Aldeburgh Regatta
18:00
First Night Regatta BBQ
Monday 22nd
Aldeburgh Regatta
Tuesday 23rd
Aldeburgh Regatta
19:00
Loch Long Class Dinner
Wednesday 24th
Aldeburgh Regatta
15:00
Kids Fun Day
19:00
Other Classes Dinner
Thursday 25th
Aldeburgh Regatta
Friday 26th
Aldeburgh Regatta
Prize Giving Post Regatta Party
Saturday 27th14:10
Summer Series H6 OOD Anthony Hinton
Sunday 28th13:00
Cruisers - Haig Trophy OOD Ed Stevens
13:30
Lapwing Little Garrett Cup (To Iken) OOD Ed Stevens
Sunday 29th   
Monday 30th   
Wednesday 31st15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race H6 OOD David Copp
Saturday 3rd14:10
Summer Series H7 OOD Jonathan Christie
Sunday 4th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 5th   
Monday 6th   
Wednesday 7th15:30
Ladies Who Launch
18:30 - 20:30
Evening Race H7 OOD Julian Hirst
19:30
Sailors Supper & Prize Giving
Wednesday 8th   
Thursday 9th   
Saturday 10th14:00
Centenary Bowl (Inc Garrett & Glover Cups) OOD Jonathan Thomson
Sunday 11th11:00
Wayfarer Dickson Trophy V Orford SC
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
12:30
Silver Lapwing Trophy OOD Alastair Warren
Sunday 12th   
Monday 13th   
Tuesday 14th   
Wednesday 15th   
Thursday 16th   
Saturday 17th09:00
RYA Safety Boat Course
14:15
Autumn Series 1 OOD Martin Liddell
Sunday 18th09:00
RYA Safety Boat Course
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 19th   
Monday 20th   
Tuesday 21st   
Wednesday 22nd   
Thursday 23rd   
Saturday 24th
Cruisers to RHYC (Emily Bowl & Cup)
14:15
Autumn Series 2 OOD Luke Andrews
Sunday 25th
Cruisers to RHYC (Emily Bowl & Cup)
09:00
RYA First Aid Course
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Monday 26th09:00
RYA Powerboat 2 Course
Tuesday 27th09:00
RYA Powerboat 2 Course
Saturday 1st09:00
RYA Powerboat 2 Course
14:15
Autumn Series 3 OOD Ollie Kmiecik
Sunday 2nd09:00
RYA Powerboat 2 Course
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 3rd   
Monday 4th   
Tuesday 5th   
Wednesday 6th   
Thursday 7th   
Saturday 8th14:15
Autumn Series 4 OOD Patrick Hill
Sunday 9th12:00 - 14:00
Senior Members Lunch
Sunday 10th   
Monday 11th   
Tuesday 12th   
Wednesday 13th   
Thursday 14th   
Saturday 15th09:00
RYA Powerboat 2 Course
14:15
Autumn Series 5 OOD Steve Liddell
18:30
Aldeburgh RNLI Sea Shanty Supper
Sunday 16th09:00
RYA Powerboat 2 Course
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 17th   
Monday 18th   
Tuesday 19th   
Wednesday 20th   
Thursday 21st   
Saturday 22nd14:15
Autumn Series 6 OOD Gill Leates
Sunday 23rd12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 24th   
Monday 25th   
Tuesday 26th   
Wednesday 27th   
Thursday 28th   
Saturday 29th09:30
Sailors Breakfast
12:00
Championship of the Alde OOD James Powell
Sunday 30th10:45
Winter Series 1 OOD Bruce Johnson
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Saturday 5th18:30
125 Year Anniversary Laying Up Supper & Prize Giving
Sunday 6th10:45
Winter Series 2 OOD Jamie Wheatley
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 7th   
Monday 8th   
Tuesday 9th   
Wednesday 10th   
Thursday 11th   
Friday 12th   
Sunday 13th12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 14th   
Monday 15th   
Tuesday 16th   
Wednesday 17th   
Thursday 18th   
Friday 19th   
Sunday 20th10:45
Winter Series 4 OOD Phil Montague
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 21st   
Monday 22nd   
Tuesday 23rd   
Wednesday 24th   
Thursday 25th   
Friday 26th   
Sunday 27th09:00
RYA First Aid Course
10:45
Winter Series 5 OOD Charles Macdowell
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 4th10:45
Winter Series 6 OOD Chris Semken
12:00 - 14:00
Sunday Lunch
Sunday 5th   
Monday 6th   
Tuesday 7th   
Wednesday 8th   
Thursday 9th   
Friday 10th   
Sunday 11th10:45
Winter Series 7 OOD Tikkii Mawson
12:00 - 14:00
Christmas Lunch
Sunday 12th 
Monday 13th 
Tuesday 14th 
Wednesday 15th 
Thursday 16th 
Friday 17th 
Saturday 18th 
Sunday 19th 
Monday 20th 
Tuesday 21st 
Wednesday 22nd 
Thursday 23rd 
Friday 24th 
Saturday 25th 
Sunday 26th 
Monday 27th 
Tuesday 28th 
Wednesday 29th 
Thursday 30th 
Friday 31st 
Previous
2021 Next

View all events



Created by intelligentgolf version 10.1.2.
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.

Get in Touch

Slaughden Road, Aldeburgh, Suffolk, IP15 5NA
Telephone: 01728 452562   Email:  

Follow our Socials

© 2021 Aldeburgh Yacht Club. All Rights Reserved. Cookies | Privacy policy