Aldeburgh Yacht Club
To download the club's annual printed calendar in pdf format please click here:
January | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday | 9th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Thursday | 13th | 10:30 - 12:30 | First Coffee Morning of 2022 | ||||
Friday | 14th | 18:00 - 20:00 | Burns Night Practice | ||||
Sunday | 16th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Saturday | 22nd | 18:00 - 20:00 | Burns Night | ||||
Sunday | 23rd | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Sunday | 30th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
February | |||||||
Saturday | 5th | 18:00 - 00:00 | Inspiring Supper - Sir Alex Younger | ||||
Sunday | 6th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Sunday | 13th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Sunday | 20th | 12:00 - 14:00 | Peter Wilson's Curry Lunch | ||||
Sunday | 27th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
March | |||||||
Sunday | 6th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Sunday | 13th | 09:00 - 00:00 | RYA First Aid Course | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Sunday | 20th | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Saturday | 26th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
12:00 - 14:30 | Galley First Saturday Opening of the Year | ||||||
14:15 - 16:00 | Spring Series 1 OOD Ian Cook | ||||||
Sunday | 27th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
12:00 - 14:00 | Mothering Sunday Lunch | ||||||
April | |||||||
Saturday | 2nd | 14:15 - 16:00 | Spring Series 2 OOD Henry Gordon-Jones | ||||
Sunday | 3rd | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Saturday | 9th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
14:15 - 16:00 | Spring Series 3 OOD Charles Manby | ||||||
Sunday | 10th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Monday | 11th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
Tuesday | 12th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
Thursday | 14th | 09:00 - 00:00 | Instructor Training Day | ||||
17:30 - 19:30 | Art From Attics Private View (Sale in aid of Alde & Ore Association) | ||||||
Friday | 15th | 10:00 - 16:00 | Art From Attics (Sale in aid of Alde & Ore Association) | ||||
10:30 - 00:00 | Dinghy Park Cleanup | ||||||
Saturday | 16th | 10:00 - 16:00 | Art From Attics (Sale in aid of Alde & Ore Association) | ||||
14:15 - 16:00 | Spring Series 4 OOD Chris Mayhew | ||||||
17:00 - 00:00 | AGM | ||||||
18:30 - 00:00 | Easter Quiz | ||||||
Sunday | 17th | 10:00 - 16:00 | Art From Attics (Sale in aid of Alde & Ore Association) | ||||
12:00 - 14:00 | Easter Sunday Lunch | ||||||
Monday | 18th | 10:00 - 16:00 | Art From Attics (Sale in aid of Alde & Ore Association) | ||||
Tuesday | 19th | 09:00 - 00:00 | RYA Safety Boat Course | ||||
Wednesday | 20th | 09:00 - 00:00 | RYA Safety Boat Course | ||||
Thursday | 21st | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 1 Course | ||||
Saturday | 23rd | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
14:15 - 16:00 | Spring Series 5 OOD Ben Davies | ||||||
Sunday | 24th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Wednesday | 27th | 15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||
18:30 - 20:30 | Evening Race L1 OOD Hiliary Lightfoot | ||||||
19:00 - 20:30 | First Wednesday Sailors Supper | ||||||
Thursday | 28th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
Friday | 29th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
Saturday | 30th | 14:15 - 16:00 | Spring Series 6 OOD George Hill | ||||
19:00 - 00:00 | Fitting Out Supper | ||||||
May | |||||||
Sunday | 1st | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 1 Course | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Wednesday | 4th | 15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||
18:30 - 20:30 | Evening Race L2 OOD Julia Ransome | ||||||
19:00 - 20:30 | Sailors Supper | ||||||
Saturday | 7th | 14:10 - 16:00 | Summer Series L1 OOD Johnny Dawson | ||||
Sunday | 8th | Classic Car Rally (Members & Guests) | |||||
School Sailing Trust Volunteer Training Day | |||||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Wednesday | 11th | 15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||
18:30 - 20:30 | Evening Race L3 OOD Simon Reid | ||||||
19:00 - 20:30 | Sailors Supper | ||||||
Saturday | 14th | Cruisers To Southwold | |||||
11:00 - 00:00 | Flying Fifteen & K6 Open Meeting OOD Robert Mulcahy | ||||||
14:10 - 00:00 | Summer Series L2 OOD Mark Seccombe | ||||||
Sunday | 15th | Cruisers to Southwold | |||||
10:00 - 00:00 | Club Open Day | ||||||
11:00 - 00:00 | Flying Fifteen & K6 Open Meeting OOD Robert Mulcahy | ||||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Monday | 16th | Cruisers to Wells-Next-The-Sea | |||||
Tuesday | 17th | Cruisers to Wells-Next-The-Sea | |||||
09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||||
Wednesday | 18th | Cruisers to Wells-Next-The-Sea | |||||
09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race L4 OOD Charles Camp | ||||||
19:00 - 20:30 | Sailors Supper | ||||||
Thursday | 19th | Cruisers to Wells-Next-The-Sea | |||||
Saturday | 21st | Boo's Ball | |||||
14:10 - 00:00 | Summer Series L3 OOD Ian Gifford | ||||||
Sunday | 22nd | 12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||
Wednesday | 25th | 15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||
18:30 - 20:30 | Evening Race L5 OOD Nick Jones | ||||||
Saturday | 28th | Spring Regatta OOD Matt Lingley | |||||
19:00 - 00:00 | Spring Regatta Supper | ||||||
Sunday | 29th | Spring Regatta OOD Matt Lingley | |||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Tuesday | 31st | Big Kid Charity Sailing | |||||
June | |||||||
Wednesday | 1st | Big Kid Charity Sailing | |||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race L6 OOD Terry Fellowes | ||||||
Thursday | 2nd | Big Kid Charity Sailing | |||||
Friday | 3rd | Jubilee 3 Rivers Challenge | |||||
Saturday | 4th | Cruisers to Ramsholt | |||||
Platinum Jubilee Party | |||||||
14:10 - 00:00 | Summer Series L4 OOD Robert Mulcahy | ||||||
16:00 - 00:00 | 125th Anniversary and Jubilee Sailpast | ||||||
Sunday | 5th | Cruisers to Ramsholt | |||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Tuesday | 7th | School Sailing Trust Wk1 | |||||
Wednesday | 8th | School Sailing Trust Wk1 | |||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race M1 OOD Peter Redshaw | ||||||
Thursday | 9th | School Sailing Trust Wk1 | |||||
Saturday | 11th | International Canoe Open | |||||
09:00 - 00:00 | RYA Safety Boat Course | ||||||
14:10 - 00:00 | Summer Series L5 OOD Keith Martin | ||||||
Sunday | 12th | International Canoe Open | |||||
09:00 - 00:00 | RYA Safety Boat Course | ||||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Tuesday | 14th | School Sailing Trust Wk2 | |||||
Wednesday | 15th | School Sailing Trust Wk2 | |||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race M2 OOD John Chadd | ||||||
Thursday | 16th | School Sailing Trust Wk2 | |||||
Saturday | 18th | 11:00 - 00:00 | Dragon Open Meeting OOD Simon Fulford | ||||
14:10 - 00:00 | Summer Series L6 OOD Tom Faulkner | ||||||
Sunday | 19th | 11:00 - 00:00 | Dragon Open Meeting OOD Simon Fulford | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Tuesday | 21st | School Sailing Trust Wk3 | |||||
Wednesday | 22nd | School Sailing Trust Wk3 | |||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race M3 OOD David Sprake | ||||||
19:00 - 00:00 | Mid Summer BBQ | ||||||
Thursday | 23rd | School Sailing Trust Wk3 | |||||
Saturday | 25th | 14:10 - 00:00 | Summer Series H1 OOD David Keates | ||||
17:00 - 00:00 | New Members Drinks Reception | ||||||
Sunday | 26th | 11:00 - 00:00 | Laser Open Meeting OOD Tim Hannon | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Tuesday | 28th | School Sailing Trust Wk4 | |||||
Wednesday | 29th | School Sailing Trust Wk4 | |||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race M4 OOD Jonathan Evans | ||||||
Thursday | 30th | Cruisers to Ostend | |||||
School Sailing Trust Wk4 | |||||||
16:00 - 00:00 | School Sailing Supports Drinks | ||||||
July | |||||||
Friday | 1st | Cruisers to Ostend | |||||
Saturday | 2nd | Cruisers to Ostend | |||||
09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||||
14:00 - 00:00 | Lapwing Acheson & Wayfarer Trower Trophies | ||||||
14:10 - 00:00 | Summer Series H2 OOD Tom Robertson | ||||||
Sunday | 3rd | Cruisers to Ostend | |||||
09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||||
Wednesday | 6th | 15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||
18:30 - 20:30 | Evening Race M5 OOD Lizzi Thistlethwayte | ||||||
Saturday | 9th | 13:00 - 00:00 | Adair Hill Wood Trophy | ||||
Monday | 11th | RYA Summer Courses Wk1 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Tuesday | 12th | RYA Summer Courses Wk1 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Wednesday | 13th | RYA Summer Courses Wk1 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race M6 OOD Jeremy Young | ||||||
Thursday | 14th | RYA Summer Courses Wk1 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Friday | 15th | RYA Summer Courses Wk1 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Saturday | 16th | Lapwing Margaret Tudor Bowl | |||||
14:10 - 00:00 | Summer Series H3 OOD John Chalker (Inc Laser Nona Cup) | ||||||
Sunday | 17th | Lapwing Margaret Tudor Bowl | |||||
Monday | 18th | Cruisers to Coach & Roach | |||||
RYA Summer Courses Wk2 | |||||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Tuesday | 19th | Cruisers to Coach & Roach | |||||
RYA Summer Courses Wk2 | |||||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Wednesday | 20th | Cruisers to Coach & Roach | |||||
RYA Summer Courses Wk2 | |||||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race H1 OOD Mark Fairweather | ||||||
Thursday | 21st | Cruisers to Coach & Roach | |||||
RYA Summer Courses Wk2 | |||||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Friday | 22nd | Cruisers to Coach & Roach | |||||
RYA Summer Courses Wk2 | |||||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
18:30 - 20:30 | Friday Series 1 OOD Mark Nicholson | ||||||
Saturday | 23rd | Cruisers to Coach & Roach | |||||
Wayfarer Open Meeting OOD Nick Barker | |||||||
14:10 - 00:00 | Summer Series H4 OOD Alex Cooper | ||||||
Sunday | 24th | Cruisers to Coach & Roach | |||||
Wayfarer Open Meeting OOD Duncan Matthew | |||||||
09:00 - 00:00 | RYA First Aid Course | ||||||
Monday | 25th | RYA Summer Courses Wk3 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Tuesday | 26th | RYA Summer Courses Wk3 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Wednesday | 27th | RYA Summer Courses Wk3 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race H2 OOD Patrick Nichols | ||||||
Thursday | 28th | RYA Summer Courses Wk3 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Friday | 29th | RYA Summer Courses Wk3 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
18:30 - 20:30 | Friday Series 2 OOD Simon Ronan | ||||||
Saturday | 30th | 14:00 - 00:00 | Iken Race (Mrs Galsworth Trophy & Medora Salver) OOD Simon Sydenham | ||||
19:00 - 00:00 | American Coastal Diner Supper | ||||||
Sunday | 31st | 13:00 - 00:00 | David Galsworthy Singlehanded Race | ||||
August | |||||||
Monday | 1st | RYA Summer Courses Wk4 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Tuesday | 2nd | RYA Summer Courses Wk4 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Wednesday | 3rd | RYA Summer Courses Wk4 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race H3 OOD Alison Andrews | ||||||
Thursday | 4th | RYA Summer Courses Wk4 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Friday | 5th | RYA Summer Courses Wk4 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
18:30 - 20:30 | Friday Series 3 OOD Paul Antcliff | ||||||
Saturday | 6th | Junior & Youth Regatta Registration | |||||
12:00 - 00:00 | Vaughan Brown & Sheldrick Cups, John Bevan Trophy OOD Rufus Gilday | ||||||
Sunday | 7th | Junior & Youth Regatta | |||||
Monday | 8th | Junior & Youth Regatta | |||||
Junior Regatta Disco | |||||||
Tuesday | 9th | Junior & Youth Regatta | |||||
Wednesday | 10th | Junior & Youth Regatta | |||||
18:30 - 20:30 | Evening Race H4 OOD Rory Bowman | ||||||
Thursday | 11th | Junior & Youth Regatta | |||||
Junior Regatta Prize Giving | |||||||
Friday | 12th | 18:30 - 20:30 | Friday Series 4 OOD Jonathan Paul | ||||
Saturday | 13th | 13:30 - 00:00 | Jimmy Robinson/RNLI Pursuit Race OOD David Trower | ||||
17:00 - 00:00 | SGM | ||||||
Monday | 15th | Carnival Day - Club Closed | |||||
Tuesday | 16th | RYA Summer Courses Wk5 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Wednesday | 17th | RYA Summer Courses Wk5 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||||
18:30 - 20:30 | Evening Race H5 OOD Stephen Clark | ||||||
Thursday | 18th | RYA Summer Courses Wk5 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
Friday | 19th | RYA Summer Courses Wk5 | |||||
10:30 - 00:00 | Junior Sailing | ||||||
18:30 - 20:30 | Friday Series 5 OOD Ian Robson | ||||||
Saturday | 20th | RYA Summer Courses Wk5 | |||||
14:10 - 00:00 | Summer Series H5 OOD Rupert Sydenham | ||||||
16:00 - 18:00 | 125th Anniversary Sail Past followed by Music and Paella on the Terrace | ||||||
Sunday | 21st | Aldeburgh Regatta | |||||
Dragon Class Dinner | |||||||
Monday | 22nd | Aldeburgh Regatta | |||||
Tuesday | 23rd | Aldeburgh Regatta | |||||
19:00 - 00:00 | Loch Long Class Dinner | ||||||
Wednesday | 24th | Aldeburgh Regatta | |||||
15:00 - 00:00 | Kids Fun Day | ||||||
19:00 - 00:00 | Other Classes Dinner | ||||||
Thursday | 25th | Aldeburgh Regatta | |||||
Friday | 26th | Aldeburgh Regatta | |||||
19:30 - 00:00 | AYC Big After Regatta Party | ||||||
Saturday | 27th | 14:10 - 00:00 | Summer Series H6 OOD Anthony Hinton | ||||
Sunday | 28th | 13:00 - 00:00 | Cruisers - Haig Trophy OOD Ed Stevens | ||||
13:30 - 00:00 | Lapwing Little Garrett Cup (To Iken) OOD Ed Stevens | ||||||
Wednesday | 31st | 15:30 - 00:00 | Ladies Who Launch | ||||
18:30 - 20:30 | Evening Race H6 OOD David Copp | ||||||
September | |||||||
Saturday | 3rd | 14:10 - 00:00 | Summer Series H7 OOD Jonathan Christie | ||||
Wednesday | 7th | 18:00 - 19:30 | Evening Race H7 OOD Julian Hirst | ||||
19:30 - 00:00 | Sailors Supper & Prize Giving | ||||||
Saturday | 10th | 14:00 - 00:00 | Centenary Bowl (Inc Garrett & Glover Cups) OOD Jonathan Thomson | ||||
Sunday | 11th | 11:00 - 00:00 | Wayfarer Dickson Trophy V Orford SC | ||||
12:30 - 00:00 | Silver Lapwing Trophy OOD Alastair Warren | ||||||
Saturday | 17th | 09:00 - 00:00 | RYA Safety Boat Course | ||||
14:15 - 00:00 | Autumn Series 1 OOD Martin Liddell | ||||||
Sunday | 18th | 09:00 - 00:00 | RYA Safety Boat Course | ||||
Saturday | 24th | Cruisers to RHYC (Emily Bowl & Cup) | |||||
14:15 - 00:00 | Autumn Series 2 OOD Luke Andrews | ||||||
Sunday | 25th | Cruisers to RHYC (Emily Bowl & Cup) | |||||
09:00 - 00:00 | RYA First Aid Course | ||||||
Monday | 26th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
Tuesday | 27th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
October | |||||||
Saturday | 1st | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
14:15 - 00:00 | Autumn Series 3 OOD Ollie Kmiecik | ||||||
Sunday | 2nd | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
Saturday | 8th | 14:15 - 00:00 | Autumn Series 4 OOD Patrick Hill | ||||
Sunday | 9th | 14:00 - 16:00 | Centenary Bowl (Rescheduled) | ||||
Saturday | 15th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
14:15 - 00:00 | Autumn Series 5 OOD Steve Liddell | ||||||
Sunday | 16th | 09:00 - 00:00 | RYA Powerboat 2 Course | ||||
Saturday | 22nd | 14:15 - 00:00 | Autumn Series 6 OOD Gill Leates | ||||
Saturday | 29th | 12:00 - 00:00 | Championship of the Alde OOD James Powell | ||||
Sunday | 30th | 10:45 - 00:00 | Winter Series 1 OOD Bruce Johnson | ||||
November | |||||||
Saturday | 5th | 18:30 - 00:00 | 125 Year Anniversary Laying Up Supper & Prize Giving | ||||
Sunday | 6th | 10:45 - 00:00 | Winter Series 2 OOD Jamie Wheatley | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Sunday | 13th | 12:00 - 00:00 | Seniors Lunch | ||||
12:00 - 14:00 | Winter Series 3 OOD James Mehew | ||||||
Sunday | 20th | 10:45 - 00:00 | Winter Series 4 OOD Phil Montague | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Saturday | 26th | RNLI Sea Shanty Supper | |||||
Sunday | 27th | 09:00 - 00:00 | RYA First Aid Course | ||||
10:45 - 00:00 | Winter Series 5 OOD Charles Macdowell | ||||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
December | |||||||
Thursday | 1st | 17:00 - 19:30 | AYC Christmas Gift Fair Preview Evening | ||||
Friday | 2nd | 10:00 - 14:00 | AYC Christmas Gift Fair | ||||
Saturday | 3rd | Burns Night Practice | |||||
Sunday | 4th | 10:45 - 00:00 | Winter Series 6 OOD Chris Semken | ||||
12:00 - 14:00 | Sunday Lunch | ||||||
Tuesday | 6th | 10:00 - 12:00 | Wreath Making Workshop | ||||
Saturday | 10th | 18:00 - 00:00 | Christmas Cracker Quiz | ||||
Sunday | 11th | 10:45 - 00:00 | Winter Series 7 OOD Tikkii Mawson | ||||
12:00 - 14:00 | Christmas Lunch | ||||||
Saturday | 24th | 12:00 - 14:00 | Christmas Eve Open House |
Created by intelligentgolf version 10.1.2.
CONGU® is Copyright 2024 Council of National Golf Unions.
© 2024 Aldeburgh Yacht Club. All Rights Reserved. Cookies | Privacy policy